انواع اشعه های خورشید و چگونگی تاثیر آن ها بر پوست را بشناسید

تاثیرات انواع اشعه های خورشید بر روی پوست

نور خورشید دارای اشعه هایی می باشد که باعث آسیب رساندن به پوست بدن و صورت می شود. در این مقاله درباره انواع اشعه های خورشید و تاثیر آن ها بر پوست صحبت می کنیم

نور خورشید حاوی اشعه ماوراء بنفش UV است که از انواع مختلفی از اشعه ها تشکیل شده است. انواع اشعه ماوراء بنفش که احتمالاً بیشتر با آن ها آشنا هستید ، اشعه های UVA و UVB هستند. این اشعه ها می توانند به طرق مختلف بر پوست تأثیر بگذارند. در این پست ، انواع اشعه های خورشید و تاثیر آن ها بر پوست و همچنین تفاوت های کلیدی بین اشعه های UVA و UVB ، چگونگی تأثیر آن ها بر پوست شما و آن چه می توانید برای محدود کردن آسیب های ناشی از نور خورشید انجام دهید را بررسی خواهیم کرد.

اشعه ماوراء بنفش چیست؟

اشعه ماوراء بنفش نوعی انرژی الکترومغناطیسی است و می تواند از منابع طبیعی مانند نور خورشید و همچنین منابع مصنوعی مانند لیزر ، چراغ های سیاه و تخت های برنزه تامین شود.

خورشید مهمترین منبع تابش اشعه ماوراء بنفش است.

اشعه ماوراء بنفش بر اساس طول موج طبقه بندی می شود: انواع اشعه های خورشید عبارتند از UVA طولانی ترین طول موج ،UVB طول موج متوسط و UVC کوتاهترین طول موج.

اشعه UVA

در اینجا برخی از حقایق مهم در مورد اشعه ماوراء بنفش (UVA) یکی از آشناترین انواع اشعه های خورشید و نحوه تأثیر آنها بر پوست آورده شده است.

 • آن ها طول موج بالاتری دارند ، اما سطوح انرژی کمتری نسبت به دیگر اشعه های ماوراء بنفش دارند.
 • نفوذپذیری بیشتری نسبت به اشعه UVB دارند ، به این معنی که می توانند بر سلول های عمیق تر پوست تأثیر بگذارند.
 • باعث آسیب غیر مستقیم به DNA می شوند.
 • باعث پیری زودرس پوست می شوند و منجر به عوارض قابل مشاهده ای مانند چین و چروک می شوند. همچنین با برخی از سرطان های پوست مرتبط هستند.
 • برخلاف اشعه UVB ، توسط لایه ازن جذب نمی شوند. حدود 95 درصد از اشعه ماوراء بنفش که به زمین می رسد ، اشعه UVA است.
 • باعث برنزه شدن فوری و آفتاب سوختگی می شوند. اثرات اشعه UVA فوراً ظاهر می شود.
 • اشعه UVA اصلی ترین نوع نوری است که در تخت های برنزه استفاده می شود.
 • آن ها می توانند در پنجره ها و ابرها نفوذ کنند.

اشعه UVB

یکی دیگر از انواع اشعه های خورشید اشعه یو وی بی است. در اینجا برخی از حقایق مهم در مورد اشعه ماوراء بنفش (UVB) و نحوه تأثیر آنها بر پوست آورده شده است.

 • نسبت به اشعه UVA ، اشعه UVB طول موج کوتاه تر و سطوح انرژی بالاتری دارد.
 • اشعه UVB به خارجی ترین لایه های پوست آسیب می رساند.
 • آن ها مستقیماً به DNA آسیب می رسانند.
 • اشعه ماوراء بنفش باعث بیشتر سرطان های پوست می شود ، اما می تواند در پیری زودرس پوست نیز نقش داشته باشد.
 • آن ها تا حدی توسط لایه ازن جذب می شوند ، اما برخی از اشعه ها هنوز از آن عبور می کنند. حدود 5 درصد از اشعه ماوراء بنفش که به زمین می رسد ، اشعه UVB است.
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UVB منجر به آفتاب سوختگی می شود. معمولاً ، اثرات اشعه UVB به تأخیر می افتد ، یا چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب ظاهر می شود.
 • بیشتر تخت های برنزه از ترکیبی از اشعه های UVA و UVB استفاده می کنند. ممکن است تخت های مخصوص برنزه کننده مخصوص UVB به عنوان ایمن معرفی شوند ، اما همچنان باعث آسیب به پوست می شوند. هیچ تخت برنزه ای برای استفاده ایمن نیست یا توصیه نمی شود.
 • آن ها به پنجره ها نفوذ نمی کنند و به احتمال زیاد توسط ابرها فیلتر می شوند.

اشعه UVC

یکی از خطرناکترین انواع اشعه های خورشید اشعه UVC است. اشعه ماوراء بنفش (UVC) دارای کوتاهترین طول موج و بالاترین سطح انرژی از سه نوع اشعه ماوراء بنفش است. در نتیجه ، آن ها می توانند صدمات جدی به تمام اشکال زندگی وارد کنند.

 • اشعه UVC به طور کامل توسط لایه اوزن فیلتر می شود. در نتیجه ، این اشعه های خورشید هرگز به زمین نمی رسند.
 • منابع مصنوعی UVC شامل مشعل های جوشکاری ، لامپ های مخصوص باکتری کش و لامپ های جیوه ای است.
 • اگرچه خطر سرطان پوست در نظر گرفته نمی شود ، اما اشعه UVC می تواند صدمات شدیدی به چشم و پوست انسان وارد کند ، از جمله سوختگی ، ضایعات و زخم های روی پوست.

