راهنمای مصور ۱۰ رویداد مهم در تاریخ جهان که زندگی بشر را تغییر دادند

انتخاب 10 تا از مهم ترین رویدادهای تاریخ یکی از دشوارترین و بحث برانگیزترین موضوعات است. چرا؟ چون تاریخ بیش از چند صد سال قدمت دارد و اکثر فهرست ها و لیست ها با تبعیض و تعصب ایجاد شده اند.

من تلاش کرده ام تا فهرستی به دور از تعصب را برای شما تهیه کنم که بتواند رویدادهای اصلی تاریخی شکل دهنده ی جهان را مدیریت کند. برخی از این رویدادها عظیم بودند اما تنها بر یک یا دو قاره تاثیرگذار بودند. دیگر رویدادها به معنی واقعی کلمه بر هر فرهنگی تاثیر گذاشتند و طرز تفکر جدیدی را برای آن ها ایجاد نمودند. من در این مطلب سعی کردم که  “راهنمای مصور 10 رویداد مهم که تاریخ جهان را تغییر داد” را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

10 وقایع و رویداد مهم در تاریخ جهان

مهمترین وقایع و رویداد مهم تاریخ جهان عبارت اند از :

1- انقلاب آمریکایی

برای بسیاری، این رویداد بسیار محلی و بومی بود که نباید به عنوان بخشی از این فهرست کل تاریخ قرار می گرفت. با این وجود، شوک حاصل از این رویداد همچنان احساس می شود. انقلاب آمریکایی (1775-1783)، ایده های زیادی را از تمدن نخستین یونان و روم و ترکیب آن ها با کتاب مقدس مسیحیان برای انقلاب علیه قدرت حاکم گرفت.

آن ها بر این باور بودند که همه افراد (اگرچه حتی در آن زمان این بیانیه تعریف محدودی داشت) برابر بودند و باید به صورت یکسان با آن ها رفتار می شد. تنها وقتی زن و مرد در دنیای مدرن با هم به پاخاستند، پایه و اساس قدرتمند آغاز ملتی به وجود آمد که بر سراسر جهان تاثیرگذار است.

وقتی انتخابات در ایالات متحده برگزار می شود، همه آن را دنبال می کنند. تاثیری که امروزه آمریکا بر جهان دارد، اعتباری به انقلاب آمریکایی به عنوان یکی از بزرگ ترین رویدادها در تاریخ می دهد.

مهمترین رویداد تاریخ جهان : انقلاب آمریکایی
مهمترین رویداد تاریخ جهان : انقلاب آمریکایی
مهمترین وقایع تاریخ جهان : انقلاب آمریکایی
مهمترین وقایع تاریخ جهان : انقلاب آمریکایی

جورج واشنگتون10 وقایع تاریخ جهان10 وقایع مهم تاریخ جهان2- اصلاحات اروپا

اصلاحات (1517-1648) در تاریخ اروپا یکی از بزرگ ترین رویدادهای مهم جهان بود. پیش از این دوره، کلیسای کاتولیک رومی کنترل مطلق مردم و حکومت های جهان مسیحیت را در اختیار داشت. آن وقتی بود که بسیاری از افراد بافضیلت زمانه روش های کلیسا را در مقایسه با کتاب مقدس زیر سوال بردند. هدف و قصد اصلاحات، اصلاح کلیسای کاتولیک و بازگرداندن آن به ریشه های کتاب مقدس بود.

نتیجه نهایی، تقسیم شدن کلیسا به دو فرقه بود:

کاتولیک و پروتستان. اصلاحات موجب شد تا متون مذهبی به دست عوام برسند و درنتیجه قدرت کلیسای کاتولیک کاهش یافت. هم کشمکش های به وجود آمده و هم اقدامات افراد مشهور تاریحی همچنان در شکل گیری جهان تاثیرگذارند. در نظر گرفتن این رویداد تنها به عنوان یک رویداد اروپایی نادرست است.

زیرا اصلاحات دنیای جدید را شکل دادند، تعداد مبلغان مذهبی در سراسر جهان افزایش یافت و متفکران ظهور کرده در دوران رنسانس، اکتشافات و باورهای خود را با ترس کمتری از آزار و اذیت ادعا کردند. اصلاحات به ما آزادی بخشید در حالی که ما را به باورهای اصلی زندگی بازگرداند.

