فوبیا های عجیب و غریبی که گاها خنده دار هستند!

هدف از انتشار این مطلب |آشنایی با فوبیا های عجیب و غریبی که گاها هم خنده دارند مثل فوبیای مادرشوهر، فوبیای ناف، فوبیای خنده و … می باشد.

همه ما می دونیم که فردی که شجاعت جنگ با یک ارتش مسلح را دارد ممکنه در مقابل یک عنکبوت از ترس بلرزه! من از سوسک های بالدار و بعضی از پرنده ها می ترسم اما از سوسک هایی که پرواز نمی کنند نمیترسم! یادمه یکبار سوار تاکسی شدم، احساس کردم که راننده فوبیای ترافیک و گیر کردن در ازدحام جمعیت داشت که می تونه به کلاستروفوبیا (تنگ هراسی) و آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ) مربوط بشه. به محض اینکه احساس می کرد ممکنه تو ترافیک گیر بی افته راهشو به سمت خیابان های فرعی کج می کرد! شاید این ترس ها برای بیشتر شما ها خنده دار باشد اما برای افراد مبتلا بسیار ناراحت کننده است و زندگی عادی آنها را مختل می کنه از این رو ما تصمیمی گرفتیم در این مقاله فوبیا های عجیب و غریب، خنده دار و ترسناک را به شما معرفی کنیم تا در صورت مشاهده علائم آنها در دوستان و آشنایان بجای تمسخر آنها را کمک کنید.

مطالب پیشنهادی: فوبیای اجتماعی چیست؟

ترس از گل؛ آنتروفوبیا (Anthophobia)

فرد مبتلا به آنتوفوبیا ممکن است از هر گل یا نوع خاصی از گل بترسد. هر بخشی از گل یا گیاه، از ساقه تا برگ تا گلبرگ، ممکن است باعث ترس این افراد شود. دلیل این ترس به تجربیات منفی قبلی با گل ها مرتبط است. به عنوان مثال، ممکن است فردی صحنه ترسناکی را در یک فیلم یا برنامه تلویزیونی دیده باشد که شامل گل می شود یا شاهد ترس والدین از گل بوده است.

ترس از رابطه جنسی؛ کویتوفوبیا (Coitophobia)

بله، ممکن است باور آن برای شما سخت باشد اما این فوبیا وجود دارد. برخی از افراد واقعاً از داشتن رابطه جنسی می ترسند. جنوفوبیا که با اصطلاح کویتوفوبیا نیز شناخته می شود، ترس از رابطه جنسی است. افراد مبتلا به این ترس ممکن است از هر چیزی که به رابطه جنسی مربوط شود بترسد. برخی از مشاوران ترس از رابطه جنسی (کویتوفوبیا)، به اشتباه ترس از زنان زیبا (ژنوفوبیا) تشخیص می دهند.

ترس از مجرد ماندن؛ آنوپتافوبیا (Anuptaphobia)

ترس از مجرد ماندن؛ آنوپتافوبیا (Anuptaphobia)

یکی از فوبیا های عجیب و غریب، آنوپتافوبیا یا همان ترس از مجرد ماندن یا ازدواج با فرد نامناسب است. فرد مبتلا به این اختلال ممکن است از ترس ازدواج با فرد نا مناسب اصلا رابطه ای را آغاز نمی کند یا از ترس مجرد ماندن رابطه ای که می داند اشتباه است را ادامه می دهد. در بیشتر موارد افراد مجرد می خواهند در یک رابطه باشند و نگران هستند که برای همیشه مجرد بمانند. اما این نگرانی برای برخی آنقدر شدید می شود که به مرحله تبدیل شدن به فوبیا می رسد. از علائم این فوبیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما یک رابطه را رها نمی کنید حتی اگر یک رابطه سمی باشد.
 • شما نمی توانید نه شنیدن و رد شدن را تحمل کنید.
 • شما رابطه با یک مرد اشتباه را ادامه می دهید.
 • شما از افراد مجرد فاصله میگیرید.
 • شما تمایل دارید که از نظر عاطفی بیش از حد به فردی که قرار ملاقات دارید وابسته شوید.

ترس از عشق؛ فیلوفوبیا (Philophobia)

این فوبیا برخلاف آنوپتافوبیا یا همان ترس از مجرد ماندن است. افرادی که فیفوبیا دارند از عشق می ترسند. این ترس به قدری شدید است که ایجاد و حفظ روابط عاشقانه برای آنها دشوار و گاهی غیرممکن است. “فیلوس” کلمه یونانی برای دوست داشتن یا معشوق است.

ترس از زنان زیبا؛ ژینوفوبیا Gynophobia

شاید برای شمااین یک فوبیای خنده دار باشد، اما افرادی هستند که به اختلال ترس از زنان زیبا مبتلا هستند. ژینوفوبیا Gynophobia اصطلاح بالینی برای ترس اغراق آمیز یا غیرمنطقی از زنان زیبا است. همچنین به عنوان ونستروفوبیا و کالیگنه هراسی (Caligynephobia) نیز شناخته می شود. یک فرد ممکن است به دلایل متعددی همچون تجربیات نا خوشایند، مورد سوء استفاده روانی و جنسی قرار گرفتن و … می تواند به این ترس مبتلا شود.

ترس از یبوست؛ کوپراستازوفوبیا (Coprastasophobia)

به طور طبیعی، هر کسی از داشتن یبوست می ترسد. اما زمانی که فرد دائماً نگران مشکل مدفوع کردن باشد، بطوری که زندگی شخصی، تحصیل و اشتغال او را تحت تاثیر قرار دهد به یک فوبیا تبدیل می شود. قطعا این مورد نیز برای شما یه فوبیای عجیب و غریب و برای برخی خنده دارد است اما در حقیقت فرد مبتلا در عذاب است.

ترس از ازدواج؛ گاموفوبیا (Gamophobia)

حالا تصور کنید دوست پسر یا دوست دختر شما به ازدواج هراسی ( گاموفوبیا ) مبتلا باشد! ترس از تعهد یا ترس از ازدواج می تواند شما را از لذت بردن از روابط معنی دار باز دارد. عواملی همچون جدایی دردناک، طلاق یا رها شدن در دوران کودکی یا بزرگسالی ممکن است باعث شود که از تعهد به کسی که دوستش دارید بترسید. یک روان درمانی (گفتار درمانی) می تواند به شما در غلبه بر این فوبیای تعهد کمک کند.

مطالب پیشنهادی: کدام ماه ها برای ازدواج با هم مناسبند؟

ترس از خنده؛ ژلیوفوبیا (Geliophobia)

ترس از خنده؛ ژلیوفوبیا (Geliophobia)

بی شک یکی از عجیب و غریب ترین فوبیا ها، ترس از خنده یا ژلیوفوبیا (Geliophobia) می باشد. افراد مبتلا به این اختلال از خندیدن و یا قرار گرفتن در کنار فردی که میخدند می ترسد! به نظر من این اختلال بسیار درد آور است و فرد مبتلا باید در پی درمان آن باشد تا مورد تمسخر افراد قرار نگیرد. کار این افراد کمی سخت است چرا که فرد مبتلا به فوبیای ارتفاع می تواند از قرار گرفتن در موقعیت های خطرناک حفظ کند اما فردی که به خنده هراسی مبتلا است کجا برود که صدای خنده را نشنود!

ترس از مادرشوهر؛ پنترافوبیا (Pentheraphobia)

ترس از مادرشوهر؛ پنترافوبیا (Pentheraphobia)

ترس از مادرشوهر یا پنترافوبیا (Pentheraphobia) برای من فوبیا عجیب و غریب و خنده دار است. برای افرادی که از پنترافوبیا رنج می برند، در ذهنشان مادرشوهر را یک هیولا می بینند.

مانند هر فوبیای دیگری، علت دقیق پنترافوبیا برای یک فرد خاص بر اساس عوامل بسیاری متفاوت خواهد بود. ژنتیک و تربیت یک فرد ممکن است عامل یا در برخی موارد، ترومای تجربه شده در کودکی یا بزرگسالی ممکن است عامل محرک شروع این فوبیا باشد. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است در اولین ملاقات با مادرشوهر خود دچار پنترافوبیا شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است پس از سال ها آشنایی با مادرشوهر خود به این فوبیا مبتلا شوند.

مطالب پیشنهادی: اختلال پارانوئید چیست؟

ترس از ناف؛ امفاوفوبیا (Omphalophobia)

فرد مبتلا به امفاوفوبیا نمی تواند ناف خود را نگاه کند یا لمس کند. این فوبیا نیز سایر فوبیا ها، اصلا منطقی نیست با این حال خیلی از افراد به این فوبیا عجیب و غریب مبتلا هستند. اضطراب این افراد با فکر کردن به ناف افزایش می‌یابد و حتی می‌توانید علائم فیزیکی نیز داشته باشند. هر فردی در هر سنی ممکن است به فوبیا مبتلا شود، اما می توان آن را با موفقیت درمان کرد. از علائم این فوبیا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شما کاملاً از فکر دیدن ناف می ترسید.
 • شما خیلی جدی سعی می کنید از آنها دوری کنید. این ممکن است به معنای اجتناب از رفتن به استخر، سواحل و اتاق‌های رختکن باشد.
 • وقتی ناف را می بینید، غرق در افکار منفی می شوید و احساس ترس می کنید.
 • این افکار خارج از کنترل شما هستند، حتی اگر تشخیص دهید که هیچ دلیل یا تهدید واقعی وجود ندارد.

ترس از خواب؛ سومنی فوبیا (Somniphobia)

ترس از خواب؛ سومنی فوبیا (Somniphobia)

شاید باورش برایتان سخت باشد، اما در همین لحظه که خیلی از ما ها برای یک ساعت خواب حاضریم حتی از زمان غذا خوردنمان بزنیم، بسیاری از افراد هستند که به اختلال خواب هراسی یا سومنی فوبیا (Somniphobia) مبتلا هستند. خواب هراسی یک ترس غیرمنطقی از خواب است. افراد مبتلا به این اختلال در طول روز نگران این باشند که نتوانند بخوابند. این نگرانی می تواند باعث ایجاد مشکل در تمرکز و یادگیری آنها شود. معمولا خواب‌هراسی از ترس دیدن کابوس یا تجربه فلج خواب ناشی می‌شود.

ترس از پول؛ کروموفوبیا (Chrometophobia)

ترس از پول؛ کروموفوبیا (Chrometophobia)

یک فوبیای عجیب و غریب دیگر هم وجود دارد به نام کروموفوبیا (Chrometophobia). کروموفوبیا یک ترس غیرمنطقی است که می‌تواند خرج کردن پول یا پرداخت صورت‌حساب‌هایتان را برای شما دشوار کند، حتی اگر توانایی پرداخت آن را داشته باشید. بسیار مهم است که برای این عارضه به دنبال درمان باشید، زیرا می تواند بر سلامت، روابط، رفاه کلی و زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد.

علائم فیزیکی رایج فوبیا ها

اغلب فوبیا ها علائم فیزیکی مشترکی دارند که از رایج ترین این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • دهان خشک
 • لرزیدن
 • عرق کردن
 • تنگی نفس
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع
 • تنگی قفسه سینه
 • ضربان قلب سریع
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.