تاثیر استرس بر چاقی (آیا استرس دلیل چاقی شماست؟)

آیا استرس باعث چاقی می شود؟

استرس می تواند بر توانایی شما در حفظ وزن سالم تأثیر بسزایی بگذارد. آیا استرس باعث چاق شدن فرد می شود؟ در این مقاله می خواهیم در مورد تاثیر استرس بر چاقی صحبت کنیم.

استرس می تواند از کاهش وزن جلوگیری کند. در مورد این که آیا مقادیر بیش از حد کورتیزول می تواند منجر به افزایش وزن شود، اساساً همان پرسش است که آیا استرس زیاد می تواند باعث افزایش وزن شود؟ پاسخ در هر دو مورد بله است. استرس می تواند به طور قابل توجهی بر توانایی شما در حفظ وزن ایده آل و متناسب شما تأثیر بگذارد. همچنین استرس می تواند موجب چاقی شما شود. تاثیر استرس بر چاقی چگونه است؟ برای خواندن این مطالب با ما همراه باشید.

ارتباط بین استرس و کورتیزول چیست؟

کورتیزول هورمونی است که به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می شود. کورتیزول که توسط غدد فوق کلیوی روی کلیه های شما ایجاد شده است، زمانی که تحت استرس هستید ترشح می شود. این کار بدن شما را به حالت مبارزه یا گریز می فرستد و به طور موقت عملکردهای منظم بدن را متوقف کرده و متابولیسم شما را کند می کند. در حالی که این هورمون برای بقا ضروری است، اما می تواند در مقادیر بیش از حد مضر باشد.

مدت هاست که محققان می دانند افزایش هورمون استرس کورتیزول می تواند منجر به افزایش وزن شود. هر وقت استرس دارید، غدد فوق کلیوی آدرنالین و کورتیزول آزاد می کنند و در نتیجه، گلوکز (منبع اصلی انرژی شما) در جریان خون شما آزاد می شود. همه این ها برای تأمین انرژی مورد نیاز شما برای فرار از یک موقعیت خطرناک انجام می شود .

کورتیزول می تواند منجر به افزایش وزن شود

کورتیزول متابولیسم چربی و کربوهیدرات را تحریک می کند و باعث افزایش انرژی در بدن شما می شود. در حالی که این فرایند برای شرایط بقا ضروری است، اشتهای شما را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، افزایش سطح کورتیزول می تواند باعث هوس خوردن غذاهای شیرین، چرب و شور شود. این بدان معناست که شما بیشتر از یک غذای متعادل، به سیب زمینی سرخ کرده و میلک شیک میل می کنید.

بیش از حد کورتیزول همچنین می تواند بدن شما را به تولید تستوسترون سوق دهد. این ممکن است باعث کاهش توده عضلانی شود و همچنین باعث کند شدن در سوزاندن کالری بدن شما شود.

چرا کند شدن سوزاندن کالری بدن مضر است؟

از آن جا که متابولیسم شما مسئول تبدیل غذا به انرژی است، تغییر در نحوه عملکرد این سیستم می تواند مشکلات بالقوه ایجاد کند.

همانطور که توسط انجمن روانشناسی آمریکا مشخص شده است، این مسائل عبارتند از:

علاوه بر این، وزنی که افراد در نتیجه افزایش کورتیزول به دست می آورند اغلب در اطراف شکم است. چربی انباشته شده در ناحیه کمر به علت بیماری های قلبی عروقی نسبت داده می شود و به آن لقب “چربی سمی” داده می شود.

عادات ناسالم ناشی از استرس

علاوه بر تغییرات هورمونی مربوط به استرس، استرس همچنین می تواند شما را به انجام رفتارهای ناسالم زیر سوق دهد، همه این ها می تواند باعث افزایش وزن شود:

خوردن احساسی

افزایش سطح کورتیزول نه تنها می تواند شما را به غذای ناسالم سوق ذهد، بلکه انرژی عصبی بیش از حد معمول می تواند باعث شود شما بیش از حد معمول غذا بخورید. رهایی از استرس، مدیریت وزن سالم را دشوارتر می کند.

خوردن فست فود “قابل دسترسی”

وقتی استرس داریم و برنامه ریزی نداریم، تمایل داریم اولین چیزی را که می بینیم و یا آن چه به راحتی در دسترس و قابل دسترسی است، بخوریم که همیشه سالم ترین گزینه ها نیست. همچنین ممکن است به جای صرف وقت و انرژی ذهنی برای پختن یک وعده غذایی سالم و متعادل، از فست فودهای استفاده کنید.

کمتر ورزش کنید

با تمام خواسته های برنامه شما، ورزش ممکن است یکی از آخرین مواردی باشد که در لیست کارهای شما وجود دارد. اگر چنین است، شما تنها نیستید. رفت و آمد طولانی و ساعاتی که پشت میز نشسته اید می تواند فرصت کمی برای فعالیت بدنی باقی بگذارد.

صرف نظر از وعده های غذایی

هنگامی که ده ها کار را به طور هم زمان برای انجام دارید، ممکن است برخی وعده های غذایی مانند صبحانه را کنار بگذارید.

کمتر خوابیدن

بسیاری از افراد هنگام استرس، مشکل خواب یا کم خوابی را گزارش می کنند. و تحقیقات، کمبود خواب را به متابولیسم کندتر مرتبط دانسته است. احساس خستگی مفرط همچنین می تواند اراده را کاهش داده و به عادات غذایی ناسالم کمک کند.

چگونه می توان اثرات افزایش کورتیزول را کنترل کرد؟

اگرچه ممکن است کاهش سطح استرس در برخی از روزها غیر ممکن به نظر برسد، اما همچنان می توانید اثرات افزایش کورتیزول را کنترل کنید.

تمرین آرامش

در ابتدا، تمرین آرامش از طریق ذهن آگاهی، مدیتیشن، یوگا یا تنفس عمیق می تواند به کاهش تولید این هورمون به سطح طبیعی کمک کند.

رژیم غذایی مناسب

همچنین با اطمینان از مصرف رژیم غذایی با کیفیت بالا، از ذخیره اضافی کالری خالی جلوگیری خواهید کرد.

اگرچه ممکن است بدن شما به دنبال یک راه حل سریع باشد، اما بیشتر از غذاهای کامل و گیاهی استفاده کنید.

البته، تصمیم گیری برای تغذیه درست همیشه آسان نیست، اما ارزشش را دارد. با نظارت بر رژیم غذایی، کالری دریافتی شما به انرژی تبدیل می شود، به چربی تبدیل نمی شود و در بدن ذخیره می شود.

ورزش

در نهایت، ورزش راهی عالی برای مدیریت هورمون های استرس شما نیز می باشد. چه برای دویدن بیرون بروید، هر روز با خانواده پیاده روی کنید یا به باشگاه بروید، ورزش به حفظ توده بدون چربی بدن شما کمک می کند. این امر به ویژه در دوره های طولانی مدت سطح بالای کورتیزول بسیار مهم است.

نکته مهم

مراقب ادعاهای پشتیبانی نشده باشید در سال های اخیر، صنعت رژیم غذایی سعی کرده است از یافته های مطالعات مربوط به کورتیزول و افزایش وزن استفاده کند. شاید شما با تبلیغاتی روبرو شده اید که مکمل های غذایی را تبلیغ می کنند و ادعا می کنند کورتیزول را کاهش داده و کاهش وزن را افزایش می دهند.

اکثر متخصصان پزشکی به بیماران توصیه می کنند از این محصولات اجتناب کنند زیرا هیچ مطالعه مستقلی در مجلات پزشکی معتبر منتشر نشده که نشان دهد این مکمل ها در کاهش کورتیزول یا کاهش وزن دارای ارزش هستند.

به طور کلی، مهم است که به خاطر داشته باشید که هیچ درمان معجزه آسایی برای افزایش کورتیزول وجود ندارد. ورزش، تغذیه مناسب و آرامش بهترین روش ها برای کاهش سطح هورمون های مضر است که در پاسخ به استرس افزایش یافته است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.