معرفی چند بازی برای تنبلی چشم کودکان

بازی برای تنبلی چشم کودکان

آمبلیوپی یا تنبلی چشم اختلالی است که بر بینایی چشم تأثیر می گذارد. این بیماری معمولاً در دوران نوزادی و اوایل کودکی شروع می شود. بازی های بسیاری برای درمان تنبلی چشم در سنین مختلف طراحی شده است. در این مقاله به معرفی چند بازی برای تنبلی چشم کودکان می پردازیم. همچنین دباره تنبلی چشم توضیحاتی ارائه شده است.

 

چند بازی برای تنبلی چشم کودکان

ممکن است به شما آموزش داده شود که برای درمان تنبلی چشم کودکان تمرینات زیر را در خانه انجام دهید:

1. بازی با مداد Pencil pushups treatment (PPT)

برای این بازی برای تنبلی چشم، می توانید از مداد یا هر جسمی که مداد شکل است استفاده کنید. اگر مداد یا شی حاوی عنصر بصری، مانند حروف الفبا باشد، بسیار موثر است. اگر فرزند شما هنوز الفبا (آموزش حروف الفبا) را نمی داند، به دنبال مدادی باشید که دارای شکل یا نمادی قابل تشخیص باشد، مانند شخصیت کارتونی که دوست دارند. این ممکن است به تمرکز آنها کمک کند.

شما می توانید PPT را خودتان یا با فرزند خود انجام دهید. هنگام انجام این تمرین، چسب چشمی را روی چشم قوی تر قرار ندهید. برای امتحان PPT:

 • مداد را جلوی خود (یا فرزندتان) به طول بازو نگه دارید.
 • مداد را تا حد امکان به بینی نزدیک کنید، بدون اینکه تار یا مضاعف شود.
 • هنگامی که مداد تار شد، آن را از بینی دور کنید.
 • اگر مداد حاوی عنصر بصری است، روی آن تمرکز کنید.
 • 5 بار تکرار کنید. حداقل 3 بار در روز PPT انجام دهید.

2. رنگ آمیزی داخل خطوط

بسیاری از کودکان عاشق رنگ آمیزی هستند. تشویق فرزندتان به رنگ آمیزی در یک کتاب رنگ آمیزی یک راه عالی برای مخفی کاری در تمرین چشم است. در این بازی برای تنبلی چشم هدف این است که فرزند شما در بین خظوط رنگ آمیزی کند.

قبل از شروع این تمرین، به کودک خود مداد رنگی بدون نقاط کسل کننده بدهید. برای انجام این تمرین:

 • یک کتاب رنگ آمیزی با تصاویر ساده را انتخاب کنید که دارای خطوط بسیار مشخص است.
 • چشم قوی تر فرزند خود را بپوشانید.
 • به آنها دستور دهید اشیاء صفحه را با دقت رنگ کنند و در خطوط بمانند.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک خود را تحت نظر داشته باشید تا برچسب چشم را برندارد.

3. تمرین رشته براک

این تمرین به چشم ها کمک می کند تا نحوه همکاری با یکدیگر را برای تمرکز بر روی یک شی یاد بگیرند. این برنامه توسط فردریک بروک، متخصص بینایی سنج سوئیسی و متخصص استرابیسم که در سال 1972 درگذشت، توسعه داده شد.

یک رشته براک یک رشته سفید است که تقریباً 15 فوت طول دارد. روی آن دانه های چوبی رنگی وجود دارد که می توان آنها را به اطراف جابجا کرد. هنگام انجام این تمرین از چسی چشم استفاده نکنید.

برای انجام تمرین رشته بروک:

 • یک حلقه در دو سر رشته بروک وصل کنید.
 • از یک حلقه برای اتصال رشته به دستگیره در یا سایر اجسام ثابت استفاده کنید.
 • مهره ها را در امتداد ریسمان طوری قرار دهید که یکی به دستگیره در نزدیک باشد (دور ثابت)، یکی دیگر در فاصله 3 پا از شما (تثبیت میانی) و دیگری 6 اینچ از بینی شما (نزدیک تثبیت).
 • مستقیماً جلوی دستگیره در بایستید.
 • از حلقه رشته دیگر برای قرار دادن رشته Brock در اطراف انگشت خود استفاده کنید.
 • رشته را در امتداد لب بالا، درست زیر بینی خود نگه دارید.
 • بند باید محکم کشیده شود. اگر محکم نیست، یک لحظه وقت بگذارید تا با بزرگتر کردن حلقه ها آن را تنظیم و کوتاه کنید.
 • به مهره ای که نزدیک شماست نگاه کنید و مطمئن شوید که یک مهره می بینید نه دو مهره. اگر دو مهره دیدید ، مهره را حرکت دهید تا یکی را ببینید. شما باید دو رشته را ببینید، گویی یک رشته از هر چشم بیرون می آید. رشته ها باید شکل X را تشکیل دهند.
 • هنگامی که مهره را به بینی خود نزدیک می کنید، رشته ها باید دقیقاً در مهره به هم برسند و شکل V به خود بگیرند.
 • این کار را با تغییر تمرکز بر روی مهره تثبیت کننده وسط و سپس مهره تثبیت کننده دور تکرار کنید.
 • با قوی شدن چشم ضعیف شما، مهره باید بتواند به چشم شما نزدیک شود، تا زمانی که فقط 1 اینچ فاصله داشته باشد.

بازی برای تنبلی چشم

4. بازی های ویدئویی

بازی های ویدئویی با طراحی خاص که هنگام استفاده از عینک مخصوص انجام می شود، نویدبخش درمان تنبلی چشم است. این بازی ها به صورت دو طرفه انجام می شوند، به این معنی که هر چشم از طریق عینک ها چیزی متفاوت را مشاهده می کند، مانند تصاویر با کنتراست بالا یا پایین.

برای بزرگسالان، نسخه دوتایی تتریس توسط دانشمندان موسسه تحقیقاتی مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل نشان داده شده است که برای تقویت چشم ضعیف موثر است.

انجام بازی های ویدئویی با چسب چشم نیز ممکن است تأثیر مفیدی داشته باشد. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که بازی های ویدئویی اکشن برای بزرگسالان مبتلا به تنبلی چشم مزایایی دارد.

بازی های ویدئویی می توانند تنبلی چشم را در کودکان اصلاح کنند. اگرچه آمبلیوپی یا تنبلی چشم اغلب با لنزهای اصلاحی، وصله و تمرینات چشمی درمان می شود، اما پزشکان روشهای سرگرم کننده تری برای درمان آن پیدا کرده اند: بازی های ویدئویی.

برخی از برنامه های آمبلیوپی اندروید و iOS با بالاترین رتبه:

 • Game-amblyopia
 • Amblyopia-Lazy Eye
 • Lazy Eye Blocks

برخی از بازی های ویدئویی برای تنبل چشم نیز می توانند برای درمان وضعیت فرزند شما در خانه استفاده شوند. با استفاده از فناوری سه بعدی و برنامه های ویژه طراحی شده برای آمبلیوپی که از طریق فروشگاه های برنامه تلفن همراه در دسترس هستند.
می توانید برنامه هایی برای آمبلیوپی برای سنین مختلف پیدا کنید. برخی از برنامه های آمبلیوپی برای کودکان سنین اولیه و پیش دبستانی طراحی شده اند، در حالی که برخی دیگر برای گروه های سنی بالاتر مناسب هستند. برای مشاهده بهترین پیشرفت، کودک شما باید بازی ویدئویی را به مدت 40 تا 60 دقیقه انجام دهد. بسیاری از برنامه های آمبلیوپی دارای بازی های منطبق، پازل و سایر فعالیت های هماهنگی چشم هستند.

معرفی چند بازی برای تنبلی چشم کودکان
معرفی چند بازی برای تنبلی چشم کودکان

چگونه یک بازی ویدیویی می تواند تنبلی چشم را درمان کند

استفاده از یک بازی ویدیویی یک پیشرفت خلاقانه در درمان تنبلی چشم است. این برنامه برای کودکان سرگرم کننده طراحی شده است ، شامل معدنچیانی که کلنگ ها را تکان می دهند، گلوله های آتشین در حال حرکت بر روی صفحه نمایش و زمین سنگی.

در بازی برای تنبلی چشم، انواع ویدیویی آن که کودکان انجام می دهند، از عینک مخصوص استفاده می کنند که می تواند محدوده بینایی هر چشم را ایزوله کند. دکتر قاسیا می گوید: “این عینک ها اجازه ارائه محرک های مختلف به هر چشم را می دهند.”

