تجربه بهبود یافتگان کرونا

بیماری کرونا یک بیماری نوظهور است و اطلاعات چندانی در مورد آن وجود ندارد بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده از تجربیات افرادی است که به کرونا مبتلا شده اند. در ادامه چند مورد تجربه افرادی که کرونا گرفته اند و بهبود پیدا کرده اند را برایتان نقل می کنیم، تجربیات این افراد از علائم کرونا و نحوه مقابله با آن می تواند برای شما مفید باشد و اگر خدایی نکرده فردی از خانواده شما یا نزدیکانتان به کرونا مبتلا شده ناامید نشوید.

به گزارش سایت تحلیلی خبری عصرایران

تجربیات بهبود یافتگان کرونا: تجربه پزشکی که از کرونا نجات یافت

اگر کرونایی شدیم چگونه مراقب خودمان باشیم؟ 24 تجربه کاربردی از زبان پزشکی که مبتلا شده بود

اگر تا روز پنجم و ششم بتوانید ویروس چموش را مدیریت یکپارچه کنید ویروس از چموشی خارج و سربه زیر می‌شود.
مدیر روابط‌ عمومی سازمان نظام پزشکی کشورکه پس از ابتلا به بیماری کووید-19، دوره‌ی نقاهت خود را پشت سر می‌گذارد تجربیات خود از این بیماری را به رشته ی تحریر درآورده است.

به گزارش عصرایران، دکتر حسین کرمان‌پور در مقدمه‌ی این مطلب آورده است:

خوشحالم که اصول کنترلی که در حین بیماری برای گرفتاران کرونا به زبان ساده و نه علمی نوشتم به کار بسیاری آمده و اندکی از درد و ناراحتی آنها را کاسته‌است. حال که شکر خدای مهربان نقاهت حاصل شده‌است به سفارش دوستان تلاش می‌کنم با بازنگری نسبت به مطالب قبل هرآنچه به دردتان می‌خورد را تا دوره نقاهت تکمیل کنم. فایل‌های زیادی را هم شنیدم و هم دیدم و سعی کرده‌ام انطباقات علمی هم رعایت کامل شود.

تجربه یک مبتلا به کرونا از علائم بیماری کرونا و توصیه هایی برای کنترل این بیماری

بدترین چیزهایی که بیمار مبتلا به کرونا از جمله مرا اذیت کرد را با نمونه و چگونگی کنترل حداکثری تقدیم می‌کنم:

۱- تب و درد: تب باعث سردرگمی و بی‌انگیزگی و یک حالت بی‌قراری آزارنده می‌شود.

خوردن قرص استامینوفن ۵۰۰ تا حداقل هر ۴ ساعت آبی است بر آتش! بدنشویه همراه با مایعات زیاد اثر قرص را تا چندبرابر افزایش می‌دهد.

۲- لرز: یک واکنش طبیعی در خصوص ورود سم ویروس است که در مورد کرونا فوق العاده آزارنده است.

ضمن آنکه با تب‌گیر دقیقا مواظبید تب بالای ۳۹ نرود بهترین دارو برای آرامش این بخش علاوه بر داروی قبل تشکچه برقی با دمای کم است. نگران نباشید بگذارید همزمان با لرز کم‌کم گرما هم آرامش را به بدن شما وارد کند.

3- دمای اتاق قرنطینه و خانه: همانطور که همه شنیده‌اید دمای بالای ۲۷ درجه به منزله دار زدن ویروس کروناست. سعی کنید دمای خانه و اتاق قرنطینه اگر برای جابجایی هوا زیر ۲۵ آمد بلافاصله دما را تا ۲۸ درجه برسانید. حتی اگر از لباس کمتر استفاده می‌کنید بهتر است دمای خانه و اتاق ۲۸ و حتی گرمتر باشد تا سطوح تاب‌آوری ویروس را کاهش دهند.

۴- تنگی نفس: ریه‌ها گرفتارند. سرفه‌ها اذیت کننده است.

اگر اکسیژن دارید مصرف کنید و اگر ندارید تمرین پرسازی ریه ها را انجام دهید. من تمرینی دارم که عمری است انجام می‌دهم. رو به شرق بایستید و با شصت و سبابه گوش چپ و همزمان با دست راست لاله گوش چپ را گرفته( دست چپ زیر دست راست قرار می‌گیرد) ریه‌ها را تا حدی که می‌توانید از هوا پر کنید و روی پنجه‌های پا همین طور که نفس می‌گیرید بنشینید کمی تامل و همینطور که بازدم می‌کنید بایستید. این کار را ۱۴ بار ( جمعاً ۲۸ نشست و برخاست) انجام دهید یکبار در روز ترجیحا صبح.

۵- بی قراری: سیستم فرماندهی بدن به نوعی بهم می‌ریزد.

آب ساده، دیرترین مایعی است که حال بهم زن می‌شود. به تواتر مایع بنوشید خصوصاً آب. مایعات را در مزه‌های مختلف و با فاصله از هم میل کنید تا زده نشوید. هرچه رنگ ادرار روشن‌تر حال شما بهتر خواهد بود و هرچه تیره‌تر یعنی حرف مرا گوش نداده‌اید. هم گرم بنوشید هم سرد! هم گازدار و هم بی‌گاز فقط الکل نباشد.

ترشی معمولی خالی ۵۰۰ سی‌سی است. آن را با خودبه دستشویی ببرید اگر در۲۴ ساعت ۵۰۰ تا ۸۰۰ سی‌سی ادرار داشتید و روشن یعنی اوضاع نوشیدن درست است. انتظار ندارید پودر مملو از سم را در دهانتان ریخته و بدون آب کافی تا نوک انگشتتان در تعقیب ویروس برود؟! داروها به آب کافی نیاز دارند.

۶- کلیه‌ها در ویروس کرونا مستعد آسیب‌اند!

هم دستور ۴ را دوباره بخوانید و هم داروی سرخود مصرف نکنید یک وقت!

۷- بی خوابی از عوارض عفونت است.

چون خواب مناسب در شب است، روزها سرخودتان را به چیزی گرم کنید تا شب از فرط خستگی خوابتان ببرد وگرنه شب و روز عوض می‌شود و این به بیقراری شما خواهد افزود.

۸- بی اشتهایی و تهوع: رنج فوق‌العاده‌ای است و دل را به خدا نزدیک می‌کند چندان که از ته دل خدا را صدا می‌زنید.

شربت دیفن هیدرامین ۱۰ سی‌سی ویژه بزرگسالان، نیم ساعت قبل از وعده غذایی تا ۸۰ درصد شما را آرام‌تر می‌کند. من این را بعد از نعره‌های زیاد فهمیدم؛ پس اگر خوب شدید دعایم کنید و به یک نفر دیگر هم یاد دهید. مصرف قطره یا قرص پلازیل یا همان متوکلوپروماید را توصیه نمی‌کنم ولی بالاخره ممکن است کسی به این یکی پاسخ بهتری بدهد. این دارو با داروهای ضد ویروس کمی هم تداخل دارد ظاهراً

۹- خیلی‌ها از نحوه بروز و ظهور علایم و مراجعه با عدم مراجعه پرسیدند! در این قسمت کمی این موضوع را باز می‌کنم. فرض کنید همه ما قدرت گرفتن کرونا را داریم. ۸۰ درصد ما و شاید هم بیشتر این چند علامت اولیه را کم و بیش خواهیم داشت:

تجربه افرادی که کرونا گرفته اند: علائم اولیه کرونا چیست؟

-تب پایین( ۳۷/۸ تا ۳۸/۳)
-بدن درد
-خارش و ناراحتی گلو
– سردرد
– سرفه خشک یا با ترشحات
– کمی تهوع و دلپیچه
– لرز مختصر
– آب‌ریزش بینی
-عطسه
-اسهال
این علایم ممکن است در هر کرونایی باشد اما مادامی که در ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت اولیه همه علایم با هم و رو به افزایش گذارد و علایم جدیدی مثل تند شدن تنفس بیش از ۲۴ در دقیقه یا تب ماندگار بالای ۳۸/۵ داشتید توصیه می‌کنم در خانه نمانده و به بیمارستان مراجعه کنید. ثابت ماندن و کم شدن علایم نشان می‌دهد مدیریت شما و اهل خانه عالی است و با همین دست فرمان ویروس را به روز پنجم و ششم برسانید گورش را کنده‌اید.

