لیست ۱۰ تایی پیشرفته ترین جنگنده جهان تا سال ۲۰۱۹ به همراه مشخصات

در این مطلب لیست 10 تا از پیشرفته ترین جنگنده جهان تا سال 2019 به همراه مشخصات آنها خواهید شناخت

آیا میدانید پیشرفته ترین جنگنده جهان کدام است ؟ ما در این مطلب و بر طبق آخرین آماره بدست آمده لیست 10 هواپیما که در لیست 10 پیشرفته ترین جنگنده جهان قرار دارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

نیروی هوایی یکی از حیاتی ترین بخش های هر ارتش برای محافظت از مرزهای کشور است و برتری هوایی چیزی نیست که بشو از آن به سادگی گذشت! از همه مهم تر، جت های جنگنده برای هرکشوری که می خواهد اقتدار هوایی خود را حفظ کرده و مواضع خود را به عنوان یک نیروی نظامی برجسته در جهان تضمین کند، الزامی است.

پیشرفته ترین جنگنده جهان چیست ؟ در حال حاضر، جت های جنگنده نسل پنجم پیشرفته ترین جت های جنگنده دنیا هستند.یکی از سازندگان هواپیماهای نظامی آمریکایی مارتین لاکهید (Martin Lockheed)، توضیح می دهد که نسل پنجم این جنگنده ها مشخصات زیر را دارند:

  • نهانکاری(اختفای) همه جانبه وقتی مسلح است؛
  • رادار با احتمال رهگیری کم، به این معنی که می تواند از چشم رادار به دور بماند؛
  • بدنه هواپیمایی با عملکرد بالا؛
  • تکنولوژی های الکترونیکی هوابرد پیشرفته؛
  • سیستم های کامپیوتری کاملاً یکپارچه با قابلیت اتصال به سیستم های دیگر برای آگاهی محیطی و موقعیتی.

10 تا از پیشرفته ترین جنگنده های جهان

با توجه به موارد بالا، به 10 جنگنده جت پیشرفته برتر در جهان می پردازیم.

10- داسو رافال (Dassault Rafale)

Dassault Rafale یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای جنگی جهاناین جت جنگنده طراحی شده توسط شرکت فرانسوی داسو یک جنگنده ی چندمنظوره است

وقتی نیروی هوایی فرانسه به دنبال هواپیماهای جدیدی برای جایگزینی با ناوگان فعلی خود بود، فرانسه، به منظور کاهش هزینه ها با توافق نامه ای با سایر کشورهای اروپایی موافقت کرد. با بروز اختلافات، فرانسه تصمیم گرفت تا جنگنده خود را طراحی و توسعه دهد- رافال. این جت جنگنده برای اولین بار در سال 2011 وارد مرزهای هوایی فرانسه شد و از آن موقع به عنوان یکی از بهترین هواپیماهای نظامی جهان شناخته شده است.

9- مک دانل داگلاس اف-15 ایگل (McDonnell Douglas F-15 Eagle)

مک دانل داگلاس اف-15 ایگل (McDonnell Douglas F-15 Eagle)
تصویر جنگنده فوق پیشرفته اف-15 در حال شکستن دیوار صوتی

طراحی شده توسط مک دانل داگلاس و بعدا توسط بوئینگ، اف-15 همچنان تولید می شود. اما، بوئینگ قرار است تولید آن را در سال 2022 متوقف سازد. اگرچه بیش از 35 سال پیش برای اولین بار تولید شد اما اف-15 همچنان به عنوان یک جنگنده بسیار توانمند در هوا به شمار می رود. هنوز هم توسط 4 کشور مورد استفاده قرار می گیرد: اسرائیل، ژاپن، عربستان سعودی و ایالات متحده.

اخیراً، یک اف-15 به سرخط عناوین مهم رسیده است چنانکه یک اف-15 اسرائیلی در 30000 پایی سایه بان(پوشش شفاف روی قسمت خدمه پرواز) خود را از دست داده است.

8- جی اف-17 تاندر (JF-17 Thunder)

جی اف-17 تاندر (JF-17 Thunder) most advanced fighter jetsجی اف-17 یا اف سی-1 ژیائولانگ یک جنگنده تهاجمی چندمنظوره است. طراحی شده توسط همکاری مشترک بین چین و پاکستان به منظور استفاده در نیروی هوایی پاکستان به عنوان یک جایگزین ارزان و مدرن برای ناوگان بزرگی از جنگنده ها، بمب افکن ها و پدافندها.

پس از مشکلات در تست و طراحی مجدد آن، PAF نهایتاً اولین جت های خود را در سال 2007 دریافت کرد. از آن زمان تاکنون، نیروی هوایی پاکستان به شدت بر جی اف-17 برای انجام ماموریت های مختلف در حوزه قلمروی خود اتکا کرده است. در سال 2013، PAC کامرا تولید بلوک2 جی اف-17 را آغاز کرد که یک جت بروز شده با قابلیت سوخت گیری هوایی، الکترونیک هوابرد بهتر، ظرفیت باربری بهتر، قابلیت های لینک داده و جنگ الکترونیکی است.

8- جت جنگنده هل تجاس (HAL Tejas)

HAL Tejas is an Indian fighter jetهل تجاس یک جت جنگنده هندی است که جایگزین میگ-21 می باشد که از سال 1964 توسط نیروی هوایی هند مورد استفاده قرار می گرفت. خلبانان هل تجاس را به خاطر مانورپذیری بالایش آن را تحسین می کنند. به این دلیل که در گرفتن اجازه عملیاتی با مشکل روبرو بود تولید نسل چهارم این جت جنگنده هندی به تازگی شروع شده است.

7- یوروفایتر تایفون (Typhoon)

جت جنگنده پیشرفته آلمانی با نام Typhoonدر میان تمام جت های جنگنده در این فهرست، داستان تایفون یکی از جالب ترین آن هاست. یک همکاری مشترک بین ایرباس، سیستم های BAE و لئونارد، یک شرکت ایتالیایی منجر به تولید تایفون شد. پس از طراحی در سال 1983، اولین تست پرواز رسمی در سال 1994 انجام شد. پرواز تایفون چندبار به تاخیر افتاد. پس از فروپاشی دیوار برلین و تغییر در دولت آلمان، صدرالعظم وقت آلمان وعده ی لغور این پروژه را داد. با این وجود، برنامه باقی ماند و پس از تاخیرهای بی شمار، آلمان اولین یوروفایتر تایفون را به خدمت گرفت.

6-لاکهید مارتین اف-22 رپتور (Lockheed Martin F-22 Raptor)

اف-22 رپتور یکی از 10 جنگنده پیشرفته دنیااولین جت جنگنده نسل پنجم در جهان، اف-22 رپتور در سال 2005 وارد خدمت شد. دولت ایالات متحده رپتور را در سال 2011 لغو نمود. اگرچه آن یک بخش حیاتی در USAF(نیروی هوایی ایالات متحده) به شمار می آمد اما به دلیل هزینه های توسعه و نگهداری و کمبود ماموریت های هوایی منجر به پایان تولید این جت شد. لاکهید آخرین رپتور را در سال 2012 به USAF ارائه داد.

با این وجود، اف-22 یک پیشگام بود. آن اولین جت جنگنده بود که سوپرکروز، مانورپذیری فوق العاده، نهانکاری و فیوژن سنسور را با هم ترکیب نمود.

5- میتسوبیشی ایکس-2 شین شین (Mitsubishi X-2 Shinshin)

Mitsubishi X-2 Shinshin
هواپیمای جنگنده نسل پنجم ژاپنی ها

یک نمونه منحصر به فرد در این فهرست، میتسوبیشی ایکس-2 شین شین یک هواپیمای آزمایشی نسل پنجم و یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای حال حاضر جهان است. اگرچه به خودی خود یک جت جنگنده نمی باشد اما ژاپنی ها از ایکس-2 به عنوان یک بستر آزمایشی برای تکنولوژی های دیگر جت جنگنده استفاده می کنند. تاریخچه این جت این است که ژاپن به دنبال جایگزینی جنگنده های فعلی ناوگان خود بود. دولت ژاپن برای احتمال خرید رپتورهای اف-22 قرارداد بست اما کنگره آمریکا هرگونه احتمال وقوع این قرار داد را به دلایل حفاظت از اسرار نظامی خود منتفی کرد.

اولین جنگنده شین شین در سال 2016 پرواز کرد و پس از آزمایش های موفقیت آمیز، میتسوبیشی تولید هواپیما را آغاز کرد. ایکس-2 نمونه پیشین اف-3، یک جت جنگنده نسل ششم است. قرار است ژاپنی ها تولید اف-3 را از سال 2027 آغاز کنند.

4- شنیانگ اف سی-31 (Shenyang FC-31)

Shenyang FC-31 هواپیما جنگنده پیشرفته کشور چیناف سی-31 یا جی-31 دومین جت جنگنده از نسل پنجم است که قرار است به نیروی هوایی چین معرفی شود. اگرچه نسبت به همتای خود، چنگدو جی-20 کمتر پیشرفته است اما همچنان یک جت جنگنده بسیار توانا می باشد. مشخصات دقیق آن به خارج از ارتش چین درز نکرده است. کارشناسان خارجی، خصوصاً آمریکایی بر این باورند که اف سی-31 با دیگر جنگنده های نسل پنجم همتراز است. با این وجود، جت بهتر بر اساس جمعی از فاکتورهای دیگر تصمیم گیری می شود. به عنوان مثال، آمادگی خلبان ها و قابلیت های رادار و سنسورهای هواپیما.

3- چنگدو جی-20 (Chengdu J-20)

Chengdu J-20 جت جنگنده نسل جدید و پیشرفته کشور چینگروه صنایع هوایی چنگدو در سال 2017 بهترین جت جنگنده چینی، جی-20 را معرفی کرد. پس از حدود 20 سال طراحی و توسعه، برای اولین بار در سال 2011 به پرواز درآمد. تغییرات اندکی پس از اولین پرواز در طراحی آن صورت گرفته است ازجمله یک مدخل جدید، روکش نهانکاری جدید و طراحی جدید تثبیت کننده های عمودی. علارغم برخی از مشکلات به وجود آمده پس از تولید، چنگدو جی-20 اولین جت جنگنده نسل پنجم در آسیا است.

2- سوخو-57 (Sukhoi Su-57)

ابتدا کلیپی دیدنی از شکوه و عظمت این جنگنده فوق پیشرفته روسیه را ببینید:

طراحی شده توسط شرکت سوخو، سوخو-57 قرار است پیشرفته ترین جت جنگنده روسی به لحاظ تکنولوژیکی باشد. این اولین جنگنده است که تمامی ویژگی های موجود در فهرست ویژگی های جنگنده های نسل پنجم را دارا می باشد. سرگی بوگدان اولین خلبانی بود که سوخو-57 را در سال 2010 آزمایش کرد. در مقایسه با اف-35، روسیه تنها 10 میلیارد دلار هزینه صرف تحقیق، توسعه و آماده سازی برای تولید سوخو-57 نمود.

انتظار می رود که نیروی هوایی روسیه آن ها را در سال 2019 در خدمت کامل درآوردند. با این وجوئ، در سال 2018، روزنامه نگارها دو سوخو-57 را در سوریه شناسایی کرده اند.

1- لاکهید مارتین اف-35 لایتنینگ 2 (Lockheed Martin F-35 Lightning II)

عکس پیشرفته ترین جنگنده کشور امریکا F-53نیروی هوایی ایالات متحده جدیدترین جت جنگنده خود و پیشرفته ترین جنگنده آمریکا را در سال 2015 معرفی نمود. اف-35 دارای سه نوع اصلی با تفاوت هایی در قابلیت های فرود آمدن آن هاست. هزینه تخمین زده شده برای برنامه اف-35 دیوانه کننده است. دولت آمریکا مبلغی معادل با 508/1 تریلیون دلار برای این جت جنگنده هزینه کرد. اما از طرف دیگر، لاکهید به گونه ای برنامه ریزی کرده است که USAF از این جت جنگنده تا سال 2070 استفاده کند. اگرچه اف-35 منتقدان خود را دارد اما به طور قطع نمی توان انکار کرد که این پیشرفته ترین جت جنگنده د رحال حاضر است.

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.