چگونه لنز بگذاریم (آموزش گذاشتن و درآوردن لنز چشم)

اگر تصمیم به استفاده از لنز گرفته اید اما با روش گذاشتن لنز در چشم نمی دانید باید چگونه لنز بگذاریم و برداریم، این مطلب راهنمای خوبی برای شماست.

ما به عنوان موجوداتی با چشمان شکننده و حساس، معمولا سعی داریم انگشتان دستمان را از چشم هایمان دور نگه داریم تا به آنها آسیبی وارد نشود. از اینرو منطقی است که گذاشتن لنز در چشم ها غیرقابل تصور و حتی کمی ترسناک است، هنگام گذاشتن لنز چشم، شما تقریبا کره چشم خود را لمس می کنید! اما مانند بسیاری از مهارت ها، تمرین کلید موفقیت است و به شما قول می دهیم که گذاشتن لنز به اندازه گذاشتن عینک بر روی صورت راحت و البته بی خطر است. برای کمک به شما در منحنی یادگیری، راهنمایی برای قرار دادن لنز برای تازه کارها تهیه کرده ایم تا بدانید چگونه لنز بگذاریم.

لنز چشم را چگونه بگذاریم

در ادامه این مطلب از مینویسم با ساده ترین روش برای گذاشتن لنزهای تماسی آشنا شوید و طریقه گذاشتن لنز برای اولین بار را یاد بگیرید تا به یک کار راحت برای شما تبدیل شود.

توجه: این راهنما برای لنزهای یکبار مصرف نرم است و نه لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز. لنزهای تماسی سخت نیازمند دستورالعمل های متفاوتی هستند!

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده

چطوری لنز بگذاریم

شش مرحله کلیدی برای قرار دادن آسان و ایمن لنزها وجود دارد. این شش مرحله عبارتند از:

1. دست های خود را بشویید

استفاده از لنزهای تماسی باعث می شود تا گرد و غبار، مواد زائد و چربی از طریق پوست به خود لنزها منتقل شوند، مگر این که دست های خود را تمیز بشویید.

قبل از گذاشتن لنز در چشم، دست ها را با یک صابون بدون چربی و غیرمعطر بشویید و با پارچه یا حوله ای که که پرز جمع نمی کند، خشک کنید. پارچه میکروفایبر یک انتخاب عالی است.

2. لنزها را تمیز کنید

مرحله دیگر برای گذاشتن لنز داخل چشم این است که لنزها را از جعبه یا بسته بندی یکبارمصرف خود خارج کنید. لنزها باید در یک حفره کوچک از محلول قرار گرفته باشند، به آرامی بین انگشتان دست آن ها را بردارید. از انگشتان به جای ناخن برای برداشتن لنزها استفاده کنید تا عدسی آسیب نبیند.

لنزها را در کف دست خود قرار دهید و کمی محلول تازه روی آن ها بپاشید، تا در یک حفره کوچک فرو روند. هرگز از آب لوله کشی یا هر چیزی دیگری به غیر از محلول لنز استفاده نکنید؛ در غیراینصورت، ممکن است باکتری های مضر و مواد خارجی بر روی لنز جمع شوند.

به آرامی با انگشت دست دیگر لنز را در کف دست به سمت جلو عقب حرکت دهید. بعد از 15 ثانیه، با یک محلول دیگر آن را بشویید. این روش شستشو تضمین می کند که لنز عاری از هرگونه ماده ای است که چشم ها را تحریک کند.

3. لنز تماسی را به سمت بیرون در نوک انگشت خود نگه دارید

حالا چگونه لنز بگذاریم داخل چشم؟ لنز تماسی را در انتهای انگشت اشاره یا میانی دست غالب خود قرار دهید (یا هر دستی را که می خواهید برای قرار دادن آن در چشم خود استفاده کنید). لنز باید شبیه یک کاسه کوچک باشد. اگر شبیه گنبد است، باید آن را برگردانید!

همچنین باید بررسی کنید که لنز از سمت راست به بیرون باشد. یک لنز از داخل به بیرون لبه های گشاد دارد، مانند کاسه که لبه کوچکی دارد که دور تا دور می چرخد. یک لنز تماسی که به درستی چرخانده شده باشد، لبه ای تمیز دارد.

چجوری لنز بگذاریم

برخی از لنزها نیز دارای اشکال یا متن چاپ شده روی آنها هستند که می توانید برای تأیید درست چرخاندن آن به دنبال آن بگردید.

4. چشمان خود را باز نگه دارید

برای استفاده از لنز چشم، با دستی که لنزها را نگه نداشته است، با احتیاط پلک بالایی خود را بگیرید به گونه ای که چشمان شما باز شوند. فقط از یک انگشت برای باز کردن چشمان خود استفاده کنید.

اگر به فضای بیشتری نیاز دارید، می توانید پلک پایینی را نیز برای گذاشتن لنز باز کنید. از انگشت خالی روی دستی که لنز را نگه می دارد استفاده کنید.

نفس بکشید. سعی کنید پلک نزنید. این روند برای گذاشتن لنز عالی است.

5. لنز را در چشم خود قرار دهید

در حالی که در آینه نگاه می کنید، انگشتی که لنز بر روی آن قرار دارد را به آرامی به بالای چشم خود حرکت دهید. به آرامی لنز را بر روی سطح چشم قرار دهید.

نیازی به فشار دادن نیست، لنز باید به راحتی از انگشت شما خارج شده و به پوشش مرطوب چشم بچسبد. برخی از افراد ترجیح می دهند به سمت بالا نگاه کنند و لنز را بر روی سفیدی چشم زیر عنبیه قرار دهند. برخی دیگر دوست دارند در حالی که مستقیم نگاه می کنند، لنز را قرار دهند. ببینید کدام روش برای شما راحت تر است.

6. مطمئن شوید که لنز به شما احساس راحتی می دهد

بعد از این که لنز درون چشم های شما قرار گرفت، چند بار پلک بزنید تا موقعیت آن تنظیم شود. همچنین می توانید به بالا، پایین، روبرو یا گوشه نگاه کنید.

اگر لنز روی چشم قرار گرفته و شما به خوبی می بینید، همین مراحل را برای چشم دیگر تکرار کنید! می توانید برای هر مرحله از همان دست استفاده کنید یا آنها را عوض کنید، این به شما بستگی دارد.

نکات گذاشتن لنز

اکنون که می دانید چگونه لنزها را در چشم خود قرار دهید، زمان آن رسیده است که تکنیک خود را با چند نکته خاص تقویت کنید که این روند را حتی راحت تر می کند.

 • همیشه لنزها را به یک ترتیب خاص قرار دهید

یک ترتیب انتخاب کنید و به آن پایبند باشید: اول لنز سمت راست و بعد لنز سمت چپ یا بالعکس. این نکته به خصوص وقتی مهم است که شماره لنزهای چشم های شما متفاوت است؛ شما نمی خواهید آن ها را با هم اشتباه بگیرید. علاوه بر این، پایبند بودن به یک روتین باعث تقویت حافظه عضلانی می شود.

 • در صورت امکان، ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید

ناخن های بلند می توانند در فرایند گذاشتن لنز داخل چشم اختلال وارد کنند و حتی موجب پاره شدن یا خراشیدگی عدسی شوند. اگر معمولا ناخن های بلندی دارید،‌ هنگام تمرین برای گذاشتن لنزهای تماسی ناخن ها را کوتاه کنید. با تمرین می توانید مهارت بیشتری در این کار پیدا کنید.

 • مراقب آرایش و قطره های چشمی که استفاده می کنید باشید

انتخاب محصولات آرایشی بدون چربی و ریمل هایی که الیاف زیادی از بین نمی برند، می توانند به دور نگه داشتن چربی و محرک ها از لنزهای تماسی کمک کنند.

علاوه بر این، اگر قصد استفاده از قطره های چشمی را دارید، مطمئن شوید که آنها برای استفاده با لنزها تایید شده اند. قطره های چشمی که برای استفاده همراه با لنز تایید نشده اند می توانند باعث چرب یا کدر شدن لنزها شوند.

 • آرام باشید

یادگیری نحوه قرار دادن لنزها در چشم می تواند یک فرآیند دلهره آور برای بسیاری باشد، اگر چشم ها نیز همکاری نکنند این روند آزاردهنده تر می شود. احتمالا قبل از این که به این فرایند عادت کنید، باید چند بار آن را امتحان کنید.

خود را تشویق کنید، به جای این که خود را تحت فشار قرار دهید. وقتی در تلاش برای گذاشتن لنزهای تماسی هستید، آرامش خود را حفظ کنید، نفس عمیق بکشید و بدانید که می توانید دوباره از نو شروع کنید.

نکاتی جهت حفظ سلامت چشم ها

اگر لنز چشم را اذیت کند، چه باید کرد؟

اگر بعد از قرار دادن لنزها داخل چشم، احساس خارش، سوزش یا تاری دید به شما دست داد، باید آن ها را خارج کرده و دوباره امتحان کنید.

وقتی لنزها را خارج کردید، آن ها را به دقت بررسی کنید. آیا می توانید علائمی از آسیب، پارگی یا خراش را روی آن ها مشاهده کنید؟ اگر این چنین است، دیگر از لنزها استفاده نکنید.

اگر لنز سالم است و تنها کمی کثیف شده است، با استفاده از روش مذکور در ابتدای مقاله آن را بشویید و ببینید که آیا بهتر می شود یا نه. اما سعی نکنید لنزی که به شما احساس ناراحتی می دهد را چندین بار در چشم قرار دهید، آن را دور بیاندازید و یک لنز جدید را امتحان کنید.

چگونه لنز را در بیاوریم

خوب، موفق شدید لنز را در چشم خود قرار دهید. اما چگونه می توانید آن ها را از چشم خود بیرون آورید؟ برای این کار با احتیاط کنید.

ابتدا، دست های خود را بشویید. همیشه در تماس با لنز باید از تمیز بودن دست های خود اطمینان حاصل کنید (یا نزدیکی چشم ها). سپس با استفاده از دستی که با آن لنز را بیرون می آورید، با انگشت وسط خود به آرامی پلک پایینی خود را به سمت پایین بکشید تا چشم شما بیشتر نمایان شود. با انگشت اشاره خود روی همان دست، لبه لنز تماسی خود را به آرامی لمس کنید و آن را تا قسمت سفید چشم خود پایین بیاورید.

لنز تماسی را بین انگشت اشاره و شست خود فشار دهید تا آن را بگیرید و از چشم خود بردارید. لنز را با روش گفته شده در ابتدای این مقاله تمیز کنید، آن را در محلول تازه نگهداری کنید و همین مراحل را برای دفعه بعد تکرار کنید.

طرز استفاده صحیح از لنز

گذاشتن لنز داخل چشم با چند مسئولیت همراه است. برای راحت و ایمن نگه داشتن چشم های خود، دستورالعمل های زیر را هنگام گذاشتن لنز رعایت کنید.

هر بار زمان استفاده را طولانی تر کنید

اگر تازه از لنز چشم استفاده می کنید، از ابتدا کل روز را با آن ها سپری نکنید. در عوض، اجازه دهید هر بار لنز چند ساعت در چشم بماند و به مرور زمان با عادت کردن به آن ها، این مدت را افزایش دهید. این رویکرد باعث می شود چشم های شما به طور پیوسته و موثر به لنز عادت کنند.

از دوش گرفتن، شنا کردن و خوابیدن با لنز خودداری کنید

نفوذ آب به داخل چشم ها وقتی از لنز تماسی استفاده می کنید با تحریک و حتی عفونت چشم همراه خواهد بود. اگرچه دوش گرفتن، جکوزی و استخر ممکن است از نظر شما تمیز باشد، اما ایده خوبی نیست. بهتر است همیشه یک جفت عینک با خود به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به تماس با آب، لنزها را خارج کرده و از عینک استفاده کنید.

علاوه بر این، هرگز با لنزهای تماسی نخوابید؛ حتی چرت نزنید. تنها استثنا در اینجا این است که لنزهایی دارید که برای استفاده طولانی مدت تایید شده اند و اپتومتریست به شما اجازه چرت زدن با آنها را داده است.

هرگز از لنزهای منقضی شده استفاده نکنید

بیشتر لنزها برای استفاده روزانه، هفتگی، دو هفته یا یک ماه ساخته می شوند. هرگز لنزها را بیشتر از مدت زمانی که برای آن ها طراحی شده است، استفاده نکنید. همیشه آن ها را با یک ست جدید تعویض کنید.

در صورت مشاهده علائم عفونت چشم به پزشک مراجعه کنید

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه می کنید، به خصوص اگر این علائم بیشتر از یک روز به طول بکشند به این معنی است که زمان آن رسیده است که دیگر از لنزها استفاده نکنید و برای یک معاینه چشم وقت بگیرید:

 • درد، تورم و یا قرمزی چشم ها
 • خروج ترشحات از چشم
 • حساسیت به نور
 • آبریزش بیش از حد چشم ها
 • تاری دید
 • تحریک طولانی مدت چشم
 • احساس این که نمی توانید چیزی را از چشم خود بیرون آورید

هیچ کس از همان روز اول به درستی نمی داند که چگونه باید لنز را داخل چشم خود قرار دهد. این کار به کمی تمرین، کمی پشتکار و رعایت بهداشت چشم مناسب نیاز دارد. اما راحتی استفاده از لنزهای یکبار مصرف نرم یک پاداش است و همه می توانند آن را یاد بگیرند. امیدواریم اعتماد به نفستان را برای یادگیری این روند افزایش داده باشیم.

توجه: این راهنما توصیه پزشکی واقعی را تشکیل نمی دهد، بلکه شامل نظر نویسندگان آن است و فقط برای اهداف آموزشی یا اطلاعاتی است. خوانندگان نباید از اطلاعات این راهنما به عنوان جایگزینی برای توصیه های ارائه شده توسط اپتومتریست یا چشم پزشک خود استفاده کنند. خوانندگانی که سوالات یا نگرانی های پزشکی دارند باید با اپتومتریست یا چشم پزشک خود تماس بگیرند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.