۱۰ گیاهان دور کننده پشه (که آن ها را فراری می دهد)

چرا باید برای کنترل پشه‌ ها بر روی آفت‌کش‌ ها و اسپری‌ های شیمیایی سرمایه‌ گذاری کرد، در حالی که می‌ توانید با گیاهان دور کننده پشه به صورت طبیعی با پشه‌ ها مقابله کنید؟ کافی است بدانید پشه از چه گیاهی بدش می آید و چه گیاهی پشه را فراری می دهد تا بدون استفاده از مواد شیمیایی بتوانید از شر پشه های ریز خلاص شوید.

آیا گیاهان دور کننده پشه کار موثرند؟

وقتی در پاسیو استراحت می‌ کنید از کنار گوشتان وزوز می‌ کنند، روی مچ پاهای بچه‌ هایتان هنگام بازی در چمن نیش می‌زنند، و شما را از خوابیدن با صدای ناله‌ های بلندشان باز می‌ دارند… پشه‌ ها نقطه ضعف یک حیاط خلوت هستند. بسیاری از مردم ترجیح می‌ دهند بدون مواد شیمیایی یا آفت‌ کش‌ ها از آفات جلوگیری کنند، اما اگر می‌ خواهید پشه‌ ها و سایر آفات را از وزوز کردن در اطراف مبلمان فضای باز خود دور نگه دارید، چه راه‌حل‌ هایی وجود دارد؟ یک روش خانگی برای از بین بردن پشه وجود دارد که انسان‌ها برای صد ها سال از آن استفاده می‌ کنند تا خارش‌ های تابستانی را به حداقل برسانند: گیاهان دور کننده پشه. گیاهان آپارتمانی دورکننده پشه و سایر گیاهانی که پشه ها را فراری می دهند را در ادامه معرفی کرده ایم.

بهترین گیاهان دور کننده پشه

کاشت انواع خاصی از گیاهان و گل‌ های کنترل‌ کننده آفات یک راه حال آزمایش شده و واقعی برای دور نگه داشتن پشه‌ ها است. به عنوان یک مزیت، گیاهانی که بوی بدی برای پشه‌ ها دارند، برای انسان‌ ها خوش‌ بو هستند. بنابراین، پاسیو و حیاط خلوت شما هم بدون پشه و هم خوش‌ بو می‌شود.

در این مقاله، مجموعه‌ای از بهترین گیاهان دور کننده پشه را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

1. رزماری

اگر گوشه‌ ای خشک از باغچه شما نور آفتاب کامل دارد، بهترین محل برای کاشت یک بوته رزماری است. اجازه دهید بوته رزماری بین دو دفعه آبیاری خشک شود و به عنوان یک گیاه خوراکی و نیز یک گیاه دور کننده پشه به شما خدمت می‌کند.

برای دور نگه داشتن پشه‌ ها در فضای باز، چند شاخه رزماری را بر روی بازوها یا پا های خود بزنید و دود رزماری حاصل از کباب پز نیز می‌ تواند یک دافع اضافی باشد. رزماری همچنین یک عامل بازدارنده برای گربه‌ ها است، اگر گربه‌های خیابانی دارید که در حیاط خانه‌تان می‌چرخند. علاوه بر این ها رزماری یک گیاه خوشبو کننده خانه نیز می باشد.

2. ریحان

ریحان فقط برای تزیین روی پیتزا یا تهیه سس پستو نیست. این گیاه زیبا همچنین دارای فواید زیادی برای باغبانی است، مانند جذب زنبور عسل، تقویت طعم گیاهان و از همه مهم‌ تر، یک گیاه دور کننده پشه.

ماتئو گریدر، متخصص کنترل آفات مستقر در لندن می‌گوید، باغبان‌ها کاشت ریحان در باغ را به شدت توصیه می‌کنند. به لطف رایحه قوی آن، یک عامل دور کننده پشه است. گریدر همچنین استفاده از ریحان را برای دور کردن پشه‌ها به طور طبیعی توصیه می‌کند که به گیاهان دیگر شما آسیبی نمی‌رساند.

 برای این کار، حدود 5/3 اونس برگ ریحان تازه را با نصف فنجان آب جوش و نصف فنجان ودکا مخلوط کنید. کاملا هم بزنید و مخلوط را به یک بطری اسپری تمیز منتقل کنید. دافع طبیعی و مبتنی بر ریحان خود را در فضای باز اسپری کنید تا پشه‌ها را از خود دور نگه دارید.

3. بادرنجبویه

بادرنجبویه حاوی ترکیبی به نام سیترونلال است که اثر مشابه‌ای با سیترونلا دافع پشه دارد. رایحه لیمویی بادرنجبویه نیز رایحه‌ای است که پشه‌ها دوست ندارند، به همین دلیل یکی از بهترین گیاهان دور کننده پشه است. خوان.جی روچا، معاون DynaTrap، توصیه می‌کند که به دلیل خواص تهاجمی هنگام کاشت بادرنجبویه در باغ احتیاط کنید.

این گیاه بعد از کاشت به سرعت رشد می‌کند، بنابراین بهتر است آن را در گلدان بکارید و گلدان را در نزدیکی جایی قرار دهید که می‌خواهید پشه‌ها از آن دور شوند؛ به عنوان مثال، ‌نزدیک ایوان.

4. نعناع گربه‌ای

گربه شما ممکن است برای آن دیوانه شود، اما پشه‌ ها همه کار می‌ کنند تا از آن دور شوند. در واقع،‌ مطالعات نشان داده‌اند که اسانس موجود در نعناع گربه‌ای که با نام نپتالاکتون شناخته می‌شود، در دفع پشه‌ها بسیار موثرتر از اسپری‌ های دفع آفات عمل می‌ کند.

اسانس موجود در نعناع گربه‌ای به قدری قوی است که تنها یک دهم آن برای دفع پشه‌ ها کافی است. گیاه نعناع گربه‌ای زیاد رشد می‌ کند، بنابراین اگر آن را مستقیما در باغ می‌ کارید، در محلی این کار را انجام دهید که منظره‌ حیاط را از بین نبرد.

و آماده باشید تا پاتوق اصلی همه بچه گربه‌ های محل شود. صاحبان سگ و افرادی که به گربه حساسیت دارند باید به دنبال گزینه‌ دیگری برای دور کردن پشه‌ ها باشند. (صاحبان سگ باید مراقبت باشند زیرا این گیاه برای سگ‌ ها سمی است)

5. پونه

پونه یک گونه بسیار قوی از نعناع است. اگر مقدار خیلی زیادی از خود گیاه مصرف شود یا روغنش جذب پوست شود، می‌تواند برای انسان و حیوانات سمی باشد. اما اگر با دقت رشد و مصرف شود،‌ پونه یکی از بهترین و موثرترین گیاهان دور کننده پشه است.

شما می‌توانید مقداری پونه را در فضای باز خانه خود بکارید، به عنوان مثال در محل نشیمن در حیاط. گریدر می‌گوید، برای محافظت بیشتر در برابر پشه‌ها، برخی از افراد ترجیح می‌دهند برگ‌های پونه را خرد کرده و در جیب خود بریزند و به این ترتیب بوی تند این گیاه پشه‌ها را دور می‌کند.

اگر نمی‌توانید پونه پیدا کنید، به طور کلی گیاهان خانواده نعناع یا نعناعیان ازجمله خود نعناع در برابر پشه‌ها موثر هستند.

6. سیترونلا

سیترونلا از دیرباز به عنوان یکی از محبو‌ترین گیاهان دور کننده پشه و آفات مورد استفاده قرار گرفته است، به همین دلیل است که شمع‌ها و اسپری حشره کش برای فضای باز اغلب از روغن این گیاه ساخته می‌شوند. شما می‌توانید گیاه سیترونلا را در باغ خود بکارید یا با کاشت آن در نزدیکی سایر گیاهان دور کننده پشه‌ها مانند اسطوخودوس، اثربخشی آن را چندبرابر کنید.

سیترونلا در آب و هوا و خاک‌های مختلف رشد می‌کند. از همین جهت یکی از ساده‌ترین گیاهان در زمینه رشد و نگهداری است. گیاه دیگری که می‌تواند به شما کمک کند، سیترونلا شمعدانی است. سیترونلا شمعدانی، شمعدانی است که روغنی بسیار مشابه با سیترونلا تولید می‌کند و اثر مشابه‌ای در دفع حشرات دارد.

سیترونلا اغلب با علف لیمو اشتباه گرفته می‌شود زیرا از نظر ظاهری شبیه به هم هستند، اما ساقه‌های اصلی سیترونلا به رنگ قرمز یا سرخابی هستند در حالی که برای علف لیمو سبز می‌باشند. اما هر دو این گیاهان خاصیت دفع حشرات را دارند، بنابراین می‌توانید یکی را به انتخاب خود بکارید.

7. توت زیبا آمریکایی

این درختچه زیبا که بومی جنوب ایالات متحده است، گل‌های سفید کوچک و خوشه‌هایی از توت‌های بنفش روشن در پاییز تولید می‌کند. از توت آن می‌تواند در پخت‌وپز استفاده کرد و پرندگان نیز آنها را دوست دارند، اما جادوی واقعی این گیاه دور کننده پشه در برگ‌های آن است.

مدت‌هاست که از آن‌ها به‌عنوان یک داروی گیاهی استفاده می‌شود، و مطالعات علمی ثابت کرده‌اند که یک ترکیب شیمیایی خاص در برگ‌های گیاه، کالیکارپنال، در دفع پشه‌ها مؤثر است. و به عنوان یک امتیاز، یک بازدارنده عالی برای کنه است! کافی است به سادگی برگ‌ها را له کنید و روی پوست در معرض دید خود (یا خز سگتان) بمالید، دیگر پشه‌ها با شما کاری نخواهند داشت. همچنین می‌توانید اسپری‌های مختلف حاوی اسانس این گیاه را خریداری کنید یا خودتان آن را بسازید.

8. اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه دورکننده حشرات است و نه فقط پشه ها. چه کسی فکرش را می‌ کرد چنین گل خوش‌ بویی می‌ تواند پشه‌ ها را دور کند؟ خوشبختانه، پشه‌ ها بیشتر رایحه‌ هایی که برای انسان خوش هستند را دوست ندارند و اسطوخودوس یکی از آن‌ هاست. کربن دی اکسید یکی از خوش‌ بوترین رایحه‌ها برای پشه‌ های ماده است زیرا منبع اصلی خون آن‌ ها یعنی انسان و حیوانات با هر بار نفس کشیدن این رایحه را منتشر می‌کنند.

با این وجود، بوی آرامش‌ بخش اسطوخودوس از بوی کربن دی اکسید بسیار دور است و به همین دلیل پشه‌ ها از آن متنفرند. اگر می‌ خواهید اسطوخودوس شما اثربخشی دوچندانی داشته باشد، از آن به عنوان یک دافع طبیعی پشه‌ ها استفاده کنید. برای این منظور کافی است چند قطره روغن اسطوخودوس را روی مچ دست یا پا بریزید.

یک نوع خاص از اسطوخودوس به نام لاواندین اثربخشی بیشتری دارد زیرا حاوی کافور است. به عنوان یک مزیت، این نوع اسطوخودوس علاوه بر پشه‌ها، پروانه و مگس را نیز دور می‌کند.

9. گل جعفری

یکی از زیباترین گل‌های ساده گل جعفری است که چیزی فراتر از رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز روشن را به باغ می‌آورد. رایحه آن‌ها برای انسان جذاب است در حالی که پشه‌ها آن را دوست ندارند. امی لاهورن، معاون شرکت کنترل کنه و پشه Mosquito Squad، کاشت گل جعفری را در گلدان‌ها پیشنهاد می‌کند تا در نزدیکی نقاط ورود پشه‌ها به خانه، مانند پنجره‌ها و درها قرار گیرند. یا چندین گلدان از گل جعفری را در محل اصلی تجمع در فضای باز قرار دهید تا پشه‌ها را دور نگه دارید.

10. سیر

سیر یکی از قدیمی‌ترین درمان‌ ها برای دفع چیزهای بد است. اگر چند روزی پشت سر هم میخک بخورید، هرچیزی که بخواهد خون شما را بمکد از خون‌آشام‌ها گرفته تا پشه‌ها، نظرش را تغییر می‌دهد. با این وجود، اکثر افراد نمی‌خواهند چنین کاری بکند، اما در عوض کاشت سیر آسان است. بوی تند این گیاه موجب می‌شود تا پشه‌ها از خانه شما دور شوند.

چگونه اثربخشی گیاهان دور کننده پشه را بیشتر کنیم؟

در اغلب موارد، موثرترین راه برای مقابله با پشه‌ها این است که چندین گیاه را در یک باغچه کوچک بکارید یا آن‌ها را در گلدان‌هایی بکارید که امکان انتقال آن‌ها به هر جایی که می‌خواهید وجود داشته باشد. لاهورن پیشنهاد می‌کند: «اگر از کار کردن در باغ خود لذت می‌برید، ممکن است با قرار دادن گیاهان دور کننده پشه در میان گیاهان دیگر کمی از دست پشه‌ها راحت شوید تا هنگام باغبانی، پشه‌ها را از خود دور نگه دارید».

روچا بر اهمیت کاهش فاکتورهای موثر در افزایش تولید مثل پشه‌ها در محیط باز تاکید دارد. او بیان می‌کند که شما می‌توانید این کار را با خلاص شدن از شر هر منبع آب مانند سطل‌ها، زیر گلدانی‌ها، استخر کودکان، گرفتگی ناودان‌ها، آبیاری بیش از حد چمن و هر چیز دیگری که آب در آن جمع می‌شود و مکانی مناسب برای رشد پشه‌ها فراهم می‌نماید، انجام دهید. بنابراین، با زهکشی مناسب و کاشتن چند گیاه دور کننده پشه، می‌توانید از عصرهای تابستان بدون مزاحمت پشه‌ها نهایت لذت را ببرید.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.