بررسی انواع اسپرسو، نحوه استفاده، میزان کافئین و تفاوت های آنها

+* بررسی انواع اسپرسو، نحوه استفاده، میزان کافئین و تفاوت های آنها *+

اسپرسو نوعی قهوه است که غلظتی چند برابر قهوه معمولی دارد، که با توجه به ترکیباتی که به آن اضافه می کنند دارای انواع مختلفی نظیر : اسپرسو دوپیو ، اسپرسو ریسترتو ، اسپرسو ماکیاتو ، اسپرسو لانگو ، اسپرسو کورتو ، اسپرسو رومانو ، اسپرسو موکاچینو (Mukachino coffee) ، اسپرسو کن پانا (con panna) ، اسپرسو آفوگاتو (Affogato) می باشد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهید شد.

حتما بخوانید : اسپرسو با قهوه چه تفاوتی دارد

انواع اسپرسو

همانطور که می دانید اسپرسو روشی برای درست کردن قهوه است که در آن زمان بسیار کمتری نسبت به قهوه معمولی نیاز است. اسپرسو با عبور آب نزدیک به نقطه ی جوش و تحت فشار از قهوه ی آسیاب شده، اسپرسو به دست می آید که برای درست کردن آن میتوانید از دستگاه اسپرسو ساز یا قوری موکاپت استفاده کنید.

  • اسپرسو دوپیو

نکته جالب توجهی در اسپرسو دوپیو وجود ندارد، تفاوت آن فقط در حجم دو برابری از اسپرسوی معمولی است. به منظور کاهش تلخی طعم آن، برخی دوست دارند به آند شکر اضافه کنند.

  • اسپرسو ریسترتو

اسپرسو ریسترتو یکی از انواع اسپرسو هایی است که برای بی خواب شدن فوق العاده است، این نوشیدنی دارای دوز کافئین بالایی است. دوز این نوشیدنی از تریکیب 5 تا 6 گرم قهوه درون 25 میلی لیتر آب بدست می آورد.

  • اسپرسو ماکیاتو

نوع کلاسیک ماکیاتو؛ اگر دنبال اسپرسو ایتالیایی هستید ماکیاتو را امتحان کنید!. این نوشیدنی شامل دو اونس اسپرسو با افزودن شیر کف کرده می باشد. این نوشیدنی در ایتالیا محبوبیت بسیاری دارد. معمولاً، پیش از امتحان کردن این نوشیدنی قوی، مردم از چند جرعه آب برای بهتر کردن طعم آن استفاده می کنند.

  • اسپرسو لانگو

یکی دیگر از انواع اسپرسو های معروف لانگو است. اسپرسو لانگو چیزی بین دابل اسپرسو و اسپرسو آمریکانو است. حجم آن معمولاً حدود 70 میلی لیتر می باشد. این موجب می شود تا لانگو طعم چندان تلخی نداشته باشد.

  • اسپرسو کورتو

به مقدار استانداردی از اسپرسو، یک قاشق پر نوشیدنی الکلی قوی اضافه کنید. این نوشیدنی معمولاً در فصل سرد پس از یک وعده غذایی، نوشیده می شود. برای ملایم کردن طعم آن می توان شکر و حتی عسل به آن اضافه نمود.

  • اسپرسو رومانو

اسپرسو رومانو از اسپرسو استاندارد تهیه می شود. این نوشیدنی با یک تکه لیمو یا حلقه هایی از پوست لیمو برای افزودن طعم و مزه، سرو می شود. شهرت اسپرسو رومانو بخاطر مقوی و انرژی زا بودن آن است زیرا حاوی مقدار زیادی کافئین می باشد.

  • اسپرسو موکاچینو (Mukachino coffee)

اسپرسو موکاچینو

قهوه موکا یا موکاچینو ترکیبی از اسپرسو و شکلات است که حاصل آن طعمی لذت بخش بوده. البته افزودنی هایی دیگر نیز می توان به این نوشیدنی خوشمزه اضافه کرد اما ترکیبات اصلی آن شکلات و قهوه اسپرسو است.

  • اسپرسو کن پانا (con panna)

شاید تا به حال اسپرسو با خامه در کافه و یا کافی شاپ خورده باشید اما نام دقیق آن را ندانید از ترکیب اسپرسو با خامه زده شده اسپرسو کن پانا به دست می آید.

  • اسپرسو آفوگاتو (Affogato)

یکی از انواع دیگر اسپرسو ، اسپرسو آفوگاتو (Affogato) است که از ترکیب اسکوپ بستنی و سرازیر شدن اسپرسو داخل آن بدست می آید. با این اوصاف قطعا باید خوش مزه ترین نوع اسپرسو باشد.

بیشتر بخوانید: خواص و فواید نوشیدن اسپرسو را بدانید

آیا اسپرسو برای سلامتی مضر است؟

به طور خلاصه، نه. مزایای اسپرسو مانند قهوه ی سیاه بیشتر از معایبش است. در سطح پایه، آن حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و کالری کم می باشد که مزایای مشخصی را به همراه دارد.

همچنین اسپرسو موجب بهبود تمرکز، حافظه ی بلندمدت و خلق و خو می شود. مطالعات نشان می دهند که اسپرسو می تواند خطر سکته و دیابت نوع دو را کاهش دهد. برخی افراد حتی از این نوشیدنی برای افزایش انرژی هنگام تمرینات بدنی استفاده می کنند.

می توان گفت که این نوشیدنی برای سلامتی شما مضر نیست اما بیش از حد از آن مصرف نکنید زیرا مصرف بیش از حد کافئین می تواند تاثیر منفی بر سلامتی داشته باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.