خواص چای برگ تمشک (به خصوص برای رحم و زایمان راحت)

تمشک میوه‌ای بسیار محبوب در فصل تابستان است و برای تهیه مربا و اسموتی کاربرد فراوان دارد. وقتی تازه مصرف شوند فواید بی‌ شماری برای سلامتی دارند، اما چای برگ تمشک یا دمنوش برگ تمشک نیز مجموعه‌ای از خواص و فواید را برای سلامتی به همراه دارد.

تمشک قرمز گیاهی است که معمولا در اروپا و آسیا یافت می‌شود. از برگ‌های این گیاه یک نوع چای گیاهی سنتی استخراج می‌شود که حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی است که برای مصارف دارویی مفید می‌باشد.

چای تمشک قرمز قرن‌ هاست که مورد استفاده قرار گرفته است و در درمان بیماری‌ های مختلف کاربرد داشته است. یکی از خواص چای برگ تمشک این است که برگ‌ های تمشک دیواره رحم را تقویت می‌ کنند و برای بهبودی سریع بعد از زایمان شناخته شده است.

اگر به دنبال سرعت در روند زایمان هستید، نوشیدن چای برگ تمشک نه تنها دیواره‌ های رحم را تقویت می‌کند، بلکه باعث انقباض‌ ها نیز می‌ شود. اگر باردار نیستید و برای سلامتی خود به دنبال یک نوشیدنی سالم می‌گردید نیز، چای برگ تمشک برای شما مناسب است. در ادامه به برخی از مهمترین خواص چای برگ تمشک می پردازیم.

خواص تغذیه‌ ای چای برگ تمشک

چای برگ تمشک قرمز خواص سلامتی متعددی دارد و فواید زیادی برای زنان باردار و غیرباردار دارد.

 • این چای حاوی ویتامین B، ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، آهن، فسفر و روی است. جدا از این، چای به دلیل خواص آنتی اکسیدانی شناخته شده است.
 • برگ‌ های این گیاه حاوی اسید الاژیک است که مواد سرطان‌ زا را خنثی می‌کند. این خنثی‌سازی به تخریب سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است،‌ اما نتایج حاصل امیدوارکننده هستند.
 • برگ‌ ها همچنین حاوی پلی فنول‌هایی مانند آستانین‌ها و فلاونوئیدها هستند که خواص آنتی اکسیدانی به چای می‌دهند.
 • برگ‌ها دارای اثرات ادرارآور هستند، به این معنی که می‌توانند به عنوان یک بادشکن برای کاهش پف‌کردگی ناشی از احتباس آب عمل کنند.

خواص چای برگ تمشک برای کاهش وزن

این چای توسط متخصصان تغذیه توصیه می‌شود زیرا برای افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) مفید است و در نتیجه موجب کاهش چربی می‌شود. برگ‌های تمشک به عنوان مواد سم‌زدایی شناخته می‌شوند که به شکل چای برای سلامت کلی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یک چای بدون کافئین و بی ضرر

کافئین یک ماده فعال در چای‌ ها و نوشیدنی‌ هایی است که در بازار موجود هستند. با این وجود، یک چای برگ تمشک قرمز فاقد هرگونه کافئینی است که آن را به یک گزینه‌ بی خطر برای زنان باردار تبدیل می‌کند. اگرچه دمنوش‌ های گیاهی پشتوانه‌ علمی زیادی ندارند، اما مصرف‌کنندگان اغلب به تاثیرات مثبت این چای اشاره می‌کنند. در اینجا یک جدول مقایسه‌ای بین نوشیدنی‌ های مختلف موجود در بازار آورده شده است.

 نوشیدنیمقدار کافئین (میلی گرم)
1چای سفید30-55 میلی گرم
2چای سبز35-70 میلی گرم
3چای اولانگ50-75 میلی گرم
4چای سیاه60-90 میلی گرم
5چای رویبوس0
6قهوه150-200 میلی گرم

خواص چای برگ تمشک برای زنان

برگ‌ های تمشک قرمز اغلب به عنوان گیاه زنانه نامیده می‌شود.

 • این برگ‌ها برای تسکین علائم قبل از قاعدگی در زنان مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این علائم عبارتند از تهوع، گرفتگی عضلات، اسهال، بیماری سلیاک و رفلاکس اسید.
 • برگ‌ های تمشک حاوی ترکیب آفراگارین هستند که با سفت کردن ماهیچه‌ های اطراف ناحیه لگن، گرفتگی‌ های قاعدگی را کاهش می‌دهد.
 • حتی نوشیدن مقدار کمی چای برگ تمشک باعث تسکین ناراحتی در دوره قاعدگی می‌شود.
 • یک اونس از برگ تمشک حاوی 3/3 میلی گرم آهن است. این 3/3 میلی گرم 18 درصد از نیاز روزانه توصیه شده به آهن برای زنان بین 19 تا 50 سال را تامین می‌کند. همین امر موجب می‌شود که این چای برای مقابله با کم خونی توصیه شود.
 • ویتامین B6 یا پیریدوکسین یکی از اجزای فعال این گیاه است که مسئول تنظیم هورمون‌های استروئیدی در بدن مانند استروژن و تستوسترون است.
 • خواص آنتی اکسیدانی چای انسدادها و کیست‌ها را از تخمدان پاک می‌کند.

خواص چای برگ تمشک در بارداری

همانطور که گفته شد برگ‌ های این درخت قرن‌ هاست که مورد استفاده قرار گرفته است. آن‌ها توسط ماماها برای تسریع روند زایمان و تسکین دردهای مرتبط با بارداری استفاده شده است.

 • مطالعه Aresearch فواید برگ را در 600 زن باردار ارزیابی کرد که نشان داد نزدیک به 52٪ از زنان از داروهای گیاهی استفاده می‌کردند و از این تعداد 63٪ چای برگ تمشک قرمز را به عنوان یک درمان امتحان کرده بودند.
 • این چای به زنانی که در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود هستند توصیه می‌شود، اما برخی از زنان در سه ماهه اول برای مقابله با حالت تهوع شروع به استفاده از آن می‌کنند. با این حال، به طور کلی توصیه می‌شود که در سه ماهه اول از آن استفاده نکنید زیرا ممکن است در مراحل بعدی عوارضی ایجاد کند.
 • رحم را تقویت می‌کند و از خونریزی زیاد بعد از تولد کودک جلوگیری می‌کند.
 • این چای در کنار فواید عنوان شده، نفخ را نیز کاهش می‌ دهد. از آنجایی که اثر ادرارآور دارد، می‌تواند احتباس آب را کاهش دهد.
 • یک مطالعه شامل 108 زن نشان داد که زنانی که چای برگ تمشک مصرف می‌ کردند مدت زمان زایمان کوتاه‌تری داشتند. این به دلیل ترکیب فراگارین موجود در برگ‌ها است که باعث تقویت و سفت شدن ماهیچه‌ های لگن می‌شود تا روند زایمان قابل کنترل‌ تر شود.

خواص چای برگ تمشک در شیردهی

مصرف برگ یک داروی سنتی است که از قرن‌ها پیش برای زنان شیرده توصیه شده است. برگ‌های تمشک حاوی پلی فنول‌هایی هستند که در شیر مادر نیز یافت می‌شوند. با این وجود، هیچ مدرکی حاکی از کمک برگ‌های تمشک به شیردهی زنان وجود ندارد؛ بنابراین، توصیه می‌شود قبل از مصرف داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

فواید دمنوش برگ تمشک در کاهش عوارض حین زایمان

شواهدی وجود دارند که نشان می‌ دهند نوشیدن چای برگ تمشک قرمز موجب کاهش عوارض در حین زایمان می‌شود.

 • مطالعه نشان داد که زنانی که چای برگ تمشک مصرف می‌کردند، استفاده از فورسپس و دیگر انواع تجهیزات را کاهش دادند. کاهش 11 درصدی استفاده از فورسپس در سه ماهه آخر بارداری مشاهده شد.
 • مصرف چای برگ تمشک مداخلاتی را که باعث کاهش میزان خونریزی در مرحله پس از زایمان می‌شود، کاهش می‌دهد.
 • چای دیواره‌ های رحم را تقویت می‌ کند که منجر به کاهش زمان زایمان و استفاده از مداخلات زایمان می‌شود.

دوز توصیه شده مصرف چای برگ تمشک

قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی در دوران بارداری توصیه می‌ شود که با پزشک خود مشورت کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده، بهترین زمان برای مصرف چای برگ تمشک در هفته 32ام بارداری است. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که دوز بی خطر حدود 2/4 میلی گرم در روز به صورت قرص و حدود سه فنجان به صورت چای است. با این وجود، اگر در سه ماه‌ اول بارداری این چای را مصرف می‌کنید، می‌ توانید آن را به یک فنجان در روز محدود کنید.

اگر انقباضات براکستون هیکس را تجربه می‌کنید یا در سه ماهه دوم یا سوم خود لکه بینی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید و نوشیدن چای برگ تمشک را متوقف کنید.

طرز تهیه چای برگ تمشک

رایج‌ ترین روش برای مصرف برگ تمشک به صورت چای است که هم توسط زنان باردار و هم غیرباردار مصرف می‌شود. درست کردن این چای بسیار ساده است. یک یا دو قاشق چایخوری از این گیاه را بردارید و آن را با یک فنجام آب داغ مخلوط کنید. فنجان را به مدت 10 الی 15 دقیقه کنار بگذارید و چای شما آماده است.

با این وجود، آکادمی گیاهان دارویی توصیه می‌کند که به جای چای، بهتر است گیاه خشک آن را دم کنید. یعنی آب جوش را روی دو قاشق غذاخوری گیاه بریزید و بگذارید 4 تا 8 ساعت بماند. از آنجایی که آماده‌ سازی چای دم کرده طولانی است، می‌توانید مقدار زیادی از آن را درست کنید و برای مدت زیادی از آن لذت ببرید. می‌توانید آن را در یخچال نگهداری کنید و از آن چه سرد و چه گرم لذت ببرید. همچنین می‌توانید این معجون را برای طعم بیشتر به لیموناد یا چای سرد اضافه کنید یا برای فواید بیشتر آن را به چای‌ های دیگر اضافه کنید.

اگر نمی‌خواهید از روش سنتی استفاده کنید، روش‌های مختلفی برای مصرف چای برگ تمشک قرمز وجود دارد. شما می‌توانید آن را با دمنوش‌ های گیاهی دیگر ترکیب کنید و از خواص ترکیبی آن‌ها بهره ببرید.

گیاهان خاصی مانند گزنه و یونجه برای زنان باردار نیز عالی هستند. بنابراین، افزودن چای برگ تمشک به تقویت دیواره رحم کمک می‌کند. این سه گیاه همچنین سرشار از آهن هستند و می‌توانند از زنان باردار در برابر سطوح پایین آهن یا کم خونی محافظت کنند. دانه‌های رازیانه در ترکیب با برگ‌های تمشک به زنان در هنگام زایمان کمک می‌کند و تولید شیر را در زنان شیرده افزایش می‌ دهد.

اگر در دنیای چای تازه‌وارد هستید، می‌توانید چای آماده خریداری کرده و به آن برگ تمشک اضافه کنید. در اینجا فهرستی از چند دمنوش گیاهی وجود دارد که می‌توانید برگ‌های تمشک را به آن اضافه کنید و تنها در یک فنجان از فواید مختلفی بهره‌مند شوید.

 دمنوش گیاهیفواید
1چای بابونهاثرات آرام‌ بخش دارد و به بهبود خواب کمک می‌کند. مصرف این چای به مدت دو هفته منجر به کیفیت خواب بهتر و کاهش سطح افسردگی در زنان پس از زایمان می‌شود.
2چای نعناع فلفلیبه طور سنتی برای درمان سندرم روده تحریک پذیر استفاده می‌شود و همچنین به درمان حالت تهوع، گرفتگی عضلات، اسپاسم و درد معده کمک می‌کند.
3چای مریم گلیگزارش‌های علمی از مزایای آن در مورد سلامت روان حمایت می‌کنند. برای بهبود خلق و خو، عملکرد شناختی و حافظه در بزرگسالان سالم شناخته شده است. همچنین سطح چربی خون را بهبود می‌بخشد.
4چای گل ساعتییک مطالعه نشان داد که مصرف این چای منجر به کیفیت خواب بهتر در میان بزرگسالان می‌شود و برای کاهش اضطراب، تحریک‌پذیری و بی قراری موثر است.
5چای رویبوساین چای بومی آفریقای جنوبی است و برای سلامت استخوان، التهاب و سمیت سلولی موثر است. همچنین در پیشگیری از بیماری‌های قلبی موثر است.
6چای ترش یا هیبیسکاساین چای با رنگ صورتی روشن مشخص می‌شود و چای دارای خواص ضد ویروسی است، فشار خون را کاهش می‌دهد و استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد. همچنین دارای خواص ادرارآور است که به کاهش نفخ کمک می‌کند.
7چای زنجبیلیچای به تسکین دیسمنوره یا درد پریود کمک می‌کند و درد در دوران قاعدگی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، به زنان باردار در رفع حالت تهوع، استفراغ و یبوست کمک می‌کند.
8چای بادرنجبویهاین چای خاصیت ارتجاعی شریان‌ها را بهبود می‌بخشد که برای کاهش خطرات بیماری‌های قلبی و سکته ضروری است. همچنین به ساخت آنتی اکسیدان‌ها کمک می‌کند و خلق و خو و سلامت روان را افزایش می‌دهد و یک دمنوش شادی آور است.

مضرات چای برگ تمشک

از آنجایی که دمنوش‌ های گیاهی پشتوانه علمی ندارند، بنابراین در صورت داشتن هرگونه مشکل پزشکی یا عوارض جانبی پس از مصرف آن‌ها، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

نگرانی‌ ها در دوران بارداری

اگر در حال حاضر باردار هستید و نوشیدن این چای را برای تاثیرات مثبت آن در نظر دارید، باید توصیه‌ های زیر را مد نظر داشته باشید. مطالعات زیادی در مورد اثرات چای برگ تمشک بر روی زنان باردار انجام نشده است، اگرچه مصرف‌کنندگان تاثیرات مثبت آن را گزارش کرده‌اند.

از آنجایی که بسیاری از مطالعات مربوط به این چای بر روی موش‌های آزمایشگاهی یا حیوانات انجام شده است، اثرات آن بر انسان قطعی نیست. بنابراین، قبل از مصرف چای، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.

تداخل دارویی

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، مصرف دمنوش‌ های گیاهی می‌تواند با آن‌ها تداخل داشته باشد و موجب اختلال در عملکرد بدن شود. از آنجایی که چای برگ تمشک قرمز به عنوان یک مکمل استفاده می‌شود و هیچ پشتوانه علمی مبنی بر تداخل دارویی آن وجود ندارد، توصیه ما این است که قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

اثرات استروژنی

چای برگ تمشک قرمز به عنوان یک دمنوش گیاهی زنانه شناخته می‌شود زیرا اثرات استروژنی را تقلید می‌کند. برخی از افراد به اثرات استروژنی در بدن خود حساسیت دارند و این چای می‌تواند این اثر را تحریک کند. در چنین مواردی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

کلام آخر

به طور کلی، از مهمترین خواص چای برگ تمشک این است که چای برگ تمشک قرمز به تقویت دیواره‌ های رحم کمک می‌کند و زمان زایمان را در زنان کاهش می‌دهد. برای زنانی که از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می‌برند، این چای م ی‌تواند دردها در دوران قاعدگی و قبل از قاعدگی را تسکین دهد. مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های موجود در این چای برای سلامت کلی زنان و مردان مفید است.

اگرچه خواص تغذیه‌ای و ویژگی‌های مثبت این چای هیچ پشتوانه علمی ندارد، اما به نظر می‌رسد که مصرف آن بی خطر است. مصرف توصیه شده معمولاً یک تا سه فنجان در روز است، اما مصرف آن باید به تنها یک فنجان در سه ماهه اول بارداری محدود شود.

مصرف‌کنندگان چای برگ تمشک تاثیرات مثبت آن را گزارش کرده‌اند و با توجه به این که فاقد کافئین است، بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال یک نوشیدنی بدون کافئین هستند. اگر به دنبال یک داروی گیاهی هستید، چای برگ تمشک قرمز را امتحان کنید.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.