در این نوع بازی برای تنبلی چشم با استفاده از عینک، بازی تصاویری با کنتراست بالا و کم ارائه می دهد. تصاویر پس زمینه (قهوه ای و خاکستری) توسط هر دو چشم پردازش می شوند. به این ترتیب، بازی نه تنها اتصالات چشم ضعیف به مغز را تقویت می کند، بلکه همزمان به چشم ها اجازه می دهد تا با هم کار کنند.

بیشتر بخوانید: بیماری چشمی شالازیون 

تنبلی چشم چیست؟

آمبلیوپی یا تنبلی چشم اختلالی است که بر بینایی چشم تأثیر می گذارد. این بیماری معمولاً در دوران نوزادی و اوایل کودکی، با توسعه بینایی شروع می شود.

علل تنبلی چشم

بخش مهمی از درمان آمبلیوپی فرزند شما دانستن و درک نوع آنها است. سه نوع آمبلیوپی وجود دارد که علل زمینه ای متفاوتی دارند:

 • آمبلیوپی محرومیت ناشی از چیزی است که مانع ورود و تمرکز نور در چشم نوزاد می شود، مانند آب مروارید مادرزادی. این آب مروارید باید در اسرع وقت درمان شود تا بینایی طبیعی ایجاد شود.
 • آمبلیوپی انکساری زمانی اتفاق می افتد که کودکی با یک مشکل انکساری بالا در یک چشم متولد می شود، حتی اگر چشم ها کاملاً در یک راستا باشند.
 • آمبلیوپی استرابیسم زمانی ایجاد می شود که چشم ها کاملاً در یک راستا نباشند. مغز از چشمی که به درستی تراز شده ترجیح می دهد و چشم نامناسب را به “چشم تنبل” تبدیل می کند.

درمان تنبلی چشم معمولی

اگر آمبلیوپی تشخیص داده شود، باید به سرعت درمان شود. پزشکان به طور معمول با وصله چشم غالب، آمبلیوپی را درمان می کنند، که به نوبه خود، چشم ضعیف را تقویت می کند. بینایی درمانی یا تمرینات چشم نیز نقش زیادی در درمان آمبلیوپی ایفا می کند.

لنزهای اصلاحی گاهی اوقات همه مواردی هستند که برای درمان آمبلیوپی انکساری مورد نیاز است، در حالی که آمبلیوپی استرابیسم معمولاً با جراحی درمان می شود. قطره های چشمی آتروپین نیز به برخی از کودکان در مدیریت وضعیت خود کمک کرده است. آمبلیوپی درمان نشده می تواند منجر به مشکلات دائمی بینایی، از جمله از دست دادن بینایی در چشم آسیب دیده شود.

معرفی چند بازی برای تنبلی چشم کودکان

بازی های ویدئویی که برای بهبود آمبلیوپی طراحی شده اند از رنگ آمیزی خاصی استفاده می کنند، بنابراین برای بازی و بهره مندی از آنها، فرزند شما همچنین به یک عینک آناگلیف سه بعدی نیاز دارد. این عینک ها در رنگ بندی آبی و قرمز و همچنین قرمز و سبز موجود هستند. از آنجا که برخی از بازی ها اجازه تنظیم رنگ در برنامه را نمی دهند، سرمایه گذاری در هر دو رنگ رنگ عینک توصیه می شود.

نحوه اصلاح تنبلی چشم در کودکان با بازی های ویدئویی

در حالی که درمانهای معمولی آمبلیوپی دوران کودکی قابل اعتماد است، یک بازی ویدیویی با طراحی خاص نیز نویدبخش است و حتی می تواند موثرتر باشد.

بهبود فعالیت های تصویری که از بازی های دو چشمی iPad بدست می آید، حداقل یک سال پس از درمان حفظ می شود. تحقیقات نشان داده درمان خاص بازی های ویدئویی سرعت بینایی را سریعتر از وصله سازی بهبود می بخشد.

درباره بهترین راه برای شستشوی چشم ها بخوانید.

اصلاح تنبلی چشم در کودکان می تواند سرگرم کننده باشد. درمان آمبلیوپی در دوران کودکی برای سلامت بینایی طولانی مدت بسیار مهم است. بازی های ویدئویی که برای اصلاح تنبلی چشم طراحی شده اند مفید هستند، زیرا اثرات طولانی مدت و همچنین سرگرمی را برای کودکان ایجاد می کنند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.