علت درد پاشنه پا

آیا تابحال درد پاشنه پا را تجربه کرده اید؟ احساس درد در کف پا که ممکن است راه رفتن شما را با مشکل مواجه کند. درد کف پا یا درد پاشنه پا، هنگام قرار دادن پا بر روی زمین احساس می شود و شما را اذیت می کند. اما سوال اینجاست که علت درد در پاشنه پا چیست و درد پاشنه پا نشانه چه چیزی می باشد؟ و یا اینکه درد پاشنه پا چپ نشانه چیست یا درد پاشنه پا راست نشانه چیست؟

تغییرات در ساختار پا به لحاظ درونی و بیرونی می تواند نشان دهنده عوامل مختلفی باشد اما برای آگاهی دقیق از علت درد در کف پا برای درمان سریع آن بهتر است مطلب زیر را مطالعه کنید تا بارایج ترین دلایل درد پاشنه پا صبحگاهی و … و راههای درمان آنها آشنا شوید.

سایت مینویسم برای رهایی از میخچه پا و درمان خانگی میخچه در منزل نیز راهکارهای مفیدی را ارائه داده است.

درد در پاشنه پا نشانه چیست؟

درد در کف پا ممکن است بر اثر پیاده روی طولانی مدت و یا سرپا ایستادن های طولانی مدت اتفاق بیفتد که با استراحت و حمام آب گرم قابل درمان است، اما گاهی احساس درد در پاشنه پا نشانه آرتروز و یا عفونت باشد.

اطلاعات مفید درباره کبد چرب

اصلی ترین علت درد پشت پاشنه پا فشار طولانی مدت است اما دلایل دیگری نیز موجب درد کف پا می شود که به آنها اشاره خواهیم کرد:

دلایل و علت درد پاشنه پا

 • چاقی و اضافه وزن
 • افزایش سن و تغییر بافت عضلات پا
 • صاف بودن کف پا
 • استفاده طولانی مدت از کفش نامناسب و غیر استاندارد
 • چرخش پا به خارج که در اصطلاح علمی Pronation نامیده می شود
 • راه رفتن طولانی مدت روی سطح غیر هموار
 • وارد شدن ضربه سنگین به پا
 • تغییر فعالیت بدنی و افزایش فعالیت در مقایسه با قبل

درد پاشنه پا نشانه چه بیماری است؟

درد پاشنه پا نشانه چه بیماری استالتهاب پا می تواند دلیل درد پاشنه پا باشد

علت درد پشت پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب ممکن است نشان دهنده نوعی التهاب در کف پاشنه پا باشدکه علاوه بر پاشنه پا، انگشتان پا را نیز درگیر می کند و بعد از برخاستن از خواب با درد بیشتری همراه می باشد و به قسمت پاشنه و قوس پا فشار وارد می کند.

درمان درد کف پا که ناشی از التهاب باشد با استفاده از کفش مناسب و استراحت دادن به پا قابل درمان است.

خارپاشنه

خار پاشنه به نوعی از درد در کف پاشنه پا اطلاق می شود که با حالت سوزش در کف پا همراه است که معمولا مبتلایان به این نوع از درد کف پا حالت آنرا به سیخ زدن به پا تعبیر می کنند. خارپاشنه بر اثر دویدن بیش از حد و راه رفتن و ایستادن نامناسب ایجاد می شود و در افرادی که دارای کف پای صاف و افرادی که قوس پای آنها زیاد است بیشتر دیده می شود.

درمان خار پاشنه از طریق استراحت و استفاده از مخصوص خار پاشنه و یا استفاده از پدهای مخصوص پاشنه پا قابل درمان است.

شکاف پاشنه

شکاف پاشنه یکی دیگر از علت های در پاشنه پا است که معمولا بر اثر ایجاد ضربه به کف پا در اثر تصادف و یا افتادن بوجود می آید و با کبودی، ورم و درد همراه است.

برای درمان ترک پاشنه باید از فیزیوتراپ کمک بگیرید و با پزشک مشورت کنید.

