تاثیر رنگ ها بر یادگیری و آموزش (بررسی تاثیر رنگ های آبی، سبز و نارنجی در یادگیری)

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه عواملی میتوانند بر روی یادگیری و آموزش تاثیر بگذارند؟ به نظر شما رنگ میتواند بازدهی مغز را برای آموزش و یادگیری افزایش دهد؟ در این پست قصد داریم تا متنوع ترین رنگ ها را بررسی کنیم و عملکر آن ها را بر روی مغز مورد بررسی قرار دهیم و تاثیر رنگ ها بر یادگیری و آموزش را بخوانیم و بدانیم. پس اگر در مورد تاثیر رنگ ها بر روی یادگیری کنجکاو هستید این متن را تا آخر مطالعه کنید و با ما همراه باشید تا تاثیر رنگ ها در یادگیری دانش آموزان و بزرگسالان را بدانید.

رنگ ها چگونه بر روی یادگیری تاثیر می گذارند؟

برخی افراد هستند که بر این باور دارند که رنگ ها مهم نیستند و نباید به آن ها توجه کنید، اما من از آن ها یک سوال دارم، رنگ چراغ راهنمایی، رنگ چراغ های خطر و رنگ رنگین کمان پس چی هستند؟ برای چه از رنگ ها برای چراغ های راهنمایی رانندگی استفاده میشود؟

همچنین بخوانید: رنگ ها چگونه روی خلق و خو، احساسات و رفتار شما تاثیر می گذارند!

همه این ها را قصد داریم در این پست بررسی کنیم و ببینم که نحوه تاثیر گذاری رنگ ها بر روی یادگیری چگونه است؟ آیا میتوان با استفاده از رنگ ها میزان و درصد یادگیری و آموزش را افزایش داد؟ چگونه؟ 

تاثیر رنگ ها بر یادگیری و آموزش
تاثیر رنگ ها بر یادگیری و آموزش

از طرفی مبحث یادگیری یکی از مباحث جنجالی بوده است که همیشه افراد و روانشناسان به دنبال این هستند که عوامل و فاکتورهایی را پیدا کنند تا به وسیله آن میزان یادگیری را افزایش دهند.

چه رنگ هایی به یادگیری کمک می کنند؟

چگونه می توانیم این خطر را کاهش دهیم؟

اگر به شما بگوییم که رنگ، به عنوان بخشی از طیف الکترومغناطیسی، در خالص ترین شکل انرژی خود است یا بگوییم که رنگ یک طول موج است که فرکانس مغناطیسی خاص خود را دارد؟  و یا اگر به شما بگوییم که رنگ ها می توانند مسیرهای عصبی مغز را تحت تأثیر قرار دهند و اینکه آیا آنها می توانند یک پاسخ بیوشیمیایی ایجاد کنند؟  چه فکر می کنید؟

همانطور که میدانید، استفاده از رنگ مناسب و انتخاب و قرارگیری صحیح می تواند بر احساسات ، توجه و رفتار هنگام یادگیری تأثیر جدی بگذارد.

رنگ سبز و تاثیر آن بر روی تمرکز

رنگ سبز و تاثیر آن بر روی تمرکز
رنگ سبز و تاثیر آن بر روی تمرکز

در بررسی تاثیر رنگ ها بر یادگیری یکی از رنگ های اصلی رنگ سبز است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است رنگ سبز تاثیر بسیار زیاد بر روی تمرکز افراد می گذارند. اگر فکر می کنید که این طور نیست، کافی است که نگاهی به جنگل یا مزرعه بیاندازید. رنگ سبز جز رنگ های کم موج است که باعث افزایش آرامش می شوند و باعث بهبود کارایی و تمرکز می شوند.

همچنین ببینید: ۱۰ توضیح جالب برای رنگ های مورد استفاده در رویدادهای روزانه

به همین دلیل است که سبز یک رنگ عالی برای بهبود غلظت است. جدا از اینکه یکی از ساده ترین رنگها در چشم است، طبیعت را به ما یادآوری می کند. به همین دلیل ستارگان تلویزیون در “اتاق سبز” می مانند. این یک فضای آرامش بخش است.

سبز رنگ خوبی برای حفظ تمرکز و شفافیت طولانی مدت است ، و آن را به یک گزینه مناسب برای یک مطب تبدیل می کند – در مقابل رنگ قرمز، که تحریک کننده و هیجان انگیز است. شاید در کوتاه مدت کمک کند ، اما تحریک باید بعضی اوقات قطع شود.

برخی مطالعات نشان داده است که میزان رضایت شغلی افرادی که در دفاتر سبز کار می کنند بیشتر است و نشان داده شده است که مصرف کنندگان زمان بیشتری را صرف خرید در فروشگاه هایی می کنند که با رنگ سبز رنگ شده اند.

مطالعه دیگری به سرپرستی دکتر کیت لی 150 دانشجوی دانشگاه را مورد بررسی قرار داد. او یک کار خسته کننده و یکنواخت به گروه داد که دامنه توجه آنها را به نقطه شکست کشاند و با خواندن صفحه کامپیوتر تعدادی از اعداد را بارها و بارها فشار دهد.

به دانش آموزان گفته شد وقتی شماره سه روی صفحه ظاهر شد کلیدها را فشار ندهید. سپس زمان استراحت فرا رسید و در پنجره 40 ثانیه ای نیمی از گروه یک سقف سبز را مشاهده کردند، در حالی که دیگران به سقف بتونی برهنه نگاه کردند.

به طرز شگفت انگیزی ، این تحقیق نشان داد که دانشجویانی که به منظره سبز نگاه می کنند ، خطاهای کمتری مرتکب می شوند و در کل تمرکز بیشتری دارند.

رنگ نارنجی و تحریک احساسات

رنگ نارنجی و تحریک احساسات
رنگ نارنجی و تحریک احساسات

به غروب خورشید نارنجی در افق فکر کنید. خوب ، درست است؟ درست است ، نارنجی برای زبان آموزان می تواند رنگی خوشامدگو و برطرف کننده روح باشد ، که به نوبه خود باعث راحتی و بهبود عملکرد عصبی می شود.

برخی از نظریه پردازان در حوزه تاثیر رنگ ها بر یادگیری استدلال می کنند که یک محیط غنی از رنگ نارنجی، اکسیژن رسانی به مغز را افزایش می دهد و باعث تحریک فعالیت ذهنی می شود و همزمان مهارهای مردم را سست می کند. همچنین افزایش اکسیژن رسانی منجر به احساس نشاط و آمادگی برای انجام کارها می شود. برخی حتی پیشنهاد داده اند كه مراكز آزمون را به رنگ نارنجی رنگی تشویق كنند تا امتحان دهندگان را تحریک كنند.

اما این هزینه دارد اما اگر زبان آموزان شما جوان و از نظر طبیعی پرانرژی هستند از رنگهای نارنجی پررنگ تر پرهیز کنید. این برای افراد مستعد تحریک بیش از حد نیز رنگ مناسبی نیست، به عنوان مثال اگر گروه یادگیرندگان شما دارای اختلال بیش فعالی با کمبود توجه یا نگرانی دیگری از سلامتی هستند که منجر به تحریک بیش از حد آسان می شود.

بنابراین می توانیم بگوییم که وقتی می خواهید برخی از حقایق یا اطلاعات مهم را برجسته کنید ، رنگ نارنجی می تواند انتخاب بهتری نسبت به قرمز سنتی باشد. به دلیل انرژی و روشنایی، نارنجی می تواند یک انتخاب طاقت فرسا باشد. به عبارت دیگر ، نارنجی در دوزهای کم بهترین است.

رنگ آبی و افزایش بهره وری

رنگ آبی و افزایش بهروری
رنگ آبی و افزایش بهروری

برخی تحقیقات نشان می دهد افراد با کار بسیار فکری، که به بار شناختی بالایی نیاز دارن به عنوان مثال، برنامه نویسان یا دانشگاهیان، در یک محیط آبی، تولید بیشتری دارند.

رنگ آبی برای یادگیری شرایطی که چالش برانگیز است بهتر است. از کاغذ آبی، جوهر آبی یا هایلایت آبی می توان برای بهبود درک مطلب نیز استفاده کرد. به طور کلی آبی به نظر می رسد رنگ آرامش بخشی و آرام بخشی است.

در این نوشته سعی شد تاثیر رنگ های اصلی سبز، آبی و نارنجی بر یادگیری مورد بررسی قرار بگیرد و گفته شود هر کدام روی چه جنبه ای از یادگیری تاثیر می گذارند. موضوع روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن بر آموزش و یادگیری باید مورد توجه قرار گیرد زیرا تاثیرات اثبات شده و قابل توجهی دارد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.