روش آموزش شعر به کودکان

قبل از اینکه در مورد روش آموزش شعر به کودکان صحبت کنیم و بگوییم از چه روش های موثری برای آموزش و یادگیری شعر به کودکان استفاده کنید، باید به اهمیت یادگیری شعر اشاره کنیم و بگوییم که یادگیری شعر برای کودک چه فوایدی دارد. در ادامه قصد داریم تا این موارد را بررسی کنیم و روش آموزش شعر به کودکان را به صورت جداگانه توضیح دهیم. بهتر است آموزش شعر به کودکان خود را  هر چه سریع تر شروع کنید؛ چرا که حفظ کردن و یادگیری اشعار برای کودکان مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت.

مواردی که در این قسمت مورد بررسی قرار می گیرند:

  • روش آموزش شعر به کودکان
  • تاثیرات یادگیری و حفظ شعر برای کودکان

روش آموزش شعر به کودکان

حال اگر به دنبال نحوه آموزش شعر به کودکانتان هستید، بهتر است که این مطلب را تا آخر مطالعه کنید، چرا که در این پست موثر ترین و کارآمد ترین روش های آموزش شعر به کودکان را جمع آوری کرده ایم تا در اختیارتان قرار دهیم. شاید آموزش شعر به کودک سخت به نظرتان بیاید اما اگر آن را اصولی و از راه درست انجام دهید به یکی از زیبا ترین کارهای دنیا تبدیل میشود.

آموزش اشتراک گذاری به کودکانی که اسباب بازی به دیگران نمی دهند

اگر قصد آموزش شعر به کودکان را دارید میتوانید از راه حل های ساده و شیرین بسیاری استفاده کنید. اما فراموش نکنید همکاری و هم صحبتی با کودکان احتیاج به زمان و حوصله دارد. در ادامه نحوه آموزش شعر به کودکان را توضیح خواهیم داد و روش آموزش شعر به کودکان را بررسی خواهیم کرد.

نحوه آموزش شعر به کودکان
نحوه آموزش شعر به کودکان

همخوانی با کودک

همراه با کودک بخوانید تا بتواند پس از مدتی به صورت روان شعر را بخواند. در این روش کودک کلماتی را که بلد نیست بلافاصله از زبان شما خواهد شنید و در ذهن او باقی خواهد ماند. شاید در ابتدا کودک به شما گوش نکند و حتی از شما دوری کند اما نگران نباشد. لازم نیست که کودک را جلو خود بنشانید و بگویید گوش کن و تکرار کن، نه. تنها کافی است هنگام تاب بازی، اسباب بازی و یا حتی زمان یکه خودتان به کارهای روزمره تان میرسید شعر را بلند بخوانید. مطمئنا کودک از شما تقلید می کند و شعر برای کودک درونی میشود.

آموزش تصویری یا اجرای نمایش

این روش برای کودکان بسیار لذت بخش است و باعث می شود که خیلی سریع شعر را یاد بگیرند. شما می توانید یا خودتان نمایش اجرا کنید یا از ویدیوکلیپ های آماده مخصوص کودکان، استفاده کنید. برخی کودکان به صورت بصری و چشمی نکات را زود تر یاد می گیرند و به همین دلیل میتوانید از آموزش های تصویری هم استفاده کنید.

پخش مداوم شعر به صورت ضبط شده

این کار و این روش باعث می شود که شعر ملکه ذهن کودک بشود و نه تنها کودک شعر را در کوتاه مدت حفظ کند، بلکه کمتر آن را فراموش کند. همچنین می توانید به جای این کار شعر را در یک برگه، روی دیوار اتاق کودک بچسبانید تا همیشه جلوی چشمش باشد.

کدگذاری شعر برای کودک

گذاشتن کد برای کودک باعث خواهد شد که او، با استفاده از آن، در هر لحظه شعر را به خاطر بیاورد و اینگونه کدها تا سال های طولانی در ذهن کودک ماندگار خواهد شد. برای مثال حروف اول بیت ها را به کودک بگویید یا با استفاده از آنها یک کلمه بسازید.

روش آموزش فصل ها به کودکان با شعر و کاردستی

چند نکته برای آموزش شعر به کودکان:

شما می توانید یکی از این روش ها را به تنهایی یا چندتایی و باهم به کار بگیرید که این به خودتان بستگی دارد.

در هر یک از روشها سعی کنید با حوصله باشید، همیشه حامی کودک باشید و به او انگیزه بدهید. همچنین با شعرهای کوتاه تر شروع کنید؛ چراکه اگر کودک نتواند آنرا یاد بگیرد باعث سرخوردگی، و اگر بتواند یاد بگیرد باعث غرور و تشویق شدن به ادامه دادن این کار خواهد شد.

بهتر است در ابتدا به صورت تک بیت تک بیت، پیش بروید و به تدریج آنرا افزایش دهید تا جایی که کودک به راحتی کل شعر را بخواند.

تاثیرات یادگیری و حفظ شعر برای کودکان

تاثیرات یادگیری و حفظ شعر برای کودکان
تاثیرات یادگیری و حفظ شعر برای کودکان

آیا تا به حال به این سوال فکر کرده اید که “فواید حفظ شعر برای کودکان چیست؟” همانطور که میتوانید حدس بزنید حفظ و یادگیری متون ها میتواند کمک بسیاری به حافظه انسان کند و به عبارتی به منظور جلوگیری از آلزایمر و فراموشی باید روزانه صفحاتی از یک کتاب را حداقل بخوانیم. اما حفظ شعر در کودکان بسیار در صحبت کردن و اعتماد به نفس کودکان تاثیر خواهد داشت. با استفاده از شعر کودکان کلمات بیشتری را یاد گرفته و با آوا های بیشتری از کلمات آشنا خواهند شد. ساختار جمله و شعر را به سادگی یاد میگیرند. حتی میتوان یکی از تاثیرات یادگیری و حفظ شعر برای کودکان را این دانست که طبع شعر آن ها شکوفا میشود و به وسیله شعر میتوانید استعداد های نهفته کودکتان را شناسایی کنید.

آموزش نقاشی هندوانه قاچ شده برای کودکان (ساده و کاربردی)

تاثیرات یادگیری و حفظ شعر برای کودکان عبارت اند از:

  • افزایش دامنه لغات
  • یادگرفتن جملات جدید
  • عادت کردن به درس خواندن و مطالعه داشتن
  • افزایش اعتماد به نفس
  • آشنایی با آوا کلمات
  • شناسایی استعداد های نهفته کودک
فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید