خواص ماساژ کف پا با روغن زیتون

فواید و خواص ماساژ دادن کف پا با روغن زیتون و روغن نارگیل

در این مطلب فواید و خواص ماساژ کف پا با روغن زیتون و نحوه صحیح انجام آن را با شما به اشتراک می گذاریم.

یکی از بهترین حس های دنیا ماساژ بعد از یک روز کاری پر استرس و خسته کنند می باشد در این مطلب ما فواید ماساژ کف پا با روغن زیتون را به شما آموزش می دهیم پس با ما همراه باشید. برای ماساژ کف پا کل پاها را بویژه روی مچ پا را ماساژ دهید. این به شل شدن ماهیچه هایی که طی روز تحت فشار بودند کمک می کند و کل بدن را برای خواب بهتر آماده می کند. ثابت شده است که ماساژ پاها با روغن زیتون گرم یا روغن نارگیل می تواند التهاب ناشی از تاندونیت پا را تسکین دهد. توصیه می شود از مطلبی که در مورد حرکات ورزشی برای تقویت مچ پا و درمان گرفتگی رگ پشت پا نیز بازدید نمایید.

فواید ماساژ کف پا با روغن زیتون

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هر نقطه ای از کف پا برای رفع یک بیماری و یا تسکین درد و کاهش افسرگی و جریان خون بهتر می شود. از جمله خواص ماساژ دادن کف پا با روغن زیتون می توان به خواب بهتر، بهبود گردش خون، آرامش، کاهش تورم، تنظیم فشار خود و درمان سندرم پای بیقرار و … اشاره کرد که در ادامه به شرح کامل هر یک از آنها می پردازیم.

1. بالا بردن کیفیت خواب

ماساژ پا با روغن زیتون درست قبل از رفتن به رختخواب می تواند به خواب بهتر شما کمک کند. ماساژ تسکین دهنده و آرامش بخش پا می باشد و کمک می کند تا بدن آرام شود، گردش خون را بهبود می بخشد و اعصاب را آرام می کند. اینها به نوبه خود خواب آرام را تشویق می کنند.

از دید طب سوزنی، نقاط خاصی روی پاهای شما وجود دارد که برای بهبود خواب باید ماساژ داده شوند. برای انجام اینکار مراحل زیر را دنبال کنید :

 • صاف بنشینید و پای خود را در دامان خود قرار دهید.
 • با استفاده از انگشت شست، کف پا را به داخل و اطراف آن فشار دهید.
 • این کار را حداقل به مدت 1 دقیقه روی هر یک از انگشتان شست پا انجام دهید.
 • سپس کف پاهای خود را به مدت 10 دقیقه با روغن نارگیل گرم، روغن زیتون یا روغن خردل ماساژ دهید.

2. گردش خون را بهبود می بخشد

از دیگر خواص ماساژ کف پا با روغن زیتون می توان به بهبود گردش خون اشاره کرد. به دلیل سبک زندگی کم تحرک، اکثر ما از ماهیچه های پای خود به درستی استفاده نمی کنیم. همچنین، کفش های نامناسب مانند کفش های تنگ، گردش خون طبیعی را در پاها مختل می کند.

با 10 دقیقه ماساژ پا در روز، می توانید گردش خون خود را بهبود ببخشید. این به نوبه خود به انتقال اکسیژن به سلول های بدن کمک می کند که برای سلامتی کلی ضروری است. نیازی به گفتن نیست، شما همچنین باید کفش مناسب و راحت را انتخاب کنید.

ماساژ پا همچنین سیستم لنفاوی را تحریک می کند و به جلوگیری از واریس کمک می کند.

 • روغن ماساژ را در کف دست خود بریزید و آن را به مدت چند دقیقه محکم روی پای خود بمالید.
 • سپس پا را به آرامی اما محکم از انگشتان تا مچ پا بکشید.
 • در نهایت ساق پای خود را نیز به آرامی ماساژ دهید.
 • همین کار را با پای دیگر نیز تکرار کنید.

3. استرس را کاهش می دهد

پس از یک روز طولانی و خسته کننده، بهترین راه برای استراحت، ماساژ پا با روغن زیتون است، به خصوص پس از یک روز طولانی ایستادن و راه رفتن، زمانی که پاهای ما متورم می شوند.

همچنین، ماساژ پا با از بین بردن هرگونه انسدادی که انرژی را از بین می برد و علائم استرس و خستگی را از بین می برد، به شما انرژی می دهد.

ماساژ منظم پا 5 تا 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب می تواند احساس سلامت عمومی را بهبود بخشد. همیشه از روغن گرم (روغن زیتون و روغن نارگیل) برای ماساژ پا استفاده کنید تا به راحتی در عمق پوست نفوذ کند.

4. حس شادابی را افزایش می دهد

ماساژ پا و رفلکسولوژی حتی می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند به عبارتی در برخی مواقع ماساژ پا بهتر از مصرف داروهای  ضد افسرگی است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2010 در مجله پرستاری بالینی منتشر شد، ماساژهای تسکین‌دهنده دست یا پا پس از مرگ یکی از عزیزان می‌تواند کمک زیادی به مقابله با دوره استرس‌زا سوگواری کند.

ماساژ پا تسلی می دهد و به افراد کمک می کند تا نیاز به غم و اندوه را متعادل کنند و با تغییرات زندگی سازگار شوند. برخی نقاط روی پا در کاهش علائم افسردگی مفید هستند.

به عنوان مثال، نقطه در مرکز انگشت شست پا، نقطه ای در مرکز توپی پای شما یا توپی که در زیر انگشت شست پا قرار دارد، با ثبات عاطفی و سلامت روان مرتبط است. ماساژ دادن این نقاط یا اعمال فشار به آنها برای چند دقیقه 2 یا 3 بار در روز می تواند به تسکین علائم افسردگی کمک کند.

5. درد را تسکین می دهد

جالب است که بدانید یکی از خواص ماساژ پا، تسکین درد پا می باشد. رفلکسولوژی می تواند به درمان انواع مختلف دردها مانند سردرد، میگرن، گردن درد، کمردردهای تحتانی و فوقانی کمک کند.

برای کمردرد، رفلکس نخاعی را به آرامی با انگشت شست ماساژ دهید، از کنار انگشت پا تا مچ پا با حرکات دایره ای کوچک ماساژ دهید. همچنین کف و بالای پاهای خود را ماساژ دهید.

اگر گردن درد دارید، انگشتان پا و همچنین مفاصلی که انگشتان پا را به پا متصل می کنند به مدت 5 دقیقه محکم ماساژ دهید و به زودی درد از بین می رود.

برای کاهش درد و تورم در مچ پا و تسکین سردرد و میگرن می توانید کل مچ پا را ماساژ دهید. برای تسکین درد ران یا کمردرد، برای چند دقیقه با انگشت شست خود بین استخوان مچ پا خارجی و تاندون آشیل فشار وارد کنید.

6. تقویت عضلات کف پا

یکی از راه های آسان برای سالم نگه داشتن پاها، ماساژ منظم پا با روغن زیتون است. این به تحریک عضلات اطراف پا کمک می کند، سفتی را کاهش می دهد و حتی درد مچ پا یا پاشنه پا را کاهش می دهد.

بعلاوه، یک ماساژ کوتاه 5 دقیقه ای پا روزانه، مچ پاهای شما را قوی و انعطاف پذیر می کند، بنابراین از آسیب های ناخوشایند مچ پا و پا جلوگیری می کند.

مشخص شده است که ماساژ پاها با روغن زیتون گرم یا روغن نارگیل می تواند درد و التهاب ناشی از تاندونیت پا را تسکین دهد. همچنین، یک درمان عالی برای خار پاشنه در نظر گرفته می شود. حتی می تواند برای تسکین ناراحتی ناشی از احساس سوزش پا مفید باشد.

به غیر از روغن، می توانید از غلتک پا نیز برای ماساژ پا استفاده کنید. برای ماساژ سریع، غلتک پا را روی کف پاها و همچنین بالای پاهایتان به جلو و عقب بچرخانید.

7. ادم را کاهش می دهد

ماساژ منظم پا در دوران بارداری می تواند به کاهش اثرات ادم، که تورم در پاها و مچ پا به دلیل احتباس مایعات است، کمک کند . این امر در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه آخر بسیار شایع است.

در دوران بارداری، ماساژ پا را خودتان انجام ندهید. توصیه می شود آن را توسط یک دوست، اعضای خانواده یا متخصص انجام دهید. در واقع، بهتر است این کار توسط یک متخصص رفلکسولوژیست انجام شود.

به آرامی پای خود را ماساژ دهید، از نوک انگشتان تا مچ پا شروع کنید. جلو و پشت پاهای خود را ماساژ دهید. ماساژ رتروگراد با مقداری روغن ماساژ گرم بسیار مفید است. این کار با مالش از انگشتان پا از ناحیه نزدیک یا به سمت زانو انجام می شود.

این باعث می شود مایع انباشته شده در پاها به سمت کلیه ها بازگردد، جایی که می توان آن را از بدن خارج کرد.

همراه با ماساژ روزانه پا، سعی کنید تا حد امکان پاهای خود را بالا نگه دارید، استراحت کافی داشته باشید، کفش های راحت بپوشید، مقدار زیادی آب بنوشید و خوب غذا بخورید.

8. علائم PMS و یائسگی را کاهش می دهد

بسیاری از زنان از علائمی مانند احساس غم و اندوه، تحریک پذیری، بی خوابی، نفخ، خستگی، سردرد و نوسانات خلقی در طول سندرم پیش از قاعدگی (PMS) رنج می برند.

این موارد را می توان با ماساژ روزانه پا درمان کرد. حتی عوارض یائسگی مانند گرگرفتگی و افسردگی را می توان به طور موثر با ماساژ منظم پا کنترل کرد.

برای درمان PMS و علائم یائسگی، در قسمت داخلی پا، جایی که شست پا به پا می رسد، قرار دارد. این نقطه طب فشاری را با هر روغن ماساژ گرم ماساژ دهید و فشار ثابت و محکمی اعمال کنید. این کار را چند دقیقه انجام دهید و سپس کل پاها و همچنین پاها را ماساژ دهید.

ماساژ منظم پا مطمئناً کاهش گرگرفتگی و بهبود اختلالات خواب و تغییرات خلقی را نشان خواهد داد.

9. سندرم پای بیقرار

ماساژ پا همچنین برای درمان سندرم پای بیقرار، نوعی اختلال عصبی، مفید است. سندرم پای بیقرار به دلیل احساسات ناخوشایند مانند ضربان، کشیدن و میل به حرکت دادن پاها می تواند باعث مشکلات خواب شود.

پاهای خود را با روغن نارگیل گرم ماساژ دهید تا گردش خون را بهبود بخشد، اعصاب را آرام کند و به خواب شبانه کمک کند.

با ماساژ دادن پاشنه و مچ پا با قسمت گوشتی هر دو دست خود شروع کنید. سپس با حرکات دایره‌ای با ضربات ملایم و در عین حال محکم ماساژ دهید و از مچ پا به سمت بالا حرکت کنید. این کار را روزانه 10 دقیقه قبل از خواب انجام دهید.

10. فشار خون را کاهش می دهد

از دیگر خواص ماساژ پا با روغن زیتون می توان به کاهش فشار خون اشاره کرد. فشار خون بالا که HBP یا فشار خون نیز نامیده می شود، با ماساژ منظم پا قابل کنترل است. مطالعات همچنین نشان داده اند که رفلاکسولوژی پا ممکن است به کاهش فشار خون سیستولیک و تری گلیسیرید کمک کند.

برای درمان HBP، ماساژ رفلکس شبکه خورشیدی مهم است. این نقطه انعکاسی را می توان به راحتی با فشردن هر طرف پا پیدا کرد. حفره ای که شکل می گیرد جایی است که نقطه شبکه خورشیدی قرار دارد.

 • این نقطه رفلکس را برای چند ثانیه با انگشت شست خود فشار دهید و نفس عمیق بکشید.
 • انگشت شست را رها کنید و نفس خود را بیرون دهید.
 • روی پای دیگر هم تکرار کنید.
 • این کار را دو بار در هفته به مدت چند هفته انجام دهید.
 • همچنین، 2 یا 3 بار در هفته کل پای خود را به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید تا متوجه بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و کاهش فشار خون شوید.

هشدار: بیشتر افراد می توانند از ماساژ منظم پا بهره مند شوند. با این حال، در صورت وجود سوختگی، زخم باز یا در حال بهبود روی پا، شکستگی و پوکی استخوان شدید، از ماساژ پا خودداری کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.