۱۰- بسیاری از مکمل‌ها پرسیده‌اند. دوستان مادامی که غذا و مایعات می‌خورید و توانایی خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه دارید بنده به‌هیجوجه توصیه به خوردن مکمل‌ها نظیر زینک، ویتامین‌ها، آهن و … ندارم. در لبنیات هم اصلن زیاده‌روی نکنید! اگر نمی‌خوردید هم بی خیالش شوید. ترکیب خورده شده و نه آب‌گیری “سیب و به” برای من عالی بود. در روز دو وعده صبح و عصر نشاط آور است.

۱۱- اگر فشارخون، دیابت و بیماری قلبی عروقی دارید با نظر پزشکتان از آن‌ها غافل نباشد.

۱۲- برخی از خوراکی‌های فریز شده سوال کردند. باید به عرض برسانم کرونا در دمای یخچال قادر به حیات است (۴ درجه). یعنی اگر قرار است با کرم شدن هوا تا خرداد ویروس کرونا نابود شود اما راستش همه ما آن را ممکن است تا سال بعد در فریزر و یخچال نگهداریم پس تا می‌شود چیزی را فریز نکنید و اگر مجبور شدید دفراس کنید با احتیاط در فر و در در دمای بالا و زمان بیش از نیم ساعت اقدام کنید تا مطمئن شوید ویروس را نابود کرده‌اید. از داغ کردن نان روی اجاق جداً خودداری کنید چون قسمت‌های داغ نشده محل زندگی این ویروس خواهد بود، نان را در فر در دمای ۳۰ تا ۴۰ و ۱۵ دقیقه بگذارید تا دخل ویروس بیاید.

۱۳- دوستان، بیماری من با یک وازدگی شدید با شیرینی جات همراه بود. انگار وقتی شیرینی کمتر می‌خوردم بهتر بودم. شما البته مختارید اما به اطلاع می‌رسانم آب میوه‌های صنعتی و کنسانتره باعث تشدید اسهال می‌شود.

۱۴- مسواک شما و اهل خانه یکی از جایگاه‌های رشد ویروس است. به نظر من اگر بعداز هربار مسواک زدن نیم ساعت مسواک شسته‌شده را در آب نمک ۳۰ تا ۴۰ درجه قرار دهید گویا آن را استریل کرده‌اید. این‌کار را همه اهل خانه بکنید.

۱۵- حمام کردن حالتان را بهتر می‌کند. دمای حمام باید گرم باشد و بلافاصله پس از دوس گرفتن خشک و زیر لحاف بخزید تا سردتان نشود. برای اینکار می‌توانید از تشکچه برقی کیف آب گرم بهرمند شوید. لباس‌های کثیف را در آب گرم ۴۰ تا ۷۰ درجه شستشو داده در هوای آفتابی بخشکانید.

۱۶- اگر عاشق چایی داغید، ادامه دهید. شاید چندقطره لیموترش طعمش را دلپذیرتر نماید. آب بدن هم تامین می‌شود اگر چای خود را کم‌رنگ بنوشید.

۱۷- داروهای تجویزی را به یکباره و با هم نخورید. خوردن با فاصله میزان تهوع شما را می‌کاهد.

۱۸- مصرف نان را به حداقل برسانید.

۱۹-مصرف سوپ کم ملات پر آب را بالا ببرید.

– موسیقی آرام گوش بدهید و در صورتی که سردتان نمی‌شود پنجره‌ها را ۴ تا ۷ مورد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باز نگه دارید تا کل خانه هوا جریان یابد.

۲۰- اگر ریه اجازه می‌دهد، اسپند بسیار مختصر دود کنید تا دود خوشایند و خاطره انگیزش بوی بیماری را از خانه بیرون ببرد و دلتان را به روزهای بهتر امید بخشد( اسپند را در سفرها و عروسی‌ها دود می‌کنند و نوستالژی اش به ما روحیه می‌دهد)

۲۱- خدا پر رنگ‌ترین است دلتان را اسیر کم رنگ‌ها نکنید.

۲۲- همواره از اهالی خانه بویژه بانو قدردانی کنید و لبخند بزنید. آنها به روحیه زیادی نیاز دارند.

۲۳- اگر تا روز پنجم و ششم بتوانید ویروس چموش را مدیریت یکپارچه کنید روز ۵ یا ۶ از چموشی خارج و سربه زیر می‌شود. در این روز به مبارکی ایمنی بدنتان آنقدر قوی شده که ویروس را فتیله پیچ کند. به زندگی لبخند بزنید و امیدوار باشید.

۲۴- حوله‌ها را خشک نگه‌دارید یا با دستمال کاغذی دست را خشک کرده و دور بیندازید.

۲۵- تا روز ۱۴، قرنطینگی را حفظ کنید و با نظر پزشکتان به کار بازگردید. از ماسک و دستکش تا زمانی که مسئولین می‌گویند استفاده کنید مبادا در زمره درصدی قرارگیرید که با بدشانسی این ویروس را دوباره مبتلا شوید.

منبع خبر

به گزارش خبرگزاری خبرپو

تجربه افرادی که کرونا گرفته اند، تجربه افراد مبتلا به کرونا

تجربه بیماران کرونا از روز اول ابتلا تا مرحله بستری شدن در بیمارستان / از تب و درد عضلانی تا علائم حاد تنفسی

تفکیک روزانه علائم کرونا نشان می دهد که چگونه بیماری COVID-19 از  حالت بد به وخیم تر شدن می رود. این تفکیک روز به روز یا به عبارتی ردیابی ردپای ویروس کرونا می تواند به کنترل وضعیت بیماران جدید کمک کند.

شاید مهمترین چیزی که تا این لحظه درباره کرونا می دانیم این است که تب شایعترین علامت است. این(تب) شایع ترین علامت در بین بیمارانی است که ویروس جدید کرونا را در سراسر چین جابجا کردند و در نهایت به خارج از این کشور نیز صادر کردند.

مطالعه ای جدید که تقریباً 140 بیمار در بیمارستان Zhongnan دانشگاه ووهان  را بررسی کرده است، موفق شده که یک الگوی معمولی از علائم مرتبط با این ویروس را مشخص کند. بر اساس این مطالعه اکنون مشخص است که در حدود 99٪ از بیماران درجه حرارت بدنی بالایی دارند. در حالی که بیش از نیمی از آنها خستگی و سرفه خشک را تجربه کرده اند. حدود یک سوم نیز درد عضلانی و مشکل در تنفس را تجربه کرد.

تحقیقات مرکز کنترل بیماریهای چینی نشان می دهد که حدود 80٪ موارد کروناویروس خفیف است. حدود 15٪ از بیماران به موارد شدید مبتلا شده اند و 5٪ نیز به وخیم ترین حالت بیماری مبتلا هستند.

چند تجربه از چگونگی پیشرفت علائم در بیماران مبتلا به کرونا:

روز اول: بیماران تب دارند. همچنین ممکن است دچار خستگی ، درد عضلانی و سرفه خشک شوند. اقلیت کوچکی از آنها ممکن است یک یا دو روز قبل دچار اسهال یا حالت تهوع شده باشند.

روز پنجم: بیماران ممکن است در تنفس دچار مشکل شوند. به خصوص اگر بزرگتر باشند یا وضعیت سلامتی پیش بینی شده ای داشته باشند.

روز هفتم: طبق مطالعه دانشگاه ووهان، به طور متوسط ​​قبل از بستری شدن بیماران در بیمارستان ، یک دوره نهان رخ می دهد که وضعیت بیمار نسبتا پایدار است.

روز هشتم: در این مرحله ، بیماران مبتلا به موارد شدید (15٪ طبق گفته های CDC چینی) دچار سندرم پریشانی حاد تنفسی می شوند ، بیماری که با ظهور مایعات در ریه ها ایجاد می شود و اغلب کشنده است.

روز دهم: اگر بیماران علائم وخیم تری دارند ، این زمان پیشرفت و حاد بیماری است که احتمالاً در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند. این بیماران احتمالاً از درد شکم و کاهش اشتهایی بیشتر از بیماران دارای موارد خفیف برخوردارند.

روز هفدهم: به طور متوسط ​​، افرادی که از ویروس بهبود می یابند، بعد از دو هفته از بیمارستان مرخص می شوند.

با این حال ، ممکن است اولین علائم بلافاصله پس از آلوده شدن فرد به وجود نیاید. لورن آنچل مایرز ، اپیدمیولوژیک در دانشگاه تگزاس در آستین ، به بیزینس اینسایدر گفت: ممکن است یک بیمار معمولی بدون نشان دادن علائم به مدت پنج روز یا بیشتر آلوده شود.پس از بروز علائم ، بسیاری می توانند تصور کنند دچار ذات الریه باشند. اما پاراس لخانی ، رادیولوژیست در دانشگاه توماس جفرسون ، به بیزینس اینسایدر گفت روشی که COVID-19 با گذشت زمان پی می برد به سرعت این بیماری را از  ذات الریه جدا می کند.

لخانی گفت: “پنومونی معمولی به سرعت پیشرفت نمی کند. به طور معمول ، اکثر بیمارستان ها با آنتی بیوتیک ها ذات الریه را درمان می کنند و بیماران تثبیت می شوند و بعد شروع به بهتر شدن می کنند.با این حال ، بیماران کروناویروس حتی بعد از دریافت درمان مانند  دریافت مایعات یا استروئیدها بدتر شوند. ”

منبع خبر

به گزارش خبرگزاری ایرنا

تجربه رویارویی مستقیم با کرونا/تجربه بهبود یافتگان کرونا

یک شهروند ۲۳ ساله مشهدی در پی بهبودی از ابتلا به بیماری کرونا و ترخیص از بیمارستان، به خبرنگار ایرنا گفت: اوایل اسفند جاری دچار سرماخوردگی شدم لذا برای مداوا به درمانگاه نزدیک منزل مراجعه کردم اما در این مدت هر روز درجه تبم بالاتر می‌رفت و علائم سرماخوردگی شدت می‌گرفت.

این خانم که مایل به اعلام نامش نیست، افزود: عوارض بیماری‌ام به حدی بود که علاوه بر تنگی نفس، مدام و به شدت سرفه‌ می‌کردم لذا به پزشک متخصص ریه مراجعه کردم و پس از معایناتی شامل عکس ریه و آزمایشهای طبی، به من اعلام شد که مشکوک به کرونا هستم.

وی ادامه داد: پزشک و کارکنان کلینیکی که در آن تحت معاینه بودم پس از این تشخیص بلافاصله تدابیر پیشگیرانه محیطی اتخاذ کرده و مرا با آمبولانس روانه بیمارستان شریعتی مشهد کردند.

این دانشجوی رشته عکاسی گفت: از جمله اقداماتی که در بیمارستان برایم صورت گرفت درمان با اکسیژن بخاطر شدت تنگی نفس بود. پس از بستری شدن در بیمارستان تازه عوارض شدید تنفسی، سرفه‌های سخت همراه با خون و تب بالا را  تجربه کردم اما خدمات کادر درمانی و رفتار مناسب آنها به من کمک شایانی نمود تا این شرایط را تحمل کنم.

وی افزود: اکنون چند روزی است از بیمارستان مرخص و سرفه‌هایم کمتر شده، مشکلات تنفسی‌ نیز رو به کاهش است اما پزشکان گفته‌اند که باید برای پیشگیری از انتشار ویروس به مدت ۱۴ روز دیگر در یک اتاق قرنطینه باشم و کمترین ارتباط را با دیگران داشته باشم.

این شهروند مشهدی بهبودیافته از کرونا با تاکید بر اعلام مراتب قدردانی خود از کادر پزشکی بیمارستان شریعتی، به مردم توصیه کرد که بهداشت فردی و اصول پیشگیری را جدی بگیرند.

وی در خصوص نحوه ابتلای خود به بیماری گفت: پیش از بروز علائم سرماخوردگی در جمعی حضور داشتم که فرد کنار من بیمار بود و خیلی عطسه و سرفه می‌کرد. به احتمال زیاد ترشحات عطسه همان فرد مرا درگیر بیماری کرده است.

دیگر شهروند ۴۰ ساله مشهدی مبتلا به کرونا که از بیمارستان مرخص شده نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ششم اسفند ماه جاری پس از نتیجه مثبت آزمایش کرونا، در بیمارستان شریعتی مشهد بستری شدم و به مدت ۱۰ روز تحت درمان بیمارستانی بودم. اکنون پس از بهبودی دو روز است که به جمع خانواده برگشته اما در قرنطینه خانگی قرار دارم.

محسن مرجانی افزود: ظرف ماههای اخیر به مدت طولانی دچار علائم سرماخوردگی بوده و بیماری‌ام مزمن شده بود. نخستین روزهای اسفند ماه علائم بیماری‌ شامل تب بالا، مشکل تنفسی، تنگی نفس و سرفه شدید در من تشدید شد.

وی ادامه داد: به همین خاطر به درمانگاه نزدیک منزل مراجعه کرده و مشکوک به کرونا تشخیص داده شدم لذا با فوریت به بیمارستان شریعتی مشهد انتقال یافتم.

این شهروند بهبودیافته از کرونا، به شرایط زمینه‌ای منجر به ضعف دستگاه ایمنی بدن خود و ابتلا به بیماری همه‌گیر اشاره و بیان کرد: گمان می‌کنم یکی از علل تشدید سرماخوردگی من کار با مواد شیمیایی مانند جوهرنمک برای نظافت منزلم بود زیرا پس از آن بود که بدترین علائم و مشکلات تنفسی را تجربه کردم.

وی گفت: طی مدت بستری در بیمارستان، شدت تبم که بعضا از ۴۲ درجه نیز فراتر می‌رفت بقدری عذابم می‌داد که مدام بطری‌های آب معدنی را روی خودم می‌ریختم تا حرارت بدنم کم شود.

و که اینک در منزل بسر می‌برد افزود: هنوز گرچه کمتر اما سرفه می‌کنم و بعضا تنگی نفس دارم. شبها نیز خواب راحتی ندارم اما وضعیتم خیلی بهتر از دوره بیمارستان است زیرا علائم بیماری به شدت کاهش یافته‌اند.

این شهروند مشهدی بهبودیافته از کرونا نیز به خدمات موثر و رفتار انسانی پزشکان و پرستاران بیمارستان شریعتی مشهد اشاره و بیان کرد: آنها با به خطر انداختن سلامتی خود بطور شبانه‌روزی در خط مقدم مبارزه با بیماری همه‌گیر مشغول درمان بیماران هستند لذا بر من واجب است مراتب سپاس و قدردانی خود را از سپیدپوشان عرصه سلامت بطور موکد اعلام کنم.

بیماری دیگر که هنوز بخاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان شریعتی مشهد بستری اما حالش رو به بهبود بوده و در نوبت ترخیص از بیمارستان قرار دارد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ساکن فریمان در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب مشهد هستم. یک ماه پیش برای زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و دیدار اقوام به مشهد آمدم و در این مدت هیچ مشکل و نشانه‌ای از بیماری نداشتم.

این خانم ۶۰ ساله که مایل به ذکر نامش نیست ادامه داد: چند روز پس از پایان این سفر و بازگشت به فریمان دچار تب، تنگی نفس و سرفه شدم. با وجود برخی اقدامات درمانی همچون مصرف دارو و تزریق پنی‌سیلین نه تنها بهتر نشدم بلکه وضعیتم وخیم‌تر شد لذا پزشکان توصیه کردند برای دریافت خدمات درمانی موثر عازم مشهد شوم.

وی گفت: پس از ورود به مشهد ابتدا به بیمارستان رضوی مراجعه کردم. پزشک آن بیمارستان پس از معاینه و مشاهده وضعیت حاد تنفسی که به حد احساس خفگی رسیده بود بلافاصله مرا به بیمارستان شریعتی ارجاع داد.

این شهروند فریمانی بهبودیافته از کرونا افزود: پس از یک هفته بستری در بیمارستان شریعتی اکنون وضعیتم بهبود یافته و حال بهتری دارم.
وی نیز با اصرار بر انعکاس مراتب قدردانی‌اش  از تلاشهای بی‌وقفه کادر درمانی بیمارستان شریعتی مشهد در رسانه، گفت: اطلاع یافتم که کارکنان مرکز بهداشت فریمان نیز پس از بستری من در مشهد، با خانواده‌ام تماس گرفته و از آنها خواسته‌اند برای آزمایش کرونا حتما مراجعه کنند.

منبع خبر

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید