شربت دیفن هیدرامین برای کودکان ضرر دارد؟ (عوارض شربت دیفن هیدرامین)

آیا شربت دیفن هیدرامین برای کودکان مضر است؟

یکی از داروهایی که در دوره سرماخوردگی مصرف می شود، شربت دیفن هیدرامین است. در این مقاله می خواهیم بدانیم آیا شربت دیفن هیدرامین برای کودکان ضرر دارد؟

یکی از شربت هایی که پزشکان در هنگام سرماخوردگی تجویز می کنند، شربت دیفن هیدرامین است. آیا شربت دیفن هیدرامین برای کودکان ضرر دارد؟ شاید یکی از بزرگترین اشتباهاتی که والدین در هنگام سرماخوردگی کودک و نوزاد خود انجام می دهد، تجویز خودسرانه شربت دیفن هیدرامین برای کودک است که بسیار خطرآفرین می باشد و این شربت عوارض جانبی خطرناکی به همراه دارد که سلامتی کودک را به خطر می اندازد. در این پست می خواهیم در مورد شربت دیفن هیدرامین برای کودکان و نوزادان صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

آیا شربت دیفن هیدرامین برای کودکان و نوزادان ضرر دارد؟

معمولا بیمارهای تنفسی و ویروسی مانند سرماخوردگی با علائمی مانند سرفه، عطسه، آبریزش بینی، ترشحات حلق، اسهال و ….. همراه می باشد و این علائم در کودکان و نوزادان بسیار مشاهده می شود. معمولا کودکان و نوزادان در این روز ها بی خواب و بی قرار می شوند و والدین برای این که کودک کمی آرام شود، به صورت خودسرانه از داروهای بدون تجویز مانند شربت دیفن هیدرامین استفاده می کنند.

مصرف خودسرانه و بدون تجویز شربت دیفن هیدرامین برای کودکان عوارض جدی ای به همراه دارد و بسیار خطرناک است و سلامت جسمی آنان را به خطر می اندازد، در بعضی مواقع در کودکان تشنج ایجاد می کند که برای کودک یا نوزاد بسیار خطرآفرین است و حتی مرگ ناگهانی کودک با مصرف این شربت نیز گزارش شده است. بنابراین اگر می خواهید از شربت دیفن هیدارمین برای کودک استفاده کنید حتما به پزشک مراجعه کرده و با تجویز پزشک از این شربت مصرف کنید.

عوارض شربت دیفن هیدرامین برای نوزادان و کودکان

همانطور که گفتیم مصرف خودسرانه شربت دیفن هیدرامین برای کودکان عوارضی را به دنبال دارد که این عوارض عبارتند از:

اختلال در حافظه و یادگیری

یکی از مهم ترین عوارض مصرف شربت دیفن هیدرامین برای کودکان اختلال در یادگیری است.

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر 2 سال و نوزادان زیر 6 ماه کاملا ممنوع است و اگر والدین بدون تجویز پزشک این شربت را به نوزاد خود بدهند، باید بدانند که فرزندشان در هنگام مدرسه و یادگیری درس های ریاضی و فیزیک و … دچار مشکل می شوند و در ذهن و حافظه او اختلالاتی به وجود می آید.

آسیب های مغزی

برخی از والدین برای این که کودکشان بی خواب است به او شربت دیفن هیدرامین می دهند تا آرام شود و بخوابد.

شربت هایی مانند دیفن هیدرامین که باعث خواب آلودگی می شود، برای کودک بسیار مضر و خطرناک است، بنابراین از داروهای خواب آور برای آرام کردن و خوابیدن کودک و نوزاد استفاده نکنید زیرا به قسمت های مختلف مغز کودک آسییب وارد می کند.

غلیظ شدن ترشحات حلق و چسبندگی راه تنفس

یکی از داروهایی که باعث غلیظ شدن ترشحات پشت حلق و چسبندگی راه تنفس در کودکان زیر دو سال می شود، شربت دیفن هیدرامین است. این موضوع ممکن است باعث مرگ ناگهانی کودک شود، بنابراین از مصرف خودسرانه آن به شدت اجتناب کنید.

همچنین مصرف بدون تجویز این شربت باعث تشنج در کودکان یا نوزادان می شود.

مقاومت بدن کودکان در برابر آنتی بیوتیک

زمانی که علائم سرماخوردگی مانند عطسه، سرفه، آبریزش بینی و… در کودک خود مشاهده کردید و تا زمانی که ترشحات بینی شفاف است و تب شدیدی وجود ندارد. نیازی به مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند شربت دیفن هیدرامین نیست.

اگر کودک در این شرایط باشد و به او آنتی بیوتیک بدهید، بدن کودک ضیعف شده و در آینده در برابر آنتی بیوتیک های واکنش نشان نمی دهد و مقاومت نمی کند زیرا میکروب ها نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شده و دارو اثر لازم خود را از دست می‌ دهد.

نکات مهم برای مصرف شربت دیفن هیدارمین در کودکان و نوزادان

  • شربت دیفن هیدرامین از داروهای قوی می باشد که علائم شدید خواب آلودگی در آن شماهده می شود، بنابراین توصیه می‌ شود که کودکان زیر 5 سال از مصرف این شربت خودداری کنند.
  • مصرف داروی دیفن‌ هیدرامین برای کودکان زیر 6 ماه ممنوع است و توصیه می‌ شود کودکان زیر 2 سال قبل از مصرف این دارو با نظر پزشک استفاده کنند.
  • اگر کودک شما بی خواب و بی قرار است به جای مصرف خودسرانه از شربت دیفن هیدرامین، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در پایان:

همانطور که در بالا توضیح دادیم، اگر در کودک خود علائم سرماخوردگی مشاهده کردید و این علائم روز به روز بیشتر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید و بدون تجویز پزشک هیچ دارویی به ویژه شربت دیفن هیدرامین را به کودک یا نوزاد خود ندهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.