چه زمانی پرتوهای UV خورشید قوی ترین هستند؟

انواع اشعه های خورشید تحت تاثیر برخی عوامل می توانند قوی تر یا ضعیف تر باشند. عوامل محیطی می توانند بر قوی ترین پرتوهای UV تأثیر بگذارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

زمان روز

بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر است. در طول روز، اشعه خورشید فاصله کمتری برای پوشش دارد. این باعث می شود قدرتمندتر شوند.

فصل

بیشترین میزان تابش اشعه ماوراء بنفش در ماه های بهار و تابستان است. در این فصول ، خورشید در زاویه بالاتری قرار دارد و این باعث افزایش شدت اشعه ماوراء بنفش می شود. با این حال ، خورشید هنوز می تواند در پاییز و زمستان شما را تحت تأثیر قرار دهد.

عرض جغرافیایی

بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در نواحی روی خط استوا یا نزدیک آن است ، جایی که اشعه ماوراء بنفش فاصله کمتری برای حرکت قبل از رسیدن به زمین دارد.

ارتفاع

اشعه ماوراء بنفش در ارتفاعات بالاتر قوی تر است زیرا فاصله کمتری برای پیمودن دارند.

لایه اوزن

لایه اوزن در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. اما گازهای گلخانه ای و آلاینده ها باعث نازک شدن لایه ازن شده و شدت UV را افزایش می دهد.

ابرها

ابرها برخی از اشعه های ماوراء بنفش را از رسیدن به زمین فیلتر می کنند. با این حال ، بستگی به نوع ابر دارد. ابرهای تیره و پر از آب ممکن است بیش از ابرهای نازک و بلند ، اشعه ماوراء بنفش را مسدود کنند.

بازتاب نور

اشعه ماوراء بنفش سطوحی مانند برف ، آب ، ماسه و روسازی را منعکس می کند و می تواند قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را افزایش دهد.

روش های محافظت از پوست در برابر اشعه های خورشید

خورشید یکی از منابع ویتامین D است ، به همین دلیل گاهی اوقات “ویتامین آفتاب” نامیده می شود.

با این حال از دریافت ویتامین D از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تخت های برنزه خودداری کنید ، زیرا اشعه UV می تواند باعث سرطان پوست شود.

در عوض ، توصیه می کنند رژیم غذایی سالمی داشته باشید که شامل غذاهایی باشد که منابع طبیعی ویتامین D هستند. اینها شامل ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ، ماهی تن ، ساردین و ماهی خال خالی است.

ویتامین D همچنین در قارچ های maitake ، زرده تخم مرغ و غذاها و نوشیدنی هایی که با ویتامین D غنی شده اند ، مانند برخی از شیرها ، غلات صبحانه و آب پرتقال وجود دارد. همچنین ممکن است بخواهید مکمل های ویتامین D را در نظر بگیرید.

برای حفظ سلامت پوست ، محافظت از خود در برابر اشعه خورشید بسیار مهم است ، به ویژه اگر می دانید که قرار است مدت طولانی در خارج از خانه باشید.

نکات زیر را برای محدود کردن آفتاب سوختگی ، پیری زودرس و آسیب DNA در نظر بگیرید:

1. کرم ضد آفتاب بزنید

کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که از طیف وسیعی محافظت می کند. این بدان معناست که کرم ضد آفتاب می تواند هر دو اشعه UVA و UVB را مسدود کند.

برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود توجه کنید که هیچ کرم ضد آفتابی 100 درصد در جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش موثر نیست. آکادمی پوست آمریکا استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر را توصیه می کند.

در صورت تعریق ، ورزش یا شنا ، حداقل هر 2 ساعت یا بیشتر باید کرم ضد آفتاب استفاده شود.

در حال حاضر ، تنها دو ماده ضد آفتاب اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم توسط سازمان غذا و دارو ایمن شناخته می شوند. این مواد در کرم های ضد آفتاب فیزیکی یافت می شوند.

2. کلاه گذاشتن

لباس ها می توانند در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. پارچه های خشک با بافت محکم بهتر است. بسیاری از شرکت های خارجی لباس هایی تولید می کنند که محافظت بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می کند. یک کلاه لبه پهن می تواند محافظت بیشتری از گوش و گردن شما ایجاد کند.

3. در سایه بمانید

با قرار گرفتن در سایه ، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم انواع اشعه های خورشید را محدود کنید. این امر بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر ، زمانی که اشعه UV قوی تر است ، بسیار مهم است.

4. از عینک آفتابی استفاده کنید

عینک آفتابی را انتخاب کنید که از UV محافظت می کند تا از آسیب به چشم و پوست اطراف جلوگیری کند.

کلام آخر

هر دو اشعه UVA و UVB می توانند به پوست آسیب برسانند.

اشعه UVA می تواند عمیق تر به پوست نفوذ کرده و باعث پیری زودرس سلول های پوست شود. حدود 95 درصد از اشعه ماوراء بنفش که به زمین می رسد ، اشعه UVA است.

5 درصد دیگر اشعه ماوراء بنفش UVB است. آنها سطوح انرژی بالاتری نسبت به اشعه UVA دارند و معمولاً به خارجی ترین لایه های پوست آسیب می رسانند و باعث آفتاب سوختگی می شوند. این اشعه ها مستقیماً به DNA آسیب می رسانند و عامل بیشتر سرطان های پوست هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.