روش های خانگی برای از بین بردن شپش با داروهای گیاهی

*راه حل های طبیعی و استفاده از گیاهان دارویی و مواد طبیعی برای از بین بردن شپش*

در فصول گرما و روزهای گرم تابستان حشرات و موجودات موزی بیشترین فعالیت را دارند و تقریبا در همه جا یافت می شوند.شپش هم یکی از این موجودات موزی است که از بدن پستانداران و پرندگان تغذیه می کند. این موجود در نوع خود بسیار خطرناک بود و می تواند عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد. در این بین کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر قرار دارند بنابراین وظیفه شما بزرگسالان مراقبت و محافظت از این مساله می باشد.

در حالی که شما خانه خود را آب و جارو می کنید و فرزندان خود را به حمام می برید ممکن است ناگهان با یک صحنه وحشتناک مواجه شوید و در سر فرزند دلبندتان شپش های فراوانی را مشاهده کنید.با این اتفاق شما بلا فاصله به آفت کش های صنعتی و داروخانه ها پناه می برید و از آنها کمک می خواهید اما ما در اینجا به شما میگوییم را های طبیعی دیگری نیز وجود دارد که می تواند مشکل شما را برطرف نماید.

شپش ها را  می توان بدون استفاده از آفت کش های سمی از بین برد.

رایج ترین شامپوهای درمان شپش  که فروش آنها در داروخانه آزاد بوده و نیازی به نسخه پزشک ندارند،حاوی موادی مانند لیندان هستند. این مواد به عنوان حشره کش های سمی محسوب گردیده و استفاده از آنها در بسیاری از کشورهای دنیا  حتی به عنوان آفت کش های کشاورزی نیز ممنوع شده است. خوب ناامید نشوید چرا که امید همچنان وجود دارد! ، زیرا مردم هزاران سال است  با استفاده از مواد طبیعی مختلف که برخی از آنها را می توان در آشپزخانه یا انباری منازل یافت، در حال درمان شپش هستند و به موفقیت های بسیار خوبی هم در این رابطه رسیده اند.

درمان های خانگی شپش با مواد طبیعی

زمانی که شما بخواهید افراد خانواده تان را بخاطر وجود شپش درمان کنید ،گزینه های طبیعی متعددی برای انتخاب و استفاده وجود دارند. بسیاری از این گزینه ها به شکل ماسک مو و شامپو  بوده، و اگر تمامی این موارد ، متعاقبا با مالیدن و آبکشی سر با سرکه سیب و سپس شانه زدن توسط یک شانه ریز مخصوص تخم شپش ،جهت از بین بردن تخم   شپش های احتمالی موجود بر روی پوست سر و بطور روزانه ادامه یابند، بهترین نتیجه ممکنه را در پی خواهند داشت. تخم های شپش در عرض  7 روز تکامل یافته و شپش های نوزاد از آن خارج می شوند، بنابراین انجام این روش های درمانی و شانه زدن،بایستی حداقل 7 روز ادامه داشته باشد تا مطمئن شوید که هیچ تخم شپشی بر روی سر شما باقی نمانده است.

روغن زیتون / روغن نارگیل برای درمان شپش

روغن زیتون و روغن نارگیل برای از بین بردن شپشخواص ملایم بودن، حالت تهویه بخشی به مو و ضد باکتری بودن ، روغن نارگیل و روغن زیتون را به بهترین گزینه های طبیعی برای پاک کردن پوست سر از شپش و خارش های ناشی از آن تبدیل می کنند. روغن های حامل و ترکیب آنان با اسانس ها برای از بین بردن شپش ها بسیار معمول می باشند.

برای نابود کردن شپش ها با روغن زیتون و نارگیل آنها به موهای سر شما مالیده و سپس به مدت چند ساعت باقی مانده تا تمام شپش های بالغ در اثر خفگی از بین بروند. پس از شستشوی روغن از سطح موهایتان، بهتر است که با سرکه سیب  آبکشی نموده و با یک شانه ریز مخصوص تخم شپش موهایتان را شانه بزنید.