پینه پا

یکی دیگر از علل رایج در درد پاشنه پا، پینه پا است که در آن لبه پا باد می کند و با افزایش سن و یا استفاده از کفش غیر استاندارد تشدید می شود. در صورت خفیف بودن پینه پا استفاده از کفش طبی به درمان آن کمک می کند.

مورتون نوروما

این عارضه که در نهایت به بروز درد در کف پاشنه پا منجر می شود به شکل ضخیم شدن بافت اطراف عصب بین انگشتان پا خود را نشان می دهد در خانم ها به دلیل استفاده از کفش پاشنه بلند بیشتر دیده می شود و با درد در ناحیه پاشنه پا و بی حسی در قسمت سینه پا همراه است. معمولا علت درد پاشنه پا در زنان استفاده از کفش های مناسب و یا ایستادن های طولانی مدت برای انجام کارهای روزمره است.

برای درمان این مشکل سعی کنید از کفش های استاندارد استفاده کنید و در صورت طولانی شدن درد از پزشک مشورت بگیرید.

گرفتگی عصب

گاهی اوقات در اثر پیچ خوردگی یا شکستگی ممکن است عصب پای شما  بر اثر پیچ خوردن پا و یا تورم دچار گرفتگی شود که با درد در ناحیه کف پاشنه پا خود را بروز می دهد.

التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل مسئولیت اتصال ساق پا به پاشنه را به عهده دارد و گاهی به دلیل فشار سنگین به پاها دچار درد و التهاب می شود که در نهایت به درد کف پا منجر می شود و با استراحت و مسکن قابل درمان است.

درد پشت پاشنه پا و کمبود ویتامین نیز با هم در ارتباط هستند و گاهی کمبود ویتامین کلسیم، پتاسیم یا منیزیم می تواند علت درد در ناحیه پاشنه پا باشد.
درد پاشنه پا

علت درد پاشنه پا چیست و چطور درمان می‌شود؟

ددر پاشنه پا معمولا در اثر فشار و کار و یا ورزش های سنگین بروز پیدا می کند.

درمان گیاهی درد پاشنه با طب سنتی

در صورت شدید نبودن درد پاشنه پا، با استفاده از مواد گیاهی و طبیعی در خانه می توان برای درمان درد پاشنه پا اقدام کرد:

 • استفاده بیشتر از میوه و سبزیجات و دوری کردن از مواد گوشتی 
 • مصرف سرکه سیب
  در این روش درمان گیاهی درد پاشنه پا، سرکه سیب را بهمراه کمی آب روی حرارت قرار داده و و پارچه ای نخی را داخل ظرف بیندازید تا همه مایع را جذب کند و دستمال را کف پاشنه پا قرار دهید و دستمال دیگری نیز روی آن قرار دهید تا گرمای دستمال خارج نشود. به مدت ۱۵ دقیقه در محل پاشنه پا قرار دهید و روزانه این کار را تکرار کنید.
 • استفاده از فلفل هندی

فلفل هندی با گرمایی که ایجاد می کند به تسکین درد کمک می کند و برای درمان گیاهی درد پاشنه توصیه می شود.

درمان خانگی درد پاشنه با فلفل هندی:

۱ قاشق فلفل هندی با کمی روغن زیتون را ترکیب کنید و به مدت ۱۵ دقیقه روی پاشنه پا قرار دهید و سپس با آب گرم شستشو دهید. تکرار این کار برای ۳ بار در روز کافی است.

درمان درد پشت پاشنه پا

در صورتی که درد کف پا شدید باشد و با طب سنتی و روش های خانگی قابل درمان نباشد باید به پزشک مراجعه کرد و معالجه درد کف پاشنه پا به چند روش انجام می شود:

 • استفاده از داروهای ضد التهاب برای کاهش درد
 • استفاده از فیزیوتراپی
 • درمان درد پاشنه کف پا از طریق شوک درمانی یا امواج صدا
 • ورزش های کششی با توصیه و مشورت پزشک

چند نکته مهم در مورد درد پاشنه پا و زانو

 • از پیاده روی و سرپا ایستادن های طولانی مدت به شدن پرهیز کنید
 • کفش های پاشنه بلند و یا نوک تیز استفاده نکنید
 • خود سر و بدون مشورت پزشک، مسکن هایی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید
ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید