چه عواملی باعث پف کیک می شود (راز پف دارشدن کیک)

عوامل مهم در پف دار شدن کیک

در اینجا خواهید آموخت که چه چیزی باعث بالا آمدن و پف دار شدن یک کیک می شود.

پخت کیک نیاز به تمرین زیادی دارد تا بتوانید درک کنید که چه عواملی باید در کنار هم قرار بگیرند تا یک کیک عالی و بی عیب و نقص داشته باشید، بنابراین عمدتا باید بفهمید که کجا اشتباه کرده اید و در تلاش های بعدی از اشتباه مشابه اجتناب کنید. به منظور جلوگیری از فرو رفتن کیک مهم است که بدانید چه چیزی باعث پف کردن کیک می شود و برای پف دار شدن کیک چه باید کرد.

چه عواملی باعث پف کردن کیک می شود

آیا می دانید علت پف دار شدن کیک چیست؟ در ادامه عوامل کلیدی برای تهیه و پخت یک کیک پف دار و پوک را به شما خواهیم گفت:

 • آرد

  برای تهیه کیک اسفنجی پف دار، سعی کنید آرد را قبل از استفاده 2 الی 3 بار الک کنید.

 • تخم مرغ

  سفیده: معمولا در تهیه کیک زرده و سفیده را از هم جدا کرده و هم میزنند. گاهی هم تخم مرغ به صورت کامل استفاده میشود. اما در تهیه کیک اسفنجی که پف کیک بسیار مهم است ابتدا سفیده را از زرده جدا کرذه و در ظرفی به صورت جداگانه با هم زن میزنند تا خامه ای شکل شود. ( روش ساده برای جدا کردن زرده از سفیده )
  زرده: زرده را با شکر در ظرفی جدا با همزن تا جایی هم بزنید که کرم رنگ و کش دار شود.

 • بکینگ پودر

  حتما مطمئن شوید که بیکینگ پودر شما قدیمی نباشد. بکینگ پودر باید سالم و تازه باشد. برای اطمینان از سالم بودن بیکینگ پودر، کافی است مقداری را در آب داغ بریزید. اگر شروع به حباب زدن زیاد کرد سالم است اما اگر گاز کمی وجود داشته باشد، به پایان عمر خود رسیده و نیاز به تعویض دارد. افزودن بیکینگ پودر بیش از حد منجر به وجود حباب های زیاد هوا در مخلوط میشود و در نهایت، کیک از مرکز شبیه به یک قله میشود. پس همیشه با دقت اندازه گیری کنید.

 • قالب مناسب

  برای پف دار شدن کیک لازم است که قالب کیک مورد استفاده شما باید متناسب با حجم خمیر مورد استفاده شما باشد.

 • روغن

  استفاده بیش از اندازه روغن باعث میشود کیک پف نکند.

 • دمای فر

  سعی کنید حتما فر را از 20 دقیقه قبل گرم کنید و دمای فر را روی دمای مطلوب پخت کیک تنظیم کنید. بدون گرمای کافی، بیکینگ پودر تا اواخر فرآیند پخت فعال نمی شود. همچنین در حین پخت در فر را باز نکنید. تنها زمانی باز کردن درب قابل قبول است که کیک نزدیک به پخت کامل باشد. هر بار که در فر را باز می کنید، هوای گرم را آزاد کرده و هوای سرد را وارد می کنید. این می تواند باعث فرو ریختن کیک شود، پس بی حوصله نباشید.

 • هم زدن مواد

  یکی از عوامل مهم برای پف دار شدن کیک نحوه هم زدن ان است. در حین هم زدم آرام باشید و همه مواد را به یک جهت و با ملایمت هم بزنید. تند هم زدن و در جهات مختلف هم زدن باعث از بین رفتن حباب های داخل مواد شده و در نتیجه کیک پف نخواهد کرد. خشن بودن بیش از حد با مواد منجر به مخلوط بیش از حد و تولید گلوتن غیر ضروری می شود، پس مواد را جایی هم بزنید که فقط با هم ترکیب شوند.

 • همه مواد به دمای محیط رسیده باشند

  داشتن همه مواد لازم در دمای اتاق برای تهیه کیک خوب بسیار مهم است. اگر همه آنها در دمای متفاوتی باشند، میزان خوب مخلوط شدن و نحوه پخت خمیر از بین میرود، پس همه مواد اولیه خود را پیشاپیش تهیه کنید.

چه عواملی باعث پف کیک می شود

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.