ساندویچ پانل چیست ؟ انواع آن بهمراه کاربرد ها

ساندویچ پانل نوعی سازه ای جدید برای استفاده در سازه های نوین و پیش ساخته می باشد. در دنیای مدرن امروز از مواد با کار آیی بالا و سبک که دارای انعطاف باشد بسیار استقبال میشود. در صنعت ساخت و ساز مصالح پایه و اساس اصلی کار است مخصوصا موادی که برای پوشش به کار گرفته می شوند. ساندویچ پانل نوعی از این مصالح ساختمانی می باشندکه برای پوشش سقف و یا دیوار استفاده می شود.

کاربرد ساندویچ پانل

امروزه اهمیت ساخت سازه های نوین و مستحکم بر کسی پوشیده نیست. از ساختمان های مسکونی تا برج های بزرگ و واحدهای صنعتی حساس همگی را می توان با استفاده از ساندویچ پانل پوشش داد. سقف تمامی سوله های صنعتی و ساختمان های مراکز حساس با این نوع پانل ها ساخته شده است. استفاده از طرح های خلاقانه و ﺍﺟﺮﺍی با کیفیت پروژه ها مدیریت مصرف بهینه انرژی را فراهم ساخته است. در اینجا بخشی از موارد کاربرد ساندویچ‌ پنل ها را بر اساس ویژگی های آنها برای شما بیان می کنیم.

1 – مقاومت در برابر ضربه و برخورد شدید

این نوع پانل ها به دلیل ساختار لایه مانند خود و انعطاف پذیری بالایی که از خود دارند در هنگام ضربات و برخورد اجسام سخت کمترین آسیب را می بینند. حتی طی آزمایش های صورت گرفته در شرکت ماموت گروپ تاثیر بارش شدید تگرگ نیز تست شده است. هدف از این ویژگی این بوده است که اگر خود ساندویچ پانل ها نیز آسیب دیدند فشار کمتری به سایر بخش ها وارد گردد.

2 – مدیریت زمان نصب و اجرای ساندویچ پانل

طبق گزارش های بررسی شده زمان ساخت سازه با مصالح قدیمی حداقل دو ماه تخمین زده می شود. اما استفاده و کار با پانل های پیش ساخته این عدد را نزدیک به ۷ روز رسانده است. دلیل این امر هم این مساله می باشد که این ساندویچ پانل ها از قبل آماده شده اند و فقط باید در محل خود نصب گردند.

3 – قابلیت انتقال و جابه جایی پانل ها

ساختمان ایجاد شده با ساندویچ پانل سقفی و دیواری از نظر وزنی در حدود ۵۰ برابر از دیوار های سیمانی و آهنی سبک تر است. همین عامل باعث میشود که هنگام ساخت قسمت های مختلف سازه محدودیتی از نظر بارهای وارد بر قسمت های مختلف وجود نداشته باشد. همین علت باعث گردیده امنیت سازه های نوین بسیار بالاتر از سازه های قدیمی گردد.

 

انواع ساندویچ پانل

1) ساندویچ پانل پلی یورتان

این نوع از ساندویچ پانل دارای دو نوع است و تفاوت آن تنها فومی که برای عایق بندی مورد استفاده قرار گرفته است.

نوع اول: ساختار سازنده این نوع شامل پلی یول و ایزوسیانورات است که در بازار آن را با نام تجاری PIR می شناسند.

نوع دوم:مواد سازنده این نوع شامل پلی یول و ایزوسیانات است از این رو در بازار آن را بانام تجاری PURمی شناسند.

حضور کاتالیزور برای هر دو نوع در جهت تسریع ترکیب الزامی است همچنین از گاز B141 برای تنظیم دانسیته فوم استفاده می شود.ساندویچ پانل PIRیا همان نوع اول علاوه بر ویژگی های چون عایق حرارتی و برودتی ، عایق صوت،مقاوم در برابر رطوبت ،وزن سبک یک تفاوت اساسی با نوع دوم یا PUR دارد و آن این است که ضد حریق نیز هست لذا در هنگام آتش سوزی ها حالت خود را از دست نمی هد.

2) ساندویچ پانل پلی استایرن

این ساندویچ پانل نسبت به پلی یورتان هم سبک تر است هم قیمت مناسب تری دارد در ضمن از لحاظ عایق حرارتی و صوتی نیز در درجه پایین تری از پلی پورتان است چرا که جنس عایق به کار رفته در این پانل از پلی استایرن است که بیش تر با نام یونولیت آن را می شناسند.

۳) ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق به کار رفته در این پانل ها الیاف پشم سنگ است،پشم سنگ با دارا بودن نقطه ذوب معادل 1300 بسیار مقاوم است و ضریب انتقال حرارتی کمی هم دارد مهم ترین ویژگی این پانل ها ضد حریق بودن آن هاست درجه ضدحریق بودن ساندویچ پانل پشم سنگ از پلی یورتان PIRهم بالاتر است به همین دلیل برای مصارف خاص صنعتی  مانند گرم خانه ها، کوره های پخت مورد استفاده قرار می گیرد.

4) ساندویچ پانل سقفی

یک مدل از ساندویچ پانل ها است که به نوعی جز مصالح ساختمانی هم محسوب می شود و در جهت پوشش سقف ها کاربرد دارد ساندویچ پانل سقفی از ضخامت ۴ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می‌شود. این نوع ساندويچ پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. عرض مفید پانل سقفی ۱/۰۸ متر می‌باشد.

5) ساندویچ پانل دیواری

یک مدل از پانل ها است که با دارا بودن چهار نوع مختلف در بازار کار حرفی برای گفتن دارد  ساندويچ پانل دیواری  از دو لایه ورق که مابین آن‌ها فوم تزریق شده است و جهت پوشش دیوار به کار می‌رود ساخته می شود. ساندويچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ها، کانکس‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته و.. به کار می‌رود. این ساندويچ پانل دارای عرض مفید ۱/۱۴ متر وگستره ضخامت از ۴ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

6) ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این مدل از پانل ها جهت استفاده در سقف یا دیوار سرد خانه بکار گرفته می شوند ساندويچ پانل سردخانه‌ای از ترکیب هسته پلی یورتان rigid بین دو لایه ورق فلزی تشکیل می‌شود که از ضخامت ۸ تا ۲۰ سانتی‌متر بنا به کاربری آن تولید می‌گردد. پلی یورتان مورد استفاده در آن ماده‌ای است کاملاً سخت و شکننده، به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی‌باشد. اما با ساندویچ کردن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌کنیم.

منابع : ساندویچ پانل ماموت  و  ساندویچ پانل ماموت گروپ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.