عوارض قرص ال کارنیتین برای لاغری + فواید

اگر برای رژیم لاغری خود میخواهید از قرص ال کارنتین استفاده کنید به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید و از فواید و عوارض قرص ال کارنتین مطلع شوید.

قرص ال کارنتین یک مکمل غذایی است که معمولا در رژیم غذایی افرادی که میخواهند کاهش وزن داشته باشد مصرف میشود. ال کارنتین هم به صورت قرص و هم به صورت شربت در بازار موجود است و به سوخت و ساز بدن کمک میکند. اما مانند هر داروی کمکی نحوه مصرف خاص خود را دارد. این قرص میتواند به شما در کاهش وزن کمک کند اما اگر درباره عوارض مصرف آن نگرانید در این مقاله با ما همراه شوید. در این مقاله درباره عوارض قرص ال کارنیتین برای لاغری توضیحاتی ارائه شده است.

قرص ال کارنیتین برای لاغری

ال-کارنیتین یک ساختار اسید آمینه طبیعی است که در بدن تولید می شود. افراد می توانند آن را از رژیم غذایی خود دریافت کنند یا به صورت مکمل خوراکی مصرف کنند. ال-کارنیتین نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می کند، زیرا که چربی را به انرژی تبدیل می کند.

اکثر افراد ال کارنیتین کافی را از رژیم غذایی خود یا تولید این ترکیب در بدن دریافت می کنند. با این حال، افرادی که سطح ال کارنیتین پایینی دارند (مانند گیاه خواران که بیماری های خاص ژنتیکی دارند) از مصرف مکمل های خوراکی سود میبرند.

ال کارنتین علاوه بر کمک به تولید انرژی، به برخی عملکردهای دیگر بدن مانند حفظ عملکرد کلی مغز و کاهش بروز برخی از اختلالات کمک می کند. با این حال برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی خفیفی را هنگام افزایش مصرف ال-کارنیتین، به خصوص با استفاده طولانی مدت، تجربه کنند.

ال کارنیتین چیست و چگونه به لاغر شدن کمک می کند؟

ال-کارنیتین یک نوع کارنیتین از مشتقات آمینو اسیدها می باشد. آمینو اسیدها برای ساختن پروتئین ها ترکیب می شوند تا بتوانند بسیاری از وظایف ضروری را در بدن انجام بدهند. کارنیتین به بدن کمک می کند تا اسیدهای چرب را بشکند و آنها را برای تامین انرژی سلول ها به انرژی تبدیل کند. ال کارنیتین یک ماده مغذی ضروری مشروط است، یعنی بدن می تواند به اندازه کافی از آن بسازد، اما در برخی موارد، اگر بدن فرد نتواند به اندازه کافی ال کارنتین بسازد، ممکن است مجبور شود این ترکیب را از غذا یا مکمل های خوراکی دریافت کند.

در بدن، کبد و کلیه ها ال کارنیتین را از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین تولید می کنند. کلیه ها همچنین می توانند ال کارنیتین را برای استفاده بعدی ذخیره کنند و اضافی را از طریق جریان ادرار از بین ببرند.
کارنیتین یک اصطلاح گسترده است که چند ترکیب مختلف را توصیف می کند. ال-کارنیتین شکل رایج تری از کارنیتین است که در بدن و بسیاری از مکمل ها وجود دارد. در ادامه به تاثیر ال کارنیتین برای لاغری و مضرات قرص ال کارنیتین برای لاغری می پردازیم.

انواع کارنیتین

 • استیل ال کارنیتین: این نوع که گاهی به نام ALCAR نیز شناخته می شود، در متابولیسم بدن نیز نقش دارد و باعث افزایش متابولیسم بدن می شود. دارای خواص محافظت کننده عصبی است که به محافظت از سیستم عصبی کمک کند.
 • دی کارنیتین: این نوع ایزومر نوری (تصویر آینه ای) ال کارنیتین است. برای بدن سمی است، زیرا جذب سایر اشکال کارنیتین را مهار کند.
 • ال-کارنیتین ال تارتارات: ورزشکاران از این نوع در قالب مکمل های ورزشی استفاده کنند. طبق تحقیقات این نوع کارنتین برای به حداقل رساندن درد عضلانی و کمک به بهبودی مفید است.
 • پروپیونیل-ال-کارنیتین: این نوع دارای خواص ضد درد و ضد روماتیسمی است و برای سلامت قلب مفید است.

