راه درمان فوبیای ارتفاع + علت آن

ترسیدن از ارتفاع، عادی است اما ترس بیش از حد که باعث ناراحتی و اجتناب منظم می شود ممکن است نشانه ای از آکروفوبیا باشد. خوشبختانه، تمام اختلالات اضطرابی، از جمله آکروفوبیا، قابل درمان هستند. افرادی که تحت درمان قرار می گیرند، اغلب قادر به مدیریت و کنترل علائم خود هستند.

بیشتر مردم کمی از ارتفاع می ترسند، اما برای برخی این ترس می تواند ناتوان کننده باشد، که ممکن است نشان دهنده این باشد که آنها با نوعی اختلال اضطرابی به نام آکروفوبیا دست و پنجه نرم می کنند. از آنجایی که افراد مبتلا به آکروفوبیا هنگام قرار گرفتن در مکان های مرتفع دچار اضطراب شدید یا حملات پانیک می شوند، تمایل دارند از آنها اجتناب کنند. مانند همه فوبیاها، آکروفوبیا با درمان یا ترکیبی از دارو و درمان قابل درمان است. اگر آکروفوبیا مانع از زندگی شما می شود، به یک درمانگر که در درمان فوبیا تخصص دارد، مراجعه کنید. در ادامه این مطلب به بیان راه های درمانی فوبیا و ترس از ارتفاع و دلایل آن می پردازیم.

آکروفوبیا و یا ترس از ارتفاع چیست؟

آکروفوبیا یک فوبی خاص یا نوعی اختلال اضطرابی ناشی از ترس از ارتفاع است. افراد مبتلا به این عارضه زمانی که در مکان‌های مرتفع قرار می‌گیرند دچار حملات شدید اضطراب و هراس می‌شوند و از ترس از آنها اجتناب می‌کنند.

کسی که ترس از ارتفاع دارد اما به ندرت در معرض مکان های بلند قرار می گیرد، ممکن است تشخیص داده یا درمان نشود، مگر اینکه شرایط او تغییر کند و به طور منظم تری در معرض ارتفاع قرار گیرد. آکروفوبیا تنها زمانی ایجاد می‌شود که یک اضطراب عمومی در مورد ارتفاع باعث ناراحتی منظم شود.

بسیاری از افراد آکروفوبیک ترس ها، فوبیاها و علائم دیگری را تجربه می کنند که با ترس آنها از ارتفاع همزمان است.

مطالب پیشنهادی: درمان ترس از فضای بسه

عدم تحمل بصری ارتفاع (VHI)

ناتوانی در تحمل نگاه کردن به مکان‌های مرتفع یا پایین آمدن از مکان‌های بلند، که هر دو باعث ایجاد اضطراب می‌شوند.

 • سرگیجه: سرگیجه شدید که گاهی به دلیل نگاه کردن به پایین از مکان های مرتفع و احساس اضطراب ایجاد می شود.
 • Bathmophobia: ترس از پله ها یا شیب های تند
 • Climacophobia: ترس شدید و عدم تحمل از کوهنوردی
 • ایروفوبیا: ترس خاص از پرواز یا سفر هوایی

مقایسه ترس عادی از ارتفاع در مقابل آکروفوبیا

کارشناسان می گویند که تقریباً یک نفر از هر پنج نفر ترس قابل توجهی از ارتفاع را تجربه می کند که این ترس را به یک ترس بسیار رایج تبدیل می کند. با این حال، تقریباً یک نفر از هر بیست نفر معیارهای بالینی آکروفوبیا را دارد، که این واقعیت را برجسته می کند که بین ترس و فوبیا تفاوت وجود دارد.

ترس از ارتفاع از افتادن از ارتفاعات و انجام رفتارهای بی پروا جلوگیری می کند، افرادی هستند که ترس غیرمنطقی و بیش از حد از ارتفاع دارند. آن‌ها آنقدر اضطراب در مورد ارتفاع را تجربه می‌کنند که شروع به تداخل با کیفیت زندگی و توانایی عملکرد آنها می‌کند. این یک فوبیا در مقابل یک ترس عادی است و معمولاً نیاز به درمان دارد.

مطالب مرتبط: درمان ترس از مار

علائم و نشانه های ترس از ارتفاع

همه فوبیاها ترس های خاصی را توصیف می کنند که باعث علائم شدید اضطراب می شوند و منجر به رفتارهای اجتنابی می شوند. معیارهای یکسانی برای تشخیص همه فوبی‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و از DSM-5 ( راهنمای مرجعی که پزشکان از آن برای تشخیص همه شرایط سلامت روان استفاده می‌کنند) استخراج شده است.

طبق DSM-5، علائم و نشانه های آکروفوبیا عبارتند از:

 • ترس مشخص و مداوم که بیش از حد یا غیرمنطقی است، ناشی از ارتفاعات یا مکان‌های بلند.
 • ترس ارتفاعات یا مکان‌های مرتفع تقریباً همیشه باعث ترس یا اضطراب فوری می‌شوند.
 • ترس یا اضطراب با خطر واقعی ناشی از ارتفاعات یا مکان‌های مرتفع و بافت اجتماعی-فرهنگی تناسبی ندارد.
 • از ارتفاعات یا مکان های مرتفع به طور فعال اجتناب می شود یا با ترس یا اضطراب شدید تحمل می شود.
 • ترس، اضطراب یا اجتناب باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم می شود.
 • ترس، اضطراب یا اجتناب مداوم است و معمولاً شش ماه یا بیشتر طول می کشد.
 • این اختلال با علائم یک اختلال روانی دیگر مانند اختلال اضطراب فراگیر، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) بهتر توضیح داده نمی شود.
 • هنگام قرار گرفتن در ارتفاع از زمین احساس وحشت می کنید.
 • عرق کردن، تنگی نفس، سرگیجه یا ضربان قلب در مکان‌های مرتفع
 • احساس تهوع یا ناراحتی معده هنگام قرار گرفتن در ارتفاع
 • قبل از قرار گرفتن در مکان‌های مرتفع احساس عصبی، نگرانی یا تنش می‌کنید
 • تغییر برنامه یا روال خود برای اجتناب از ارتفاعات یا مکان های مرتفع
 • هراس یا حمله اضطراب در مکان های مرتفع
بیشتر بخوانید : درمان سوشیال فوبیا

اثرات ترس از ارتفاع 

اکثر افرادی که برای آکروفوبیا تشخیص داده شده و تحت درمان قرار می گیرند، اثرات و آسیب های قابل توجهی را در نتیجه ترس از ارتفاع گزارش می کنند. اغلب، این به این دلیل است که سبک زندگی، شغل یا محیط زندگی آنها باعث می شود که آنها به طور منظم در معرض ارتفاع قرار بگیرند. فوبیا اغلب منجر به رفتارهای اجتنابی می شود که اغلب با تأثیرات منفی که افراد مبتلا به این شرایط گزارش می کنند مرتبط است.

دلایل ترس از ارتفاع

فوبیا در پاسخ به تجربیات خاص، به ویژه تجربیات منفی یا آسیب زا ایجاد می شود. به عنوان مثال، زمین خوردن و شکستن استخوان در حین اسکی می تواند منجر به آکروفوبیا شود. این نوع تجارب ترسناک و منفی می تواند باعث شود که افراد ارتباط منفی با ارتفاع ایجاد کنند و هنگامی که دوباره با آنها روبرو می شوند واکنش ترس شدیدی را به همراه دارند.

برخی از افراد نیز به تقلید از والدین، در دوران کودکی دچار فوبیا می شوند. به عنوان مثال، بزرگ شدن در خانه با افرادی که از ارتفاع می ترسند ممکن است باعث شود که کودک این ترس را در خود ایجاد کند. ژنتیک همچنین می تواند در تعیین خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی در افراد نقش داشته باشد، به این معنی که افراد دارای سابقه خانوادگی اضطراب یا فوبیا ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این وضعیت باشد.

در برخی موارد، ترس از ارتفاع طبیعی است. این بخشی از غرایز طبیعی بقای ما است که ما را به موقعیت‌های ترسناکی سوق می‌دهد که می‌تواند منجر به آسیب دیدگی فرد یا مرگ شود. متأسفانه، هرچه فرد بیشتر از ترس خود دوری کند، فوبیای او بدتر می شود، به همین دلیل است که فوبیا اغلب در صورت عدم درمان بدتر می شوند.

درمان ترس از اتفاع

مؤثرترین درمان برای ترس از ارتفاع، درمان شناختی-رفتاری (CBT) همراه با مواجهه است (که به آن مواجهه درمانی نیز می‌گویند). در این درمان، فردی از نزدیک با یک درمانگر کار می کند تا به تدریج یاد بگیرد که به جای اجتناب از انواع موقعیت های مرتبط با قد که باعث ناراحتی آنها می شود، نزدیک شود. هدف این درمان این است که به مشتری کمک کند بیاموزد که نتایجی که از آنها می ترسد در موقعیت هایی که از آنها اجتناب کرده اند، بعید است اتفاق بیفتد و یاد بگیرند که می توانند سطح پریشانی را که در موقعیت های مربوط به قد تجربه می کنند، تحمل کنند.

در ابتدا ممکن است از یک فرد خواسته شود که یک مکان بلند را تجسم کند یا به آن فکر کند، و از آنجایی که می تواند این فکر را تحمل کند، ممکن است از او خواسته شود به عکس یا فیلمی که از یک مکان بلند گرفته شده است نگاه کند. اخیراً استفاده از فناوری واقعیت مجازی در مواجهه درمانی افزایش یافته است که می تواند تجربه ای خیالی با کیفیت واقعی تری ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: آیا فوبیا درمان دارد؟

1. دارو درمانی

افراد مبتلا به آکروفوبیا ممکن است بخواهند برای رفع علائم اضطراب خود دارویی دریافت کنند. در حالی که دارو می تواند به کاهش علائم اضطراب کمک کند، اما به عنوان یک درمان مستقل موثر برای فوبیا در نظر گرفته نمی شود و تنها همراه با درمان یا سایر درمان های رسمی توصیه می شود.

10 قدم برای غلبه بر ترس از ارتفاع 

افرادی که با ترس از ارتفاع دست و پنجه نرم می کنند، اغلب از یافتن یک درمانگر و شروع درمان سود می برند. علاوه بر درمان، راه هایی وجود دارد که افراد می توانند به تنهایی بر ترس خود از ارتفاع غلبه کنند.

در اینجا ده مرحله برای غلبه بر ترس از ارتفاع آورده شده است:

1. ترس ها و باورهای غیرمنطقی را با یافتن آمار و حقایق واقعی در مورد احتمال سقوط، سقوط هواپیما و غیره به چالش بکشید.

2. تکنیک‌های تجسم مثبت می‌توانند به مقابله با بدترین سناریوهای الگوهای تفکر که منجر به اضطراب می‌شوند، کمک کنند. آنها شامل استفاده از تخیل شما برای تجسم موقعیت های دقیق، مکان ها یا تجربیاتی هستند که مثبت و لذت بخش هستند.

3. برای پرهیز از ارتفاعات دست از سر خود برندارید، زیرا این در واقع می‌تواند فوبیای شما را بدتر کند و دفعه بعد که در مکانی مرتفع هستید بیشتر مضطرب شوید.

4. برای مقابله با ترس خود فقط به الکل، مواد مخدر یا حتی داروهای ضد اضطراب تجویز شده تکیه نکنید. انجام این کار می تواند یک وابستگی ناسالم را تقویت کند و شما را نسبت به توانایی خود برای رویارویی با ترس خود بدون این ماده کمتر اعتماد کند.

5. از مهارت های تمرکز حواس استفاده کنید تا توجه خود را به چیزی در لحظه کنونی جلب کنید که به شما کمک می کند احساس امنیت، ثبات و زمین داشته باشید، مانند تمرکز روی پاهای خود روی زمین، دست خود روی ریل و غیره.

6. اگر در سفرهای طولانی با هواپیما هستید، با آوردن کتاب، موسیقی و وسایلی که ذهنتان را فعال و درگیر نگه دارید، حواس خود را پرت کنید.

7. درباره احساسات و ترس‌های خود با کسی که با شماست آشکارا صحبت کنید و به جای اینکه ترس‌هایتان را پنهان کنید یا سعی کنید ترس‌هایتان را پنهان کنید، برای حمایت و تشویق به او تکیه کنید.

8. شجاعت خود را با شروع با موقعیت‌های کوچک و آسان که در معرض ارتفاعات قرار می‌گیرید و ایجاد موقعیت‌های دشوارتر افزایش دهید.

9. سطوح استرس خود را با انجام مراقبت از خود، دریافت تغذیه و استراحت کافی و تلاش برای حفظ سلامت و تعادل خود مدیریت کنید.

10. راه هایی برای لذت بردن از مکان های مرتفع با گرفتن عکس، امتحان اسکی یا اسنوبورد، یا انجام فعالیت های سرگرم کننده دیگری که شامل ارتفاع است بیابید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.