چاکرا چیست، کجاست و چگونه چاکراها را فعال کنیم؟

چاکرا چیست و روش های فعالسازی آن

در این مقاله، نگاهی دقیق تر به چاکراهای اصلی بدن انسان خواهیم داشت و همچنین به توضیح تأثیر این مراکز انرژی بر ذهن و بدن شما می پردازیم، به علاوه درباره نحوه فعالسازی چاکراها خواهیم گفت تا از این طریق بتوانید بهزیستی جسمی، ذهنی و عاطفی خود را ارتقا دهید. اگر به مدیتیشن و یوگا علاقه دارید متن زیر را بخوانید.

آیا می دانید چاکراهای بدن کجاست؟ به مراکز انرژی بدن چاکرا یا شاکرا می گویند. در این پست از مینویسم هر آنچه که باید درباره ی چاکراهای اصلی بدن و نحوه فعالسازی و توازن آنها بدانیم گفته شده است. اگر تا به حال در یک کلاس یوگا یا مدیتیشن شرکت کرده اید یا یک جلسه انرژی درمانی داشته اید، یا فقط ویدیو های آنلاین در مورد اینگونه موضوعات را تماشا کرده اید، بدون شک در مورد چاکراها و نقش آنها در جریان انرژی در بدن خود شنیده اید. همچنین ممکن است یاد گرفته باشید که مهم است که چاکراهای خود را باز نگه دارید. اما چاکراها دقیقاً چه هستند و چگونه بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر می گذارند؟

چاکرا چیست؟

در سانسکریت، کلمه “چاکرا” به معنای “دیسک” یا “چرخ” است و به مراکز انرژی در بدن شما اشاره دارد. این چرخ ‌ها یا دیسک ‌های انرژی در حال چرخش هر کدام به دسته‌ های عصبی خاص و اندام ‌های اصلی مربوط می‌ شوند. برای اینکه چاکرا های شما در بهترین حالت خود عمل کنند، باید باز یا متعادل بمانند. اگر مسدود شوند، ممکن است علائم فیزیکی یا احساسی مربوط به یک چاکرای خاص را تجربه کنید.

هفت چاکرای اصلی وجود دارد که در امتداد ستون فقرات شما قرار دارند. آنها از ریشه یا پایه ستون فقرات شما شروع می شوند و تا تاج سر شما امتداد می یابند. با این حال، برخی از مردم معتقدند که شما حداقل 114 چاکرای مختلف در بدن دارید.

چاکرا های اصلی که اغلب در مورد آنها صحبت می شود، هفت چاکرا هستند که در زیر با جزییات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

چاکراها کجای بدن هستند (7 چاکرای اصلی)

چاکرا به مراکز انرژی اشاره دارد که در بدن خود و در امتداد ستون فقرات داریم. بیاید هر کدام را دقیق تر بررسی کنیم.

 • چاکرای ریشه

چاکرای ریشه یا مولادها در پایه ستون فقرات شما قرار دارد که انرژی حیات را به وجود می آورد. چاکرای ریشه شما مسئول احساس امنیت و ثبات شماست.

 • چاکرای خاجی

چاکرای خاجی یا Svadhisthana درست زیر ناف شما قرار دارد. این چاکرا مسئول انرژی جنسی و خلاقیت شماست. همچنین به نحوه ارتباط شما با احساسات خود و همچنین احساسات دیگران مرتبط است.

 • چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی یا مانیپورا در ناحیه معده شما قرار دارد. مسئول اعتماد به نفس و عزت نفس است، و همچنین به شما کمک می کند بر زندگی خود کنترل داشته باشید.

 • چاکرای قلب

چاکرای قلب یا آناهاتا در نزدیکی قلب و در مرکز قفسه سینه قرار دارد. جای تعجب نیست که چاکرای قلب به توانایی ما در عشق ورزیدن و نشان دادن شفقت بستگی دارد.

 • چاکرای گلو

چاکرای گلو یا ویشودا در گلوی شما قرار دارد. این چاکرا با توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی ارتباط دارد.

 • چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم یا آجنا بین چشمان شما قرار دارد و مسئول شهود است. همچنین با تخیل مرتبط است و مرکز فرماندهی و ناظر بر چاکراهای دیگر می باشد. اگ چاکرای چشم سوم سالم باشد به مواردی مانند؛ گوش دادن به شهود خود، داشتن خلاقیت بسیار بالا، تجسم راه حل مشکلات مختلف و … منجر خواهد شد.

 • چاکرای تاج

چاکرای تاج یا ساهاسرارا در بالای سر شما قرار دارد. این چاکرا نشان دهنده ارتباط معنوی شما با خود، دیگران و جهان است. همچنین در هدف زندگی شما نقش دارد.

چگونه می توان چاکرا ها را فعال و متعادل نمود

به گفته مالاسپینا، یک راه عالی برای ارتقای تعادل در چاکرا، ایجاد همسویی در بدن فیزیکی از طریق:

 •  فعالسازی چاکراها با حرکات یوگا
 • تمرینات تنفسی برای تشویق جریان انرژی
 • مدیتیشن برای ایجاد وضوح ذهن

هر چاکرا حالت های یوگا دارد که ممکن است به تنظیم دقیق انرژی آن کمک کند. در اینجا چند حالت وجود دارد که ممکن است به رفع انسداد هر یک از هفت چاکرای شما کمک کند.

 • نحوه فعالسازی چاکرای ریشه

چاکرای ریشه چاکرای پایه است. برای توازن و فعالسازی آن علاوه بر تمرینات یوگا، بهتر است هر نوع دلخوری که با اطرافیان کنار بگذارید و یا هر نوع شک و تردید منفی را از خود دور کرده و به مادیات کمتر توجه کنید.

 • نحوه فعالسازی چاکرای خاجی

چاکرای خاجی با ناحیه تناسلی ما مرتبط است و مسئول خلاقیت و احساسات ماست. در یوگا ژست‌ هایی که کف لگن شما را، جایی که چاکرای خاجی در آن قرار دارد، تقویت می‌ کند. برای توازن ان باید خوشبین بود و به دیگران خدمت نمود و از عصبانیت دست برداشت و از هر نوع عادت بدی دوری کرد.

 • نحوه فعالسازی چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی در مورد آتش درونی شماست و در اطراف هسته شما قرار دارد. در یوگا ژست‌های تقویت‌کننده هسته، مانند قایق یا مثلث، برای تقویت عضلات شکم و ایجاد تعادل بیشتر در این چاکرا عالی هستند. برای توازن این چاکرا از حالات تهاجمی دست بردارید و برای خود و دیگران احترام قائل  شوید.

 • نحوه فعالسازی چاکرای قلب

چاکرای قلب شما نقطه ادغام بین چاکراهای پایین و چاکراهای بالاتر است و نشان دهنده توانایی ما برای باز کردن روابط عمیق تر با دیگران است. برای رفع انسداد این چاکرا، بازکننده‌های قلب مانند حالت شتر یا چرخ مناسب است. برای توازن این چاکرا احساسات سرکوب شده را بروز دهید و اگر ارتباطی به نفع شما نیست آن را تمام کنید و بر خود مسلط شوید.

 • نحوه فعالسازی چاکرای گلو

پلو و ماهی حالت های خوبی برای باز کردن چاکرای گلو شما هستند. هر دو به باز شدن پشت و جلوی گردن شما کمک می کنند. برای توازن این چاکرا دروغ نگویید و با اعتماد به نفس و جدی و شفاف صحبت کنید.

 • نحوه فعالسازی چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم بر توانایی شما برای دعوت واقعیت جدید به زندگی خود با رویاپردازی احتمالات مختلف حکم می کند. ژست هایی که شامل اتصال نزدیک بالاتنه به پایین تنه می شود. برای توازن این چاکرا به شم و شهود خود اعتماد نمایید و ابراز عقیده کنید.

 • نحوه فعالسازی چاکرای تاج

چاکرای تاج بر ارتباط شما با خود برترتان حاکم است علاوه بره تمرینات یوگا برای توازن سعی کنید در آگاهی و خرد پیشرفت کنید و از دنیای اطراف لذت ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.