کرم تارتار چیست و چه کاربردهایی دارد

کرم تارتار و کاربردهای آن

در ادامه می گوییم کرم تارتار چیست و موارد استفاده از کرم تارتار را نام خواهیم برد.

کرم تارتار یکی از ترکیبات اسرارآمیزی است که ممکن است در آشپزخانه مادربزرگتان دیده باشید. بدون اینکه بدانید برای چه چیزی استفاده می شود. از این گذشته، نام آن هیچ شباهتی به خود آن ندارد. با این حال، فقط یک ذره از آن تفاوت زیادی در آشپزی شما ایجاد می کند. اما کرم تارتار چیست و در کجا استفاده می شود؟

کرم تارتار چیست؟

کرم تارتار برعکس اسمش اصلا خامه ای نیست. کرم تارتار یک محصول جانبی خشک، پودری و اسیدی است که از تخمیر انگور به شراب تولید میشود. نام دیگر آن اسید تارتاریک است.

موارد استفاده از کرم تارتار

 • اضافه کردن مقدار کمی تارتار هنگام هم زدن سفیده تخم مرغ، ( معمولاً 1/8 قاشق چایخوری در هر سفیده تخم مرغ ) باعث میشود سفیده سریعتر کف کند. به تثبیت ساختار سفیده و از بین نرفتن حباب های کوچک هوایی که در سفیده ایجاد شده کمک می کند.
 • همچنین از آن برای جلوگیری از شکرک زدن در تهیه شربت ها استفاده میشود.
 • یکی دیگر از کاربردهای تارتار این است که سفیده تخم مرغ را در برابر حرارت مقاوم میکند. در تهیه برخی کیک ها و دسرهایی که رویه ی مرنگ دارند از کرم تارتار استفاده میکنند. با اضافه کردن آن به سفیده تخم مرغ مقاوت مرنگ در مقابل حرارت بالا رفته و باعث میشود در فر بدون آب شدن مرنگ تغییر رنگ بدهند.

کرم تارتار چیست و چه کاربردهایی دارد

 • در پف کردن شیرینی ها نقش خیلی مهمی دارد.
 • همچنین یکی دیگر از استفاده‌های کرم تارتار کمک به بهتر پف کردن شیرینی هاست.
 • هنگامی که با جوش شیرین ترکیب می شود، به عنوان جایگزینی برای بیکینگ پودر استفاده میشود.
 • به عنوان عامل مخمر برای محصولاتی مانند کیک اسفنجی یا پنکیک
 • هنگامی که به آب جوش اضافه می شود، باعث میشود سبزیجات مانند لوبیا سبز در حین پخت تغییر رنگ ندهند. 
بیشتر بخوانید: راز پف دارشدن کیک

بهترین جایگزین کرم تارتار چیست؟

 • از آنجا که کرم تارتار یک اسید است، باید محصول اسیدی دیگری مانند آب لیمو یا سرکه سفید را جایگزین کنید. هیچ کدام طعم محصول نهایی شما را به طور قابل توجهی تغییر نمی دهد.
 • به ازای هر ½ قاشق چای خوری تارتار در دستور غذاهای پخته شده (مانند کوکی ها)، 1 قاشق چایخوری آب لیمو یا سرکه سفید را جایگزین کنید.
 • در هنگام زدن سفیده به جای کرم، آب لیمو استفاده کنید.

نصف قاشق چایخوری کرم تارتار، معادل حدود سه یا چهار قطره آب لیمو یا سرکه است.

ماندگاری کرم تارتار چقدر است؟

این کرم را در یک مکان خشک و خنک ذخیره کنید. اگر مطمئن نیستید که سالم است، می توانید با نگاه کردن به آن و بوییدن آن را آزمایش کنید. باید سفید و پودری به نظر برسد و بوی ملایمی اسیدی داشته باشد.

استفاده از کرم تارتار در خانه

کرم تارتار یک پاک کننده خانگی غیر سمی موثر است. میتوانید از آن هم به صورت تنها هم با سایر مواد آشپزخانه مانند آب لیمو یا سرکه ترکیب کنید.

کرم تارتار را با آب مخلوط کنبد. از خمیر بدست آمده برای از بین بردن خط و خش های روی کاسه و بشقاب استفاده کنید. این ترکیب یک خمیر ضد زنگ هم هست.
اسکراب همه منظوره: سرکه سفید مقطر را در محلول 4: 1 (یعنی 1 فنجان سرکه به 1/4 فنجان خامه تارتار) اضافه کنید. ظرفشویی و توالت را بخوبی تمیز میکند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.