طرز تهیه پنیر (با سرکه، ماست، مایه پنیر، آبلیمو، شیر بریده و قرص)

پنیر از جمله لبنیات پرطرفدار است که در اکثر سفره های صبحانه یافت می شود. طرز تهیه پنیر به چند روش شامل طرز تهیه پنیر با سرکه، طرز تهیه پنیر با ماست، طرز تهیه پنیر لیقوان و طرز تهیه پنیر با مایه پنیر تهیه مشود. در ادامه و در این پست شما با طرز تهیه پنیر در خانه به طور کامل آشنا می شوید.

همانطور که می دانید پنیر جایگاه ویژه ای در وعده صبحانه دارد. امروزه نیز در بازار پنیرهای مختلفی یافت می شود البته باید به این نکته توجه کرد که پنیری که در منزل تهیه شود از نظر کیفیت و سلامت، از پنیر آماده و بازاری، خیلی بهتر است. مطمئنا می دانید که پنیر از مشتقات شیر است. به همین دلیل دارای کلسیم زیاد بوده و برای بدن مفید است. این فرآورده لبنی را به راحتی می توان در منزل تهیه کرده و نوش جان کنید.

طرز تهیه پنیر خانگی

پنیر دارای انواع مختلفی می باشد. در ادامه طرز تهیه پنیر با سرکه، طرز تهیه پنیر با ماست، طرز تهیه پنیر لیقوان، طرز تهیه پنیر با مایه پنیر، تهیه پنیر با آبلیمو، تهیه پنیر از شیر بریده و نحوه تهیه پنیر با قرص به شما ارائه شده است.

طرز تهیه پنیر با سرکه

در یک روش از تهیه پنیر برای صبحانه، از سرکه استفاده می شود. سرکه باعث تبدیل شیر به پنیر می شود. در ادامه طرز تهیه پنیر با سرکه سفید به طور کامل برایتان شرح داده می شود.

همچنین در مینویسم می توانید با طرز پخت پوآچا ترکی با پنیر آشنا شوید

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی با سرکه

شیر2 لیتر
سرکه سفید6 قاشق غذاخوری

دستور تهیه پنیر با سرکه

 1. آماده کردن شیر

  شیر را در قابلمه ای ریخته و روی حرارت ملایم قرار می دهیم.

 2. اضافه کردن سرکه

  بعد از جوشیدن، سرکه سفید را در حالتی که حرارت را کم کردیم، به شیر اضافه می کنیم. این مهم ترین مرحله برای تهیه پنیر خانگی با سرکه می باشد.

 3. تهیه پنیر

  کمی روی حرارت ملایم هم می زنیم. زمانی که شیر بریده بریده شد، آن را از روی حرارت بر می داریم.

 4. شکل دادن پنیر

  پنیر را در پارچه ای نخی ریخته و در محلی می گذاریم تا آب اضافه آن خارج شود. در این مرحله لازم است جسم سنگینی را روی پارچه قرار دهید تا باعث شود تمام آب پنیر خارج شده و همچنین شکل بگیرد. پنیر شما آماده است.

نکات مهم برای تهیه پنیر خانگی با سرکه سفید

 • توجه کنید که بعد از ریختن پنیر در آن پارچه، حتما پارچه را گره بزنید.
 • در صورتی که از شیر گوسفندی پرچرب برای تهیه پنیر با سرکه استفاده کنید، پنیر لیقوان خواهید داشت.
 • برای اینکه آب اضافی پنیر بهتر کشیده شود، آن را از قسمتی آویزان کنید.

فیلم طرز تهیه پنیر با سرکه سفید

روش تهیه سوسیس تخم مرغ با پنیر پیتزا


طرز تهیه پنیر با مایه پنیر

برای تهیه پنیر با مایه پنیر فقط کافیست مقدار لازم مایه پنیر تهیه کرده و برای اضافه کردن به شیر آماده داشته باشید. در ادامه طرز تهیه پنیر خانگی با مایه پنیر را می آموزید.

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی با مایه پنیر

شیر2 لیتر
مایه پنیر1 قاشق چایخوری
نمکبه میزان لازم

دستور تهیه پنیر با مایه پنیر

 1. آماده کردن شیر : شیر را روی حرارت قرار داده و اجازه می دهیم بجوشد.
 2. سرد شدن شیر : بعد از جوشیدن آن را از روی حرارت بر می داریم. کنار قرار می دهیم تا کمی خنک شود. برای این مدل از طرز تهیه پنیر خانگی با مایه پنیر، لازم است شیر از روی حرارت کنار گذاشته شود.
 3. تست دمای شیر : برای این کار انگشت اشاره خود را به شیر می زنیم اگر کمی گرم تر بود یعنی دمای آن مناسب شده است.
 4. آماده کردن مایه پنیر : در این مرحله از طرز تهیه پنیر، مایه پنیر را در مقداری آب می ریزیم. کمی نمک اضافه کرده و هم می زنیم. اجازه می دهیم مایه با آب و نمک ترکیب شود.
 5. اضافه کردن مایه به شیر : بعد از حل شدن مایه پنیر، آن را به شیری که دمای آن مناسب بود، می ریزیم. آن را در محیطی گرم قرار داده و پارچه ای ضخیم روی آن می کشیم.
 6. تهیه پنیر خانگی : بعد از اینکه شیر بریده بریده شده و آب زرد آن خارج شد، آب زرد را دور می ریزیم.
 7. شکل دادن پنیر : شیر بریده شده را در پارچه ای با ضخامت متوسط قرار می دهیم. در جایی می گذاریم که آب اضافی آن خارج شود. در این مرحله جسم سنگینی روی پنیر قرار دهید.

نکات مهم برای تهیه پنیر با مایه پنیر

 • توجه کنید در صورتی که قرار است بیشتر از دو سه روز پنیر را نگه داری کنید، حتما در آب نمک بریزید.
 • برای تهیه آب نمک به لبنیاتی مراجعه کنید.
 • برای سفت تر شدن پنیر، زمانی که آب اضافی آن در حال کشیده شدن است از پایین و بالا به پنیر فشار وارد کنید تا سفت شده و آب مازادی نداشته باشد.
 • در صورتی که پنیر را قبل از برش زدن درون پارچه ای که به سرکه آغشته شده است، قرار دهید، روی پنیر سوراخ هایی ایجاد می شود.
 • توجه کنید که اگر آب و نمک را خودتان به وسیله ی آب و نمک موجود در آشپزخانه تهیه کنید باعث نرم شدن زیادی و خراب شدن آن می شود.
 • اگر از شیر پرچرب و همینطور مایه خمیر قارچی در این نوع از طرز تهیه پنیر خانگی استفاده کنید، شما پنیر لیقوان را دارید.

طرز تهیه پنیر با ماست

در صورتی که دلتان می خواهد پنیر تهیه کنید و ماست در دسترستان است، پیشنهاد می کنم پنیر با ماست تهیه کنید که هم در دسترس تر است و هم طعم عالی ای دارد. برای این کار در همان روشی که در بالا و در طرز تهیه پنیر با سرکه برای شما ارائه شد، به جای 6 قاشق غذاخوری سرکه از 8 قاشق غذاخوری ماست استفاده کرده و پنیر با ماست خوشمزه را برای خودتان تهیه کنید.


طرز تهیه پنیر با آبلیمو

در صورتی که قبل از اضافه کردن ماست به شیر، 400 میلی لیتر ابلیمو، کمی نمک به ماست اضافه کرده و سپس بریزید، شما در تهیه پنیر با آبلیمو موفق خواهید بود. در این روش هم توجه کنید که شیر بریده بریده شده را در پارچه ای ریخته و آب اضافی آن را بگیرید. سپس جسم سنگینی را روی آن قرار دهید تا کاملا آب اضافی پنیر با آبلیمو، خارج شود.


طرز تهیه پنیر با شیر بریده

گاهی شیر را که مدتی است مانده را نگاه می کنیم و متوجه می شویم که بریده شده است. یعنی رنگ و بوی آن تغییری نکرده و فقط ظاهر شیر بریده شده و در آن خط هایی ایجاد شده است. از این شیر می توان پنیر با شیر بریده تهیه کرد. در این روش از تهیه پنیر، کافی است شیر بریده را درون پارچه ای نخی ریخته و جسم سنگینی روی آن قرار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. بعد از اینکه سفت شد، پنیر با شیر بریده برای شما آماده است.


طرز تهیه پنیر با قرص

در تهیه پنیر با قرص، لازم است به ازای هر 2 لیتر شیر، یک چهارم قرص پنیر و کمی نمک تهیه کنید. ابتدا شیر را روی حرارت بگذارید تا بجوشد و خاموش کنید. سپس در کاسه ای تقریبا بزرگ قرص را به همراه مقداری آب و کمی نمک حل کرده و اجازه دهید قرص کاملا حل شود. سپس شیر را که کمی ولرم شده را به مخلوط قرص و آب اضافه می کنیم. هم زده و پارچه ای روی آن می کشیم. بعد از اینکه شیر بریده بریده شد، آن را درون پارچه ای نخی ریخته و جسم سنگینی را روی آن قرار می دهیم. بعد از حدودا 1 ساعت آماده است.

آیا خوردن پنیر در صبحانه مضر است؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.