سرکه سیب صاف نشده و جوشانده نشده

درمان سپس با سرکه سیب سرکه سیب به تنهایی شپش های بالغ را نمی کشد، ولی در عین حال اگر پس از استفاده از هر یک از درمان های طبیعی و از بین برنده شپشبکار برده اید با این  سرکه موهایتان را  آبکشی نمایید ،تاثیر فوق العاده ای را  در پی خواهد داشت. سرکه سیب دارای اسیدیته لازم برای از بین بردن مایع چسبناک به هم چسباننده تخم های شپش می باشد که منجر به نابودی شپش های نوزاد (که رشک نامیده می شوند) گردیده و به هیچ گونه شپشی اجازه حضور در سر شما را نمی دهد. پس از شامپو کردن، سرکه سیب را بر روی سر خود بمالید، بطوریکه کاملا سطح موها و پوست سر شما به آن آغشته گردد. سرتان را دیگر با آب شستشو ندهید و با  همان حالت موی خیس ، سرتان را با شانه مخصوص تخم شپش شانه بزنید.

ژل آلوئه ورا برای درمان شپش

درمان طبیعی شپش با آلوئه ورااستفاده از این مواد برای موهای شما به طرق مختلف صورت می گیرد، اما  مدل استفاده دیگری از آن برای کمک به کشتن شپش های روی سر شما وجود دارد. دقیقا مانند روغن های حامل، ژل آلوئه ورا را می توان برای خفه کردن و کشتن  شپش ها استفاده کرد. استفاده از آن نه تنها باعث می شود که موهایتان حالت بگیرد، بلکه اسیدیته آن نیز به از بین بردن تخم های شپش کمک می کند.مشابه استفاده از روغنهای حامل آن را به موهای خود زده، سر خود را با کلاه حمام بپوشانید و سپس قبل از شستشو با آب ،اجازه دهید که کاملا خشک شوند. پس از شستشو ، مراحل استفاده ازسرکه  سیب و شانه  زدن را انجام دهید.

صابون های گیاهی برای از بین بردن شپش ها

استفاده از صابون های گیاهی برای درمان شپشمن عاشق استفاده ازاین نوع صابون ها به عوض شامپو برای شستشوی موهایم هستم. اینجا راه های مورد علاقه فعلی من برای تمیزکردن موهایم(و کاملا بی خطر) هست،همچنین این نوع  صابون ها یک حشره کش طبیعی نیز می باشند. مایع صابون را می توان برای شامپو زدن و خیساندن موها استفاده کرد ،که برای از بین بردن شپش ها از پوست شما کمک می کند. هنگامی که در طول شیوع شپش ها از این نوع صابون ها مکررا استفاده می شود، می توانند در پیشگیری ازبروز مجدد شپش نیز موثر باشند. بعد از اتمام ، عمل شستشو  با سرکه سیب  و سپس شانه زدن را انجام دهید.

آب لیمو / چای پوست لیمو

چای پوست لیمو از بین برنده حشرات و شپشدرست مانند سرکه سیب، آب لیمو بسیار اسیدی است و می تواند به شما کمک کند که پوست خود را از تخم شپش و نوزادان شپش رها سازید. پوست لیمو و پرتقال شامل اسانس آن است. اسانس این دو میوه از خانواده مرکبات، غنی از ماده شیمیایی d-limonene بوده که یک حشره کش بسیار عالی می باشد و  پوسته همه تخم ها را اعم از خوب و یا بد از بین می برد. من در طول تابستان برای تمیز کردن خانه ام از  اسانس پرتقال شیرین استفاده می کنم تا دافع حشرات باشد!

اسانس ها هم به کشتن شپش ها کمک می کنند

استفاده از اسانس ها برای کشتن شپشاسانس های زیادی وجود دارند که می توانند برای پیشگیری و کشتن شپش ها مورد استفاده قرار گیرند، که بسیاری از آنها به طور خاص برای استفاده در برابر شپش ها  و تخم های شپش ،مورد آزمایش قرار گرفته اند. اسانس هایی که درصد بالایی از اثربخشی را نشان می دهند عبارتند از:بذر رازیانه، برگ دارچین، چای درختی ، پونه کوهی، آویشن قرمز، پرتقال شیرین، گل میخک، اوکالیپتوس، شمعدانی، علف لیمو، نعناع فلفلی، و جوز هندی.

