طرز تهیه نان باگت به چند روش + فیلم

نان باگت از نان هایی است که اگر در منزل تهیه شود خوشمزه تراست. این نان از نان های پرکاربرد است. در این پست طرز تهیه نان باگت با فر، نان باگت بدون فر، نان باگت با آرد گندم، نان باگت بدون شیر، نان باگت با آرد سبوس دار، نان باگت با خمیر ترش، نان باگت با ماست، نان باگت در ماهیتابه، نان باگت با آرد ذرت، نان باگت در توستر را مشاهده می کنید.

نان باگت از نان های بین المللی پرکاربرد در آشپزی می باشد. این نان در انواع ساندویچ ها استفاده می شود و به همین دلیل محبوب است. شاید برایتان پیش آمده باشد که دلتان بخواهد نان باگت تازه داشته باشید و به هر مغازه ای که سر بزنید موجودی نان باگت آن تمام شده باشد و یا اینکه دلتان بخواهد در منزل نان باگت تهیه کنید تا از سلامت آن مطمئن باشید. نان باگت به دلیل آرد گندمی که دارد نانی مقوی بوده و مصرف آن انرژی لازم را برای بدن تامین می کند. لازم به ذکر است که نان باگت خانگی به صرفه تر از نان باگت بازاری می باشد.

طرز تهیه نان باگت خانگی

همانطور که می دانید تهیه نان در منزل بسیار لذت بخش است و هر کسی دلش می خواد حتی برای یکبار این کار را انجام دهد. نان های زیادی نظیر نان بربری، نان گاتا، نان کندو عسلی و انواع دیگر نان را می توان در منزل تهیه کرد. نام دیگر نان باگت، نان باگت فرانسوی می باشد. در ادامه طرز تهیه نان باگت با فر و طرز تهیه نان باگت بدون فر و چند روش دیگر را می آموزید.

همچنین در مینویسم می توانید با نحوه تهیه نان سیر با نان باگت آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه نان باگت فرانسوی

آرد نان فانتزی250 گرم
شکر10 گرم
نمک5 گرم
شیر50 گرم
خمیر مایه5 گرم
آب100 گرم
روغن مایع25 گرم

دستور پخت نان باگت فرانسوی

زمان مورد نیاز: 1 ساعت.

 1. آماده کردن آرد

  آرد را 2 بار الک کرده و در ظرفی می ریزیم.

 2. آماده کردن مواد خشک

  ظرفی که برای تهیه مواد نان باگت در خانه مناسب باشد، آماده می کنیم. آرد را درون آن می ریزیم.

 3. اضافه کردن خمیر مایه

  خمیر مایه را به همراه شکر به مواد قبلی اضافه می کنیم. 5 گرم نمک می زنیم. هم زده تا به خوبی با هم ترکیب شوند.

 4. افزودن شیر

  شیر را ریخته وسپس آب می ریزیم. هم زده تا به خوبی با هم ترکیب شوند. این مرحله از تهیه نان باگت فرانسوی را بهتر است با همزن انجام دهید.

 5. اضافه کردن روغن

  روغن را به مواد خمیری نان ساندویچی اضافه می کنیم.

 6. ورز دادن خمیر

  خمیر را روی سطح صافی که آرد پاشی شده است قرار داده و کمی ورز می دهیم.

 7. استراحت دادن خمیر

  خمیر نان باگت خانگی را در ظرفی که کمی چرب شده قرار می دهیم. پارچه ای روی آن انداخته و در محیطی گرم و تاریک قرار می دهیم. اجازه می دهیم که 40 دقیقه استراحت کند.

 8. تقسیم کردن خمیر

  خمیر را روی سطح صاف آغشته به آرد قرار داده، با دست ورز می دهیم تا پف آن بخوابد. به چند قسمت مساوی با اندازه ی متوسط تقسیم می کنیم.

 9. شکل دادن خمیر

  خمیر های تقسیم شده ی مواد خمیری نان باگت با بهبود دهنده را به صورت کشیده شکل می دهیم.

 10. پختن نان باگت خانگی

  در سینی فر یک کاغذ روغنی می اندازیم. نان های شکل داده را درون سینی می چینیم. روی آن سلفونی می کشیم و اجازه می دهیم 30 دقیقه استراحت کنند.

 11. قرار دادن نان باگت در فر

  این سینی را درون فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه ی سانتیگراد قرار می دهیم. 30 دقیقه زمان برای پخت این نان باگت کافیست.