10 اتفاق مهم تاریخ جهان : اصلاحات اروپا (مارتین لودر)
10 رویداد مهم تاریخ جهان : اصلاحات اروپا (مارتین لودر)
10 واقعه مهم تاریخ جهان : اصلاحات اروپا (رساله مارتین لودر)
10 واقعه مهم تاریخ جهان : اصلاحات اروپا (رساله مارتین لودر)
10 وقایع مهم تاریخ جهان : اصلاحات اروپا (جان کلوین)
10 وقایع مهم تاریخ جهان : اصلاحات اروپا (جان کلوین)

10رویداد مهم تاریخ جهان3- زندگی عیسی مسیح

چه مسیحی باشید و نباشید، نمی توانید صادقانه ادعا کنید که زندگی عیسی ناصری(یا عیسی مسیح) بر تاریخ تاثیر چشمگیری نداشته است. اگر از سیستم تقویمی را دنبال می کنید که امروزه مورد استفاده است، شما تاثیر او را تایید می کنید.

این مقاله در سال 2010 پس از میلاد منتشر شده است زیرا تقریباً 2010 سال پیش عیسی در اسرائیل زندگی می کرد. در زمان زندگیش، ممکن است تاثیرش بر جهان به طور چشمگیر دیده نشده باشد. او هرگز بیشتر از چند روز از زادگاه خود دور نشد. تنها پس از ترک این دنیا بود که آموزه هایش به سراسر جهان و به فراتر از زادگاهش گسترش یافت زیرا سرآغاز دردسرهایی برای قدرت حاکم آن زمان یعنی روم شد.

وقتی حاکمان رومی آزار و اذیت پیروان عیسی که مسیحی نامیده می شوند را آغاز کردند، زندگی او به معنای واقعی کلمه در سراسر جهان گسترش یافت. با گذشت زمان، مسیحیت توسط حاکمان رومی پذیرفته شد که خود موجب گسترش بیشتر آن گردید. امروزه، مسیحیت یکی از بزرگ ترین مذاهب در سراسر دنیاست. زندگی او یک بمب اتمی مذهبی بود که آثارش همچنین احساس می شود.

10 رویداد مهم در تاریخ : زندگی عیسی مسیح
10 رویداد مهم در تاریخ : زندگی عیسی مسیح
10 واقعه مهم در تاریخ : شهدای مسیحی در رومی کولیز
10 واقعه مهم در تاریخ : شهدای مسیحی در رومی کولیز

4- فروپاشی دیوار برلین

یکی از مهمترین رویداد های تاریخ جهان فروپاشی دیوار برلین است. ممکن است فروپاشی یک دیوار خیلی مهم به نظر نرسد اما وقتی اتقافاتی که پس از فروپاشی آن دیوار رخ دادند را بدانید، نگرش جدیدی نسبت به آن خواهید داشت.

در پایان جنگ جهانی دوم، تسکینی از سقوط مرد پرشان حالی وجود داشت که می خواست بر جهان سلطه یابد. با این وجود، همچنان سوظن بین کشورها و تمایل به کنترل هر چه بیشتر وجود داشت. بین کشورهایی که هیتلر و دوستانش را شکست داده بودند، نزاع به پا شد.

آیا سرزمین های شکست خورده باید ماهیت دموکراتیک داشته باشند یا کمونیستی؟ نتیجه نهایی درسی از پادشاه سلیمان بود؛ آن ها را بین خود تقسیم کنید. آلمان تجسمی از جهان بود و بنابراین بیشترین نزاع بر سر آن صورت گرفت.

در پایان، آلمان به دو بخش تقسیم شد که یکی حکومت کمونیستی داشت و دیگری بیشتر شیوه ی دموکراتیک را اجرا می کرد. وسط برلین، دیواری ساخته شد تا شهر را به دو بخش مجزا تقسیم کند و نمادی از جداسازی کمونیست از دیگر مردم باشد. وقتی در سال 1989 این دیوار فروپاشید، نشانه ای از پایان حکومت کمونیستی و آغاز حکومتی با صدای مردم بود.

