۱۰ تا از خطرناک ترین حیوانات جهان را بشناسید

آیا تا به حال فکر کرده اید که خطرناک ترین حیوانات روی کره زمین، کدام حیوانات هستند؟ شاید در تصورتان کوسه های قاتل یا حتی حشراتی چون عقرب و عنکبوت ترسناک به نظر برسند.

درست است که کوسه ها می توانند در خونین ترین گروه های تخریب جزو برترین ها باشند و عنکبوت ها نیز از هراس آور ترین ها هستند، اما وقتی به واقعیت پی ببرید، هیچکدام از این موجودات حتی به خطرناک ترین موجودات هم نزدیک نیستند.

در واقع، بسیاری از جانوران وحشی، اعم از بزرگ و کوچک، وجود دارند که کاملا مرگبار هستند. در این مطلب، 10 مورد از خطرناک ترین حیوانات جهان را بشناسید.

بیشتر بدانید: بزرگترین گرگ جهان (بزرگترین گونه‌ی گرگ در جهان)

خطرناک ترین حیوانات جهان

داز جمله خطرناک ترین حیوانات جهان می توان به گاو میش های کیپ ، حلزون مخروطی ، قورباغه دارت طلایی ، عروس دریایی مکعبی، ماهی بادکنکی ، مامبا سیاه و … می باشند که در ادامه این مطلب به آنها اشاره می نماییم.

10. گاومیش های کیپ

گاومیش های کیپ که تعداد آن ها حدود 900000 عدد است و در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند. در صورتی که تنها باشند، گونه ای نسبتا ضعیف هستند. آنها ترجیح می دهند در گله های عظیم سفر کنند تا در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر به چرا بپردازند یا برای دور ماندن از آبگیرها و خطر آن کنار هم باشند.

با این حال اگر کسی این گاومیش (یا گوساله) را تهدید یا زخمی کند، قطعا متوجه می شوید که چرا به مرگ سیاه ( black death ) معروف هستند. بنا بر گزارش ها، این گاومیش ها می توانند تا حدود 6 فوت رشد كنند و وزنی نزدیك به 2000 لیترال داشته باشن و با سرعت تا 35 مایل در ساعت، طعمه های خود را به قتل رسانده و شكار خود را بیشتر از سایر موجودات دیگر روی زمین خرد می کنند.

گاومیش های کیپ از خطرناک ترین حیوانات هستند که می توانند در صورت آسیب دیدگی مسیر خود را ادامه دهند و از حمله به وسایل نقلیه در حال حرکت دریغ نمی کنند. قطعا کسی دوست ندارد با شاخ گاومیش های کیپ رو به رو شود.

گاومیش کیپ یکی از خطرناکترین حیوانات می باشد

9. حلزون مخروطی

یکی از خطرناکترین حیوانات روی زمین حلزون مخروطی می باشد. این موجودات بسیار زیبا که در آب های گرم مناطق استوایی (کارائیب، هاوایی و اندونزی) در اعماق کم عمق نزدیک به ساحل، نزدیک صخره های مرجانی و سازه های سنگی و زیر شاخه های شنی یافت می شوند و به خاطر پوسته های بسیار گرانبهایی که به رنگ های قهوه ای و سفید دارند به راحتی  از سنگ مرمر قابل تشخیص هستند. طول آنها تا 6 اینچ نیز می رسد.

دندان های پنهان و شبیه هارپون آن ها حاوی زهر پیچیده ای است که به نام کانوتوکسین شناخته می شود و آن ها را به یکی از سمی ترین گونه های حلزون تبدیل می کند.

از آنجایی که این حلزون جزو خطرناک ترین حیوانات جهان محسوب می شود هرگز به خود اجازه ندهید که آنها را لمس کنید. اگر شما جزو بدشانس ترین افراد زمین بودید و جزو انگشت شمار افرادی هستید که این حلزون را لمس کرده اید، خیلی سریع خود را به بیمارستان برسانید چرا که احتمال مرگ شما زیاد است.

سموم این حلزون ارتباط سلول های عصبی را با یکدیگر متوقف می کنند، بنابراین این موجود نه تنها در طی چند لحظه باعث فلج شدن بدن می شود، بلکه با توجه به نام مستعار حلزون سیگار( cigarette snail)، تنها به شما فرصت می دهد قبل از مرگ یک سیگار بکشید.

