نحوه چیدن آشپزخانه کوچک به شکل مدرن و شیک

چیدن وسایل آشپزخانه کوچک

امروزه با توجه به اینکه خانه ها آپارتمانی شده و فضای بزرگی را به آشپزخانه ها اختصاص نمی دهند سعی می شود از حداکثر فضای آشپزخانه استفاده مفید شود. مدل چیدن آشپزخانه کوچک تاثیر بسزایی در بزگتر نشان دادن آن دارد. اگر آشپزخانه کوچکی دارید با ما همراه باشید.

آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک جذابیت فراوانی دارند، اما وقتی صحبت از آشپزخانه کوچک باشد فضا بسیار کم خواهد بود. خوشبختانه، ایده‌های فراوانی برای نحوه چیدن آشپزخانه‌های کوچک وجود دارند که هم ذخیره‌سازی و هم کارایی را به حداکثر می‌رسانند. با 35 ایده برای طرز چیدمان آشپزخانه های کوچک با مینویسم همراه باشید.

طریقه چیدمان آشپزخانه های کوچک

با تفکر خلاقانه در مورد نحوه استفاده از فضای آشپزخانه کوچک، حتی کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها نیز به به فضایی دلنشین برای آشپزی و سپری کردن اوقات خوب با اعضای خانواده تبدیل می‌شوند. در این مقاله، 35 ایده طراحی آشپزخانه کوچک را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. فرقی نمی‌کند که آشپزخانه خود را بازسازی می‌کنید یا طراحی دکوراسیون خانه های کوچک از ابتدا شروع می‌کنید، این ایده‌های طراحی به شما در چیدن یک آشپزخانه کوچک کمک خواهند کرد.

1. فضایی را برای آماده‌سازی طراحی کنید

ممکن است آشپزخانه کوچک شما فضای کافی برای گذاشتن یک جزیره کامل را نداشته باشد، اما می‌توانید به جای آن یک چرخ دستی کوچک را قرار دهید تا فضایی برای آماده‌سازی داشته باشید. حتی یک کنسول کوچک نیز می‌تواند به عنوان فضایی برای قرار دادن لوازم و وسایل آشپزخانه و مواد اولیه برای آشپزی مورد استفاده قرار گیرد.

2. کابینت‌های بالایی را بردارید

چیدن وسایل آشپزخانه کوچک
چیدن وسایل آشپزخانه کوچک

قفسه‌های باز به شدت کاربردی هستند و امکان دسترسی به ظروف و لوزام آشپزخانه را بسیار ساده‌تر می‌کنند. به گفته‌ی جنی وولف، طراح داخلی نیویورک، شما باید آشپزخانه کوچک خود را با دید معماری طراحی کنید. به همین دلیل بهتر است کابینت‌های بالایی را بردارید به خصوص اگر ارتفاع سقف حدود 10 فوت است.

3. داخل کابینت‌ها را منظم و مرتب کنید

طرز چیدن آشپزخانه کوچک
طرز چیدن آشپزخانه کوچک

برای یک آشپزخانه کوچک همانند هر فضای کوچک دیگری، نظم و سازمان‌دهی ضروری است. وقتی فضا محدود باشد، شما نباید کوچک‌ترین فضا را نیز از دست دهید. به عبارت دیگر، حتی فضاهای پنهان و داخلی کابینت‌ها نیز باید مورد استفاده قرار گیرند. از ارگانایزرهای مختلف موجود در بازار برای قرار دادن قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها استفاده کنید. از وسایل سازمان‌دهی ادویه استفاده کنید تا نهایت بهره را از فضای کوچک درون آشپزخانه برده باشید.

4. فضای ظرفشویی را تمیز کنید

اگر آشپزخانه کوچک شما فضای کافی برای یک ماشین ظرفشویی را ندارد، مطمئن شوید که سینک ظرفشویی کارآمد و تمیز باشد. همچنین می‌توانید از یک آبچکان رومیزی کوچک استفاده کنید که مسقیما به داخل سینک ظرفشویی تخلیه می‌شود و هرگز زنگ نمی‌زند.

5. به آشپزخانه خود جزیره اضافه کنید

حتی اگر فضای آشپزخانه شما کوچک و باریک است، با این وجود می‌توانید از یک جزیره کوچک برای آماده‌سازی و پخت و پز استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از یک جزیره چرخ‌دار استفاده کنید که قابل جابجایی است. این باور که اگر آشپزخانه فضای باریکی دارد نمی‌توان جزیره داشت کاملا اشتباه است. تنها چیزی که بدان نیاز دارید که جزیره چرخ‌دار است که هنگام مهمانی آن را به اتاق دیگری منتقل کنید تا زیر دست و پا نباشد. از سوی دیگر، شما می‌توانید یک جزیره با پایه‌ی باریک انتخاب کنید که فضای کمتری را اشغال می‌کند.

6. از رنگ‌های روشن برای بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه کوچک خود استفاده کنید

چیدمان آشپزخانه کوچک مدرنهرچه آشپزخانه روشن‌تر باشد، بزرگ‌تر به نظر می‌آید. گاهی اوقات، اگر چشم‌انداز خوبی به بیرون وجود داشته باشد، باید تمرکز طراح بر آوردن نور طبیعی بیرون به داخل آشپزخانه باشد تا این نور آشپزخانه کوچک را بزرگ‌تر جلوه دهد. بکارگیری پالت رنگی روشن در پیشخوان، دیوارها و کابینت‌ها نیز به باز شدن آشپزخانه کوچک کمک می‌کند. اگر تمایل به بازسازی کل آشپزخانه ندارید، لوازم و وسایل آشپزخانه را رنگ روشن انتخاب کنید. به عنوان مثال، قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها، تخته‌های برش و دستمال استکان‌ها را رنگ روشن انتخاب کنید.

7. از رنگ سفید بیشتر استفاده کنید

در ادامه‌ی نکته‌ی قبل، رنگ سفید روشن‌ترین رنگ در پالت رنگی روشن است. رنگ سفید به پخش و انعکاس نور به اطراف کمک می‌کند که این موضوع باعث می‌شود فضا بزرگ‌تر به نظر آید. اگر قفسه‌بندی‌های آشپزخانه در معرض دید هستند، با نمایش مجموعه‌ای از ظروف سفید بازتابی از رنگ سفید را ایجاد کنید.

8. عمودی فکر کنید

مدل چیدن آشپزخانه کوچک
مدل چیدن آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه کوچک

آیا نمی‌توانید از شر کتاب‌های آشپزی قدیمی یا لوازم آشپزخانه‌ای که سال‌ها پیش خریده‌اید، رها شوید؟ نصب قفسه‌های عمودی برای قابلمه‌ها، چاقوها و قفسه‌های باز فضای زیادی را برای شما خالی خواهند کرد. حتما در یک آشپزخانه کوچک از قفسه‌های عمودی بهره ببرید.

9. از شر شلوغی‌ها خود را آزاد کنید

کانترهای آشپزخانه (سنگ کابینت) محل اصلی به هم ریختگی و شلوغی آشپزخانه‌ها هستند که همین شلوغی موجب می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر آید. هر چند ماه یکبار از شر ظروف پلاستیکی اضافی و لوازمی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، خلاص شوید. تمیز کردن و سر و سامان دادن به چیدمان آشپزخانه موجب می‌شود که بزرگ‌تر به نظر آید. یک سبد میوه بر روی کانتر به زیبایی آشپزخانه شما می‌افزاید.

10. وسایل آشپزخانه را کوچک انتخاب کنید

اگر فکر می‌کنید که وسایل آشپزخانه کوچک به معنی ارزان قیمت بودن و بی کیفیت بودن آن‌هاست، باید طرز فکر خود را تغییر دهید. امروزه، وسایل آشپزخانه کوچک و در عین حال با کیفیت و زیبا در بازار موجود هستند. یک ایده‌ی طراحی دیگر برای آشپزخانه‌های کوچک، استفاده از وسایل چندکاره است. به عنوان مثال، اگر رفت و آمد زیادی ندارید می‌توانید به جای خرید یک ماشین ظرفشویی بزرگ یک ماشین ظرفشویی رومیزی که کوچک‌تر است، بخرید. اندازه‌ی این ماشین‌های ظرفشویی معمولا به گونه‌ای است که روی کانتر کابینت قرار می‌گیرد و کیفیت مطلوبی هم دارند.

11. از سبد برای نگه داشتن لوازم آشپزخانه استفاده کنید

سبد را به چیدن آشپزخانه کوچک خود اضافه کنید! اگر فضای کافی در کابینت و انباری خود ندارید، سبدها و سطل‌ها می‌توانند تفاوت در طراحی باشند. سبدهایی را پیدا کنید که متناسب با حال و هوای آشپزخانه باشند و جنبه‌ی تزیینی نیز داشته باشند. به عنوان مثال، سبدی را انتخاب کنید که در قسمت پایین جزیره جا شود و به زیبایی جزیره بیفزاید.

12. به آشپزخانه کوچک خود صندلی اضافه کنید

از فضای اطراف کانتر نهایت استفاده را ببرید! با گذاشتن چند صندلی در اطراف این کانترها می‌توانید از فضای خالی آن برای غذا خوردن و یا نوشیدن قهوه استفاده کنید.

13. در آشپزخانه قالیچه بندازید

بکارگیری حس و حال گرم مانند انداختن یک قالیچه باعث می‌شود که فضای یک آشپزخانه کوچک بزرگ‌تر و راحت‌تر به نظر آید؛ خصوصا اگر آشپزخانه یک دیوار داشته باشد و به خودی خود اتاق مجزایی نباشد. رنگ‌های طبیعی ایده‌آل خواهند بود.

14. برخی از لوازم آشپزخانه را در معرض دید قرار دهید

اگر آشپزخانه از محیط ناهارخوری یا اتاق نشیمن جدا نیست و به هم متصل است، از لوازم آشپزخانه‌ی خود کمک بگیرید. به عنوان مثال، قابلمه، ماهیتابه، کتری و ظروف غذاخوری را وقتی از این لوازم استفاده نمی‌کنید بر روی اجاق گاز و یا پیشخوان قرار دهید (یا حتی روی قسمت بالایی کابینت) تا فضای داخل کابینت‌ها را اشغال نکنند.

15. از دیوار بالای کانتر برای آویزان کردن وسایل استفاده کنید

چیدن وسایل در آشپزخانه کوچک
چیدن وسایل در آشپزخانه کوچک

وقتی نوبت به جا دادن وسایل آشپزخانه می‌رسد، حتی در یک آشپزخانه کوچک نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد. به همین دلیل از دیوار بالای کانتر برای این منظور استفاده کنید. شما می‌توانید یک سیستم فوق‌العاده کارآمد با استفاده از قفسه‌هایی برای ظروف شیشه‌ای، قلاب‌هایی برای ماگ‌ها، گیره‌هایی برای ماهیتابه‌ها و میله‌ای برای وسایل پرکاربرد تعبیه کنید. یا این که از این فضا برای گذاشتن چند گلدان برای تزیین یا سبزیجات کاشته شده استفاده کنید.

16. از الگوهای خاص در طراحی استفاده کنید

چیدن آشپزخانه کوچک
چیدن آشپزخانه کوچک

کف آشپزخانه فضایی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود اما مکانی مناسب برای المانی با تاثیرگذاری زیاد است. کف آشپزخانه طرح‌دار توهم بزرگ بودن فضای آشپزخانه را ایجاد می‌کند. استفاده از کف‌های چوبی و یا حتی کاشی‌های طرح‌دار و یا ترکیبی از هر دو حس و حال خوبی به آشپزخانه می‌دهند.

17. طراحی باز آشپزخانه

طرز چیدمان آشپزخانه های کوچک
طرز چیدمان آشپزخانه های کوچک

اگر این امکان وجود دارد که طراحی آشپزخانه را باز انتخاب کنید، بهتر است برخی از دیوارهای اضافی را حذف کنید. این همان چیزی است که فضای آشپزخانه را باز کرده و با فضای اتاق نشیمن ترکیب می‌کند. همین امر موجب بزرگ‌تر جلوه کردن آشپزخانه خواهد شد.

18. یک سینک ظرفشویی کوچک بخرید

 سینک ظرفشویی را نادیده نگرید! یکی از بهترین ایده‌های طراحی سینک ظرفشویی این است که برخی از انواع مدرن آن‌ها همراه با کاور عرضه می‌شوند. به عبارت دیگر، وقتی به سینک ظرفشویی برای شستشو نیاز دارید کاور را برمی‌دارید و در بقیه موارد با قرار دادن آن می‌توانید از کاور به عنوان کانتر نیز استفاده کنید.

19. آویزان کردن آینه در بالای اجاق گاز

بر اساس نظر طراحان معروف، آویزان کردن آینه در بالای اجاق می‌تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به هر حال، نگاه کردن به آن بهتر از خیره شده به دیوار خالی است.

20. اضافه کردن گل و گیاه در آشپزخانه

گیاه می‌تواند هر فضایی از جمله آشپزخانه را زیباتر و بزرگ‌تر کند. قرار دادن چندین گل و گیاه بر روی قفسه‌های آشپزخانه موجب جلب توجه و همچنین ایجاد علاقه در کوچک‌ترین فضاهای ممکن می‌شود. گیاهان دارویی مانند نعناع یا اوریگانو می‌توانند گزینه‌های عالی برای آشپزخانه باشند چراکه امکان استفاده از آن‌ها در آشپزی نیز وجود دارد.

21. گذاشتن کارهای هنری

چیدمان آشپزخانه های خیلی کوچک
چیدمان آشپزخانه های خیلی کوچک

مانند هر اتاقی در خانه، آشپزخانه هم به کارهای هنری نیاز دارد. اضافه کردن کارهای هنری که مناسب فضا و استایل آشپزخانه هستند، یک روش ساده و در عین حال کاربردی برای چشمگیر کردن طراحی آشپزخانه محسوب می‌شود.

22. بکار بردن سینک عمیق برای پنهان کردن ظرف‌ها

از آنجایی که سینک، جای تمیزی نیست، معمولاً سینک‌های عمیق ترجیح داده می‌شوند زیرا می‌توان به راحتی ظرف‌ها کثیف را دور از دید قرار داد.

23. نصب یک قلاب دیگ

نحوه چیدن آشپزخانه کوچک
نحوه چیدن آشپزخانه کوچک

اگر دیگ‌ها و ماهی‌تابه‌ها فضای زیادی از کابینت‌ها و میز پیشخوان شما را اشغال می‌کنند، آویزان کردن آن‌ه از یک قلاب دیگ برای خالی کردن فضای کابینت‌ها را امتحان کنید.

24. ماگ‌های خود را آویزان کنید

یکی دیگر از ایده‌های خوب برای طراحی آشپزخانه کوچک، بسیار ساده است: آویزان کردن ماگ‌ها. این طراحی دارای دو مزیت است: فضای کابینت‌ها را خالی می‌کند و ماگ‌ها حالت تزیینی به آشپزخانه می‌دهند. شما می‌توانید یک قلاب زیر کابینت خود نصب کنید. حتی می‌توانید این قلاب را بر روی دیوار نصب کنید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.

25. از سنگ مرمر بیشترین استفاده کنید

سنگ مرمر یک ترکیب فوق‌العاده برای آشپزخانه به شمار می‌رود. امروزه، در آشپزخانه‌های به تازگی بازسازی شده و مدرن از سنگ مرمر برای میز پیشخوان و همچنین سنگ‌کاری دیوار آشپزخانه استفاده می‌شود.

به گفته‌ی یکی از طراحان معروف، استفاده از یک تخته‌ سنگ مرمر برای کابینت عالی به نظر می‌رسد. یک تخته سنگ مرمر به جای کاشی‌های مرمری بسیار چشمگیرتر است. اگرچه، پیاده‌سازی آن نیز می‌تواند بسیار دشوارتر باشد. برای میز پیشخوان آشپزخانه کوچک، استفاده از تخته سنگ‌های مرمری با سنگ‌های نیمه قیمتی موجب ایجاد حس و حال بسیار منحصر به فردی می‌گردد.

به گفته‌ی او، این بهترین زمینه برای شخصی‌سازی آشپزخانه کوچک خود با استفاده از رنگ‌ها و الگوهای جالب و منحصر به فرد است.

26. بکار بردن دیوار شاخص رنگی

یک یا حتی دو دیوار شاخص می‌توانند ظاهر آشپزخانه را بدون در نظر گرفتن اندازه آن به طور کامل تغییر دهند. اگر تاکنون متوجه‌ی این موضوع نشده‌اید، لازم به ذکر است که آشپزخانه‌های رنگی از جمله گزینه‌های محبوب نزد بیشتر طراحان و صاحبان خانه به شمار می‌رود.

27. نصب چراغ‌های آویزان و نورپردازی

به منظور روشن کردن یک آشپزخانه کوچک باید چراغ‌های متعددی نصب کرد. شما هیچ‌گاه به نور کافی در آشپزخانه دست پیدا نمی‌کنید. معمولاً توصیه می‌شود که بالای جزیره یا میز پیشخوان از چراغ‌های تاکیدی برای نورپردازی استفاده شود. نور کافی و مناسب یکی از فاکتورهای مهم برای آشپزخانه به شمار می‌رود.

28. برجسته کردن جزیره آشپزخانه

جزیره مانند قلب یک آشپزخانه است. بنابراین، لازم است تا ظاهر آن را تا حد امکان منحصر به فرد و خاص کنید. معمولاً توصیه می‌شود که از رنگ‌های پررنگ برای سطح رویی جزیره استفاده کنید به گونه‌ای که مکملی برای کابینت‌ها و سایر وسایل آشپزخانه باشد.

نصب کابینت‌های کشودار بسیار آسان است و باعث می‌شوند تا دسترسی به وسایل پرکاربرد بسیار ساده‌تر باشد. این راه‌حل همچنین بسیار مقرون به صرفه‌تر از نصب کابینت‌های سفارشی است.

29. قرار دادن یخچال در قاب کابینت

این یکی از ایده‌های گران‌تر آشپزخانه‌های کوچک است اما تغییر چشمگیری را در ظاهر آشپزخانه ایجاد می‌کند. قرار دادن یخچال در قاب کابینت باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای آشپزخانه می‌شود و زیبایی آن را چند برابر می‌کند.

30. استفاده از هر گوشه و کنار آشپزخانه

از هر چیزی استفاده کنید؛ حتی فضای کنار اجاق گاز (این مکان فوق‌العاده‌ای برای نگه داشتن روغن‌ها، ادویه‌ها و غیره محسوب می‌شود). یکی از محبوب‌ترین طراحی‌ها برای یک آشپزخانه کوچک، اضافه کردن انباری‌های بسیار بسیار باریک مجاور آشپزخانه است. این انباری‌ها را می‌توان در فضای بین یخچال و دیوار مجاور نیز ایجاد کرد.

31. توجه داشته باشید که هر چیزی می‌تواند کابینت باشد!

یک کمد قدیمی در مزایده‌ها پیدا کنید، آن را مجدداً رنگ بزنید و کمی بازسازی کنید. به این ترتیب، یک کابینت جدید ساخته‌اید. با اضافه کردن یک نوار مغناطیسی در یک طرف این کابینت می‌تواند فضای ذخیره‌سازی بیشتری را ایجاد کنید به طوری که فضای پیشخوان نیز اشغال نمی‌شود.

32. نصب یک میز شناور

در صورتی که آشپزخانه‌ی L شکل دارای یک دیوار خالی است، چرا از آن در جهت مثبت استفاده نکرد؟ یک قفسه یا میز شناور برای داشتن فضای پیشخوان بیشتر یا فضایی برای غذا خوردن نصب کنید. در صورتی که فضای باریکی در اختیار دارید، از میزی در آشپزخانه کوچک خود استفاده کنید که امکان جمع کردن آن هنگامی که مورد استفاده نیست، وجود داشته باشد.

33. انسجام مواد بکار رفته در آشپزخانه را حفظ کنید

حتی یک فضای کوچک نیز می‌تواند منسجم و هماهنگ به نظر رسد. از لوازم خانگی panel-ready استفاده کنید و آن‌ها را با کابینت‌ها و میز پیشخوان خود هماهنگ نمایید تا آشپزخانه‌ی کاملاً مینیمالیستی داشته باشید.

34. از نور تاکیدی برای قفسه‌ها استفاده کنید

امروزه، توصیه می‌شود که فضای آشپزخانه را با نورهای طبیعی و مصنوعی جذاب‌تر کرد. به همین دلیل است که باید هر چقدر که می‌توان از چراغ‌های تاکیدی برای قفسه‌ها استفاده کرد. هیچ چیزی بدتر از آشپزی در محیطی با نور ناکافی نیست. در صورت امکان، چراغ‌های LED بر روی کابینت‌ها و قفسه‌های خود اضافه کنید تا فضای آشپزخانه روشن‌تر شود.

35. استفاده از رنگ تخته سیاه

رنگ تخته سیاه، کاربردی، قابل تغییر و بسیار جذاب است. شما می‌توانید از این رنگ به منظور تغییر کامل ظاهر آشپزخانه کوچک خود استفاده کنید. یکی از دیوارها یا بخشی از آن را برای این کار انتخاب کنید. از این دیوار می‌توانید برای نوشتن فهرست خرید، منوی غذا یا حتی نقاشی در حالی که غذا در فر در حال آماده شدن است، استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.