اسانس ها ترکیبی از اجزای شیمیایی بسیار قوی هستند و هنگام استفاده از آنها باید مراقب باشید. همه اسانس ها برای همه سنین ایمن نیستند، بنابراین اگر در مورد شپش در کودکان استفاده شود، بایستی کاملا مطمئن شوید که  تمام احتیاطات لازم برای استفاده ایمن و بی خطر  را بکار برده اید.  اسانس ها را بدون رقیق کردن آنها در روغن، برای هر کسی استفاده نکنید و همیشه از منابع مطمئن و دارای کیفیت مناسب خریداری کنید.

ماسک گیاهان دارویی

خمیر گیاهان دارویی برای از بین بردن شپش هابرخی از گیاهان حشره کش هستند و نه تنها اقسام خاصی از تخم ها و حشرات را می کشند بلکه آنها را دفع نیز می کنند. شما می توانید ترکیبی از گیاهان مختلف را خرد کرده و  به یک پودر تبدیل کنید و با استفاده از مقدار کمی آب یا سرکه سیب تبدیل به یک ماسک خمیری برای سرتان نمایید.

برای پوشاندن پوست و مویتان ، از کلاه حمام استفاده کنید و قبل از شستشو  اجازه دهید که به مدت  1-2 ساعت قرار بگیرد. بعد از شستشو ،از سرکه سیب و شانه زدن با یک شانه مخصوص شپش بقیه کار را ادامه دهید.برخی از گیاهانی که برای استفاده در یک بسته گیاهان دارویی مناسب هستند عبارتند از برگ چریش، رزماری، نعناع فلفلی مریم گلی، آویشن، دارچین، لیمو علفی، پودر پوست لیمو، پودر پوست پرتقال و اسطوخدوس.

اسپری شامپو گیاهی ضد شپش

این دستورالعمل شامل ساده ترین روش استفاده بوده و عبارتست از یک بطری اسپری حاوی شامپو ضد شپش تا بتوانید سطح موها و پوست سرتان را به طور کامل با استفاده از آن بپوشانید. این درمان به مدت 8 روز توصیه می شود، زیرا زمان تخم گذاری شپش ها 7 روز است. این امر به ما اجازه می دهد تا مطمئن شویم که هم شپش های بالغ و هم  شپش های نوزاد از بین رفته ، به طوری که  آلودگی مجدد رخ نخواهد داد.

طرز تهیه شامپو گیاهی ضد شپش

2 فنجان آب (من دوست دارم در این دستورالعمل آب را با عصاره اسطوخودوس، لیموی علفی، یا نعناع فلفلی هرموقع  که در دسترسم باشند،جایگزین کنم)

 • 10 عدد کامل فندق ویا 20 عدد نصفه
 • 2 قاشق غذاخوری پوست خشک شده پرتقال یا لیمو (یا 4/1 فنجان از تازه آنها)
 • 1 تکه چوب دارچین
 • 1 قاشق غذاخوری پودر آویشن، مریم گلی، نعناع فلفلی، ​​رزماری، اسطوخدوس، لیمو علفی، چریش یا ریحان (یا 2 قاشق غذاخوری از تازه آنها)
 • 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا
 • 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر
 • 10 قطره اسانس پرتقال شیرین (برای کودکان 2 تا 6، استفاده از یک قطره، 6 و بالاتر استفاده از 5 قطره)
 • 5 قطره اسانس چای درختی (برای کودکان 2 تا 6، استفاده از یک قطره، 6 و بالاتر استفاده از 3 قطره)
 • 9 قطره اسانس برگ دارچین (برای کودکان 2 تا 6، استفاده از یک قطره، 6 و بالاتر استفاده از 4 قطره)

دستورالعمل تهیه

 • در یک ظرف کوچک، آب، فندق،پوست پرتقال و چوب دارچین را با هم مخلوط کنید. به دمای جوش رسانیده و سپس به مدت 20 دقیقه در دمای پایین تر بگذارید تا غل بزند.
 • ظرف را از روی اجاق یرداشته و آویشن را اضافه کنید. بگذارید تا مایع خنک شود. گیاهان باقیمانده را با استفاده از یک صافی یا پارچه توری از مایع بگیرید.
 • مایع چایی ترکیبی را با سرکه سیب، آب آلوئه ورا، روغن زیتون و اسانس ها در یک بطری اسپری مخلوط کنید.

برای استفاده: قبل از استفاده خوب تکان دهید. برای اولین نوبت درمان، بر روی سر اسپری کرده بطوریکه  کاملا سطح موها و پوست سر را بپوشاند.سر را با یک کلاه حمام و یا لفاف پلاستیکی  بپوشانید تا مدت 1-4 ساعت بگذرد. هرچقدر که شما بتوانید آن را در سر خود به مدت بیشتری  نگه دارید، احتمال تاثیر بیشتر بر روی کشتن شپش های بالغ افزایش خواهد یافت. موهای خود را در حمام بشویید و سپس با سرکه آبکشی نموده و با شانه شپش برای از بین بردن رشک ها  موهایتان را شانه کنید.

این شامپو را بطور روزانه و به مدت 7 روز متوالی استفاده کنید ،و اجازه دهید تا قبل از شستن موهایتان به مدت10 تا 15 دقیقه بر روی سرتان بماند.باز هم مطابق معمول با شستشوی سرکه و شانه زدن با شانه مخصوص تخم شپش مراحل را دنبال کنید.

ایمنی: از تماس مخلوط شامپو با چشم ها جلوگیری کنید زیرا باعث سوزش می شود.

محلول شستشوی سرکه گیاهی ضد شپش

شما می توانید این کار را به سادگی و فقط با استفاده ازسرکه سیب و آب  انجام دهید، اما سایر مواد افزودنی اضافه شده به این ترکیب به افزایش اثربخشی آن کمک می کنند. این دستورالعمل برای تهیه ترکیبی به اندازه حجم یک بطری اسپری32 اونسی تنظیم شده است. نصف این دستورالعمل برای یک بطری اسپری 16 اونسی می باشد. استفاده  از اسانس ها  و روغن های حامل  برای توده های موی خشک به شکل اختیاری می تواند انجام بگیرد.

عناصر و اجزای تشکیل دهنده

 • 2 و  4/1 فنجان آب (شما می توانید آب را با چای گیاهی جایگزین کنید)
 • 4/1 فنجان سرکه سیب صاف نشده غیر جوشانده
 • 4/1 فنجان ژل آلوئه ورا
 • 4 قاشق غذاخوری روغن حامل (در صورت استفاده از روغن های حامل)
 • 10 قطره اسانس برگ دارچین (برای کودکان 2 و بالاتر، استفاده از 1 قطره، 6 و بالاتراستفاده از 5 قطره)
 • 9 قطره اسانس پرتقال شیرین (برای کودکان 2 و بالاتر، استفاده از 1 قطره، 6 و استفاده از 5 قطره)
 • 5 قطره اسانس اسطوخدوس (برای کودکان 2 و بالاتر، استفاده از 1 قطره، 6 و بالاتر استفاده از 2 قطره)

دستورالعمل تهیه شامپو

مواد تشکیل دهنده را در یک بطری اسپری 32 اونسی ترکیب کنید.

برای استفاده: قبل از استفاده خوب تکان دهید. بر روی مو اسپری  کنید،بطوریکه کاملا مو و پوست سر را در بگیرد. مویتان را نشویید.در همان حالت خیس موهایتان را با یک شانه مخصوص شپش برای پاک کردن تخم های شپش به طور کامل  شانه کنید. برای جلوگیری از عود مجدد شپش ها بطور روزانه استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.