از کجا بفهمیم لپ تاپ چقدر برق مصرف می کند؟ (۳ روش)

شاید بخواهید بدانید سهم لپ تاپ یا کامپیوتر شما در هزینه های مربوط به برق چقدر است. برای محاسبه مقدار برق مصرفی لپ تاپ یا کامپیوتر 3 روش در این مقاله معرفی شده است.

آیا تابحال این سوال برای شما پیش آمده است که لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی تان چقدر برق مصرف می کند و چه میزان هزینه به قبض برق در آخر ماه اضافه می شود؟ شما می توانید میزان برق مصرفی هر کامپیوتری را به روش های مختلف و بسته به میزان تلاشی که می خواهید انجام دهید، اندازه گیری کنید. شما می توانید در صورت تمایل به یک اندازه گیری دقیق دست یابید.

در این مقاله از مینویسم، ما به شما نشان می دهیم که چگونه با استفاده از روش های مختلف میزان برق مصرفی لپ تاپ خود را اندازه گیری کنید و مقدار هزینه ای که هر ماه به قبض برق شما اضافه می شود را محاسبه نمایید.

روش های مختلف برای اندازه گیری میزان برق مصرفی لپ تاپ

روش های مختلفی برای اندازه گیری میزان برق مصرفی لپ تاپ وجود دارد، اما رایج ترین روش ها شامل استفاده از محاسبه گرهای منبع تغذیه آنلاین، اپلیکیشن های ویندوز و وات متر است. مزایا و معایبی برای هر یک از این روش ها وجود دارد و نکات زیر می توانند به شما کمک کنند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید:

  • استفاده از یک محاسبه گر منبع تغذیه آنلاین، ساده ترین روش برای تعیین میزان برقی است که لپ تاپ شما مصرف می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مشخصات و مدل تمام اجزای لپ تاپ خود را بدانید. با این وجود، این روش برآوردی از میزان برق مصرفی می دهد که ممکن است چندان دقیق نباشد.
  • اپلیکیشن های ویندوز می توانند برآورد بهتری نسبت به محاسبه گرهای آنلاین در اختیار شما قرار دهند. با این وجود، برخلاف روش اول، لازم است که آن ها را دانلود و بر روی لپ تاپ خود نصب کنید. دقت نتایج حاصل از این روش به میزان قابل اعتماد بودن آن اپلیکیشن بستگی دارد.
  • استفاده از یک وات متر به شما اجازه می دهد تا میزان برق مصرفی لپ تاپ را با دقت چشمگیری محاسبه کنید. علاوه بر این، با کاهش یا افزایش بار بر روی اجزای مختلف دستگاه می توانید تغییرات مصرف برق را ردیابی کنید. واضح است که برای این کار به یک وات متر نیاز دارید.

نکات بالا باید به شما در انتخاب روش مناسب کمک کند تا بتوانید با دقت قابل قبولی میزان برق مصرفی لپ تاپ خود را پیش بینی کنید.

صرف نظر از روشی که انتخاب کرده اید، قبل از اندازه گیری میزان برق مصرف اجزای مختلف را به طور کامل تحت فشار قرار دهید. تنها در اینصورت است که می توانید میزان دقیق مصرف را محاسبه کنید. از آنجایی که لپ تاپ شما همیشه با حداکثر توان خود کار نمی کند، شما می توانید برآورد کنید که مصرف برق از آن مقدار کمتر خواهد بود. راهنمای ما در مورد چگونگی تست استرس ایمن CPU، GPU و RAM را بررسی کنید، اگر قبلاً این کار را نکرده اید.

حال بیایید در مورد نحوه اندازه گیری مصرف برق لپ تاپ با استفاده از هر روش صحبت کنیم.

همچنین بخوانید: بهترین لپ تاپ برای کارهای گرافیکی

نحوه محاسبه میزان برق مصرفی لپ تاپ با استفاده از محاسبه گرهای منبع تغذیه آنلاین

به منظور اندازه گیری میزان برق مصرفی با استفاده از محاسبه گرهای منبع تغذیه آنلاین، شما باید اطلاعات همه اجزای نصب شده بر روی لپ تاپ خود را داشته باشید. اگر این اطلاعات را در اختیار ندارید، می توانید مشخصات فنی لپ تاپ خود را از وبسایت سازنده تهیه کنید. بعد از جمع آوری این اطلاعات، مرحله بعدی انتخاب یک محاسبه گر برای اندازه گیری میزان برق مصرفی است.

اگرچه تعداد زیادی محاسبه گر منبع تغذیه آنلاین وجود دارد، مانند Newegg، Coolermaster، Seasonic، Bequiet و بسیاری از موارد دیگر، اما هیچ یک نمی توانند برآورد دقیق تری از OuterVision Power Supply Calculator ارائه دهند. بنابراین، توصیه ما استفاده از این محاسبه گر برای برآورد دقیق است.

محاسبه گر OuterVision دو نوع برآورد توان را ارائه می دهد: پایه و تخصصی. در برآورد پایه، از شما چند مورد از جزئیات سوال می شود و برآورد سریعی از میزان برق مصرفی در اختیار کاربر قرار می گیرد، در حالی که در برآورد تخصصی، ارزیابی عمیقی از میزان برق مصرفی برای کل دستگاه ارائه می شود.

نحوه محاسبه میزان برق مصرفی لپ تاپ با استفاده از اپلیکیشن

برای این که بدانید در زمان اوج بار لپ تاپ شما چه مقدار برق مصرف می کند، باید قبل از شروع استفاده از اپلیکیشن اجزای مختلف لپ تاپ را تا حد حداکثری تحت فشار قرار دهید. اگرچه برای این منظور می توانید از هر برنامه رایگان برای ویندوز استفاده کنید، اما توصیه ما استفاده از اپلیکیشن AIDA64 Extreme است.

AIDA64 Extreme به شما اجازه می دهد اجزای مختلف لپ تاپ را تحت فشار قرار دهید و به محض اعمال بار میزان برق مصرفی ان ها را محاسبه کنید. از این رو، می توانید تعیین کنید کدام یک از اجزا وقتی با ظرفیت کامل کار می کنند، انرژی بیشتری مصرف می کنند. برای اندازه گیری مصرف برق لپ تاپ خود با استفاده از AIDA64 Extreme مراحل زیر را دنبال کنید:

1. نرم افزار را از صفحه دانلود AIDA64 دانلود کنید.

2. پس از دانلود نرم افزار را نصب کنید.

3. AIDA64 Extreme را در جستجوی ویندوز تایپ کنید، روی برنامه کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

4. روی تب Tools کلیک کرده و System Stability Test را انتخاب کنید.

از کجا بفهمیم لپ تاپ چقدر برق مصرف می کند؟

5. تمام کادرهای گوشه سمت چپ بالای پنجره System Stability Test را علامت بزنید تا کل سیستم خود را آزمایش کنید.

6. برای مشاهده نموداری که نوسانات برق را نشان می دهد، به تب Powers بروید.

7. روی دکمه Start کلیک کنید.

از کجا بفهمیم لپ تاپ چقدر برق مصرف می کند؟

به محض این که آزمایش اجزا شروع شد، نرم افزار نوسانات برق را نمایش خواهد داد. اجازه دهید کمی کار کند و ببینید که مصرف برق شما چقدر نوسان داشته است. همچنین می توانید تیک چند کادر را بردارید تا استرس از روی برخی از اجزا برداشته شود و ببینید که چگونه مصرف برق شما تحت تاثیر قرار می گیرد. به این ترتیب، شما می توانید مصرف برق اجزای مختلف تحت بار کامل را در نظر بگیرید.

حتی اگر این ابزار ایده ی بهتری از مصرف برق به شما بدهد، اگر می خواهید دقیق ترین اندازه گیری را داشته باشید، توصیه ما به شما این است که از وات متر یا یک دستگاه اندازه گیری توان استفاده کنید. اگر این مسیر را انتخاب کردید، مطمئن شوید که سیستم خود را مانند AIDA64 Extreme در اوج استرس نگه دارید.

همچنین بخوانید: بهترین لپ تاپ های گیمینگ

نحوه محاسبه میزان برق مصرفی لپ تاپ با استفاده از وات متر

از کجا بفهمیم لپ تاپ چقدر برق مصرف می کند؟

از آنجایی که وات متر متوسط جریان انرژی الکتریکی را اندازه گیری می کند، می تواند برق مصرف شده توسط کوچک ترین چیپست ها (مجموعه تراشه ها) در لپ تاپ را محاسبه کند. بنابراین، وقتی این روش را با دو روش دیگر مقایسه می کنید، انتظار می رود که وات متر اندازه گیری دقیق تری از مصرف برق ارائه دهد.

به منظور محاسبه میزان برق مصرفی با استفاده از وات متر، شما باید وات متر را مستقیم به پریز بزنید و لپ تاپ خود را مستقیما به وات متر متصل کنید. به محض این که دکمه پاور را بزنید، نمایشگر دیجیتال به شما نشان می دهد که چند وات در زمان واقعی توسط دستگاه مصرف می شود.

افزایش بار خود موجب افزایش قرائت وات و بالعکس می شود. از این رو، بارگذاری بیش از حد لپ تاپ تا ظرفیت حداکثری به شما اجازه می دهد تا ببینید در اوج عملکرد لپ تاپ چه میزان برق مصرف می کند.

نحوه محاسبه هزینه برق مصرفی لپ تاپ

وقتی که داده های مربوط به میزان مصرف برق لپ تاپ خود را بر اساس وات دریافت کردید، با استفاده از یک محاسبه گر آنلاین آن را به کیلو وات ساعت تبدیل کنید. بعد از آن، توان محاسبه شده مصرف شده بر حسب کیلووات ساعت را در هزینه برق به ازای هر کیلووات ساعت شارژ شده در استان یا کشور خود ضرب کنید. این میزانی است که مصرف لپ تاپ شما در هر ساعت به قبض برق شما اضافه می کند.

به عنوان مثال، اگر لپ تاپ شما 200 وات برق مصرف کند و منبع برق شما 20 سنت در هر کیلووات ساعت از شما شارژ کند، هزینه برق شما چهار سنت در ساعت خواهد بود. برای محاسبه هزینه های ماهانه، نرخ ساعتی را در میانگین ساعات استفاده از لپ تاپ خود در روز و تعداد روزهای استفاده از لپ تاپ در یک ماه ضرب کنید.

در پایان

اگرچه میزان برق مصرفی یک لپ تاپ باعث خالی شدن حساب بانکی شما نخواهد شد، اما باید مراقب آن باشید و سعی کنید تا حد امکان آن را کاهش دهید. این هزینه اندک اگر به قبض سالانه شما اضافه شود، می تواند قابل توجه باشد.

امیدواریم مقاله ما به شما کمک کند تا میزان مصرف واقعی لپ تاپ خود را محاسبه کنید. اگر نمی خواهید این کار را دستی انجام دهید، ابزارهای آنلاین متعددی برای برآورد هزینه به صورت خودکار وجود دارد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.