لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده (۲۰ غذای ضد نفخ در شیردهی)

لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده لیستی که لازم است هر مادر شیرده ای مطالعه کند تا نوزادش به نفخ و دل درد مبتلا نشود. پس برای آشنایی با این غذاهای بدون نفخ برای دوران شیردهی با ما همراه شوید.

بهتر است غذای مادران شیرده کمی متفاوت تر از افراد دیگر خانواده باشد زیرا قرار است این غذا در شیر مادر پخش شده و نوزاد از این شیر تغذیه کند. همانطور که می دانید کودک، معده حساسی دارد و با کمترین نفخی دچار دل درد می شود پس تصمیم گرفتیم در این پست لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده را به شما معرفی کنیم.

غذاهای بدون نفخ برای شیر مادر

غذاهای زیادی هستند که بدون نفخ می باشند اما از آنجایی که قرار است این غذاها را مادر شیرده سرو کرده و به کودک خود شیر بدهد پس لازم است بهترین لیست غذاهای بدون نفخ برای مادران شیرده را مطالعه کنید. ابتدا علت نفخ نوزاد را بیان می کنیم و در ادامه لیست این غذاها را با شما به اشتراک می گذاریم.

همچنین پیشنهاد می کنم در مینویسم با غذاهایی که آسان هضم می شوند آشنا شوید.

علت نفخ نوزادان

 • حباب های محلول در آب
 • با عجله شیر خوردن
 • زیاد گریه کردن
 • خیلی آرام شیر خوردن
 • مصرف غذاهای نفخ دار توسط کودک
 • خوردن غذاهای دارای نفخ توسط مادر
 • آروغ نزدن کودک بعد از نوشیدن شیر
 • آلرژی و حساسیت به غذایی که مادر شیرده میل کرده
 • زیاد از حد شیر خوردن
 • خوردن غذایی جدید
 • وجود پروتئینی خاص در شیر خشک یا شیر مادر

و…

نحوه ماساژ شکم نوزاد برای نفخ معده را یاد بگیرید.

غذاهای بدون نفخ برای شیرده

1. غذاهای دارای شلغم

شلغم دارای کلسیم و فسفر زیادی می باشد و به همین دلیل یکی از غذاها در لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده، غذاهایی است که شلغم دارد. بنابراین می توانید سوپ با شلغم تهیه کرده و یا شلغم را بپزید و با نمک نوش جان کنید تا بعد از شیردادن نوزادتان دچار نفخ نشود.

2. پروتئین های بدون چربی

شما لازم است در دوران شیردهی قسمتی از گوشت، مرغ یا ماهی را که چربی خیلی کمی دارد، طبخ کرده و در کنار برنج یا نان میل کنید. این نوع وعده غذایی هم باعث جلوگیری از نفخ شده و بنابراین جزء لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده به حساب می آید و هم به دلیل پروتئین بالایی که دارد، باعث می شود شیر مفید و سالمی را به نوزادتان بدهید.

3. غذاهای دارای ماش

ماش از آن دسته حبوباتی است که علاوه بر اینکه نفاخ نیست و غذایی که با آن تهیه می شود یکی از غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده به شمار می رود، باعث افزایش شیر مادر می شود و بنابراین می توان لقب بهترین غذای بدون نفخ برای شیردهی را به غذا با ماش دارد.

4. ماست پروبیوتیک

ماست پروبیوتیک برای آن دسته از مادران شیرده مناسب است که به ماست علاقه دارند اما به دلیل اینکه ممکن است ماست باعث ایجاد نفخ در روده و معده کودک شود، از خوردن آن اجتناب می کنند. بنابراین خوردن غذا با ماست پروبیوتیک نیز یکی دیگر از غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده است.

5. کرفس

کرفس گیاه پرخاصیتی می باشد و خوردن این گیاه باعث ایجاد نفخ نمی شود و به همین دلیل خوردن میزان متعادل از کرفس را می توان در دسته غذاهای بدون نفخ در بارداری جای داد. البته توجه به این نکته ضروری است که خوردن میزان زیادی کرفس نیز مضر است.

6. نوشیدن شیر بادام

مصرف میزان کمی از شیربادام به عنوان جایگزینی برای شیر می تواند برای مادر شیرده مفید باشد و به علاوه خوردن شیر بادام باعث ایجاد نفخ نمی گردد و برای کسانی که به لاکتوز موجود در شیر حساسیت دارند، شیر بادام بهترین گزینه است.

7. غذاهای دارای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از سبزیجات مفید برای افزایش غلظت شیر مادر است که البته باعث ایجاد نفخ هم نمی شود. البته توجه به این نکته ضروری است که خوردن گوجه فرنگی پخته شده بهتر از گوجه فرنگی خام است.

8. کنگر فرنگی

یکی از خواص مهم کنگر فرنگی این است که باعث از بین رفتن نفخ معده و دستگاه گوارش می شود و به همین دلیل مصرف کنگر فرنگی همراه با غذا برای خانم های شیرده باعث از بین رفتن نفخ غذا می شود. البته لازم به ذکر است که باید به میزان کم میل کنند.

9. چای زنجبیل

زنجبیل باعث از بین رفتن نفخ مادر و تولید نشدن نفخ در کودک می شود. علاوه بر این موارد زنجبیل شیر مادر را زیاد می کند. درست است که این نوشیدنی را نمی توان نوعی غذا از لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده به شمار آورد اما نوعی نوشیدنی مفید است و لازم دیدیم در اینجا بیان کنیم.

10. غذاهای دارای زردچوبه

زردچوبه از ادویه های مهمی است که در غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده بیشترین تاثیر را دارد و باعث از بین رفتن نفخ در شیر مادر می شود و به این ترتیب کودک به نفخ و دل درد دچار نمی شود.

11. خوردن آناناس

آناناس نیز یکی از میوه های مناسب برای مادر شیرده می باشد که باعث بهبود فرآیند گوارش و جلوگیری از ایجاد نفخ می شود. بنابراین خوردن آناناس نوعی خوردنی بدون نفخ برای مادر شیرده است.

12. جو دو سر

جو دو سر علاوه بر اینکه نفخ را برطرف می کند باعث افزایش شیر مادر و افزایش انرژی او می شود و افسردگی بعد از زایمان را برطرف می کند. غذاهای زیادی را می توان با جو دوسر تهیه کرد که سوپ ها یکی از این غذاها هستند. هر غذایی که با جو دوسر تهیه شود را می توان در دسته غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده در نظر گرفت.

13. خوردن سیب

خوردن سیب باعث درمان یبوست و در نتیجه جلوگیری از ایجاد نفخ در مادر شده و به طبع آن باعث جلوگیری از تولید نفخ در معده کودک می شود. لازم به ذکر است که سیب شیر مادر را افزایش می دهد و در اصل نوعی میوه است و اما در اینجا تصمیم گرفتیم که به عنوان غذای بدون نفخ برای مادر شیرده معرفی کنیم.

14. غذاهای دارای گشنیز

گشنیز باعث افزایش شیر مادر و کمک به جذب خواص آن توسط بدن کودک می شود و همچنین با خوردن گشنیز هیچ نفخی ایجاد نمی شود و بنابراین هر نوع غذایی که با گشنیز تهیه شود، نوعی از لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده به شمار می رود.

15. کدو

یکی از ساده ترین غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده خوراک کدو با برنج می باشد که ایجاد نفخ نمی کند و در ضمن مقدار زیادی ویتامین دارد.

16. آب فراوان

نوشیدن مقدار زیاد آب و آبمیوه در شبانه روز باعث افزایش شیر مادر و از بین بردن نفخ معده کودک می شود.

17. غذاهای دارای شوید

توصیه پزشکان به مادران شیرده این است که قبل از شیردادن به نوزاد خود، یک لیوان دم کرده شوید بنوشند تا هم شیرشان زیاد شود و هم شیری که نوزاد می خورد باعث ایجاد نفخ در معده او نشود. بنابراین خوردن انواع غذایی که با شوید تهیه می شود نوعی از لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده می باشد.

18. خوردن زیره سیاه

زیره به درمان کننده بیماری های دستگاه گوارش، به خصوص مشکل نفخ معروف است و به همین دلیل غذاهایی که در آن ها زیره سیاه می ریزند علاوه بر اینکه یک نوع غذا از لیست غذاهای بدون نفخ برای مادر شیرده به شمار می رود، نفخ کودک را درمان می کند.

19. دمنوش آویشن کوهی

آویش کوهی به تصفیه کننده شیر مادر معروف است و شیر مادر را به گونه ای تصفیه می کند که بعد از اینکه کودک شیر مادر را بخورد دل درد نمی گیرد و نفخ نمی کند. به همین دلیل دم کرده آویشن برای مادر شیرده مجاز و در عین حال مفید است.

20. غذاهای دارای فلفل قرمز

اگر در غذاها فلفل قرمز بریزید باعث می شود ترکیبات موجود در غذاهای مادر شیرده که از طریق شیر به کودک منتقل می شود راحت تر هضم شود.

نکته:

چنانچه به عنوان مادر در دوران شیردهی هستید، از مصرف موادی چون قهوه، کلم، حبوبات، میوه هایی چون هلو، انگور،موز، خربزه، غذاهای پر ادویه، تخم مرغ و گندم پرهیز کنید.

همچنین بخوانید :

میوه های مناسب برای مادران شیرده

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.