چگونه با کودکی که فحش میدهد رفتار کنیم؟

نحوه برخورد با کودک بددهن

در این مطلب درباره چگونگی رفتار با کودکی که فحش میدهد و ناسزا می گوید صحبت می کنیم.

“چگونه با کودکی که فحش می دهد رفتار کنیم؟” کودکان خردسال اغلب فحش می دهند زیرا در حال کشف زبان هستند. آنها ممکن است یک کلمه جدید را آزمایش کنند، شاید برای درک معنای آن. گاهی اوقات زمانی که کودکان در حال یادگیری بیان کلمات هستند، فحش دادن به طور تصادفی اتفاق می افتد. کودکان همچنین ممکن است سعی در ابراز احساسی مانند ناامیدی داشته باشند. یا ممکن است آنها به سادگی کلمه را می گویند زیرا خنده دار به نظر می رسد یا واکنش نشان می دهد. همچنین ممکن است کودکان هنگام فحش دادن از دیگران تقلید کنند. آنها ممکن است درک نکنند که فحش دادن کار خوبی نیست! در ادامه این مطلب ما طرز برخورد با کودکی که فحش می دهد را به شما آموزش خواهیم داد. پیشنهاد می شود برای تربیت بهتر کودکان خود از مقاله های مربوطه همچون رفتار درست با کودک لجباز و همچنین طرز برخورد با کودکی که کتک می زند بازدید کنید.

نحوه برخورد با کودک بددهن

کودکان اغلب دوست دارند کلماتی را که می شنوند یا می سازند امتحان کنند و اینها نیز به همان اندازه احتمال دارد که فحش دهند. بچه‌ها فحش‌ها را از منابع مختلف، بیرون و داخل خانه، دریافت می‌کنند.

همه کودکان فحش دادن را از والدین خود یاد نمی گیرند. قرار گرفتن در معرض کلمات دشنام در رسانه ها می تواند منجر به افزایش فحاشی در کودکان شود. همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، دوستان و همسالان آنها نیز بر انتخاب کلمات آنها تأثیر می گذارند.

اگر می‌دانید چرا فرزندتان فحش می‌دهد، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری در مورد بهترین راه پاسخ کمک کند. فحش دادن توسط فرزندتان می تواند چند دلیل داشته باشد در ادامه این دلایل را ذکر کرده ایم:

1. فحش دادن برای جلب توجه

اگر کودک شما فحش می دهد برای اینکه توجه شما را جلب کند یا واکنش شدید شما را به خود جلب کند، بهتر است با نادیده گرفتن کامل فحش دادن را پاسخ دهید. آرام باشید و واکنشی نشان ندهید.

از تماس چشمی، خندیدن، عصبانی شدن یا گفتن هر چیزی خودداری کنید. این می تواند فحش دادن را متوقف کند و از فحش دادن بیشتر جلوگیری کند. همچنین می‌توانید هنگام استفاده از زبان مودبانه به کودک خود توجه مثبت و تحسین را هدیه دهید.

2. تقلید می کند

کودکان از فحش دادن دیگران تقلید می کنند. اسپرلینگ می گوید: «تقلید بخش بزرگی از رشد است. بچه ها بعد از اینکه والدین آنها سر راننده دیگری فریاد می زند، می بینند و می شنوند و تصمیم می گیرند آن را امتحان کنند. بخشی از این امر تقلید از خواهر و برادر یا والدین است. بخشی از واکنش است آیا باعث ناراحتی یا خنده مردم می شود؟ او می گوید که بازخورد می تواند دلگرم کننده باشد، به همین دلیل خوب است که در ابتدا خنثی بمانیم.

3. فحش دادن هنگام تلاش برای گفتن یک کلمه جدید

دلیل فحش دادن کودک شما می تواند گاهی اوقات سعی برای گفتن کلمه جدید باشد یعنی به اشتباه کلمه ای را شبیه به فحش تلفظ می کند. در این شرایط، بهتر است به آرامی تلفظ کودک خود را اصلاح کنید. از توجه بیش از حد به کلمه یا خندیدن به آن خودداری کنید، زیرا این امر می تواند کودک شما را تشویق کند که آن را دوباره تکرار کند.

