بهترین رشته ورزشی برای کودکان کدام است؟

بهترین رشته ورزشی برای کودکان در رده های سنی مختلف کدام است؟ اگر برای کودک خود به دنبال یک رشته ورزشی مناسب هستید تا برایش مفید باشد این متن را از دست ندهید. در این متن مناسب ترین رشته های ورزشی برای کودکان در سنین مختلف را نام می بریم. البته انتخاب بهترین رشته ورزشی برای کودکان علاوه بر سن آن ها به علاقه، استعداد، توانمندی، هدفی که با انجام آن ورزش می خواهید به آن برسید که می تواند افزایش قد، کاهش وزن تناسب اندام یا موارد دیگر باشد، دارد. ورزش های مفید برای بچه ها را به شما معرفی می کنیم تا از بین آن ها مناسبترین ورزش برای کودک خود را انتخاب کنید.

بهترین رشته ورزشی برای بچه ها

کودکان امروزه یک سبک زندگی بی تحرک دارند، بچه ها به مدرسه می روند، ساعت ها روی نیمکت می نشینند، به خانه برمی گردند، غذا می خورند و در تمام این مدت فعالیت بدنی کمی دارند. چاقی در کودکان روز به روز در حال بیشتر شدن است و بیماری هایی مانند فشار خون، بیماری قلبی و دیابت که در گذشته بعید بود در کودکی دیده شود امروزه در کمین کودکان است.

بچه ها به صورت طبیعی دارای انرژی طبیعی زیادی هستند که برای دستیابی به یک نمودار رشد سالم، باید روزانه آن را مصرف کنند. با این حال، در شرایطی که والدین کار می کنند و دیگر وقت خود را برای نظارت بر فعالیت های فرزندان خود نمی گذرانند، بیشتر بچه ها خود را با بازی های کامپیوتری سرگرم می کنند که وضعیت چاقی آن ها را بدتر می کند.

انجام همه ورزش ها برای همه کودکان مناسب نیست و هر کودکی باید با توجه به سن و توانمندی هایش ورزش مناسب خود را انتخاب کند. شنا ورزشی است که محدودیت سنی ندارد و بچه ها در همه ی سنین می توانند رشته ورزشی شنا را انتخاب کنند.

سعی کنید در انتخاب ورزش برای کودک خود سلیقه خودتان را دخیل نکنید و به سلیقه او احترام بگذارید. ببینید علاقه کودک شما بیشتر به سمت ورزش های آبی مثل شناست یا ورزش های پرتحرک مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال را می پسندد و یا ممکن است عاشق ورزش های کششی مثل ژسیمناستیک باشد.

البته فیزیک بدنی کودک شما نیز برای انتخاب رشته ورزشی مناسب برای او بسیار مهم است. به عنون مثال اگر کودک شما هم به فوتبال علاقه دارد هم به والیبال ولی قد کوتاهی نسبت به هم سن و سال های خودش دارد ورزش والیبال برای او انتخاب بهتری است.

چه ورزشی برای کودکان خجالتی مناسب است؟ یکی از بهترین کارهایی که می توان برای کم کردن حالت خجالتی بودن فرزندان شما مناسب باشد ورزش کردن است.

اما چه ورزشی؟ جواب بسیار ساده است! ورزش های تیمی. ورزشهای تیمی آنها را مجبور به تعامل با هم سن و سالان خود و همچنین مربیان دارد که می تواند کودکان را از خجالتی بودن درآورد.

شنا

بهترین رشته ورزشی برای کودکان: شنابه طور کلی ورزش برای کودکان در سنین قبل از ۸ سال توصیه نمی شود شنا ورزش مفیدی است که برای همه رده های سنی مناسب است. کودکان تقریبا از سن ۲ سالگی می توانند به یادگیری شنا بپردازند. ورزش شنا فواید زیادی برای کودکان دارد. باعث تقویت سیستم تنفسی کودکان می شود. باعث می شود اسکلت صاف و محکمی داشته باشند. شنا برای کودکان زیر ۴ سال تا حد اینکه بتوانند خودشان را روی آب نگه دارند کافی است و با بالا رفتن سن می توانند مهارت های پیچیده تر شنا را یاد بگیرند.

شنا یک ورزشی عالی برای مقابله با ترس از ارتفاع و آب است و ورزشی است که در صورت یادگیری هرگز فراموش نمی شود. ورزش شنا به کودکان کمک می کند تا توانایی فرزندان را به صورت مجرد و بدون رقابت با کسی توسعه دهید.

شنا برای کودکان مفید است زیرا با آموزش کنترل تنفس در هنگام آب، قدرت ریه را بهبود می بخشد و همچنین با تمرین سبک های مختلف، قدرت عضلات آنان را بهبود می بخشد.

بیشتر بخوانید: لیست کامل رشته های ورزشی آبی

دوچرخه سواری

همه بچه ها دوست دارند یک دوچرخه داشته باشند. دوچرخه سواری به کودکان حس آزادی، استقلال و غرور را القا می کند. با وجود انواع مختلف دوچرخه، شما می توانید با کودک خود به اشکال مختلف فعالیت های دوچرخه سواری مشغول شوید. اولین چیزی که کودک از دوچرخه سواری یاد می گیرد، ایمنی در جاده و استقامت است. از نظر اجتماعی صبر، انضباط و عزت نفس را می آموزد. با این حال، مزایای جسمی دوچرخه سواری برای کودکان از مزایای اجتماعی آن بالاتر است. دوچرخه سواری باعث افزایش قدرت پاها، هماهنگی رفلکس ها، بهبود تعاد ، کنترل وزن و تقویت عملکردهای قلبی عروقی می شود.

اسکیت سواری

اگرچه اسکیت کمی گران است،در حال حاضر در بین بچه ها محبوبیت زیادی پیدا می کند و متخصصان زیادی وجود دارند که این ورزش را به شکلی ساختار یافته آموزش می دهند. این یک فعالیت عالی است که بچه ها می توانند در آن شرکت کنند.

اسکیت، صبر را تحریک می کند و هماهنگی رفلکس ها را ترغیب می کند. در بدن چابکی ایجاد می کند ، قدرت عضلات را افزایش می دهد، آمادگی قلبی عروقی را بهبود می بخشد و به تعادل بدن کمک می کند.

ژیمناستیک

بهترین رشته ورزشی برای کودکان: ژیمناستیکژیمناستیک بهترین رشته ورزشی برای کودکانی است که هنوز اسکلت بندی آن ها به طور کامل شکل نگرفته است. ژیمناستیک باعث بالا رفتن انعطاف بدنی کودکان شده و باعث بالا رفتن تمرکز و حفظ انعطاف آن ها می شود. ژیمناستیک ورزشی است که کودکان در سنین ابتدایی نیز می توانند به آن بپردازند.

ژیمناستیک باعث بالا رفتن انعطاف بدنی، چابکی، سرعت و بالا رفتن اعتماد به نفس در کودکان می شود.

والیبال، بسکتبال، بیسبال

بهترین رشته ورزشی برای کودکان: بسکتبال

بهترین ورزش برای افزایش قد کودکان

کودکانی که به ورزش های گروهی علاقه دارند می توانند والیبال، بسکتبال، بیسبال را انتخاب کنند. ورزش های گروهی برای کودکان مزایایی دارد مانند یادگیری کار تیمی، بالا رفتن سطح اجتماعی کودکان و…. شروع ورزش هایی مانند والیبال، بسکتبال، بیسبال برای سنسن بالاتر توصیه می شود که کودکان توانایی کار گروهی و مفهوم برد و باخت را به خوبی آموخته باشند و ماطبق سلیقه خود این ورزش ها را انتخاب کنند.

بچه ها یاد می گیرند بدن خود را از طریق دفاع و حمله کنترل کنند. انجام پاس های سریع باعث بهبود تفکر و رفلکس می شود و دریبل زدن توپ در بسکتبال باعث هماهنگی دست و چشم می شود. دویدن با توپ در ورزش بسکتبال و بیسبال باعث تقویت قدرت عضلات و ایجاد چابکی می شود.

فوتبال

بهترین رشته ورزشی برای کودکان: فوتبالیکی از بهترین رشته های ورزشی بررای پسر بچه ها ورزش فوتبال است. ورزش فوتبال یک ورزش انرژی گیر و پرتحرک است و به خصوص برای کودکان بیش فعال بسیار توصیه می شود تا انرژی خود را به شکل مناسبی تخلیه کنند. بچه ها می توانند ورزش فوتبال را بعد از سن ۷ سالگی انجام دهند. کودکان بعد از ۷ سالگی توانایی یادگیری تکنیک و تاکتیک را دارند.

این بازی کار تیمی، انصاف، نظم و انضباط را به کودکان می آموزد و مزایای جسمی زیادی برای کودکان دارد. باعث تقویت قدرت، انعطاف پذیری  هماهنگی، کنترل وزن و استقامت قلبی عروقی می شود. جابه‌جایی توپ باعث افزایش چابکی پا، به دست آوردن تعادل و بهبود پایداری قلبی عروقی می شود.

ورزش های استقامتی

ورزش های استقامتی و قدرتی مانند وزنه برداری، بدنسازی و کشتی برای کودکانی که سلول های عضلانی آن ها تیپ ۲ است مناسب می باشد. تیپ ۲ کودکانی هستند که اسکلت بندی درشتی نسبت به هم سن و سال های خود دارند. البته انجام ورزش های استقامتی مانند وزنه برداری را باید از سنین بالاتر شروع کرد زیرا مفاصل کودکان تا تمام نشدن سن رشد دارای انعطاف و نرمی هستند و تحمل فشار زیاد توسط اسکلت آنان می تواند باعث شکل گیری آن ها شود و توصیه نمی شود.

تنیس

بهترین رشته ورزشی برای کودکان: تنیسکودکان از سن ۷ سالگی به بعد می توانند ورزش تنیس را انجام دهند. ورزش تنیس باعث تقویت ماهیچه ها و عضلات شده و یک ورزش مناسب برای کشیده شدن و قد بلند شدن بچه ها می باشد. ورزش تنیس یکی از ورزش های گران است که اگر وضع مالی نسبتا خوبی داشته باشید می توانید کودک خود را از سن ۷ سالگی به بعد در کلاس های تنیس ثبت نام کنید.

ورزش تنیس نیازمند عکس العمل و قدرت تصمیم گیری سریع می باشد. ورزش تنیس به کودکان کمک می کند حرکات خود را استراتژیک کنند، تکنیک های مناسب را یاد بگیرند، قدرت و دقت بازوی خود را توسعه دهند و همچنین در ایجاد قدرت عضلات و بهبود آمادگی قلبی عروقی کمک می کند.

ورزش های فکری مثل شطرنج

ورزش های فکری مانند شطرنج را می توان از سن ۷ سالگی آغاز کرد. شطرنج باعث ورزیه شدن فکر کودکان می شود اما بهتر است اگر رشته شطرنج را برای کودک خود انتخاب می کنید در کنار آن یک ورزش دیگر را نیز انتخاب کنید که کودک در آن فعالیت بدنی داشته باشد تا شادابی و تناسب اندام خود را نیز حفظ کند. اگر کودک شما به بازی های فکری علاقه دارد شطرنج یک ورزش مناسب است.

دو و میدانی

بهترین رشته ورزشی برای کودکان: دو و میدانیمتخصصان طب فیزیکی اعتقاد دارند که بهترین ورزش برای کودکان ورزشی است که فشار زیادی به اسکلت و عضلات بدن آنها وارد نسازد. دومیدانی ورزشی است که مادر ورزش‌ها محسوب می شود، آسیب کمتری برای کودکان دارد و فشار کمتری به صفحات رشد و مفاصل در حال رشد کودکان وارد می کند. کودکان می توانند از ۳ تا ۵ سالگی ورزش را شروع کنند ولی بهترین سن برای شروع حرفه ای این ورزش از ۷ سالگی است. برای کودکانی که لاغر هستند ورزش های هوازی مانند دو توصیه می شود.

دو یک ورزش رایگان است و فوایدی نظیر: افزایش تمرکز، استقام ، بهبود قدرت عضلات و همچنین آمادگی قلبی عروقی را برای کودکان به همراه دارد. باعث ایجاد ایمنی و ایجاد قدرت ریه در کودکان می شود و از این طریق خطر سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می دهد.

ورزش های رزمی

ورزش های رزمی مثل بوکس برای کودکان خیلی توصیه نمی شود به خصوص در سنین پایین زیرا ممکن است روحیه خشونت را در آن ها ترویج دهد اما ورزش های رزمی مانند کشتی، جودو، کاراته، تکواندو، هاپکیدو و … برای کودکان مانعی ندارد البته این ورزش ها در سنین پایینتر نباید به شکل سنگین انجام شود اما از سنین ۱۵ به بعد کودکان می توانند این ورزش ها را مطابق علاقه خود انتخاب کنند.

فواید ورزش برای کودکان

 • کنترل وزن و جلوگیری از چاق شدن کودکان
  کمک به تخلیه انرژی کودکان
 • ورزش های تیمی و گروهی کمک می کند تا بچه ها اجتماعی تر بار بیایند.
 • کمک به استحکام اسکلت کودکان
 • اعتماد به نفس کودکان را افزایش می دهد
 • کودکان را از بازی های کامپیوتری دور می کند
 • رعایت قوانین و احترام را یاد می گیرند
 • تحمل عاطفی آن ها افزایش پیدا می کند
 • افزایش قد کودکان
 • بهبود عملکرد قلب و ریه کودکان
 • شادابی و حفظ روحیه کودکان
 • پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت و فشار خون در آینده
 • کمک به ساخت و تقویت اسکلت استخوانی

نتیجه گیری:

به طور کلی بهترین ورزش برای کودکان تا قبل از ۸ سال ورزش هایی مثل شنا و ژیمناستیک هستند که فشار کمی به عضلات آن ها وارد می کند و برد و باخت خیلی در آن ها مطرح نیست چون کودکان در این سنین ممکن است در اث باخت روحیه خود را از دست بدهند و به طور کلی از ورزش زده شوند. نکته مهم دیگر برای انتخاب بهترین رشته ورزشی برای کودکان توجه به علایق و استعدادهای کودکان است و سومین موردی که باید در انتخاب بهترین رشته ورزشی برای کودکان در نظر گرفته شود فیزیک بدنی آن ها است. با توجه به این موارد می توانید از بین رشته های ورزشی متنوعی که مناسب کودکان است و برخی از آن ها د این متن معرفی شدند یکی را برگزینید.

 

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید