۱۵ نکته درباره مدیریت زمان برای دستیابی به اهدافتان

مدیریت زمان یکی از موثر ترین مهارت هایی که می توانید در زندگی داشته باشید، مدیریت کردن زمان به صورت باورنکردنیی قدرتمند و موثر باشد. اگر وقت خود را به خوبی مدیریت نکنید، هیچ راهی برای رسیدن به اهداف خود در کار و زندگی برای شما وجود نخواهد داشت. مطمئناً، شما ممکن است پیشرفت کنید اما مدیریت زمان برای شما نبرد سختی خواهد بود اگر نتوانید وقت خود را به طور جدی صرف کنید. برای افرادی که زمان کم با ارزش خود را هدر می دهند و وقت کشی می کنند، آنها خیلی خوب می دانند که چقدر دست یابی به اهداف حتی کوچک چقدر می تواند دشوار مشکل باشد.

مدیریت زمان و نکات کلیدی که شما را کمک می کنند؟

حقیقت این است که زمان بزرگترین متعادل کننده در زندگی است. مهم نیست که شما چه کسی هستید، سن، درآمد، جنسیت، نژاد یا مذهب شما چیست و شما همان مقدار از زمان را مانند بقیه افراد دیگر در زندگی دارید. چه شما فرد پولدار پلیدی باشید و چه فرد فقیر کثیفی باشید، زمان شما یکسان است. این مطلب در مورد این نیست که چقدر شما زمان دارید بلکه در مورد این است که چگونه وقتتان را موثرانه مدیریت کنید.

بنابراین اگر شما در مورد دستیابی به اهداف خود جدی هستید، نه تنها باید این اهداف را در مسیر درست قرار داد، بلکه باید به صورت جدی از حواس پرتی و انحرافات اجتناب کنید و خیلی زود اقدام به ترک عادت های بدی که دارید و خود از آنها اگاه هستید، بکنید. افرادی که زمان خود را هدر می دهند از مسیر درست عقب می مانند و به کناره های راه می افتند. آنها باید به سختی تلاش کنند تا دوباره به جای خود بازگردند.

آیا حیله ای برای رسیدن به اهداف وجود دارد؟ یک سیستم مدیریت زمان مناسب پیدا کنید و آن را به کار ببندید. تعداد زیادی از این سیستم های مدیریت زمان وجود دارد. این کاملاً به شما بستگی دارد که کدام یک را انتخاب کنید. اما اگر نمیخواهید که جزئی از آمار 92٪ افرادی باشید که نتوانستند اهداف بلند مدت خود را برآورده سازند، باید توجه داشته باشید که چگونه از وقت با ارزش خود که در این دنیا دارید، استفاده می کنید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که اکثر کارآفرینان دارند این نیست که چگونه آنها به اندازه کافی با بازار تقاضا مواجه می شوند، بلکه این است که چگونه آنها صورتی از تعادل را به خود می گیرند و آن را حفظ می کنند بدون اینکه احساس کنند زیاد کار کرده اند. مدیریت زمان فقط برای دستیابی به اهداف و پیروزی نیست بلکه برای بالابردن کیفیت زندگی نیز موثر است.

تعادل را در زندگی خود برقرار کنید!

حفظ تعادل در زندگی برای مدیریت زمانتعادل موضوع کلیدی است. اگر شما در زندگی خود به تعادل نرسید، احساس تنش و اضطراب خواهید کرد. حتی اگر بتوانید مسئولیت های خود را به طور موثر پیگیری کنید، شما بدون تعادل مناسب در نهایت شکست می خورید. بنابراین، مهم است که نه تنها سیستمی را دنبال کنید که به شما کمک می کند تا همه چیز را انجام دهید، بلکه این سیستم اولویت های شخصی و خانوادگی شما را نیز اولویت بندی کند.

فراموش نکنید چیزهایی مانند پیاده روی در پارک یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود با هدفون را انجام دهید، یا یک عکس را رنگ آمیزی کنید، به قرارهای شبانه بروید. این کارها مهم تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. و هنگامی که شما این کارها را انجام می دهید، به صورتی از تعادل دست خواهید یافت. زندگی کوتاه است. پس این چیزها را نادیده نگیرید، در حالی که برای رسیدن به اهداف بزرگترتان تلاش می کنید. با این توضیح، در اینجا 15 راهنمایی مهم برای مدیریت زمان برای انجام کارها و اهداف شما وجود دارد.

15 نکته درباره مدیریت زمان برای دستیابی به اهدافتان

 1. اهدافتان را به درستی تعیین کنید
 2. یک سیستم مدیریت زمان خوب پیدا کنید
 3. وقت خود را برای دقیقاً هفت روز اختصاص دهید
 4. صبح های خود بر روی کارهای خیلی مهم صرف کنید
 5. قانون 80-20 را دنبال کنید.
 6. عادت های سنگواره ای را به زندگی خود تحمیل کنید.
 7. زمان ها و دفعات پاسخ به ایمیل خود را برنامه ریزی کنید
 8. عادت های بد خود را حذف کنید.
 9. در هنگام کار استراحت های مکرر بگیریددر هنگام کار استراحت های مکرر بگیرید
 10. فهرست روزانه را برای روز بعد آماده کنید.
 11. هنگامی که احساس خستگی و دلسری می کنید،

هرکدام از این اهداف برای خود زیر مجموعه های زیادی دارد که ما نمی توانیم تمام این موضوعات را در قالب این مقاله اراوه نماییم ولی اگر واقعا قصد مدیریت زمان در زندگی را دارید با عمل کردن به این 15 مورد خودتان به بهترین روش های مدیریت زمان در زندگی شخصیتان خواهید رسید.

1- اهدافتان را به درستی تعیین کنید

یک راه درست و غلط برای رسیدن به اهداف وجود دارد. اگر اهداف خود را به درستی تنظیم نکنید، پس اهداف مناسب را از دست می دهید که شما را مجبور خواهد کرد تا از مسیرتان عقب بکشید. اما زمانی که اهدافتان را به روش درست تنظیم کنید، آسمان حد شما است. از روش تنظیم هدف هوشمند استفاده کنید تا روشی تنظیم کنید برای اینکه به شما کمک کند تا ببینید چیزهایی که اطرافتان است و هنگامی که شما آن اهداف را تعیین می کنید، اطمینان حاصل کنید که شما برای دستیابی به اهدافتان معانی عمیق قدرتمندی برای خواستن جهت رسیدن به اهدافتان داشته باشید.

2- یک سیستم مدیریت زمان خوب پیدا کنید

یکی از نکات برای مدیریت زمان این است که سیستم درست را پیدا کنید تا آنها را واقعاً انجام دهید. سیستم مدیریت زمان یک چهارم احتمالاً موثرترین خواهد بود. این سیستم فعالیت ها را بر اساس ضرورت و اهمیت به  چهار بخش تقسیم می کند. چیزها می توانند ضروری یا مهم یا هردو یا هیچ کدام باشند. ربع چهارم شامل فعالیت هایی می شود که شما می خواهید از آن ها دور بمانید و ربع دوم ضروری نیست اما مهم است بنابراین شما می خواهید روی آن متمرکز شوید.

3- وقت خود را برای دقیقاً هفت روز اختصاص دهید

هفت روز را دقیقاً به چگونگی صرف زمانی که الان خواهید داشت برای رسیدن به اهدافتان اختصاص دهید. چه چه کار می کنید؟ آن را در یک مجله یا در تلفن خود ضبط کنید. این را به قسمت های 30 دقیقه ای یا یک ساعته تقسیم کنید. چه کار کردید؟ آیا وقت خود را هدر داده اید؟ آیا به خوبی گذرانده اید؟ اگر از سیستم یک چهارم استفاده کرده اید، دایره بکشید یا ثبت کنید یک چهارمی که فعالیت مرتبط با آن است. بیشتر وقت خود را در کجا صرف کردی؟ کدوم بخش؟ نتایج ممکن است تو را شوکه کند.

4- صبح های خود بر روی کارهای خیلی مهم صرف کنید

مارک تواین یک بار گفت: اگر شغل شما خوردن قورباغه باشد، بهترین کار این است که اولین از همه در صبح این کار را انجام دهید. اگر شغل شما خوردن دو قورباغه باشد بهتر است ابتدا بزرگترین قورباغه را بخورید. منظور او چیست؟ بزرگترین وظایف خود را در صبح انجام دهید. کارهایی که اول صبح انجام می دهید مهم ترین وظایف روزانه شما هستند. انجام این کارها به شما کمک می کند تا بزرگترین نیرو را به شما منتقل کند تا در طول روز به حرکت درآیید.

5- قانون 80-20 را دنبال کنید.

استفاده از فانون 80/20 برای مدیریت کردن زمانیکی دیگر از نکات مهم مدیریت زمان استفاده از قانون  80-20 است که همچنین به عنوان اصل پارتو شناخته می شود. این قانون نشان می دهد که 80 درصد از تلاش ها از 20 درصد از نتایج حاصل می شود. در فروش نیز این به این معنی است که 80 درصد فروش از 20 درصد از مشتریان حاصل می شود. حقه چیست؟ شناسایی 20 درصد از تلاش هایی که 80 درصد از نتایج را تولید می کنند و مقیاس آن را در بر می گیرد. شما می توانید این کار را با ردیابی دقیق و تجزیه و تحلیل انجام دهید.

6- عادت های سنگواره ای را به زندگی خود تحمیل کنید.

چارلز دگیگ به شدت عادات سنگواره ای را در کتاب خود تحت عنوان “قدرت عادت” نامگذاری کرده است. در معماری سنگواره سنگی است که تمام سنگ های دیگر را در جای خود نگه می دارد. به همین ترتیب، عادت های کلیدی و سنگواره ای به دیگران کمک می کنند تا نه تنها عادت های خوب را جستجو کنند بلکه همچنین به حذف عادات بد نیز کمک می کنند. بر عادت های قلبی خود تمرکز کنید و شما با ایجاد پیشرفت های خوب در عادات خود،در مدیریت زمان کلی خود بسیار بهتر خواهید شد.

7- زمان ها و دفعات پاسخ به ایمیل خود را برنامه ریزی کنید

ایمیل خود را در طول روز خاموش کنید. وقتی ایمیل شما در حال پرشدن از پیام ها است، منحرف شدن و حواس پرت شدن آسان است. برای خواندن و پاسخ دادن به ایمیل ها برنامه ریزی کنید. اگر چیز فوری وجود دارد، کسی با شما تماس خواهد گرفت و یا پیام خواهد داد. اما هنگامی که ایمیل خود را باز کنید، این حواس پرتی ها جریان فکری شما را قطع می کند و بازگشت به مسیر سخت تر است.

8- عادت های بد خود را حذف کنید.

یکی از بزرگترین هدر دهنده های زمان ما، عادت های بد ما است. این که نت فلیکس تماشا می کنید، مرور بیش از حد رسانه های اجتماعی، بازی کردن بازی ها، غالبا برای نوشیدن با دوستان بیرون رفتن و غیره از عادت های بد ما هستند که زمان با ارزش کم ما را نابود می کنند. اگر در دستیابی به اهداف بزرگ در زندگی تان جدیت داشته باشید، از زمان خود با حذف کردن عادات بد خود، مقتدرانه استفاده کنید.

9- در هنگام کار استراحت های مکرر بگیرید

یک مطالعه نشان می دهد که شما باید 52 دقیقه کار کنید و  17 دقیقه استراحت کنید. شما ممکن است عیش و میلی برای انجام این کار نداشته باشید اما شما باید وقفه های مکرر را در هنگام کار داشته باشید. اگر کارآفرین هستید که برای خودتان کار می کند، این بسیار مهم است. این آسان است که بر روی آتش بروید وقتی حتی این مسئله را نمیداند. حالت های ذهنی، احساسی و فیزیکی خود را در حداکثر سطحش با استراحت های پی در پی حفظ کنید.

