با کودک لجبازم چگونه رفتار کنم؟

نحوه برخورد با کودک لجباز

ما در این مطلب قصد داریم رفتار مناسب با کودک لجباز را به شما والدین عزیز آموزش دهیم.

چنانچه می خواهید بدانید که با کودک لجباز چگونه رفتار کنید؟ این مقاله را تا پایان مطالعه کنید. قدم اول این است که والدین نباید به دنبال روش مقابله با فرزند لجباز خود باشند بلکه باید به دنبال رفتار مناسب با آنها باشند. درست است که رفتار کودک لجباز گاهی بسیار آزاردهنده می باشد زیرا واداشتن آنها به انجام کارهای معمولی مانند حمام کردن، خوردن غذا یا رفتن به رختخواب یک مبارزه روزمره است. بهترین راه برای برخورد با یک کودک لجباز این است که به او نشان دهید که رفتارشان جواب نمی دهد. برای نتیجه مطلوب به رفتار خوب آنها توجه کنید. توصیه می شود از سایر مطالب آموزشی سایت همچون درمان دروغگویی کودکان و علائم عدم تمرکز در کودکان نیز بازدید نمایید.

با کودک لجباز و پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

لجبازی به معنای داشتن عزم تزلزل ناپذیر برای انجام کاری یا عمل به روشی خاص است. به عبارت ساده، امتناع از تغییر افکار، رفتارها یا اعمال خود بدون توجه به فشار بیرونی برای انجام موارد دیگر است. لجبازی در کودکان می تواند ژنتیکی یا یک رفتار اکتسابی ناشی از تأثیرات محیطی باشد.

برخورد با کودکان لجباز ممکن است به صبر و تلاش بیشتری نیاز داشته باشد، زیرا باید الگوی رفتاری کودک خود را به دقت مشاهده و درک کنید. در ادامه، نکاتی را به شما ارائه خواهیم داد که ممکن است در برخورد با کودکان لجباز به شما کمک کند.

ویژگی های یک کودک لجباز

در اینجا چند ویژگی دیگر وجود دارد که کودکان لجباز ممکن است نشان دهند :

  • آنها نیاز شدیدی به تایید و شنیده شدن دارند. بنابراین ممکن است اغلب توجه شما را جلب کنند.
  • آنها می توانند به شدت مستقل باشند.
  • آنها متعهد و متعهد هستند تا کاری را که دوست دارند انجام دهند.
  • همه کودکان عصبانی می شوند، اما افراد لجباز ممکن است این کار را بیشتر انجام دهند.
  • آنها ویژگی های رهبری قوی دارند – آنها می توانند گاهی “رئیس” باشند.
  • آنها دوست دارند کارها را با سرعت خود انجام دهند.

1. به آنها گزینه هایی بدهید

شما می توانید بصورت غیر مستقیم و با تعریف کردن داستان های کودکانه در مورد خوش اخلاقی، کودک خود را به ترک رفتار لجبازانه خود ترقیب کنید.

بچه های لجباز در مورد گوش دادن ذهنیت خاص خود را دارند. شما نمی توانید یک کودک پنج ساله را مجبور کنید که گریه نکند یا دست از آشفتگی روی زمین بکشد. به طور مشابه، یک کودک 10 ساله نمی تواند بفهمد که چرا واجد شرایط کمک به شما در انجام مسئولیت های خانه است. برای مثال، می‌توانید نکاتی را در مورد والدین دریافت کنید تا به فرزندانتان انگیزه دهید تا مسئولیت‌های خود را در خانه انجام دهند.

2. آنها را با مهارت های سرگرم کننده در اوقات فراغت درگیر کنید

یکی دیگر از ترفندهای عالی که در برابر کودک لجباز شگفت انگیز عمل می کند این است که اجازه ندهید بچه هایتان آزاد بنشینند. بله، درست شنیدی! یک بچه بیکار هوس دردسر می کند، که به مبارزه ای جدید به روز پرمشغله شما اضافه می شود، چیزی که ما نمی خواهیم، درست است؟ نکته کلیدی این است که اوقات فراغت فرزندتان را مدیریت کنید، اجازه ندهید گربه کنجکاو در بچه شما آزاد باشد. بازی ها و اسباب بازی های چالش برانگیز معمولا بچه های لجباز را جذب می کنند. به بازی هایی فکر کنید که تاثیر چالش برانگیزی دارند و اسباب بازی هایی را به همراه دارند که به طبیعت کنجکاو کودک شما علاقه مند هستند. برای مثال، ببینید کودک چهار ساله سرسخت شما، مثلاً در پنج دقیقه، چند بلوک می تواند جمع کند و دوباره در کیسه بگذارد.

می‌توانید با آموزش مهارت‌های رزمی به بچه‌های دوازده ساله‌تان و آموزش آن‌ها برای محافظت از خود در صورت نیاز، درگیر شوید. از لجبازی فرزندتان به طور مثبت استفاده کنید. شما می توانید یک ابزار آموزشی منحصر به فرد و در عین حال موثر مانند یک جیب تاشو که فوق العاده قابل حمل است هدیه دهید. این عمدتا برای آموزش هنرهای رزمی و آموزش دفاع شخصی استفاده می شود. یکی را برای خود بگیرید و از امنیت فرزندتان اطمینان حاصل کنید!

3. دادن یک پاداش کوچک ضرری ندارد!

ممکن است این عبارت را شنیده باشید، “اگر از کسانی که لایق آن هستند قدردانی نکنید، آنها یاد خواهند گرفت که کارهایی را که شما قدردانشان هستید را انجام ندهند” ، این برای هر گروه سنی کاملاً مناسب است، چه قوی باشد. کودک با اراده یا بزرگسال بالغ. عبارات تشویقی کوچکی مانند «تو عالی کار کردی» یا «تو راهی پیدا کردی که این کار را انجام بدهی»، می‌تواند روحیه افراد را تا حد زیادی روشن کند. کلمات قدردانی می توانند فرزند تسلیم ناپذیر شما را به گونه ای تغییر دهند که حتی تصورش را هم نمی کنید.

به کودک لجباز خود با پاداش های کوچک رشوه بدهید، بچه ها به خوبی به پاداش ها پاسخ می دهند و این باعث می شود که به رفتار خوب خود ادامه دهند. نیازی نیست که به دنبال خرید جوایز شیک و گران باشید. نکته کلیدی این است که لبخند بزنید و قدردانی کنید. (بله! به همین سادگی.)

4. با کودک لجباز خود ارتباط برقرار کنید!

در پاسخ به با کودک لجبازم چگونه رفتار کنم؟ می توان گفت که باید با کودک لجباز خود ارتباط برقرار کنید!

کودکان لجباز اغلب نسبت به نحوه برخورد شما با آنها بسیار حساس هستند و عدم ارتباط تنها رفتار آنها را بدتر می کند. بنابراین اغلب، والدین تصمیم می‌گیرند که به فرزندان خود دیکته کنند، بدون اینکه واقعاً به آنچه می‌گویند گوش دهند. گاهی لازم است با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید تا به رشد آنها کمک کنید. در غیر این صورت، به احتمال زیاد آنها به شدت رفتار خواهند کرد. ارتباط یک فرآیند دو طرفه است. شما باید قدم اولیه را بردارید تا آنها به آنچه شما می گویید گوش دهند. می توانید با این سوال شروع کنید: “آیا به چیزی نیاز داری؟“چی اذیتت میکنه؟” تا آنها را وادار به صحبت در مورد آن کنید. ارتباط لزوماً به این معنا نیست که شما همیشه باید به آنها گوش دهید، اما اجازه ندهید آنها احساس دیکته کنند.

5. دیدگاه آنها را درک کنید

کنجکاوی در مورد برخی چیزها طبیعت انسان است و به طور دقیق، کودکان خردسال به ویژه در مورد همه چیز کنجکاو هستند. کودکان لجباز اغلب می خواهند همه چیز را به یکباره یاد بگیرند، و ممکن است نظرات محکمی داشته باشند، و این امر باعث می شود که آنها بر اساس یک روال مشخص عمل کنند. به عنوان مثال، اگر کودک چهارده ساله شما زود به خواب می رود، او را مجبور به خوابیدن نکنید. درعوض، از او بپرسید که چرا نمی‌خواهد زود بخوابد و گوش دهد – خیلی خوب است که هر چند وقت یکبار 10 دقیقه استراحت کنید. یا می توانید گزینه هایی را که در بالا ذکر کردیم به آنها بدهید. می‌توانید با پرسیدن «کدام داستان را می‌خواهید گوش دهید؟» به آنها رشوه بدهید که بخوابند؟ یا “دوست داری برای صبحانه چی بخوری؟”

6. جهل برنامه ریزی شده

لجبازی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات اگر در سنین پایین به درستی مدیریت نشود، ممکن است بخشی از شخصیت فرد در بزرگسالی می شود. کلید تنبیه مؤثر کودک لجباز، ایجاد انگیزه در آنها برای ابراز وجود است. به آنها اجازه دهید تا با استرس خود به طور سالم کنار بیایند. انضباط باید روشی برای آموزش باشد نه تنبیه.

پیامدها باید با ماهیت رفتار بد کودک مرتبط باشد. یکی از راه‌های مؤثر برای تنبیه یک کودک لجباز، نادیده گرفتن برنامه‌ریزی شده است. عدم توجه به کودک بداخلاق و توجه بیشتر در زمانی که او بهترین رفتار خود را دارد، کلید پاداش دادن به کودک است. کودکان دوست دارند توجه والدین خود را یا با بدرفتاری و یا با اطاعت به خود جلب کنند. بنابراین، بهتر است به طور کامل این رفتار نادرست را نادیده بگیرید تا کودک لجباز شما نتواند توجه شما را به نفع خود اشتباه بگیرد. به آنها نشان دهید که نافرمانی آنها کارساز نیست.

7. صبور باشید

یکی دیگر از رفتار های مناسب با کودک لجباز، صبوری است. تربیت یک کودک لجباز نیاز به صبر و تمرکز زیادی دارد. به احتمال زیاد فرزند شما برای دریافت عکس العمل شما اینگونه رفتار می کند. به عنوان مثال، اگر او به یک اسباب‌بازی روی زمین ضربه می‌زند، شما تصمیم می‌گیرید نادیده بگیرید، اما پس از آن کودک به جای اسباب‌بازی شروع به زدن سرش می‌کند و شما با سرزنش مؤدبانه به او واکنش نشان می‌دهید.

بهترین روش برای جلوگیری از این درک گیج کننده این است که نفس های عمیق بکشید و تمرکز خود را به چیزهای دیگر منحرف کنید. این به کودک لجباز شما پاسخ صفر می دهد و احتمال بیشتری وجود دارد که دوباره همان کار را انجام ندهد. سرزنش یا شرمساری یک بچه می تواند یک تصور منفی ایجاد کند. هرگز نباید فرزندتان را به خاطر رفتار لجبازانه اش در مقابل دیگران سرزنش کنید. ممکن است آنها این واکنش را بدیهی تلقی کنند و به تکرار همان رفتار بد ادامه دهند.

8. الگو باشید

کودکان با دانش صفر از مهارت های اجتماعی متولد می شوند. آنها نمی دانند چگونه باید واکنش نشان دهند. آنها تمایل دارند از افرادی که با آنها زندگی می کنند تقلید کنند. آنها همه چیز را از محیط اطراف خود یاد می گیرند، بنابراین اگر از لجبازی فرزند خود شکایت دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که شما مسئول این رفتار باشید. با نگرش خود نسبت به کودکان سازگار باشید.

تعیین نمونه ها بسیار مهم است زیرا آنها ردپای شما را دنبال می کنند. به عنوان مثال، اگر به فرزند خود بیاموزید که نباید از خشونت استفاده کند و سپس به خاطر رفتار بدش او را کتک بزنید، سیگنال های گیج کننده ای دریافت می کند. هرگز برای رهایی از لجبازی به فرزندانتان قول دروغ ندهید زیرا در نهایت اعتماد فرزندتان به شما از دست خواهد رفت. او دیگر هرگز وعده های شما را باور نخواهد کرد و به رفتار بد خود ادامه خواهد داد.

نگهداری از بچه های لجباز کار سختی نیست، اما تنها چیزی که نیاز دارید استراتژی درست و صبر زیاد است. و همه چیز به نفع شما خواهد بود! به روش‌های مبتکرانه ما برای کمک به شما برای مقابله با این موجودات ناز کوچک اعتماد کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.