از دیگر حیوانات خطرناک جهان حلزون مخروطی می باشد
تصویر حلزون مخروطی

در جهان چند نوع پلنگ وجود دارد؟

8. قورباغه دارت سمی طلایی

دارت سمی نام یک گروه بزرگ و متنوع از قورباغه هایی با رنگ روشن است که بیشتر در شمال آمریکای جنوبی زندگی می کنند، البته تنها تعداد انگشت شماری از آن ها به ویژه برای انسان خطرناک هستند. کشنده ترین دارت سمی طلایی، در طیف وسیعی از جنگل های بارانی در سواحل اقیانوس آرام کلمبیا یافت می شود و به طول دو اینچ (تقریبا اندازه کلیپ کاغذی) رشد می کند.

سم آن به نام بتراچوتوکسین آنقدر قدرت دارد که مقدار آن در یک قورباغه به اندازه کافی برای کشتن 10 مرد بزرگ وجود دارد و تنها دو میکروگرم برای کشتن یک فرد از آن کافی است. اما آنچه دوزیستان را به طور ویژه جزو خطرناک ترین حیوانات قرار می دهد این است که غدد سمی آن ها در زیر پوستشان قرار دارد، بدین معنا که تنها لمس آن مشکل ساز خواهد بود.

جای تعجب نیست که بومیان Emberá قرن ها از سم قورباغه دارت برای شکار  استفاده می کردند،. متأسفانه، جنگل زدایی، باعث شده قورباغه در چندین لیست در معرض خطر قرار گیرند، با این حال اگر در زمان پیاده روی امکان رویت آن کم باشد، در صورت مشاهده آن به هیچ وجه به دنبال آن نروید.

قورباغه دارت سمی طلایی یکی از خطرناک ترین حیوانات است

7. عروس دریایی مکعبی

اکثرا عروس های دریایی مکعبی در آب های هند و اقیانوس آرام در شمال استرالیا به صورت شناور (یا با سرعت نزدیک به پنج مایل در ساعت در حال حرکت) یافت می شوند. این موجودات شفاف و تقریبا نامرئی، توسط اداره ملی اقیانوس و اتمسفر به عنوان سمی ترین موجود دریایی در جهان در نظر گرفته می شوند از این رو جزو خطرناک ترین حیوانات کره زمین بشمار می آیند.

سرهای مکعب شکل آن ها حاوی 15 شاخک در گوشه و کنار است و هر کدام تا 10 برابر رشد می کنند، همه آنها دارای هزاران سلول نیش دار، معروف به نماتوسیست ها، شامل سمومی هستند که به صورت همزمان به قلب، سیستم عصبی و سلول های پوستی حمله می کنند.

سم آنها به حدی قدرتمند است که هر ساله گزارشات بسیاری حاصل از صدها قربانی دچار شوک، غرق شدگی و یا مرگ ناشی از نارسایی قلبی قبل از رسیدن به ساحل، به این موجود نسبت داده می شوند.

حتی اگر قربانی به اندازه کافی خوش شانس باشد که به بیمارستان برسد و پاد زهر را دریافت کند، بازماندگان بعضی اوقات می توانند بعد از هفته ها درد قابل توجهی را تجربه کنند و زخم های ناخوشایندی از شاخک های عروس دریایی مکعبی را تحمل کنند.

عروس دریایی مکعبی
عروس دریایی مکعبی جزو 10 حیوان خطرناک جهان

6. ماهی بادکنکی

یکی از 10 حیوانات خطرناک جهان ، ماهی بادکنکی می باشد. ماهی بادکنکی، که به ماهی پفکی نیز معروف است، در دریاهای گرمسیری در سراسر جهان، به ویژه در اطراف ژاپن، چین و فیلیپین زندگی می کنند.

اگر چه آن ها دومین مهره دار سمی روی کره زمین هستند البته پس از قورباغه دارت سمی طلایی، اما احتمالا خطرناک تر هستند زیرا نوروتوکسین آن ها به نام تترودوکسین که در پوست ماهی، بافت ماهیچه ای، کبد، کلیه ها و غده ها یافت می شود و در زمان تهیه آن برای مصرف انسان باید بسیار دقت کرد. در واقع، در حالی که برخوردهای وحشیانه با آنها مطمئنا خطرناک است.

خطر مرگ ناشی از خوردن ماهی پفکی در کشورهایی مانند ژاپن بسیار زیاد است. در ژاپن سرو ماهی پفکی یک ظرافت و حرفه است و با نام فگو معروف است و تنها می تواند توسط سرآشپزهای آموزش دیده و دارای مجوز تهیه شود. حتی، هر ساله چندین بار مرگ تصادفی در اثر خوردن ماهی پفکی رخ می دهد.

تترودوتوکسین تا 1200 برابر بیشتر از سیانید سمی است و در صورت عدم درمان می تواند باعث از بین رفتن زبان و لب ها، سرگیجه، استفراغ، آریتمی، مشکل در تنفس و فلج عضلات شود که این ویژگی ها ماهی پفکی را در لیست خطرناک ترین حیوانات قرار داده است.

ماهی بادکنی از خطرناک ترین ماهی هاست
ماهی بادکنی از خطرناک ترین ماهی هاست

5. مامبا سیاه

چرا مامبای سیاه جزو خطرناک ترین حیوانات قرار دارد؟ گرچه گونه هایی مانند بومسلگ یا شاه کبرا به دلیل سموم آنها خطرناک هستند، اما مامبا سیاه به خصوص به دلیل سرعت بالایی که دارد کشنده است.

این گونه ها (که می توانند تا 14 فوت رشد کنند) از جمله سریع ترین مارها هستند که با سرعت حداکثر 12.5 مایل در ساعت حرکت می کنند و به همین دلیل فرار از دست آنها بسیار دشوار است.

خوشبختانه، مامبای سیاه تنها در صورت تهدید حمله می کند اما زمانی که حمله کند، مرتبا گاز می گیرند و به اندازه كافی سم (آمیزه ای از سلول های عصبی و قلبی توكسین) را برای كشته شدن ده نفر وارد بدن می کنند. و اگر کسی ظرف 20 دقیقه پاد زهر دریافت نکند، گزش آنها 100 درصد کشنده است.

مامبا سیاه، پنجمین حیوان خطرناک جهان می باشد
مامبا سیاه، پنجمین حیوان خطرناک جهان می باشد

4. تمساح آب شور

تمساح آب شور ، یکی از 10 خطرناک ترین حیوانات جهان بشمار می آید. تمساح های فلوریدا ممکن است ترسناک باشند، اما شباهتی به پسر عمویشان ندارند، این تمساح های ترسناک، که کوتاه تر هستند، به راحتی نسبت به هر چیزی که از مسیر آن ها عبور کند تحریک شده و پرخاش می کنند.

از بین تمام گونه های جهان، تمساح آب شور بزرگترین حیوان در میان خطرناک ترین حیوانات شناخته شده است که ساکن منطقه هند و اقیانوسیه است و در بخش هایی از هند و ویتنام در تمام طول راه تا شمال استرالیا یافت می شود.

این قاتلان وحشی می توانند به طول 23 فوت رشد کنند و بیش از 2000 پوند وزن داشته باشند، گزارشات درباره این حیوان ترسناک نشان می دهد که هر سال صدها نفر را می کشند (در واقع، کل جمعیت تمساح ها مسئول بیشترین تعداد تلفات سالانه انسان نسبت به کوسه ها هستند).

تمساح های آب شور بسیار کشنده هستند زیرا شناگرهای بسیار خوبی در آب شور و آب شیرین هستند، و آنها با یک گاز می توانند با قدرت 3700 پوند در هر اینچ مربع فشار بیاورند، که با تیرانوزوسوروس رکس رقابت می کنند.

برای درک بهتر این موضوع لازم است بدانید که انسان با فشار بیش از 200 پوند در هر اینچ مربع فشار، تنها 5 درصد از قدرت فک یک تمساح آب شور را روی یک استیک وارد می کند.

تمساح آب شور یکی از خطرناک ترین حیوانات روی زمین می باشد

3. مگس تسه تسه

مگس تسه تسه خطرناک ترین پرنده جهان در نظر گرفته می شود!!! تسه تسه، یک حشره کوچک است که اندازه آن تا 0.7 اینچ می رسد، یا تقریبا اندازه متوسط یک مگس ​​خانگی است که معمولا در کشورهای صحرای غربی قاره شامل سودان، جمهوری دموکراتیک کنگو و آنگولا، به ویژه در مرکز آن وجود دارند.