10- هر روز صبح تمرین کنید یا ورزش کنید

ورزش و مدیریت زمانممکن است فکر کنید که این کار به مدیریت زمان من چه کمکی می کند، اما تفکر و تمرین صبحگاهی به شما تعادل می دهد. سموم را از زندگی بیرون می کشید. انجام این کار را جدی بگیرید و ببیند که چگونه انرژی، استقامت و تمرکز ذهنی را در شما به وجود می اورد و انحراف از میسر اهداف را از شما دور می سازد.

11- فهرست روزانه را برای روز بعد آماده کنید.

هر شب قبل از خواب، یک لیست برای روز بعد ایجاد کنید و مدیریت زمان آنها را بنویسید. به اهداف خود نگاه کنید و ببینید چه کاری می توانید انجام دهید تا بتوانید نزدیکتر حرکت کنید.و این را نیز بدانید که موفقیت یک شبه اتفاق نمی افتد. اما با ایجاد لیست کارهای انجام شده، شما به طور موثر اهداف روزانه  خود را پیش می برید و هرروز یک قدم به اهداف بلندمدت خود نزدیک می شود.

مزیت دیگر این کار این است که ما با این کار درواقع اهداف بزرگ خودمان را به قطعات کوچکتر تبدیل کرده و پیش می بریم.

12- هنگامی که احساس خستگی و دلسری می کنید، الهام بگیرید

به یوتیوب، گفتگوهای TED و هر گونه منبع الهام بخش دیگر که می توانید به هنگام ناامیدی و دلسری سر بزنید. هنگامی که به دلیل خستگی و دلسری امید به آینده را از دست می دهید سخت است که با زمان خود در مسیر حرکت کنید. پیدا کردن راه هایی که می توانید تمرکز شما را دوباره برگرداند چه از طریق مطالعه،دیدن فیلم و جستجوی دیگران که اهداف بزرگ را به دست آورده اید،می تواند آتش امید را دوباره در شما به وجود آورد.

13- یک مربی پیدا کنید که بتواند شما را هدایت کند

پیدا کردن مربی بسیار مهم است.زیرا خیلی راحت خواهد بود که شما دست از رویاهایتان بردارید و دوباره به زندگی روزمره خود بازگردید اگر کسی نباشید که شما را حمایت کند.اما وقتی می توانید شخصی را در کنار خود داشته باشید که با مدیریت زمان شما و انگیزه دادن راه را برای شما هموار سازد حتما این کار را بکنید.یک مربی می تواند به شما در دستیابی به اهداف تان کمک کند، و با گذشت زمان راحت تر در مسیر بمانید. یک مربی باتجربه و مجرب پیدا کنید که بتواند در مسیر شما را کمک کند.

14- هشدارهای برنامه رسانه های اجتماعی را خاموش کنید

هشدارها در برنامه های رسانه های اجتماعی به شما در مدیریت زمان خود کمک نمی کند که هیچ، قطعا به شما آسیب نیز می رساند.پس سعی کنید آنها را خاموش کنید. شما هر لحظه به هشدار نیاز ندارید. مهمترین مسئله این است که آرامش ذهنی داشته باشید و قادر باشید که بتوانید بر روی مدیریت زمان و وظایف و اهدافتان متمرکز باشید.

15- تقسیم و سازماندهی

همه میدانیم که بی نظمی و درهم ریختگی اطرافمان موجب می گردد تا ما نتوانیم روی کارهایمان تمرکز داشته باشیم،هنگامی که ما تمرکز را از دست می دهیم، زمان را از دست می دهیم. و اگر می خواهید جلوی آن را بگیرید شروع به سازماندهی و تقسیم بندی محیط اطرافتان کنید.

نیازی نیست تمام کارها را یک روزه انجام دهید از یک جای کوچک شروع کنید،از یک کشو یا یک قفسه و فردا به سراغ کمد و یا جاهای دیگر بروید و پس از مدتی به راحتی می توانید تاثیر آن را بر زندگی تان حس کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.