فیلم طرز تهیه نان باگت

نکات طلایی برای تهیه نان باگت خانگی

 • برای اینکه بافت نان باگت بهتر شود، کافی است خمیر را مدت زمان بیشتری ورز دهید.
 • در صورتی که شکل خمیر را گرد کنید، نان باگت گرد خواهید داشت.
 • می توانید آرد قنادی را جایگزین آرد نان فانتزی کنید.
 • می توانید این سینی را درون توستر با دمای 180 درجه قرار دهید و 1 ساعت زمان دهید تا نان باگت با توستر پخته شود.
 • به جای اینکه از کاغذ روغنی استفاده کنید، می توانید کف سینی را کمی به روغن آغشته کنید.
 • در صورتی که خیمر مایه موجود ندارید، کمی جوش شیرین و بیکینگ پودر که نسبت بیکینگ پودر بیشتر از جوش شیرین است را بریزید که نان باگت بدون خمیر مایه حاصل شود.
 • نام دیگر نان باگت بدون خمیر مایه، نان باگت با جوش شیرین یا نان باگت با بیکینگ پودر می باشد.

دستور پخت نان مغزدار سوئدی


طرز تهیه نان باگت با آرد گندم

این روش تفاوت جزئی با روش پخت نان باگت که در بالا ذکر شد، دارد که در ادامه این تفاوت ها را متوجه خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه نان باگت خانگی با آرد گندم

آرد گندم1 کیلوگرم
کره100 گرم
نمک2 قاشق چایخوری
شیر900 گرم
شکر2 قاشق غذاخوری
تخم مرغ2 عدد
خمیر مایه4 قاشق غذاخوری

زمان لازم برای تهیه نان باگت با آرد گندم، 1 ساعت است.

دستور پخت نان باگت خانگی با آرد گندم

 1. آماده کردن آرد : آرد را 2 بار الک می کنیم. در ظرفی ریخته و کنار می گذاریم.
 2. آماده کردن تخم مرغ : تخم مرغ ها را شکسته و زرده و سفیده ی آن ها را جدا می کنیم. برای مواد خمیری نان باگت فرانسوی به سفیده ی تخم مرغ لازم داریم.
 3. آماده کردن خمیر نان باگت : در ظرفی مناسب، شیر را میریزیم.
 4. اضافه کردن خمیر مایه : خمیر مایه را به مواد نان باگت خانگی اضافه می کنیم. هم می زنیم.
 5. اضافه کردن تخم مرغ : سفیده های تخم مرغ را ریخته و با یک قاشق کمی با مواد دیگر مخلوط می کنیم. کره را که قبلا از یخچال خارج شده است، می ریزیم. مواد را ترکیب می کنیم.
 6. اضافه کردن شکر : شکر را نیز همراه با نمک به مواد قبلی نان باگت بازاری اضافه کرده و هم می زنیم.
 7. اضافه کردن آرد : آرد را طی چند مرحله روی مواد قبلی می ریزیم. حسابی هم می زنیم تا گلوله گلوله نشده و به خوبی یکدست شود.
 8. استراحت دادن خمیر : خمیر را در ظرفی که کمی به روغن آغشته شده قرار می دهیم درب مناسب روی آن قرار داده و در جای تاریک می گذاریم تا استراحت کند. 50 دقیقه زمان برای استراحت خمیر نان باگت در خانه، کفایت می کند.
 9. تقسیم کردن خمیر نان باگت : خمیر را روی سطح صافی که آرد پاشی شده قرار می دهیم. کمی ورز می دهیم تا پف آن بخوابد.
 10. شکل دادن خمیر : خمیر را به چند قسمت کوچکتر تقسیم می کنیم. هر قسمت از خمیر نان باگت خوشمزه را با وردنه باز کرده و سپس رول می کنیم. در آخر با دست کاری می کنیم که هیچ قسمتی از خمیر رول شده در حال جدا شدن نباشد.(طبق ویدیو پیش رفته و همه جای خمیر را اگر جدا شده، به هم می چسبانیم). در سینی ای که به روغن آغشته شده قرار می دهیم. سلفونی روی آن می کشیم. مجددا برای 20 دقیقه استراحت می دهیم.
 11. آماده کردن مواد رومال : در ظرفی زرده آن دو تخم مرغ را می ریزیم. 2 قاشق غذاخوری شیر اضافه می کنیم. هم می زنیم تا تخم مرغ از لختگی خارج شده و با شیر مخلوط شود.
 12. پختن نان باگت با فر : با فرچه ای روی هر نان که در سینی قرار دارد از مواد رومال می زنیم. سپس سینی را در فر با دمای 190 درجه که از قبل گرم شده است، قرار می دهیم. 40 دقیقه زمان لازم است تا دو طرف نان ها تقریبا طلایی شود.

نکات مهم برای تهیه نان باگت با آرد گندم

 • توجه کنید که آرد گندم فقط باعث می شود که نان ساندویچی ما کمی تیره تر از حالت قبل شود.
 • در صورتی که فر ندارید از توستر استفاده کنید.
 • شیر باعث ترد شدن نان باگت می شود.
 • نام دیگر نان باگت با آرد گندم می تواند نان باگت با آرد نانوایی نیز باشد.
 • در حالتی که کره را با روغن جایگزین کنید، نان باگت بدون کره را خواهیم داشت.
 • این نان با نان باگت صبحانه تفاوتی ندارد.
 • می توانید کمی کنجد روی مواد نان باگت بپاشید.

فیلم طرز تهیه نان باگت با آرد گندم

نحوه تهیه نان سیمیت ترکیه ای


طرز تهیه نان باگت با ماست

برای اینکه نان باگت با ماست داشته باشید، کافی است ماست را جایگزین شیر کنید. در اینصورت نان باگت هم خوشمزه تر میشود و هم بافت آن بهتر می شود. توجه کنید که بهتر است ماست ترش نباشد.


طرز تهیه نان باگت بدون فر

اگر فر یا توستر نداشته باشید لازم است نان باگت در قابلمه یا نان باگت در ماهیتابه تهیه کنید. برای این کار یک شعله پخش کن روی حرارت ملایم قرار داده و قابلمه یا تابه را روی آن می گذاریم. کمی چرب می کنیم یا نان روغنی درون آن می اندازیم. نان باگت های شکل داده را درون آن می گذاریم. درب قابلمه را همراه با دمکنی روی آن می گذاریم. حرارت را کم کرده و اجازه می دهیم نان بپزد. توجه کنید که بهتر است روی شعله ی بزرگ گاز اینکار را انجام دهید. بعد از اینکه یک طرف طلایی شد، نان باگت را برگردانید.


طرز تهیه نان باگت با آرد سبوس دار

برای تهیه نان باگت با آرد سبوس دار کافی است مقداری از آرد گندم در رسپی مربوط به نان باگت با آرد گندم را برداشته و با آرد سبوس دار جایگزین کنید. در صورتی که سبوس گندم موجود داشتید به ازای هر 100 گرم از آرد گندم 10 گرم سبوس گندم بریزید. بقیه ی مراحل طبق همان رسپی از نان باگت با آرد گندم است.

آموزش پخت نان بروتچن آلمانی


طرز تهیه نان باگت لقمه ای

برای تهیه نان باگت لقمه ای تمامی مراحل را پیش ببرید و وقتی به مرحله ی تقسیم کردن خمیر نان باگت رسیدید، به قسمتهای بیشتری تقسیم کنید تا نان های شما کوچکتر شده و بتوان به صورت لقمه ای استفاده کرد. نان باگت لقمه ای راحت تر سرو شده و به عنوان نان غذا برای تفریح مناسب تر است.


طرز تهیه نان باگت دو نفره

برای اینکه نان باگت برای دو نفر تهیه کنید، کافی است مواد لازمی را که در طرز تهیه نان باگت با آرد گندم به کار بردیم، تقسیم بر 16 کرده و آن را بریزیم. با این روش نان باگت دونفره طبخ می شود.


طرز تهیه نان باگت بدون شیر

اگر شیر موجود نداشتید می توانید در هرکدام از طرز تهیه نان باگت یا طرز تهیه نان باگت با آرد گندم، آب را جایگزین شیر کنید. تفاوتی که ایجاد می شود در میزان ترد بودن نان باگت شما است که در آن رسپی که شیر دارد، نان ترد تر است.


طرز تهیه نان باگت با آرد جو

برای این روش از تهیه نان باگت، کمی از آرد گندم را برداشته و آن را با آرد جو جایگزین می کنیم. در اینصورت نان باگت با آرد جو خواهیم داشت. برای تهیه نان باگت با آرد ذرت هم به همین شیوه عمل می کنیم.


طرز تهیه نان باگت با خمیر ترش

این نوع از نان باگت در دسته نان باگت بدون خمیر مایه قرار می گیرد. برای این روش در هرکدام از روش های ارائه شده در بالا خمیر مایه را حذف کرده و خمیر ترش را جایگزین آن کنید. تهیه خمیر ترش به این صورت است که به ازای هر 500 گرم از هر نوع آرد، 15 گرم دیگر از آرد را در کاسه ای ریخته و آب ولرم را تا وقتی که جمع شود و آبکی نشود، اضافه می کنیم. کمی نمک و شکر زده و ورز می دهیم. در یخچال قرار داده و 1 هفته زمان می دهیم تا خمیر ترش حاصل شود. سپس از این خمیر به عنوان جایگزین خمیر مایه استفاده می کنیم.

همچنین بخوانید :

طرز تهیه پیتزا با نان باگت

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.