همه چیز درباره نگهداری گل حسن یوسف (آبدهی، نور، تکثیر، خاک)

چگونه از گل حسن یوسف نگهداری کنیم؟ شرایط نگهداری و پرورش گیاه حسن یوسف چگونه است. محل مناسب، نور مناسب، نحوه آبیاری، نحوه تکثیر، طرز قلمه زدن و هرس کردن، خاک مناسب و … را اینجا بخوانید.

حسن یوسف (Solenostemon) یکی از گیاهان آپارتمانی گلدار و محبوب است. در این مقاله قصد داریم درباره شرایط نگهداری حسن یوسف صحبت کنیم.

گل حسن یوسف هم در آفتاب کامل و هم در سایه کاشته می شود. گیاه حسن یوسف دارای شاخه و برگ های مربع شکل است که دقیقا در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. آن ها گل های آبی تا سفید رنگ کوچکی می دهند که اغلب برای رشد بهتر گیاه چیده می شوند. حسن یوسف به لحاظ شکل، سبک و رنگ تنوع بسیار زیادی دارد و رنگ ها و الگوهای جدید به طور مرتب معرفی می شوند.

حسن یوسف در اوایل بهار در فضای باز کاشته می شود، به سرعت رشد می کند و در طی یک فصل به رشد کامل خود دست می یابد. قسمت های زیادی از یک باغ که با این گیاه کاشته شده اند، ظاهری زیبا دارند و برگ های رنگارنگ آن به طاقچه های پنجره،‌ باغچه های بیرون از خانه و سبدهای آویز زیبایی منحصر به فردی می بخشند.

از آنجایی که گیاه حسن یوسف به صورت یکساله رشد می کند، تنها یک سال در فضای باز می ماند اما گیاهانی که در داخل خانه نگهداری می شوند تا چند فصل را نیز دوام می آورند. حسن یوسف برای حیوانات خانگی سمی است.

در ادامه با جزئیات بیشتری خواهیم گفت که نحوه تکثیر و نگهداری حسن یوسف چگونه است؟

شناسنامه گل حسن یوسف

روش نگهداری از انواع حسن یوسف
نام رایجحسن یوسف یا کولئوس
نام گیاه شناسیPlectranthus scutellarioides
خانوادهLamiaceae
نوع گیاهعلفی چندساله (معمولا به صورت یکساله رشد می کند)
اندازه کامل6-36 اینچ ارتفاع
قرار گرفتن در معرض نور خورشیدقسمتی سایه تا سایه کامل
نوع خاکخاک غنی،‌ مرطوب با زهکشی خوب
PH خاککمی اسیدی تا خنثی (6 تا 7)
زمان شکوفه دهیفصلی
رنگ گلآبی تا سفید
منطقه سختی10-11 (USDA)
منطقه بومیآسیا
سمیتسمی برای حیوانات خانگی

برای خواندن معنی گل ها کلیک کنید

شرایط نگهداری و مراقبت از حسن یوسف

در مناطق و نواحی گرم،‌ گیاه حسن یوسف به عنوان یک گیاه علفی چندساله در فضای باز به رشد خود ادامه می دهد، به طوری که به درخچه های کوچک با ساقه های چوبی ضخیم تبدیل می شود. اگرچه این گیاه گرمسیری گرما را دوست دارد، اما در هر باغی به صورت یکساله رشد می کند و به عنوان یک گیاه بستر نیز کاربرد دارد.

با این وجود، تمام انواع حسن یوسف در برابر سرما مقاوم نیستند، برای این که آن را در باغ بکارید صبر کنید تا دما به بالای 60 درجه فارنهایت برسد.

نور مناسب برای حسن یوسف

اگرچه حسن یوسف محیطی با کمی سایه تا سایه کامل را ترجیح می دهد، میزان نور مورد نیاز آن به نوع گیاه بستگی دارد. حسن یوسف های قدیمی که با بذر کاشته می شوند، محیطی نیمه سایه یا سایه کامل را ترجیح می دهند اما انواع جدیدتر ترجیح می دهند در معرض کامل نور خورشید قرار گیرند.

آفتاب بیش از حد می تواند برگ ها را بسوزاند و موجب محو شدن رنگ برگ ها در اکثر گونه های کلاسیک شود. بهترین شرایط نگهداری قرار گرفتن در معرض نور فیلتر شده صبحگاهی و سایه در بعد از ظهر است، به خصوص در آب و هوای گرم.

گیاهانی که داخل گلدان در فضای داخل خانه نگهداری می شوند، معمولا نور غیرمستقیم زیادی را در ماه های گرم دریافت می کنند، اما بهتر است در فصل زمستان در معرض نور فیلتر شده باشند. آن ها به نور نیاز دارند، اما نه نور مستقیم.

چه خاکی برای حسن یوسف مناسب است

گیاه حسن یوسف خاک همیشه مرطوب، غنی، نرم با زهکشی خوب را دوست دارد. قبل از کاشت، خاک را با کمپوست یا مواد آلی دیگر مانند پرلیت اصلاح کنید. برای گیاهانی که در گلدان کاشته می شوند، خاگ گلدان با کیفیت خوب کافی است. گلدانی با سوراخ های زهکشی خوب را انتخاب کنید.

حسن یوسف هایی که در گلدان کاشته می شوند، خاک نرم را دوست دارند. با یک مخلوط با کیفیت با pH کمی اسیدی تا خنثی از 6 تا 7 شروع کنید. زهکشی را در گلدان فراهم کنید تا مطمئن شوید که خاک دائماً خیس نیست، که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

گل حسن یوسف را چگونه آب دهیم

حسن یوسف در خاک همیشه مرطوب بهترین رشد را دارد، اما خاک نباید خیس باشد. خشک ماندن گیاه برای مدت طولانی باعث کند شدن رشد گیاه می شود و برگ ها در اطراف لبه ها شروع به خشک شدن می کنند. اجازه دهید بین دو نوبت آبیاری خاک گلدان خشک شود. مالچ به خاک کمک می کند تا رطوبت به مدت بیشتری باقی بماند، اما از مالچ سدر استفاده نکنید زیرا باعث پوسیدگی می شود.

حسن یوسف که در گلدان در فضای باز کاشته شده است در آب و هوای گرم به دو بار آبیاری در روز نیاز دارد. گیاهانی که در فضای بسته هستند، باید وقتی آبیاری شوند که سطح خاک خشک شده باشد.

دما و رطوبت حسن یوسف باید چقدر باشد

حسن یوسف در شرایط گرم و مرطوب رشد می کند. در آب و هوای معتدل، یخ زدگی موجب از بین رفتن گیاه خواهد شد. گیاه را به فاضی داخل خانه منتقل کنید یا در شب های سرد وقتی دما کاهش می یابد از آن ها محافظت کنید. قبل از سرد شدن هوا، قلمه های مورد نیاز را برای تکثیر گیاه بردارید.

گیاهان داخل خانه را از دریچه های تهویه هوا و سایر نقاط سرد دور نگه دارید. در آب و هوای خشک، گیاهان کمی رطوبت از دستگاه رطوبت ساز یا حمام را دوست دارند. قبل از بردن گیاهان گلدانی در فضای باز در بهار، صبر کنید تا دما به 70 درجه فارنهایت یا گرم تر برسد.

نحوه کوددهی حسن یوسف

اگر خاک استفاده شده غنی باشد، نیازی به کوددهی گیاه حسن یوسف نیست. اگر خاک ضعیف و بی کیفیت است،‌ کود متعادل را به بستر خاک اضافه کنید. در صورت کوددهی مناسب، برگ های گیاه به رنگ زیبایی در می آیند.

گیاهانی که در گلدان کاشته اید را ماهی یکبار با کود محلول در آب کوددهی کنید. گیاهان گلدانی معمولا بیشتر گیاهانی که در باغ و باغچه کاشته می شوند به کود نیاز دارند زیرا آبیاری باعث می شود تا مواد مغذی از حاک شسته شود.

انواع مختلف گیاه حسن یوسف

صدها گونه مختلف از گیاه حسن یوسف در رنگ ها، برگ ها و الگوهای مختلف وجود دارد. هر سال به انواع این گیاه اضافه می شود، این در حالی است که باغ ها تنها بر روی تعداد معدود و البته محبوب این گیاه تمرکز دارند. ز چندین مکان مختلف خرید کنید تا انواع منحصر به فرد بیشتری پیدا کنید. برخی از انواعی که باید جستجو کنید عبارتند از:

سری جادوگر یا ویزارد

این گیاهان کوچک 12 تا 14 اینچی در ترکیب رنگ های استاندارد هستند و می توانند به راحتی از بذر رشد کنند.

حسن یوسف ویزارد

سری کنگ

این گونه های حسن یوسف دارای برگ های بزرگ 6 اینچی روی گیاهان بزرگ 2 فوتی هستند و به نور مستقیم خورشید حساس هستند.

اژدهای سیاه

این گونه غیرمعمول برگ های بورگوندی عمیق با لبه های بریده بریده دارد و ارتفاع آن به 18 اینچ می رسد.

حسن یوسف بلک اژدهای سیاه

حسن یوسف برگ پهن

این نوع برای تحمل آفتاب کامل پرورش داده می شوند.

حسن یوسف برگ پهن

حسن یوسف Fairway

این نوع کوتاه حسن یوسف تنها 6 تا 10 اینچ در طرح ها و رنگ های مختلف برگ رشد می کنند.

حسن یوسف Fairway

نحوه هرس حسن یوسف

برای این که گیاهی پرپشت داشته باشید، وقتی گیاه به حدود 6 اینچ رشد می کند آن را هرس کنید. اگر می خواهید گیاه انرژی خود را صرف رشد برگ ها کند، باید شکوفه و گل های آن را بچینید.

گیاهانی که هرس نمی شوند، بلند شده و تراکم و شکل زیبای خود را از دست می دهند. گیاهان با ساقه بلند به نور بیشتری نیاز دارند. این موضوع بیشتر برای گیاهان داخل فضای خانه در فصل زمستان صدق می کند، بنابراین کمی نور بیشتر به آن ها بدهید.

