آیا تخمه آفتابگردان چاق کننده است؟
بهترین روش سرمایه گذاری برای کودکان

تخمه آفتابگردان (sunflower seed) یا همان تخمه سیاه یکی از آجیل های محبوب در بین ایرانی ها است و یک میان وعده محبوب برای خیلی ها است. گاهی هوس خوردن تخمه آفتابگردان می کنیم اما به دلیل رژیم و حفظ تناسب اندام می ترسیم که با خوردن تخمه آفتابگردان چاق شویم. اما آیا تخمه آفتابگردان چاق کننده است و خوردن آن باعث چاقی می شود؟ میزان کالری تخمه آفتابگردان چقدر است؟ کالری ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان چقدر است و آیا چربی موجود در تخمه آفتابگردان باعث چاقی می شود؟ 

آیا تخمه آفتابگردان چاق کننده است؟

خوردن تخمه آفتابگردان باعث چاقی می شود تخمه آفتابگردان کالری نسبتا بالایی دارد و کالری بالای آن می تواند باعث چاقی شود. علت اینکه تخمه آفتابگردان چاق کننده است وجود چربی در تخمه آفتابگردان است البته این چربی برای بدن مضر نیست و بیشتر از نوع چربی غیر اشباع است و میزان چربی اشباع آن پایین است. بنابراین وجود چربی در تخمه آفتابگردان باعث چاقی می شود اما این موضوع به دلیل کالری بالای تخمه آفتابگردان ناشی از چربی غیر اشباع آن است. البته اگر مشکل چاقی نداشته باشید تخمه آفتابگردان فوایدی نیز دارد و یکی از فواید آن مفید بودن آن برای قلب است.

چربی موجود در تخمه آفتابگردان چقدر است؟

آیا خوردن تخمه آفتابگردان چاق کننده است؟ مهم ترین عاملی که باعث می شود تخمه هندوانه چاق کننده باشد چربی های موجود در آن است پس برای اینکه بدانیم تخمه هندوانه چاق کننده است یا نه باید بدانیم چربی موجود در تخمه آفتابگردان چقدر است؟ دانه های آفتابگردان دارای چربی بسیار غلیظ و اکثر چربی های اشباع نشده هستند. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، اسیدهای چرب اشباع نشده در صوه در حد اعتدال مصرف شوند و جایگزین چربی های اشباع گردند برای سلامت قلب مفید هستند.

فواید چربی های اشباع نشده:

  • سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد
  • خطر حمله قلبی را کاهش می دهد
  • خطر سکته مغزی را کاهش می دهد
  • قند خون را مدیریت می کند
  • فشار خون را پایین می آورد

تخمه آفتابگردان- تخمه سیاهکالری تخمه آفتابگردان چقدر است؟
کالری تخمه آفتابگردان چقدر است و آیا کالری تخمه آفتابگردان خام بیشتر است یا تخمه آفتابگردان بو داده؟ بعضی ها عادت دارند تخمه آفتابگردان را با پوست می خورند میزان کالری تخمه آفتابگردان با پوست چقدر است و کالری مغز تخم آفتابگردان چه میزان است؟

برای اینکه به صورت تقریبی بدانید تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد باید بگوییم هر ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان ۵۸۴ کالری دارد. به عبارتی ۱/۴ فنجان تخمه آفتابگردان خام دارای ۲۰۴ کالری و ۱/۴ فنجان تخمه آفتابگردان بوداده و شور دارای ۱۸۶ کالری می باشد. یا می توان گفت کالری یک مشت تخمه آفتابگردان تقریبا ۲۰۰ کالری است!!

تخمه هندوانه اگر به میزان زیاد خورده شود به دلیل دارا بودن چربی ها غیر اشباع می تواند باعث چاق شدن و اضافه وزن شما بشود پس اگر مشکل اضافه وزن دارید بهتر است تخمه آفتابگردان را با احتیاط مصرف کنید ولی اگر چنین نیست با خیال راحت تخمه آفتابگردان را میل کنید اما به اندازه.

میزان کالری ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان چقدر است؟ هر ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان ۵۹۰ کیلوکالری دارد که تقریبا به اندازه کالری سی قاشق غذاخوری برنج است و برای سوزاندن این مقدار کالری باید چیزی حدود ۳ ساعت و نیم پیاده روی کنید.

میزان کالری تخمه آفتابگردان بوداده و شور، میزان کالری تخمه آفتابگردان خام و همچنین میزان کالری تخمه آفتابگردان با پوست با یکدیگر تفاوت دارد.

کالری تخمه آفتابگردان با پوست بیشتر از کالری تخمه آفتابگردان است و علاوه بر این موضوع به دلیل موارد بهداشتی توصیه می شود که از خوردن تخمه آفتابگردان با پوست خودداری کنید.

ارزش غذایی ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان

درست است که خوردن تخمه آفتابگردان بیش از حد می تواند باعث چاقی و به خصوص چاقی شکمی شود اما خواص تخمه آفتابگردان را نباید نادیده گرفت. دانه های تخمه آفتابگردان ممکن است ریز باشند، اما منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد مغذی مانند مس، منگنز و سلنیوم هستند. از جمله مواد معدنی موجود در تخمه آفتابگردان موارد زیر است:

ویتامین E: ویتامین E گروهی از ترکیبات محلول در چربی با توانایی های آنتی اکسیدانی قدرتمند است. ویتامین E به جلوگیری از آسیب دیدن رادیکال های آزاد در بدن به بدن کمک می کند.

سلنیوم: این ماده معدنی برای تولید مثل و سنتز DNA مهم است. همچنین به کاهش استرس اکسیداتیو از رادیکالهای آزاد کمک می کند.

نیاسین: نیاسین که به آن ویتامین B-3 نیز گفته می شود، به ترمیم DNA کمک می کند. همچنین ممکن است به کاهش کلسترول کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش دهد.

ویتامین B-6: این ویتامین محلول در آب به بدن شما کمک می کند تا نوراپی نفرین و سروتونین، مواد شیمیایی انتقال دهنده سیگنال های مغز را بسازد. همچنین ممکن است علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) را کاهش دهد.

فیبر: اگر می خواهید روده های سالم داشته باشید ، فیبر بیشتری بخورید. فیبر کمک می کند تا روده های شما به طور مرتب در حرکت باشد. فیبر به پایین آوردن کلسترول، مدیریت قند خون و همچنین به کاهش وزن کمک می کند. پس اگر تخمه هندوانه به اندازه مصرف شود به دلیل ایجاد حس سیری ناشی از فیبر نه تنها باعث چاقی نمی شود بلکه به لاغر شدن شما کمک می کند.

پروتئین: پروتئین ها برای ایجاد، نگهداری و ترمیم بافتهای بدن ضروری هستند.

اسید پانتوتنیک: اسید پنتوتنیک به بدن شما کمک می کند چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها را به انرژی تبدیل کنید.

اهن: آهن ماده معدنی است که بدن شما برای ساختن گلبول های قرمز خون به آن نیاز دارد. برای جلوگیری از کم خونی فقر آهن و احساس انرژی به مقادیر کافی آهن نیاز دارید.
تخمه آفتابگردانراه هایی برای خوردن تخمه آفتابگردان که چاق نشویم
از آن جایی که تخمه آفتابگردان ریز است کم خوردن آن سخت است راه هایی برای خوردن تخمه آفتابگردان به شما پیشنهاد می کنیم که باعث می شود علاوه بر اینکه از مزایای تخمه آفتابگردان برخوردار می شوید از چاق شدن نیز جلوگیری می کنید:

  1. دانه تخمه آفتابگردان را به سالاد سبز ، سالاد میوه ، سالاد مرغ و سالاد تن اضافه کنید
  2. مغز تخمه آفتابگردان را به جو دوسر صبحانه خود بزنید
  3. آن را به اسموتی ها اضافه کنید
  4. آن را با ماست و میوه تازه مصرف کنید
  5. روی ماست و بستنی بپاشید

نتیجه گیری

خوردن تخمه آفتابگردان باعث چاقی می شود البته اگر حد اعتدال را نگه ندارید. ولی گر به میزان کم در روز مصرف شود به دلیل دارا بودن فیبر باعث احساس سیری می شود و به لاغری تان کمک می کند. بیشتر انواع دانه های آفتابگردان دارای کالری متوسط ​​و ​​نسبتاً بالایی هستند. اما خوردن تخمه آفتابگردان به اندازه و در حد اعتدال و به جای میان وعده های دارای کالری بالا و غیر سالم می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد.

به خاطر داشته باشید که خوردن تخمه آفتابگردان شور برای قلب و کلیه های شما مضر است. همچنین ممکن است کم آبی و یا فشار خون بالا شود

امیدواریم با خواندن این مطلب پاسخ سوال خود را گرفته باشید که آیا خوردن تخمه آفتابگردان باعث چاقی می شود یا نه؟ با دانستن میزان کالری هر ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان به خوبی می توانید محاسبه کنید که خوردن چه میزان تخمه آفتابگردان باعث چاق شدن شما خواهد شد.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید