کول اسکالپتینگ چیست و عوارض و خطرات کول اسکالپتینگ

کول اسکالپتینگ چیست و چگونه کار میکند ؟

کول اسکالپتینگ، کریولیپولیز نیز نامیده می شود و یک روش پزشکی است که به ازبین بردن سلول های اضافی چربی در زیر پوست شما کمک می کند. اگرچه مزایای مختلفی برای کول اسکالپتینگ، وجود دارد ، اگر به انجام این عمل فکرمیکنید، باید از خطرات آن نیز آگاه باشید.

در کول اسکالپتینگ، ، جراح پلاستیک از یک ابزار ویژه برای خنک کردن قسمت های خاصی از بدن شما تا دمای انجماد استفاده می کند. این عمل سلولهای چربی را در بخشی از بدن شما که تحت درمان قرار گرفته انجماد کرده و از بین می برد. با گذشت چند هفته از درمان ، این سلولهای مرده چربی به طور طبیعی تجزیه می شوند و از طریق کبد شما از بدن خارج می شوند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، کول اسکالپتینگرا به عنوان یک درمان بی خطر پزشکی تأیید کرده است. کول اسکالپتینگ، مزایای بسیاری نسبت به لیپوساکشن سنتی دارد. این عمل نیاز به یک جراحی جدی ندارد و نیازی به زمان بهبودی ندارد. و در کاهش سلولهای چربی در یک منطقه معین از درمان تا 20 تا 25 درصد مؤثر است.

با این حال ، کول اسکالپتینگ، می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند و برای همه  افراد توصیه نمی شود.

خطرات و عوارض جانبی

برخی از عوارض جانبی رایج کول اسکالپتینگ، عبارتند از:

 1. احساس درد در عضو مورد نظر

در کول اسکالپتینگ، پزشک بخشی از بدن را که تحت درمان قرار می گیرد بین دو صفحه خنک کننده قرار می دهد. که ممکن است به شما حسی از کشش یا کشیدن را که باید برای مدت زمان یک یا دو ساعت به وجود بیاورید ، القا کند.

 1. درد و گرفتگی در عضو مورد نظر

محققان دریافتند که یک عارضه مشترک رایج کول اسکالپتینگ درد ، لک در محل درمان است. این احساسات معمولاً بلافاصله پس از درمان شروع می شوند و تا حدود دو هفته پس از درمان ادامه می یابند. سرمای شدید که پوست و بافت در حین کول اسکالپتینگ متحمل میشنوند ، می تواند علت آن باشد.

یک مطالعه از سال 2015 ، نتایج افرادی را بررسی کرد که طی یک سال 554 عمل کریپولیپولیز انجام داده بودند. این بررسی نشان داد که درد پس از درمان معمولاً 3-11 روز طول می کشد و به تنهایی از بین می رود.

 1. قرمزی موقت ، تورم ، کبودی و حساسیت پوست در محل درمان

عوارض جانبی رایج کول اسکالپتینگ موارد زیر را شامل می شود:

 • قرمزی موقتی
 • ورم
 • کبودی
 • حساسیت
 • اینها در اثر قرار گرفتن در معرض سرما ایجاد می شود.و معمولاً بعد از چند هفته به تنهایی از بین می روند. این عوارض جانبی به وجود می آید زیرا کول اسکالپتینگ بر روی پوست به روشی مشابه سرمازدگی تأثیر می گذارد ، در این حالت بافت چربی را دقیقاً زیر پوست هدف قرار می دهد. با این حال ، CoolSculpting بی خطر است و به شما سرمازدگی نمی دهد.

4- هایپرپلازی چربی پارادوکسیک در محل درمان

یک عارضه جانبی بسیار نادر اما جدی از CoolSculpting ، هیپرپلازی چربی پارادوکسیکال است. این بیشتر در مردان مشاهده می شود. این بدان معنی است که سلولهای چربی در محل درمان به جای کوچکتر بزرگتر می شوند. هنوز مشخص نشده است که چرا این اتفاق می افتد. اگرچه این یک عارضه جانبی آرایشی و بهداشتی است نه از نظر جسمی خطرناک ، هیپرپلازی چربی پارادوکسیکال به خودی خود از بین نمی رود.

چه کسی نباید از کول اسکالپتینگ استفاده کند؟

کول اسکالپتینگ یک روش درمانی ایمن و مؤثر برای کاهش چربی بدن در بیشتر افراد است. با این وجود عده ای هستند که نباید این روش را امتحان کنند. افرادی که شرایط زیر دارند نباید کول اسکالپتینگ انجام دهند:

 • کرایوگلوبولینمی
 • بیماری آگلوتینین سرما
 • هموگلوبولینوریای سرما پاروکسیسمال

کول اسکالپتینگ می تواند برای افراد مبتلا به این اختلالات عوارض جدی ایجاد کند.

لازم است که قبل از جستجوی جراح پلاستیک یا زیبایی برای انجام این عمل با پزشک خود صحبت کنید.

توجه داشته باشید که CoolSculpting درمانی برای چاقی نیست. در عوض ، می تواند به از بین بردن مقادیر کمی از چربی اضافی که به راحتی با رژیم و ورزش به تنهایی از بین نمی رود کمک کند.

خلاصه

اگر گزینه‌ی  خوبی برای آن هستید ، کول اسکالپتینگ بهتر از سایر روشهای از بین بردن چربی است. سلولهای چربی منجمد شده توسط کول اسکالپتینگ هرگز بر نمی گردند زیرا بدن آنها را از بین می برد. هیچ برشی وجود ندارد زیرا این روش نیاز به جراحی ندارد و هیچ زخمی بعد از عمل وجود ندارد. همچنین زمان استراحت یا ریکاوری لازم خاصی ندارد. نتایج ممکن است در کمتر از چند هفته شروع شود ، با این که بیشتر افراد نتیجه کامل را سه ماه بعد از درمان نهایی خود تجربه می کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.