شوتینگ چیست ؟ انواع سیستم شوتینگ زباله در ساختمان

شوتینگ زباله برای ساختمان

شوتینگ زباله، سیستمی است که به منظور سهولت جمع آوری زباله، ملحفه و… طراحی و در ساختمان های مدرن مسکونی، صنعتی، بیمارستان ها و هتل ها اجرا می شود. این سیستم با توجه به محل پیاده سازی (داخل و یا بیرون ساختمان) به دو دسته تقسیم می شود. با ما همراه باشید در ادامه این مطلب ضمن بیان انواع سیستم شوتینگ زباله به معرفی یک شرکت طراحی و اجرای سیستم شوتینگ زباله می پردازیم.

سیستم شوتینگ زباله چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، شوتینگ زباله یک سیستمی است که برای دور انداختن زباله و پسماند و برخی موارد ملحفه در ساختمان های مدرن و بلند مرتبه طراحی می شود. اجرای این سیستم نه تنها جمع اوری زباله و پسماند را ساده و آسان می نماید بلکه برای ساختمان های بلند مرتبه نیز صرفه اقتصادی دارد.

بطور خلاصه می توان گفت که شوتینگ زباله تشکیل شده از چند دریچه برای دریافت و خروج زباله و یک کانال برای حمل و هدایت زباله تا پایین ساختمان. علاوه بر برج ها مسکونی و تجاری، امروزه اغلب ساختمان های صنعتی و بیمارستان های و هتل های مدرن برای جمع آوری ملحفه های کثیف هر طبقه و انتقال آن به رختشوی خانه از این سیستم استفاده می نمایند. مدل های پیشرفته این سیستم به منظور رعایت بهداشت محیط و پیشگیری از پیچیدن بوی مجهز به سیستم شست و شو یا تهویه می باشند.

 

شرکت طراحی و اجرای سیستم شوتینگ زباله

شرکت تهویه نو آستیاک، از اولین شرکت هایی می باشد که در زمینه طراحی و اجرای سیستم شوتینگ زباله فعالیت دارد و با سالها سابق و تجربه بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه میدهد. بهتر است بدانید که اگر طراحی و یا نصب این سیستم به درستی انجام نشود مشکلاتی همچون ماندن زباله و یا هر چیز دیگر در بین مسیر را به همراه دارد که همین موضوع بهداشت محیط را تهدید می نماید. از این رو بهتر است که طراحی و اجرای آن را به شرکت معتبر بسپارد.

شرکت تهویه نو، علاوه بر اجرای سیستم شوتینگ زباله، در زمینه کانال سازی صنعتی، کانال پارکینگ و ساخت انواع کانال های انتقال هوا و تولید انواع ملزومات تهویه مطبوع همچون هودهای صنعتی، دریچه های تنظیم هوا، دریچه داکت اسپلیت و … نیز فعالیت دارد.

 

انواع شوتینگ زباله در ساختمان

همانطور که در ابتدای مقاله بدان اشاره نمودیم، سیستم شوتینگ زباله با توجه به محل اجرای و کاربری آن در ساختمان به چند مدل تقسیم می شوند.

انواع شوتینگ زباله با توجه یه محل قرارگیری آن :

 • شوتینگ زباله خارجی
  در صورتیکه سیستم شوتینگ زباله بگونه ای طراحی شود که مسیر انتقال زباله در خارج ساختمان قرار بگیرید، به آن سیستم زباله خارجی می گویند. این نوع شوتینگ زباله معمولا زمانی اجرا می شود که ساخت پروژه ساختمانی به اتمام رسید و در زمان طراحی و اجرای آن، محلی را برای این سیستم در نظر نگرفته اند از این رو امکان اجرای سیستم شوتینگ خارجی در ساختمان های چند طبقه قدیمی وجود دارد.
 • شوتینگ داخلی
  این نوع شوتینگ های از رایج ترین نوع آن می باشد و در زمان طراحی ساختمان، محلی را برای اجرای این سیستم در نظر گرفته اند و طی ساخت و ساز ساختمان نسبت به اجرای این سیستم نیز اقدام خواهد شد.
  انواع شوتینگ زباله با توجه کاربری آن

  از جمله شوتینگ زباله با توجه کاربری آن، می توان به شوتینگ زباله آپارتمان ، شوتینگ ملحفه در هتل ها، شوتینگ زباله عفونی و شوتینگ ملحفه کثیف در بیمارستان ها اشاره کرد.

 • شوتینگ زباله آپارتمان
  شوتینگ زباله آپارتمان ، از رایج ترین نوع شوتینگ می باشد که همانطور که می دانید به منظور سهولت در جمع آوری زباله در ساختمان های بلند مرتبه مسکونی و اداری-تجاری نصب می شود. این سیستم معمولا دارای قابلیت شست و شو، تهویه، تفکیک کننده زباله و … می باشند.
 • شوتینگ هتل ها
  بیشتر هتل های بزرگ و مدرن، مجهز به دو سیستم شوتینگ مجزا برای جمع آوری زباله و ملحفه های کثیف هر طبقه می باشند. بدیهی است که اجرای این سیستم، سرعت نظافت و بهداشت اتاق ها را بالا می برد.
 • شوتینگ بیمارستانی
  شوتینگ های بیمارستانی نیز از انواع دیگر شوتینگ بیمارستانی می باشد که همچون شوتینگ هتل ها به منظور سهولت و سرعت بخشیدن به نظافت اتاق ها و جمع آوری زباله های عفونی و ملحفه های کثیف اجرا می شود.
 • شوتینگ نخاله ساختمانی
  از شوتینگ نخاله ساختمانی نیز همانطور از نامش پیداست در زمان احداث ساختمان ها و یا انجام تعمیرات ساختمانی به منظور جمع آوری نخاله و ضایعات ساختمانی استفاده می شود. استفاده از این سیستم امکان جمع آوری نخاله ساختمانی چند طبقه را بطور همزمان را فراهم می آورد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.