فواید ال کارنیتین برای سلامت بدن

 • سلامت قلب: ال-کارنیتین به بهبود سطح ال-کارنیتین در قلب نارسا کمک میکند، که می تواند سلامت قلب و گردش خون را در کوتاه مدت پس از حمله قلبی تقویت کند. این مکمل همچنین به علائم نارسایی قلبی، مانند درد قفسه سینه و آریتمی کمک میکند.
 • درمان سرطان: گاهی اوقات، درمان های سرطان، مانند شیمی درمانی، ممکن است باعث شود که فرد دچار کمبود ال کارنیتین شود. در این موارد، مکمل های ال کارنیتین ممکن است به کاهش علائمی مانند خستگی و ضعف کمک کند.
 • بیماری کلیه یا کبد: از آنجایی که کلیه ها و کبد به ایجاد و استفاده از ال کارنیتین کمک می کنند، بیماری در این اندام ها یا نارسایی اندام ها ممکن است منجر به کمبود ال کارنیتین شود. پزشکان ممکن است در این موارد مکمل ال کارنیتین را برای حمایت از عملکرد کلیه ها و منبع مطمئن کبد و جلوگیری از کمبود توصیه کنند.
 • سوزاندن چربی: ال کارنیتین می تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا مسئول انتقال چربی ها به سلول ها برای استفاده به عنوان انرژی است. به همین دلیل از ال کارنیتین برای لاغری استفاده می شود.
 • مقاومت در برابر خستگی: افرادی که ال کارنیتین مصرف می‌کنند، 25 درصد بیشتر از افرادی که این کارنیتین را مصرف نمی‌کنند، در برابر احساس خستگی مقاومت می‌کنند. زیرا آنها چربی بیشتری در بدن می سوزانند و در عین حال گلیکوژن عضلانی را حفظ می کنند.
 • افزایش انگیزه و عملکرد شناختی: کارنیتین، به ویژه استیل ال کارنیتین می تواند به بهبود عملکرد مغز و افزایش انگیزه شما کمک کند.
 • بهبود سلامت انسولین: ال-کارنیتین یک مکمل نوظهور است که شاید بتواند به بهبود سلامت انسولین و پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک کند. این می تواند با بیماری های مرتبط با سندرم متابولیک مقابله کند، بنابراین از تصلب شرایین نیز جلوگیری می کند و در عین حال از سلامت قلب و عروق نیز حمایت می کند.
 • درد عضلانی پس از ورزش را کاهش میدهد.
 • تولید گلبول های قرمز را افزایش میدهد و اکسیژن را در سراسر بدن و ماهیچه های شما حمل می کنند.
 • ال-کارنیتین علائم دیابت نوع 2 و عوامل خطر مرتبط با آن را کاهش میدهد.

عوارض مصرف ال کارنیتین برای لاغری

اکثر مردم ال کارنیتین را بدون داشتن هیچ گونه عوارضی مصرف میکنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی گوارشی را هنگام مصرف ال کارنیتین تجربه کنند. این عوارض شامل:

 • گرفتگی معده
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • برخی از افراد ممکن است از بوی بدن «ماهی» نیز شکایت داشته باشند که به طور کلی مضر نیست اما ممکن است آزاردهنده باشد.
 • در برخی مطالعات به این نکته اشاره شده است که مصرف سطوح بالای ال-کراتین ممکن است خطرات طولانی مدت بیماری های قلبی عروقی مانند تصلب شرایین را افزایش دهد.

عوارض قرص ال کارنیتین که نادرتر هستند عبارتند از:

 • مکمل های ال کارنیتین ممکن است با برخی از آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد تشنج تداخل داشته باشند. هر کسی که قصد مصرف ال-کارنیتین را دارد باید با پزشک خود صحبت کند تا در مورد داروهایی که مصرف می کند و تداخلات دارویی احتمالی صحبت کند.
 • ضعف عضلانی در بیماران اورمیک

افراد باید به خصوص قبل از استفاده از آن به عنوان مکمل در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهند:

منابع غذایی ال کارنیتین

گرچه با خوردن قرص ال کارنیتین برای لاغری ممکن است زودتر به نتیجه برسید اما می توانید با خوردن گوشت و ماهی مقادیر کمی ال کارنیتین را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

بهترین منابع ال کارنیتین عبارتند از:

 • گوشت گاو
 • ماهی
 • مرغ
 • شیر

نکته: سطح ال کارنیتین شما، تحت تأثیر میزان غذا خوردن و میزان تولید ال کارنیتین توسط بدن شما است. به همین دلیل، سطح ال-کارنیتین اغلب در گیاهخواران و وگان ها کمتر است، زیرا آنها محصولات حیوانی را محدود می کنند یا از آنها اجتناب می کنند. بنابراین مصرف مکمل ال کارنیتین برای آنها ضروری است. همچنین افراد مسن نیز باید از این مکمل ها تحت نظر پزشک استفاده کنند، زیرا با افزایش سن سطح ال کارنتین در بدن کم میشود. خطر کمبود ال کارنتین برای افراد که بیماری کلیوی دارند نیز وجود دارد. اما فراموش نکنید مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف ال کارنیتین باید با پزشک خود صحبت کنید.

اگر قصد لاغری دارید بخوانید:

آب کرفس برای لاغری

خوردن قهوه ناشتا برای لاغری

طریقه مصرف بذر کتان برای لاغری شکم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.