تکثیر حسن یوسف به روش قلمه زنی

حسن یوسف را می توان از طریق قلمه زنی تکثیر کرد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

  • با یک قیچی برش تیز و تمیز، یک برش بلند 4 تا 6 اینچی نوک ساقه را درست زیر یک گره برگ در امتداد ساقه ببرید. تمام برگ ها را از نیمه پایینی قلمه جدا کنید.
  • انتهای ساقه را به یک ترکیب هورمون ریشه زایی آغشته کنید. آن را در یک مخلوط گلدان مرطوب بکارید تا خاک گره های برگ در معرض آن را بپوشاند.
  • ظرف را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، مطمئن شوید که پلاستیک با برش تماس نداشته باشد.
  • قلمه پوشیده شده را در مکانی روشن و گرم قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شود که دو تا سه هفته طول می کشد.
  • پلاستیک را بردارید و رشد گیاه جدید در مکانی گرم و روشن ادامه خواهد یافت.

برخی از انواع جدیدتر و غیرمعمول این گیاه نسبت به ریشه زایی تمایلی ندارند، در این موارد باید قلمه های زیادی بردارید تا در نهایت بتوانید یک گیاه جدید تکثیر کنید.

نحوه کاشت بذر حسن یوسف

انواع جدید و مدرن حسن یوسف که در گلخانه ها به فروش می رسند از نوع هیبریدی هستند که با قلمه زنی تکثیر و رشد یافته اند، اما همچنان می توانید آن را با کاشت بذر رشد دهید. اگر قصد دارید حسن یوسف را در باغچه بیرون بکارید، باید حدود هشت تا 10 هفته قبل از آخرین تاریخ سرمازدگی، بذرها را در داخل خانه بکارید.

رشد حسن یوسف از بذر کار آسانی است. جوانه زدن بذرها حدود 21 روز طول می کشد. وقتی که جوانه ها ظاهر شدند، سه تا چهار هفته هوای گرم باعث می شود تا آن ها به یک گیاه کاملا رشد کرده تبدیل شوند.

  1. بذر های ریز را به آرامی روی سینی پر از خاک گلدان بپاشید، سپس به آرامی با پاشیدن خاک روی آن ها را بپوشانید.
  2. سینی را با پلاستیک بپوشانید و آن را در یک نقطه روشن و گرم قرار دهید تا نهال ها جوانه بزنند که حدود دو هفته طول می کشد.
  3. پلاستیک را بردارید و در حالی که خاک را مرطوب نگه دارید به رشد نهال ها ادامه دهید.
  4. هنگامی که دو دسته از برگ های واقعی روی نهال ها ظاهر می شوند، آنها را با احتیاط در گلدان بکارید و تا زمان کاشت در فضای باز به رشد آنها ادامه دهید. قبل از کاشت نهال ها در باغ، مطمئن شوید که کامل رشد کرده اند.

نحوه تعویض گلدان حسن یوسف

برای رشد گیاه حسن یوسف در گلدان، از همان ابتدا با گلدان های بزرگ شروع کنید تا گیاه بتواند به طور کامل رشد کند. در غیراینصورت، باید خیلی سریع گلدان آن را تعویض کنید. در گلدان، معمولا حسن یوسف در وسط بلند می شود و برگ هایی اطراف آن را می پوشانند. در مناطق سرد، گیاه را به داخل خانه منتقل کنید تا فصل سرد بگذرد.

همچنین بخوانید: هر چند وقت یکبار باید خاک گلدان را عوض کرد

آفات و بیماری های رایج گیاه حسن یوسف

موش خرما و خرگوش های جوان حسن یوسف را دوست دارند. به همین دلیل باید در اوایل فصل از گیاه در برابر آفات جلوگیری کنید. مراقب شپشک های آردآلود، شته ها، کنه های عنکبوتی، مگس های سفید و راب ها باشید.

حسن یوسف معمولا به بیماری خاصی مبتلا نمی شود، مگر این که هوا خنک و مرطوب شود. در این صورت است که نشانه هایی از بیماری های قارچی مانند کپک را روی آن مشاهده خواهید کرد. این گیاه به زهکشی خوب نیاز دارد و ماندن آب درون گلدان موجب پوسیدگی ریشه ها و در نهایت ساقه خواهد شد.

سوالات متداول درباره نگهداری از حسن یوسف

آیا نگهداری از حسن یوسف آسان است؟حسن یوسف یک گیاه گلدانی مناسب در فضای باز یا سرپوشیده است.

مراقبت و نگهداری از حسن یوسف بسیار آسان است. اگر آن را در گلدان بکارید، ممکن است بخواهید آن را در طول زمستان در داخل خانه بیاورید تا به زنده ماندن آن کمک کنید.

رشد حسن یوسف چقدر سریع است؟

این گیاه به سرعت در یک فصل به اندازه کامل، به طور بالقوه تا 36 اینچ ارتفاع، رشد می کند.

آیا می توان حسن یوسف را در داخل خانه پرورش داد؟

حسن یوسف یک گیاه گلدانی مناسب در فضای باز یا سرپوشیده است.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.