گرانترین قهوه دنیا چه نام دارد و چگونه درست می شود؟

گرانترین قهوه دنیا چه نام دارد

شاید شنیده باشید که گرانترین قهوه دنیا از مدفوع فیل درست می شود. بله درست است. با ما باشید تا بدانید اسم گرانترین قهوه جهان چیست و چگونه درست می شود.

خواه طرفدار خود دانه‌ی قهوه باشید یا اسپرسو و فرنچ پرس، این نوشیدنی محبوب روزانه توسط یک میلیارد نفر مصرف می‌شود. از قهوه‌ی بلو مانتین جامائیکا گرفته تا نوشیدنی‌های کمتر محبوبی همچون هاسیندا لا اسمرالدا، گران‌ترین قهوه های دنیا را در این مقاله برایتان معرفی خواهیم کرد.

گران‌ترین قهوه‌های سراسر دنیا

چه چیزی باعث گران شدن یک قهوه می‌شود و آن را به گرانترین قهوه دنیا تبدیل می کند؟ بخشی از قیمت یک قهوه به کمیاب بودن آن و بخش دیگر به مدت زمان فرآیند تولید قهوه بستگی دارد. در حالی که قهوه‌های ارزان ممکن است طعم تلخی داشته باشند، دانه‌های باکیفیت یک قهوه‌ی خوب دارای طعم بسیار بهتری هستند.

قهوه‌ی تک خاستگاه که با نام قهوه‌ی سینگل اورجین نیز شناخته می‌شود، معمولاً از سایر قهوه‌ها گران‌تر است. تعریف یک قهوه‌ی سینگل اورجین متفاوت است. برخی آن را قهوه‌ی حاصل از دانه‌های یک مزرعه یا ناحیه از کشور در نظر می‌گیرند. قهوه‌های سینگل اورجین معمولاً دارای طعم متمایز و کاراکتر منحصر به فرد است.

در ادامه، 10 مورد از گران‌ترین قهوه های دنیا را با هم بررسی می‌کنیم.

10. قهوه گیشا گواتمالا – Guatemala Geisha

قهوه گیشا گواتمالا که دانه‌های آن بین دو کوه آتش‌فشان رشد می‌کنند، یک قهوه‌ی تک خاستگاه از مزرعه‌ی نواوا گرانادا است. این مزرعه که در سن مارکوس قرار گرفته است، به کوه‌های آتش‌فشار تاکانا و تاجومولکو نزدیک است. خاک حاصلخیز آتش‌فشانی باعث شده است تا قهوه‌ی گیشا گواتمالا، طعمی شکلاتی و فندقی داشته باشد. این دانه‌های قهوه اصالتاً متعلق به اتیوپی تعلق هستند و 30 درصد کافئین کمتری نسبت به قهوه‌ی معمولی دارند.

قهوه گیشا گواتمالا دارای رگه‌های قوی از یاسمین، ترنج و همچنین ماندارین است. قهوه ولکانیکا توسط قرارداد اتحادیه جنگل‌های بارانی گواهی شده است. ولکانیکا هفتگی بیش از 120 نوع قهوه و روست تازه در تسهیلات روستینگ خود در آتلانتا ارائه می‌دهد. بررای سفارشات بیشتر از 60 دلار، ارسال به صورت کاملاً رایگان است.

9. قهوه هیمالین نپال – Nepal Himalayan

دانه‌های قهوه هیمالین نپال در مزرعه‌ی گرینول ارگانیک در نپال رشد می‌کنند. این کارخانه‌ی قهوه به خاطر رفتار عادلانه‌ای که با کارکنان و اعضای خانواده‌شان دارد، به خود افتخار می‌کند. در حالی که قهوه‌ی هیمالین نپال توانست جایزه‌ی بهترین قهوه را در دومین کنفرانس بین‌المللی قهوه در پاریس به دست آورد، طعمی شبیه به بلو مانتین جامائیکایی با قیمت بسیار کمتر دارد.

مزرعه‌ی گرینول ارگانیک در روستای دوح پوخاری در منطقه‌ی لامجانک نپال واقع شده است. این منطقه بیش از 4400 فوت ارتفاع دارد و یکی از حالخیزترین مناطق برای رشد قهوه در دنیا محسوب می‌شود. قهوه‌ی هیمالین نپال به صورت کاملاً ارگانیک رشد می‌کند و توسط کوشر گواهی شده است. این قهوه دارای رگه‌هایی از کرانبری، پرتقال و آلو با اسیدیته دلپسند است.

8. قهوه دیکاف سوئیس – Water Decaf Kona

قهوه‌ی دیکاف سوئیس از برند Koa Coffee دارای تمامی طعم‌های منحصر به فرد قهوه بدون کافئین است. روش تهیه‌ی این قهوه 100 درصد بدون استفاده از مواد شیمیایی است. در این فرآیند، کافئین از دانه قهوه استخراج شده و توسط زغال چوب فعال شده صاف می‌شود. دانه‌های قهوه بار دیگر به آب داغ برگردانده می‌شوند تا المان‌های طعم بدون کافئین را از آب مجدداً جذب کنند.