4. با کودک خود در مورد فحش صحبت کنید

اگر فرزندتان به فحش دادن ادامه می‌دهد، یا می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید درباره فحش دادن بیاموزد، می‌توانید با او درباره انتخاب کلمات صحبت کنید. کودکان نوپا و پیش دبستانی زیر چهار سال برای درک اینکه چرا فحش دادن برای کودکان خوب نیست، بسیار کوچک هستند. کافی است فقط بگویید “این کلمه خوبی نیست” یا “ما از آن کلمه استفاده نمی کنیم”.

کودکان پیش دبستانی همیشه معنای کلمات دشنام را درک نمی کنند، اما می توانند درک کنند که فحش دادن می تواند باعث آزار دیگران شود. بنابراین می توانید بگویید: “ما از کلماتی استفاده نمی کنیم که باعث ناراحتی مردم شود”. شما همچنین می توانید بگویید که برخی از کلمات وجود دارد که برای کودکان خوب نیست، حتی اگر آنها را از زبان دیگران بشنوند.

کودکان پیش دبستانی بزرگتر ممکن است از توضیحات ساده در مورد معنای کلمات دشنام چیزهای خوبی دریافت کنند. اگر فکر می‌کنید فرزندتان برای این کار آماده است، می‌توانید با پرسیدن معنی این کلمه از فرزندتان شروع کنید. سپس از اصطلاحات عمومی برای توضیح اینکه چرا مشکلی ندارد استفاده کنید.

5. تشویق به زبان محترمانه

اگر می‌خواهید در طولانی‌مدت از فحش دادن جلوگیری کنید، بهتر است بزرگسالان خانواده‌تان درباره زبان قابل قبول صحبت کرده و به توافق برسند و این موضوع را با فرزندتان در میان بگذارید. به عنوان مثال، در برخی خانواده ها، عباراتی مانند “اوه خدای من” خوب است، اما کلمات دیگر اینطور نیستند.

اگر قوانین خانوادگی در مورد زبان محترمانه دارید، بهتر است به زمانی که فرزندتان از زبان غیرقابل قبول استفاده می کند اشاره کنید. به عنوان مثال، ممکن است بگویید، “لطفا از یک کلمه زیباتر استفاده کنید” یا “ما از این کلمات استفاده نمی کنیم”.

و اگر قوانین مربوط به فحش دادن برای بزرگسالان و همچنین کودکان اعمال شود، برای کودکان کمتر گیج کننده است. اگر می خواهید فرزندانتان از فحش دادن اجتناب کنند، شما و سایر بزرگسالان خانه تان نیز باید از آن اجتناب کنید.

اگر با هم والدین هستید و شما و همسر سابقتان نمی توانید در مورد قوانین فحش دادن به توافق برسید، فقط به فرزندتان بگویید که قوانین متفاوتی دارید و بگویید کدام کلمات در خانه شما مناسب نیستند.

روش برای تشویق کودک به صحبت محترمانه

در صورتی که ترک فحش دادن برای شما سخت است، به کلمات دیگری و نیز راه های دیگری برای مدیریت موقعیت های دشوار فکر کنید. به عنوان مثال، به جای فحش دادن، می توانید چیزی مانند “من واقعاً احساس ناامیدی یا عصبانیت می کنم” بگویید. به این ترتیب روش‌های بهتری برای ابراز احساسات الگوبرداری می‌کنید.

وقتی متوجه برخورد مناسب با عصبانیت یا ناامیدی کودک خود شدید، او را تحسین کنید. به عنوان مثال، اگر فرزندتان به شما گفت که یکی از همبازی‌هایش از کلمات فحش و ناسزا برای اذیت کردن او استفاده می‌کند، او را به خاطر دور شدن از موقعیت و عدم استفاده از آن کلمات تحسین کنید.

مراقب باشید که فرزندتان چه چیزی را تماشا می کند، گوش می دهد و با آن بازی می کند. رتبه‌بندی‌ها را در تلویزیون، فیلم‌ها، بازی‌ها و برنامه‌ها بررسی کنید . در حالی که فرزندتان در اطراف است از تماشای برنامه های همراه با فحاشی خودداری کنید. و تلویزیون‌ها، رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها را در مکان‌هایی نگه دارید که بتوانید به راحتی آنها را ببینید و بشنوید.

کودکان پیش دبستانی ممکن است شروع به استفاده از کلماتی مانند “کله پوک” کنند. اگرچه ممکن است برخی از این کلمات در خانه شما خوب نباشد، اما احتمالاً فقط یک مرحله است. نادیده گرفتن کلمات یا توضیح اینکه آنها قابل استفاده نیستند کمک کننده خواهد بود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.