معرفی فیگورهای بدنسازی اصلی و مهم به همراه تصاویری از بزرگان این رشته

یکی از رشته های ورزشی مورد علاقه جوانان بدن سازی یا همان بادی بیلدینگ می باشد که هر زن یا بخصوص مردی در دوره ای از زندگی خود به سمت آن جذب می شود و علاقه پیدا می کند که به واسطه آن زیبایی اندام و حجم آن را افزایش دهد. جدای از این افراد بخشی از آنها نیز بطور جدی این ورزش پر غرور را بصورت حرفه ای دنبال می کنند تا بتوانند در آن برای خود افتخاراتی کسب کنند.

گاهی افراد این ورزش را با ورزش آمادگی جسمانی اشتباه می گیرند و احساس می کنند آمادگی جسمانی همان بدن سازی است، حال آنکه آمدگی جسمانی تعریف دیگری دارد.

یکی از مهم ترین بخش های ورزش بدنسازی(bodybuilding) فیگور گرفتن می باشد و می توان گفت که بخشی از موفقیت بدنساز حرفه ای به نحوه فیگور گرفتن آن در مسابقات بستگی دارد زیرا فیگور گرفتن حرفه ای ست که نشان دهنده عضلات فرد بدنساز می باشد.اگر شخصی عضلات درشت تر و بزرگتری داشته باشد ولی نتواند به درستی با آنها فیگور بگیرد مصلما نخواهد توانست در مسابقات زیبایی اندام پیروز باشد.

در بعضی مواقع فردی در مقوله فیگور گرفتن توانایی زیادی دارد ولی عضلات بزرگ و زیبایی ندارد این فرد می تواند با این توانایی فیگور گرفتن عضلات خود را حجیم و زیبا نشان دهد. در ادامه شما را با انواع فیگور های بدنسازی آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

آموزش حرکات فیگور گیری در بدنسازی

فیگور گرفتن از قسمت های مهم بدنسازی می باشد زیرا فرد باید بتواند مهارت کافی در بخش فیگور گیری را داشته باشد تا در مسابقات عضلات خود را نمایش دهد یک بدنساز موفق باید درک درستی از فیگورهای اجباری داشته باشد. زیرا فیگور گرفتن درست می تواند فرد را در مسابقات به سطح بالا برساند.

در فیگور گیری چند حرکت وجود دارد که بسیار مهم است و شما به عنوان یک فرد بدن ساز باید این حرکات را به خوبی یاد بگیرید این حرکات به صورت زیر می باشد:

حرکت جفت بازو از جلو

حرکت زیر بغل از جلو؛آرنولد

در فیگور گیری به صورت جفت بازو از جلو به این شکل می باشد که در برابر داور صاف ایستاده طوری که جفت پاها در یک خط باشد و مقداری از هم فاصله داشته باشند و دست های خود را تا سر شانه های خود بلند کنید و سپس آنها را از آرنج خم نمایید و مچ دست هایتان باید به سمت پایین باشد تا به این صورت انقباض عضلات جلوبازو و ساعد صورت گیرد.

در این فیگور داوران بسیار حساس می باشند و به طور دقیق رشد عضلات ساعد و جلو بازو را بررسی می کنند و سپس دیگر عضلات را مورد بررسی قرار می دهند

حرکت زیر بغل از جلو

حرکت زیر بغل از جلو؛آرنولدبرای گرفتن این فیگور فرد بدنساز باید در مقابل داور بایستد و پاهای خود را کمی باز کند و دست های خود را در قسمت انتهایی کمر در قسمت عضلات مورب شکم قرار دهید و عضلات زیر بغل را نشان دهد همزمان با این کار باید حتما تا جای ممکن عضلات قسمت جلوی بدن را منقبض نمائید  هر چقدر که تعداد عضلات منقبض شده بیشتر باشد فیگو کامل تر می شود در این بخش داواران به صورت کامل عضلات فرد را با دقت و با جزئیات بررسی می کنند.

حرکت قفسه سینه و بازو از پهلو

آرنولد؛ حرکت قفسه سینه و بازو از پهلویکی سلاطین این حرکت آرنولد استوره بدنسازی دنیا می باشد،اگر می خواهید روی این حرکت کار کنید حتما فیلم ها و عکس های فیگو قفسه بازوی آرنولد را ببینید.

برای انجام این حرکت فرد باید به یک طرف از بدن خود که مسلط تر است در مقابل داوران بایستد و دست خود را با زاویه خم کند و دستش را مشت کند و سپس با دست دیگرش دست مچ دست مشت شده را بگیرد و یک پا را به عقب کشیده و پایی که به سمت داوران است را خم کرده به صورتی که پا باید از زانو خم شده باشد و با انگشتان پا بایستد و تعادل خود را حفظ کند.

داوران به عضلات سینه و انحناء قفسه سینه ، عضلات دو سر ران و ساق پا را با دقت بررسی می کنند این مرحله می توان امتیاز زیادی از دوران کسب کنید.

حرکت جفت بازو از پشت 

حرکت زیر بغل از پشت؛آرنورد بزرگدر این مرحله از فیگور گرفتن فرد بدنساز باید پشت به داوران بایستد و بازوها و مچ دستان خود را خم کرده و سپس یک پایه خود را به عقب می برد و تعادل خود را روی پنجه حفظ می کند و با این حرکت عضلات بازو و شانه و ران ، قسمت پائینی کمر و عضلات ساق پا را منقبض می کند.

حرکت زیر بغل از پشت

حرکت زیر بغل از پشت؛رونی کلمندر این حرکت فرد باید پشت به داوران بایستد و دست های خود را روی کمر گذاشته و آرنج را کاملا باز کند و سپس یک پایه خود را به عقب کشیده و تعادل خود را روی پنجه حفظ کند و در ادامه عضلات زیر بغل خود را منقبض کرده و انقباض ساق پایه خود را با فشار بر پنجه نمایش دهد.

این حرکت بصورت دست باز و دست بسته انجام می شود.

حرکت پشت بازو از پهلو

حرکت پشت بازو از پهلو؛رونی کلمندر این حرکت نیز فرد می تواند از هر طرفی که مسلط تر است به دلخواه رو به داوران بایستد و سپس دستان خود را پشت سرش برده و در هم قلاب کند و با دست پشتی مچ دست جلویی را بگیرد و در ادامه پایی که در مقابل داوران قرار دارد باید از زانو خم شود و پای دیگر صاف و کشیده قرار گرفته باشد و با فشار بر روی دست جلویی انقباض عضلات صورت بگیرد و همچنین باید بتواند عضلات شکم و ران و ساق پا را نیز منقبض نماید.

حرکت فیگور شکم و ران

حرکت فیگور شکم و ران؛ جی کاتر
Mandatory Credit: Photo by Peter Brooker/Shutterstock (501572e)
Jay Cutler
MR OLYMPIA BODYBUILDING CONTEST, MANDALAY BAY HOTEL, LAS VEGAS, AMERICA – 30 OCT 2004

برای انجام دادن این فیگور باید در مقابل داوران بایستید و دستان خود را پشت سر قرار دهید یک پایه خود را جلو آورده و سپس سینه خود را به مقدار کم به طرف جلو خم کنید و عضلات شکم را منقبض کنید و در ادامه شما باید عضلات پایه جلویی را خود را نیز منقبض کنید. و در اخر داوران تمامی عضلات فرد را با دقت بررسی می کند و امتیاز می دهد.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.