این روش باعث تولید قهوه‌ای می‌شود که 99.9 درصد بدون کافئین است و برای افرادی ایده‌آل می‌باشد که عاشق طعم قهوه هستند ولی کافئین درون قهوه موجب بی‌خوابی آن‌ها می‌شود. این قهوه به گونه‌ای بسته‌بندی شده است که وقتی آن را باز می‌کنید، به همان اندازه‌ی کارخانه تازه است. قهوه دیکاف سوئیس در سراشیبی‌های کوه آتش‌فشانی موآنا لوئا در هاوایی رشد می‌کند. این قهوه‌ی بدون کافئین به صورت بسته‌های دانه کامل یا پری گراند در دسترس است.

7. قهوه کونا هاوایی – Peaberry Hawaiian Kona

هاوایی برای قهوه‌ی کونا سبک ولی خوشمزه‌اش شهرت دارد. دانه‌های قهوه‌ی کونا هاوایی که در سراشیبی‌های کوه‌های آتش‌فشان این جزیره رشد می‌کنند، به صورت دستی چیده می‌شوند. برخی زا بهترین قهوه‌های کونا از Koa Coffee، یک کسب‌وکار خانوادگی کوچک، است. آن‌ها جایزه‌ی بهترین قهوه‌ی سال را برنده شده‌اند. قیمت قهوه کونا هاوایی از 42 دلار تا 88 دلار به ازای هر پوند است. این قهوه به عنوان شامپاین قهوه های دنیا لقب گرفته است. این قهوه‌ی دانه کامل به صورت تلخ یا مدیوم روست در دسترس است.

6. قهوه کوهستانی جامائیکا – Jamaica Blue Wallenford

یکی از مشهورترین قهوه‌های سراسر جهان، قهوه کوهستانی جامائیکاست. این قهوه به عنوان یکی از گران‌ترین قهوه های دنیا شناخته می‌شود و دلیل قیمت بالای آن، تقاضای زیاد است. این قهوه‌ی معطر و غنی که زا کوهستان‌های جامائیکا تهیه می‌شود، یادآور تعطیلات استوایی است.

برای این که قهوه‌ای در گروه قهوه کوهستانی جامائیکا قرار بگیرید، باید از منطقه‌ی کوهستانی از کشور تهیه شود. کوهستان‌های جامائیکا، بیشترین قهوه‌ی کوهستانی در ارتفاع 7000 فوت جهان را تولید می‌کنند. والنفورد یکی از بهترین انواع قهوه کوهستانی جامائیکا محسوب می‌شود که طعمی شدید و اسیدیته متعادل دارد. این قهوه که توسط دپارتمان کشاورزی جامائیکا گواهی شده است، یک قهوه‌ی مدیوم روست با رگه‌هایی از شکلات و پرتقال می‌باشد.

5. قهوه سانتا انا ال سالوادور – El Salvador Santa Ana

این قهوه‌ی منحصر به فرد از کشور ال سالوادور با استفاده از فرآیند Pulped Natural تهیه می‌شود. این روش که به نام روش فرآوری عسل نیز شناخته می‌شود، طعم شیرین، میوه‌ای و شکلاتی به دانه‌های قهوه می‌دهد.

دانه‌های این قهوه در سایه‌ی درختان رشد می‌کنند که برای محیط بهتر است و اجازه می‌دهد تا دانه به تدریج رشد کند. فرآیند تولید پیشرفته در کنار خاک حاصلخیز آتش‌فشانی منجر به یک فنجان قهوه‌ی بسیار خوشمزه می‌شود.

هر سفارش از این قهوه بلافاصله پس از روست شدن ارسال می‌گردد. بسته‌بندی قهوه سانتا انا ال سالوادور به دقت صورت می‌گیرد تا تازگی دانه‌های قهوه حفظ شوند. شما می‌توانید بین دارک روست، لایت روست، مدیوم روست یا دانه‌های سبز روست نشده انتخاب کنید.

4. قهوه اوسپینا دیناستی – Ospina Dynasty

قهوه اوسپینا به عنوان قدیمی‌ترین خانواده‌ی صاحب کارخانه قهوه در جهان، در سال 1835 تاسیس شد. موسس این کارخانه، دون ماریانو اوسپینا رودریگز، در عرصه‌ی رشد قهوه در کلمبیا پیشگام بوده است. او همچنین در سال 1857 به عنوان رئیس جمهور کلمبیا نیز انتخاب شد.

قهوه اوسپینا که در سراشیبی‌های آتش‌فشانی کوهستان آند رشد می‌کند، از دانه‌های کمیاب عربیکا تیپیکا به دست می‌آید. این دانه وقتی هنوز نرسیده‌اند، با دست چیده می‌شوند، پیش از شستشو، زیر نور آفتاب خشم، اسیب و روست می‌گردند. قهوه اوسپینا از جمله گران‌ترین قهوه های دنیا محسوب می‌شود که طعم منحصر به فردی دارد می‌توان رگه‌هایی از انواع توت‌ها و نارگیل را در آن حس کرد. قطعاً ارزش پرداخت این مبلغ بالا را دارد!

3. قهوه کوپی لواک – Kopi Luwak

کوپی لواک که به عنوان یکی از گران‌ترین قهوه های دنیا در نظر گرفته می‌شود، یکی از منحصر به فردترین قهوه‌ها نیز می‌باشد. کلمه‌ی کوپی در زبان مردوم اندونزی به معنی قهوه و لواک به معنی خز گربه زباد است.

قهوه‌ی کوپی لواک از سوماترا اندونزی تهیه می‌شود و اغلب با عنوان قهوه‌ی مدفوع گربه زباد نیز شناخته می‌شود. این بدان دلیل است که قهوه کوپی لواک توسط گربه‌ی خزدار آسیایی فرآوری می‌شود. این گربه تنها دانه‌های خام قهوه را می‌خورد. دانه در معده‌ی گربه می‌رسند و بخشی از این دانه‌های هضم شده توسط گربه دفع می‌شوند. کارگران کارخانه، دانه‌ها را جمع و بلافاصله آن‌ها را روست می‌کنند تا قهوه‌ی کوپی لواک به دست آید.

قهوه‌ی کوپی لواک از مدفوع گربه‌ها به دست می‌آید. دانه‌های قهوه ارزان می‌توانند طعم تلخی داشته باشند در حالی که دانه‌های گران‌تر دراای طعم و مزه‌ی بسیار بهتری هستند. گربه‌های زباد در قفس نیستند و به همیت دلیل است که قهوه کوپی لواک یکی از باکیفیت‌ترین قهوه های دنیا محسوب می‌شود چراکه گربه‌های زباد خود دانه‌ی قهوه‌ای که می‌خواهند بخورند را انتخاب می‌کنند. دانه‌های کوپی روست شده دارای طعمی شیرین و پیچیده با رگه‌هایی از چوب صندل، شکلات تلخ، زردآلو و آلو است.

2. هاسیندا لا اسمرالدا – Hacienda La Esmeralda

این قهوه که از پاناما تهیه می‌شود، متعلق به منطقه‌ی چیریکیو در جنوب غربی پاناماست. این منطقه‌ی کوهستانی دارای چندین نوع آب و هواست و به همین دلیل است که قهوه‌ی هاسیندا لا اسمرالدا، طعم منحصر به فردی پیدا می‌کند. مه خنک باعث کند شدن رسیدن دانه‌ها می‌شود؛ در نتیجه، دانه‌های قهوه طعم منحصر به فرد و خوشمزه‌تری پیدا می‌کنند.

هاسیندا لا اسمرالدا از جمله معروف‌ترین قهوه های دنیا در مزایده‌هاست و موفق به ثبت چندین رکورد نیز شده است. قهوه هاسیندا لا اسمرالدا، جایزه‌ی بهترین قهوه‌ی پاناما را برای چندین بار برنده شده است. برند قهوه‌ی هاسیندا لا اسمرالدا از سال 1967 توسط خانواده‌ی پیترسون راه‌اندازی شد. آن‌ها به تداوم و فرآوری دقیق خود افتخار می‌کنند.

شما می‌توانید از میان مدیوم روست باکیفیت یا دارک روست یا دانه‌های سبز (روست نشده) اگر می‌خواهید خودتان دانه‌ها را روست کنید، انتخاب نمایید.

1. گرانترین قهوه دنیا: قهوه عاج سیاه – Black Ivory Coffee

گرانترین قهوه دنیا از چیست. یکی از کمیاب‌ترین قهوه های دنیا، عاج سیاه است که با عنوان قهوه مدفوع فیل نیز شناخته می‌شود. قهوه‌ی عاج سیاه متعلق به کشور تایلند است که توسط فیل‌های این خورده و دفع می‌شود.

این قهوه دارای قیمت بالایی است که دلیل آن هم روش منحصر به فرد تولید می‌باشد. فیل‌ها در این منطقه به عنوان اعضای خانواده در نظر گرفته می‌شوند و با آن‌ها با عشق رفتار می‌شوند. حتی این فیل‌ها هر روز توسط مراقبان شستشو و تمیز می‌شوند.

قهوه عاج سیاه دارای طعم شکلات، تمبر هندی و ادویه است. این قهوه در یک بسته‌بندی شیک مشکی رنگ با مهر و موم طلایی بسته‌بندی می‌شود. درون ان، یک بسته‌ی مهر و موم شده از دانه‌های قهوه وجود دارد. آن می‌تواند یک هدیه‌ی بسیار ارزشمند و جذاب باشد.

اکنون که با 10 مورد از گران‌ترین قهوه های دنیا آشنا شدید و گرانترین قهوه دنیا را شناختید، نام قهوه‌ی محبوب خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.