مناطق گردشگری وان ترکیه برای سفر در عید و دیگر ایام سال

یکی از مقصدهای گردشگری برای همه توریست ها و به خصوص برای ایرانیان شهر وان ترکیه است و علت این امر نزدیکی وان ترکیه به ایران نسبت به دیگر شهرهای ترکیه مانند استانبول می باشد. حتی می توان به صورت زمینی نیز به وان ترکیه سفر کرد فاصله وان تا مرز خوی در آذربایجان غربی تنها یک ساعت زمینی است. اگر نمی دانید تعطیلات عید به کجا مسافرت کنید می توانید وان ترکیه را انتخاب کنید. در ادامه مهمترین بناهای تاریخی در شهر وان ترکیه و همچنین مناطق توریست، تفریحی و هتل های شهر وان ترکیه را به شما معرفی می کنیم.

جاذبه های گردشگری شهر وان ترکیه

نزدیکترین مرز به شهر وان، مرز رازی است که در نزدیکی شهرستان خوی و بین پایانه مرزی بازرگان و سرو قرار دارد. شما به راحتی می توانید با عبور از مسیر زمینی به شهر وان وارد شوید. مرز رازی نسبت به مرز بازرگان خلوت و کم تردد است. شما می توانید از این طریق با طی کردن 104 کیلومتر و یک ساعت و نیم رانندگی از مرز رازی با شهر وان برسید.

شهر وان دارای طبیعت بسیار زیبا و قلعه های تاریخی است که گردشگران را به سمت خود جذب می کند. از جمله آثار تاریخی که می توان به آن اشاره کرد، قلعه وان، قلعه هوساپ، موزه وان، مسجد بزرگ سلجوقیه، کلیسای صلیب مقدس آکتامار، بزرگترین قلعه سنگی منطقه یعنی دژ وان و شهر تارخی توشپا. در ادامه به طور مختصر درباره هر کدام توضیح داده شده است.

دژ یا قلعه وان

پادشاه اورارتوپی ساردوری اول در میانه قرن نهم قبل از میلاد این قلعه را ساخته است. فاصله قلعه وان تا مرکز شهر حدود 5 کیلومتر می باشد که پایتخت ایالت اورارتو طوسبا نام داشت. در داخل قلعه وان مقبره‌های صخره‌ای سردوری، سنگر سردور، معبد روباز Analı Kız و دیوارهای شهر قرار دارد. همچنین در این قلعه کتیبه هایی وجود دارد که با خط میخی آشوری نوشته شده است و احتمال دارد به زمان سردوری اول تعلق داشته باشد.

مناطق دیدنی وان

قلعه هوساپ یا هوشاپ

قلعه هوشاپ در منطقه ای در 60 کیلومتری مرکز وان به نام گورپینار قرار دارد. این بنا را محمودی سلیمان در سال 1643 ساخته است. داخل قلعه هوساپ یک مسجد کوچک، آب انبار، خانه های روستایی و سیاه چال قرار دارد. از آن جایی که این قلعه در مسیر جاده ای ترکیه_ایران قرار دارد دارای اهمیت استراتژیک بالایی داشت، اما در میانه قرن نوزدهم به متروکه تبدیل شد. در اطراف این قلعه زوستای کوچکی ساخته شده که با کوشش در حفظ و نگهداری آن سالم مانده است.

کلیسا و جزیره آختامار یا آکدامار

کلیسای آکدامار در جزیره آکدامار قرار دارد که به آغتامار و آختامار نیز معروف است. این بنا به دست شاه گاکیک اول که از سلسله واسپوراکان است در سال 915 میلادی ساخته شده است. این کلیسا نمونه ای از هنر ارمنی قرون وسطایی است. این بنا در سال 1113 به صومعه تبدیل شد و آن را “کلیسای صلیب مقدس” نامیدند. جزیره آختامار به نام جزیره عشق نیز شناخته شده است که به یک داستان عاشقانه مرتبط است.

مناطق دیدنی وان

معرفی طبیعت بی نظیر وان

شهر وان دارای طبیعت و منظره های طبیعی و دریاچه های بسیار زیباست. از جمله مکان های زیبایی که می توانید در سفر به شهر وان ببینید می توان به دریاچه معروف وان، دودکش های پری، آبشار مرداییه، دریاچه ارک و پل شیطان اشاره کرد.

دریاچه وان

این دریاچه که توسط کوه های مرتفع آتشفشانی احاطه شده است، بزرگترین دریاچه سودای جهان با طول 120 کیلومتر است. دریاچه وان که از فوران کوه آتشفشانی نمروت و تجمع آب در دهانه آتشفشانی تشکیل شده است، یک دریاچه آتشفشانی است که در مرزهای تاتون واقع شده است. همچنین چهار جزیره در دریاچه وان وجود دارد. این جزایر عبارتند از آکدامار، چارپاناک، آدیر و جزیره کوش. رسیدن به تاتوان با کشتی از روی دریاچه وان امکان پذیر است.

مناطق دیدنی وان

دودکش های پری

دودکش های پری که مردم محلی آن را «وانادوکیا» می نامند، در روستای یاووزلار ولسوالی باشکاله قرار دارد. دودکش‌های پری وان که در اثر فرسایش صخره‌های پاشیده شده توسط کوه آتشفشانی Yiğit با باد و آب باران پدید آمده‌اند، از جالب‌ترین مکان‌ها هستند. وانادوکیا که دارای تقریباً 17 هزار دودکش پری و همچنین تونل ها و غارهای بسیاری است، 120 کیلومتر با وان فاصله دارد.

همچنین ببینید: مناطق دیدنی استانبول ترکیه

مناطق دیدنی وان

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه که در نزدیکی روستای کاراهان در ناحیه مرادیه وان واقع شده است، مقصدی مکرر برای کسانی است که می‌خواهند خنک شوند، به خصوص در ماه‌های گرم. ارتفاع آبشار حدود 50 متر است. آبشار مرادیه که نه تنها با ظاهرش بلکه با گیاهان سبز اطرافش یکی از جاهایی است که ارزش دیدن دارد، در ماه های زمستان یخ می زند. آبشار مرادیه که اغلب برای پیک نیک در تابستان ترجیح داده می شود، مکانی ایده آل برای کسانی است که می خواهند کمپ بزنند.

مناطق دیدنی وان

دریاچه ارچک

دریاچه ارچک که در 30 کیلومتری شرق دریاچه وان قرار دارد با طبیعت بی نظیرش بهشت ​​پرندگان است. تقریبا نیمی از 450 گونه پرنده در ترکیه در دریاچه ارچک زندگی می کنند. دریاچه ارچک که محل زندگی صدها گونه پرنده مانند فلامینگو، خرچنگ، سهره و اردک تابستانی است، موقعیت مهمی دارد، زیرا یکی از مناطق اسکان و تکثیر پرندگان مهاجر است. دریاچه ارچک که بزرگترین دریاچه بعد از دریاچه وان است نیز مقصدی مکرر برای تماشاگران پرندگان است.

مناطق دیدنی وان

دیگر مناطق دیدنی وان ترکیه

 • کتیبه خشایارشا
 • کلیسای واراگاوانک
 • مرکز خرید وان ای وی ام
 • مسجد کایا چلبی
 • قلعه چاووش‌ تپه یا ساردورینیلی
 • صومعه واراگاوانک
 • مسجد جامع وان
 • خانه گربه ها در وان
 • کاووس تپه
 • شهر تاریخی توشپا
 • پارک آبی وان

معرفی هتل های وان ترکیه

 • هتل تحت پالاس (Taht Palace Hotel)
 • هتل مای سوئیت (MY Suit Otel)
 • هتل هالدی وان (Haldi Hotel)
 • هتل رویال پالاس (Royal Palas Hotel)
 • هتل وان سوئیتز اوتل (Hotel Van Suites Otel)
 • هتل آپارتمان لاچین (Lacin Apart Otel)
 • هتل دیمت پارک (Dimet Park hotel)

توریستی ترین مناطق گردشگری دنیا

بکرترین مناطق جهان

جاهای دیدنی جزیره بالی اندونزی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.