درمان خانگی آفتاب سوختگی چیست؟

برای آفتاب سوختگی چه باید کرد؟

تابستان اینجاست و آفتاب سوختگی با تمام آن ساعاتی که در فصل تابستان در فضای باز سپری می شود، یک چیز اجتناب ناپذیر است. خوشبختانه برای همه ما، وسایل و موارد زیادی در خانه وجود دارد که می توانید برای خنک کردن سوزش، خارش و لایه برداری که به دلیل آفتاب آسیب می بیند استفاده کنید.

برای درمان خانگی آفتاب سوختگی چه باید کرد؟ آفتاب سوختگی در اثر قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماورا بنفش (UV) ایجاد می شود. هرچه بیشتر در معرض این اشعه قرار بگیرید، احتمال سوختن پوست شما بیشتر است. افرادی که پوست تیره دارند به سرعت افرادی که پوست کمرنگ دارند نمی سوزند زیرا آنها مقدار بیشتری رنگدانه ملانین تولید می کنند که از پوست در برابر آسیب UV محافظت می کند.

هرچه شدت سوختگی شما بیشتر شود، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بدن شما لایه آسیب دیده پوست را جایگزین کند. علائم خفیف آفتاب سوختگی معمولاً در مدت 3 تا 5 روز کاهش می یابد، در حالی که سوختگی شدیدتر ممکن است چند هفته طول بکشد.

درمان خانگی آفتاب سوختگی چیست؟

برای یادگیری در مورد ددرمان خانگی آفتاب سوختگی که می توانند به بهبود و آرامش پوست کمک کنند، ادامه این مطلب را بخوانید.

1. آب خنک

آفتاب سوختگی، اساساً التهاب پوست است. یکی از ساده ترین راه های درمان التهاب، خنک سازی ناحیه آسیب دیده است. یک روش موثر برای کمک فوری به آفتاب سوختگی، پریدن در آب است، خواه اقیانوس باشد، دریاچه یا رودخانه. غوطه وری در طول روز می تواند به بهتر شدن آفتاب سوختگی کمک کند. مراقب استخرها باشید، زیرا آب کلر می تواند پوست را بیشتر تحریک کند. همچنین باید از استفاده مستقیم از یخ خودداری کنید. اگرچه ممکن است در هنگام سوختن پوست جذاب به نظر برس ، اما در واقع می تواند به پوست بسیار حساس آفتاب سوختگی شما آسیب بیشتری برساند.

درمان خانگی آفتاب سوختگی

2. جوش شیرین و بلغور جو دوسر

برای درمان خانگی آفتاب سوختگی بهتر است  چند قاشق غذاخوری جوش شیرین در وان پر از آب خنک بریزید و حدود 15 تا 20 دقیقه در آن ماندن به کاهش آسیب آفتاب سوختگی کمک می کند. افزودن یک فنجان جو دوسر به حمام، تحریک را نیز تسکین می دهد و به پوست کمک می کند تا رطوبت طبیعی خود را حفظ کند.

3. آلوئه ورا

ژل داخل گیاه آلوئه ورا قرن هاست که برای انواع بیماری ها از ناراحتی معده گرفته تا عفونت های کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین تسکین آفتاب سوختگی از جمله مزیت های آلوئه وراست.

استفاده مستقیم از ژل روی پوست، موجب تسکین فوری گزش ناشی از آفتاب سوختگی می شود. همچنین می توانید از یک ژل 100 درصد آلوئه ورا استفاده نمایید. این ژل ها را می توانید در بیشتر داروخانه ها پیدا کنید.

4. چای بابونه

چای بابونه می تواند روح شما را تسکین دهد، اما همچنین می تواند درمان خانگی آفتاب سوختگی پوست  شما باشد. چای را به روال معمول دم کرده و بگذارید خنک شود. وقتی آماده شد  پارچه ای را در آن خیس کنید و آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

5. سرکه

نظرات در مورد استفاده از سرکه برای تسکین آفتاب سوختگی متفاوت است. برخی می گویند افزودن دو فنجان سرکه به آب خنک حمام می تواند باعث التیام سوختگی شود، در حالی که دیگران می گویند اسیدیته بالای سرکه فقط اوضاع را بدتر می کند.

آنچه باید بدانید: ایا ضدآفتاب را باید شست

6. لباس گشاد بپوشید

از آنجا که پوست شما خود را ترمیم می کند، حتماً لباسی بپوشید که به پوست شما نچسبد. پوست شما از مهمترین اندام بدن شما است، بنابراین بهتر است که به آن فضای کافی برای تنفس بدهید زیرا  آفتاب سوختگی بهبود می یابد. الیاف طبیعی مانند پنبه یا بامبو بهترین پوشش پس از آفتاب سوختگی را ایجاد می کنند.

درمان خانگی آفتاب سوختگی

7. آب زیادی بنوشید

از آنجا که پوست شما با آسیب ناشی از اشعه آفتاب دست و پنجه نرم می کند، به رطوبتی نیاز دارد که در طول مدت تابش خورشید از دست داده است.

8. مرطوب کننده را فراموش نکنید

پس از درمان اولیه، پوست شما هنوز هم به مراقبت نیاز دارد. یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از لایه برداری پوست انجام دهید – یا حداقل آن را به حداقل برسانید – استفاده مرتب از مرطوب کننده در مناطق آسیب دیده است. از مرطوب کننده های بدون بو و رنگ استفاده کنید تا تحریک پوست را به حداقل برسانید.

بیشتر بدانید
آب کافی بنوشید، خونسرد باشید و اگر آفتاب سوختگی خیلی دردناک است ، می توانید مقداری ایبوپروفن مصرف کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که دفعه دیگر که به بیرون از منزل می روید ،لباس مناسب پوشیده باشید تا پوست شما بیشتر در معرض آفتاب قرار نگیرد. اگر آفتاب سوختگی باعث تب می شود یا علائمی از کمبود آب دارید، با پزشک تماس بگیرید.
و به یاد داشته باشید ، ساده ترین راه برای درمان آفتاب سوختگی اجتناب از آن است.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.