10 رویداد مهم در تاریخ جهان : فروپاشی دیوار برلین
10 رویداد مهم در تاریخ جهان : فروپاشی دیوار برلین

مهترین رویداد تاریخ جهان فروپاشی دیوار برلینیکی از وقایع مهم تاریخ جهان فرو پاشی دیوار برلین استفرو پاشی دیوار برلین از مهمترین قایع تاریخ جهان است.5- جنگ جهانی دوم

این یکی از معدود جنگ هایی است که به معنای واقعی کلمه تقریباً همه جهان درگیر آن بودند. ترس ناشی از این شش سال جنگ و مبارزه همچنان در ساختمان های خراب شده و ارقام تتو شده بر بازوهای POW ها دیده می شود. تنها یک دشمن یا هدف وجود نداشت و هیچ خط مقدمی هم وجود نداشت.

جنگی بین اروپا، اسیا و آفریقا بود. در تمام سطوح اقتصادی، نژادی، مذهبی و فرهنگی نفوذ کرد. کشورها یکی پس از دیگری به دست دیگران می افتادند. میلیون ها زن، مرد و کودک کشته شدند. بسیاری عزیزان خود را از دست دادند و باید به دنبال مکان جدیدی برای خانه خود می گشتند. جنگ جهانی دوم همچنین موجب ایجاد ملل متحد، سرزمینی برای یهودیان و آغاز جنگ سرد شد.

جهان تغییر کرده بود و هرگز مانند اول نشد. این جنگ نقاب برداشتن یک شیطان اساسی بود که در جنگ سرد شکل ناخوشایندی به خود گرفت. تنها با برملا شدن حقیقت قتل هام ها، توطئه ها و کمپین ها، جهان شروع به التیام کرد.

تصویری از حمله آلمان به ورشو در جنگ جهانی دوم
تصویری از حمله آلمان به ورشو در جنگ جهانی دوم

تصویری از جان باختگان جنگ جهانی دوم

تصویری از مینسک سیتی و سربازان شوروی در جنگ جهانی دوم
تصویری از مینسک سیتی و سربازان شوروی در جنگ جهانی دوم

تصویری از سربازان جنگ جهانی دومتصویری از نبرد سربازان جنگ جهانی دوم در برف6- جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول (1914-1918) به جنگ بزرگ معروف بود و یکی از رویداد مهم در تاریخ جهان بود که بر زندگی تمام انسان های کره زمین تاثیر گذاشت. در آن زمان هیچ کس چیز بدتری را تصور نمی کرد. این باور تا آغاز جنگ جهانی دوم و خون و خونریزی بیشتر دوام آورد. اما جنگ جهانی اول کنار گذاشته نشد. در حقیقتت، تاریخ شناسی به نام جورج کنان بر این باور است که تمام جاده ها به جنگ جهانی اول ختم می شوند.

در حقیقت جورج کنان ، به لحاظ مادی او درست می گفت. دلایل جنگ جهانی دوم را می توان تا جنگ جهانی اول ردیابی کرد که در آن خیلی کارها ناتمام باقی ماند و نارضایتی و تنفر زیادی به وجود آمد. تحقیر آلمان در پایان جنگ جهانی اول بود که موجبات جنبش آن ها به سوی جنگ جهانی دوم را آغاز کرد.

تنفری که بسیاری از آلمان ها نسبت به جهان داشتند موجب انتخاب هیتلر، ایجاد اردوگاه های کار اجباری و سقوط فرانسه، لهستان و بسیاری دیگر از کشورها شد. پایان ناخوشایند جنگ بزرگ همانند آرامش قبل از طوفان بود.

تصویری از سربازان روسی در سنگر جنگ جهانی اول
تصویری از سربازان روسی در سنگر جنگ جهانی اول
تصیویری از بیمارستان صحرایی در جنگ جهانی اول
تصیویری از بیمارستان صحرایی در جنگ جهانی اول
تصویری از سربازان فرانسوی در سنگر در جنگ جهانی اوبل
تصویری از سربازان فرانسوی در سنگر در جنگ جهانی اوبل
تصویری از مهندسان در جنگ جهانی اول
تصویری از مهندسان در جنگ جهانی اول

7- دستگاه چاپ گوتنبرگ

تقریباً هیچ رویداد دیگری تاثیرگذاری اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ در سال 1440 را ندارد. پیش از خلق این اثر بزرگ و مهم، کتاب ها به صورت دستی کپی می شدند. راهبان و افراد باسواد دیگر با زحمت فراوان ساعت های متمادی را در روشنی روز و زیر نور کم چراغ نفتی برای کپی کردن متون مذهبی، ادبی و اسناد اداری صرف می کردند.

وقتی گوتنبرگ دستگاه چاپی را اختراع کرد که می توانست نسخه هایی را پشت سر هم در یک بازه زمانی کوتاه چاپ کند، جهان برای همیشه تغییر کرد. به طور ناگهانی، همه می توانستند کپی هایی از کتاب مقدس خود را داشته باشند. آن ها می توانستند خود متون را بخوانند. رساله های چاپی سیاسی در هزاران کپی تولید می شدند و تاثیر بر تعداد زیادی از مردم داشتند. آموزش تنها به تعداد معدودی محدود نمی شد بلکه در دسترس همگان بود.

کتاب ها تنها در دسترس افراد ثروتمند نبودند بلکه برای افرادی با طبقه مالی پایین تر نیز ایجاد می شدند. دستگاه چاپ گوتنبرگ جهان سیاسی، جهان مذهبی و زندگی روزمره ی انسان را تغییر داد. دیگر بر تعداد معدودی برای هدایت و رهنمود ما تکیه نکردیم و خود آن چه که می خواستیم را داشتیم.

جانسون گوتنبرگ (Johannes Gutenberg)
رویداد های مهم تاریخ جهان : دستگاه چاپ گوتنبرگ
تصویری از طراحی دستگاه چاپ اختراع شده توسط گوتنبرگ
تصویری از طراحی دستگاه چاپ اختراع شده توسط گوتنبرگ
چاپ رساله مارتین لودر توسط دستگاه چاه گوتنبرگ
چاپ رساله مارتین لودر توسط دستگاه چاه گوتنبرگ
کتاب مقدس گوتنبرگ: اولین کتاب مقدس که برای توده ها چاپ شده است
کتاب مقدس گوتنبرگ: اولین کتاب مقدس که برای توده ها چاپ شده است

8- زندگی حضرت محمد (ص)

همانند زندگی عیسی، چه مسلمان باشید چه نباشید،(570-630) نمی توانید تاثیر زندگی او را بر تاریخ نادیده بگیرید. پیش از ظهور حضرت محمد به عنوان بنیان گذار اسلام، خاورمیانه مملو از قبیله های کوچکی بود که ضد هم در حال جنگ بودند. محمد آن قبیله ها را با هم متحد کرد و به آن ها یک هدف و دلیل برای پیوستن به نیروها داد. اگرچه همچنان خون ریخته می شد اما دیگر خون یکدیگر نبود بلکه خون کسانی بود که این مذهب جدید را تهدید می کردند یا با آن می جنگیدند.

پس از این که حضرت محمد خاورمیانه را با هم متحد کرد، این منطقه عصر طلایی اسلامی را از سال های 786 تا 1258 پس از میلاد تجربه نمود. این زمان مصادف با رنسانس اروپاییان است(اگرچه در این زمان، اروپا همچنان دوران تاریک را سپری می کرد). فرهنگ این منطقه شکوفا شد و پیشرفت های زیادی در زمینه هایی ازجمله ریاضی و علوم صورت گرفت.

جهان از کشف سیستم ایمنی توسط مسلمانان، حفظ متون یونانی و رومی و ابداع عدد صفر، سیستم اعشاری و جبر سود برد. حتی قهوه نیز در عصر طلایی اسلامی کشف شد! ثباتی که به منطقه آورده شد یکی از دلایلی است که موجب پیشرفت فرهنگی در آن منطقه شد.

از زمان پیدایش اسلام، آن به یکی از بزرگ ترین مذاهب جهان تبدیل شده است و در سراسر جهان گسترش یافته است. شاخه های تروریستی از آن پدیدار شده اند و بر زندگی روزمره ی انسان از جمله سفر کردن یا حتی سر کار رفتن با امنیت بیشتر تاثیر گذاشته است. حضرت محمد (ص) شکل خاورمیانه را به گونه ای تغییر داد که همچنان ادامه دارد.

حتما بخوانید : 30 واقعیت در مورد زندگی حضرت محمد

10 واقعه مهم تاریخ جهان : ساخت مسجد
10 واقعه مهم تاریخ جهان : ساخت مسجد
10 رویداد مهم تاریخ در جهان : کتاب قرآن کریم
10 رویداد مهم تاریخ در جهان : کتاب قرآن کریم

9- Pax Romana

این دوره ای از صلح نسبی در امپراطوری رم برای حدود 200 سال می باشد. آنچه که در این دوران علاوه بر صلح در امپراطوری که عاشق جنگیدن بود و خونریزی بخشی از زندگی روزمره ی آن ها محسوب می شد، خاص است، چیزی است که صلح با خود به ارمغان آورد.

در این دوران، نوآوری های زیادی صورت گرفتند که امروزه همچنان استفاده می شوند. جاده هایی با مهندسی فوق العاده ساخته شدند و نواحی دورافتاده از امپراطوری را به هم متصل نمودند که هرگز هیچ ارتباطی با هم نداشتند. یک سیستم پستی اصلاح شد و مورد استفاده قرار گرفت. انفجار در زمینه مهندسی، ساخت طاق ها، لوله کشی و بسیاری از پیشرفت های دیگر فرهنگی را به هماره داشت که هر روزه در زندگی از آن ها بهره می بریم.

این دوران صلح امپراطوری متخاصم عقب نشینی کرد و با اندازه جدید و اعضای جدید خود را وفق داد. آن یک سیستم قانونی را توسعه داد که شبیهش وجود نداشت. فرهنگی را به وجود آورد که امروزه در بسیاری از جنبه ها به آن حسادت می شود. این صلح به طرح ریزی بنیان های جهان امروزی ما کمک کرد.

مهمترین رویداد تاریخی جهان : Roman archway
مهمترین رویداد تاریخی جهان : Roman archway
10 رویداد مهم در تاریخ جهان :Roman Colosseum
10 رویداد مهم در تاریخ جهان :Roman Colosseum

10- رنسانس

هیچ چیز قابل مقایسه با عصر رنسانس نیست. نادیده گرفتن به کنار گذاشته شد و جهان شروع به دیدن ریاضیات افتادن سیب  از درخت، درخشش شبنم و شگفتی یک ستاره در دوردست ها کرد. در این دوران بود که مردان و زنان بزرگ، سنت ها و باورهای موجود را زیر سوال بردند.

مردم آموختند که در این جهان چیزهای زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد. زمین مرکز جهان نیست. سیاره های دیگری نیز علاوه بر ما وجود دارند. جهانی از ریاضیات به وجود آمد که زیر سطح را مورد مطالعه قرار می داد.

زیبایی در رنگ ها در هنر توسعه یافت و با تمام جهان به اشتراک گذاشته شد. رنسانس به ما بینش جدیدی داد و دوران تاریکی که در آن انسان به واسطه ی خرافات و ترس هدایت می شد، کنار گذاشته شد. رنسانس به چیزهای غیرقابل توضیح، چهره و نام داد. دیگر هیچ ترسی نخواهد بود. کنجکاوی تشویق می شد برخلاف آن هایی که دوست داشتند در گذشته سیر کنند. رنسانس نقطه ی بیداری جهان و آغاز تمام کنجکاوی های امروزه بود.

تصویری از لئوناردو داوینچی Leonardo da Vinci
تصویری از لئوناردو داوینچی Leonardo da Vinci
نقاشی شام آخر داوینچی
نقاشی شام آخر داوینچی
تصویر ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)
تصویر ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)
تصویری از کلیسای سن لورنزو
تصویری از کلیسای سن لورنزو
تصویری از کلیسای سنت پیتر
تصویری از کلیسای سنت پیتر

نتیجه گیری

همانطور که گفتم، کنار هم قرار دادن این فهرست هم دشوار و هم بحث برانگیز بود. فکر کردن در مورد آنچه این جهان امروزی را شکل داده است، یک وظیفه ی چالش برانگیز از لحاظ تاریخی است. در سراسر جهان، افراد و رویدادهای بیشماری در نحوه ی زندگی ما سهم داشته اند. تلاش برای برجسته کردن تنها 10 رویداد، چالشی است که شما را دعوت به انجام آن می کنم!

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.