نماز کن فیکون حضرت عباس علیه السلام در مفاتیح چگونه خوانده می شود؟

ممکن است بخواهید نماز کن فیکون حضرت عباس را به جا بیاورید اما نحوه خواندن ان را بلد نباشید. در این مطلب نماز کن فیکون حضرت عباس علیه السلام را در اختیار شما قرار داده ایم.

گرچه همه امور به دست خداست اما در خیلی مواقع برای طلب حاجت می توان به ائمه اطهار متوسل شد و آنها را واسطه قرار داد. حضرت عباس ع به مهربانی، فداکاری و وفاداری مشهور است و دعا و نمازهای مختلفی برای توسل به ایشان روایت شده است. یکی از نمازهای پر فضیلت که در مفتایح الجنان برای توسل به حضرت عباس (ع) ذکر شده، نماز کن فیکون حضرت عباس علیه السلام است که در این مطلب نحوه خواندن آن را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

نماز کن فیکون حضرت عباس علیه السلام

واژه (کن) در لغت به اراده الهی اشاره دارد که چنانچه، اراده کند موجودی را بیافریند، آن ایجاد خواهد شد. کن فیکون به اراده نافذ خداوند اشاره دارد که هیچ مانعی برای آن وجود دارد و تنها کافیست خداوند بخواهد.

کن فیکون در قرآن در سوره های انعام (وَیَوْمَ یَقُولُ کُن فَیَکُونُ)، عمران (خَلَقَهُ مِن تُرَابٍ ثِمَّ قَالَ لَهُ کُن فَیَکُونُ، یس (إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ) و نحل (إِنَّمَا قَوْلُنَا لِشَیْءٍ إِذَا أَرَدْنَاهُ أَن نَّقُولَ لَهُ کُن فَیَکُونُ) نیز ذکر شده است که به معنی (باش، پس می شود) می باشد و گواهی بر تاثیر اراده خداوند بر انجام امور است.

از اینرو دعا و نمازهای مختلفی با عنوان دعا یا نماز کن فیکون وجود دارد که برای طلب خاسته و انجام امور مهم به خواندن آنها سفارش شده است.

برای آشنایی با چگونگی و زمان خواندن نماز کن فیکون حضرت عباس، تا انتهای مطلب همراه مینویسم باشید.

نماز کن فیکون حضرت عباس برای رفع حاجت

 1. چنانچه حاجتی دارید، نماز کن فیکون حضرت عباس را به جا بیاورید. نماز کن فیکون حضرت عباس به این صورت است که 3 نماز دو رکعتی با نیت برای توسل به حضرت ابوالفضل (ع) می باشد. دو تا از نمازهای دو رکعتی را به جا میاورید اما نماز سوم را زمانی می خوانید که حاجت شما برآورده شده است و به امام رضا ع هدیه می کنید.
 2. در هر رکعت از نماز کن فیکون حضرت عباس، بعد از خواندن سوره حمد و توحید، 100 مرتبه ذکر یا حی یا قیوم را تکرار کنید.
 3. در پایان نماز کن فیکون حضرت عباس برای رفع حاجت و بعد از سلام، تسبیحات حضرت زهرا س را به جا بیاورید و سپس 100 مرتبه صلوات بر حضرت ابوالفضل بفرستید.
 4. بعد از صلوات، انگشت سباب دست راست را سمت قبله بگیرید و 100 مرتبه بگویید: (السلام علیک یا ابوالفضل العباس)
 5. سپس سجده کنید و دست های خود را بالا برده و 25 مرتبه بگویید: الهی به دو دست بریده ابوالفضل العباس و حاجت خود را طلب کنید.

نماز کن فیکون حضرت عباس علیه السلام در مفاتیح

در مفتایح الجنان برای برآورده شدن حاجت، نماز کن فیکون حضرت عباس ع با توسل به ایشان نمازی 4 رکعت به شرح زیر است:

 1. در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد، 100 مرتبه بگویید: (وَ اُفَوِّضُ اَمْری اِلَی اللّهِ)
 2. در رکعت دوم نماز کن فیکون حضرت عباس بعد از حمد، 100 مرتبه بگویید: (نَصْرَ مِنَ اللّهِ وَ فَتْحٌ قَریبُ)
 3. در رکعت سوم این نماز، بعد از خواندن سوره حمد، 100 مرتبه بگویید: (اَلا اِلَی اللّهِ تُصیرُ الْإمُور)
 4. در رکعت چهارم نماز کن فیکون حضرت ابوالفضل، سوره حمد را خوانده و 100 مرتبه بگویید: (اِنّا فَتَحْنا لَکَ فَتْحاً مُبیِنا)
 5. در پایان نماز، بعد از سلام و بدون اینکه با کسی حرفی بزنید، 100 مرتبه بگویید: (اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبّی وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ)، سپس در حالت سجده، حاجت خود را طلب کنید.

نذر نمک حضرت عباس

نماز کن فیکون حضرت عباس

نماز حضرت عباس یا کاشف الکرب

در روایتی از مرحوم کشمیری، برای توسل به حضرت عباس ع نمازی دو رکعتی ذکر شده که به شرح زیر است:

 1. دو رکعت نماز هدیه به حضرت ابولفضل ع به جا می آورید، سپس تسبیحات حضرت زهرا را بگویید و ثواب آنرا به حضرت عباس علیه السلام هدیه کنید.
 2. در پایان نماز، ذکر زیر را 133 بار تکرار کنید: یا کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ اِکْشِفْ کَرْبی بِحَقِ اَخْیکَ الْحُسَیْنِ علیه السلام.

علاوه بر نماز کن فیکون حضرت عباس در مفاتیح، نماز دیگری به عنوان نماز کن فیکون وجود دارد که برای اجابت دعا بسیار مجرب است:

 1. در شب جمعه، بعد از خواندن نماز عشا، در محلی خلوت و آرام دو رکعت نماز به جا بیاورید
 2. در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد، سوره انعام را تا پایان آیه 93 (و کنتم عن آیاته تستکبرون) بخوانید.
 3. در رکعت دوم نیز، پس از حمد، ادامه سوره انعام، از اول آیه 94 (ولقد جئتمونا فرادی) تا آخر سوره را بخوانید.
 4. در آخر نماز، 1000 مرتبه صلوات بفرستید و در سجده حاجت خود را طلب کنید. ان شاالله که برآورده می شود.

شعر توسل به حضرت ابوالفضل

علاوه بر نماز کن فیکون حضرت عباس، روش های دیگری برای توسل به حضرت ابوالفضل (ع) وجود دارد. از جمله:

 • مداومت بر نام مبارک حضرت قمر بنی هاشم عباس (ع) با حروف ابجد 133
 • خواندن زیارت حضرت عباس (ع)
 • مداومت بر ذکر (عبدالله اباالفضل‌ دَخیلُك‌)
 • نذری دادن به مستمندان
 • ختم سوره قدر به تعداد 133 مرتبه؛ بهتر است این ختم در 4 شب چهارشنبه انجام شود که دو شب آن در نیمه دوم ماه قمری و دو شب دیگر آن در نیمه اول ماه بعدی باشد. فرد در هر شب چهارشنبه 133 مرتبه سوره قدر را بخواند و آخرین بار که این سوره را در ختم آخر می خواند، کلمه (مطلع فجر) دقیقا در لحظات بین نیمه شب و آغاز صبح ادا شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.