در حالی که مگس تسه تسه مشکلاتی برای خونخواری دارند و معمولا در ساعت های اوج گرما تغذیه می کنند، وحشت واقعی ناشی از آنها در انگل های تک یاخته ای است که گسترش می دهند و معروف به تریپانوزوم هستند.

این پاتوژن های میکروسکوپی عامل اصلی بیماری خواب در آفریقا هستند، علایم این بیماری عصبی و مننژانسانسفالیتی شامل تغییرات رفتاری و هماهنگی ضعیف و همچنین اختلالات چرخه خواب است که نام این بیماری را معرفی میکند. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به مرگ شود. در حالی که هیچگونه واکسن یا دارویی برای جلوگیری از عفونت در دسترس نیست.

روش های محافظت در برابر یکی از خطرناک ترین حیوانات شامل انتخاب لباس های رنگی خنثی (جلب توجه به سایه های روشن و تیره، به خصوص آبی)، جلوگیری از رفتن به سمت بوته در طول روز و پوشیدن محافظ، می باشند.

مگس تسه تسه
تصویری از مگس تسه تسه خطرناک ترین حشره

2. پشه

پشه مورد نظر حتی از مگس تسه تسه نیز کوچکتر است، با 0.1 اینچ اندازه کوچک ترین حالت را دارد. این پشه به عنوان دومین موجود خطرناک در لیست ما قرار دارد که علت حضور آن در این لیست تعداد بسیار زیاد مرگ و میر در هر سال توسط آنها می باشد، که پاتوژن های مختلفی را  در چندین سال به بیش از 3000 گونه در سراسر جهان منتقل کرده است.

این حشرات آزاردهنده که جزو خطرناک ترین حیوانات جهان هستند در همه جای کره زمین به جز قطب جنوب یافت می شوند.- به ویژه آن هایی که از جنس Aedes، anopheles و culex هستند، که عامل اولیه بیماری هایی چون مالاریا،چیکونگونیا، آنسفالیت و elephantiasis و تب زرد، تب dengue، ویروس غرب نیل و زیکا، می باشند که جمعا 700 میلیون نفر را مبتلا می کنند و تقریبا 725،000 نفر در سال را می کشند.

همانگونه که سازمان بهداشت جهانی اطلاع رسانی کرده است، بیش از نیمی از جمعیت بشر در حال حاضر در معرض بیماری های ناشی از پشه قرار دارند. با توجه به اینکه این آفات به دمای بدن ما و CO₂ که بازدم می کنیم، جذب می شوند، بهترین راه برای جلوگیری از عفونت ناشی از آنها استفاده از عناصر فعال مانند DEET و پیکاریدین برای دفع حشرات است.

پشه ها

1. انسان ها

غافلگیر شدین؟ انسانها بیشترین جمعیت را نسبت به همه حیوانات دارند و اینکه ما انسان ها 10،000 سال است که یکدیگر را می کشیم، با دانستن اینکه کل مرگ و میر ناشی از جنگ تنها بین 150 میلیون تا یک میلیارد تخمین زده می شود، جای فکر دارد که ما در صدر این لیست قرار داریم.

اگر چه گفته می شود که اکنون در صلح آمیز ترین دوره از هر زمان دیگری در تاریخ زندگی می کنیم، اما ما هنوز هم با میزان فوق العاده بالایی از بی رحمی بی معنی، از طریق خشونت ناشی از اسلحه در شهرهایی مانند مونیخ و فورت لادرداله فلوریدا گرفته تا حملات تروریستی، به یکدیگر حمله می کنیم.

در سراسر جهان ما برای حیوانات دیگر نیز خطرناک هستیم فکر کنید گرم شدن کره زمین و نابودی جنگل ها و صخره های مرجانی چه تاثیری دارند. با توجه به تهدیدی که ما برای موجودات بی شمار دیگری مطرح می کنیم و این واقعیت که ما اغلب به صورت غیر منطقی عمل می کنیم و این توانایی را داریم که کل سیاره خود را با سلاح های ترسناک نابود کنیم به راحتی در لیست خطرناک ترین حیوانات جهان در رتبه یک قرار داریم.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.