تفاوت بین سانروف و مونروف در چه مواردی است؟

سانروف و مونروف چه فرقی دارند

سانروف و مونروف از آپشن های خودرو های لوکس هستند که طرفداران زیادی به خصوص در بین لاکچری پسند ها دارند. این دو پنل که در سقف ماشین قرار دارند و جریان هوا را ممکن میسازند، بسیار شبیه هم هستند اما در مواردی دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

تفاوت های سانروف و مونروف

در ابتدا و پیش از اینکه ماشین ها در قرن بیست و یکم تا این حد پیشرفته شوند و از انواع امکانات رفاهی و ایمنی برخوردار باشند. مردم برای جا به جایی و حمل و نقل از حیوانات و کالسکه و دوچرخه استفاده می کردند. در قرن بیستم ماشین برای اولین بار اختراع شد و در دسترس مردم قرار گرفت. افراد زیادی تلاش کردند تا ماشین به این صورت در دسترس همه مردم قرار بگیرد. در ابتدا هیچ ماشینی سقف نداشت. کادیلاک اولین تولید کننده ای شد که بدنه کارخانه ای کاملا بسته را ارائه کرد. به مرور صنعت خودرو سازی پیشرفت نمود و پای تکنولوژِی به آن باز شد. به مرور انواع امکانات رفاهی و ایمنی برای ماشین ها طراحی  شد. از جمله امکاناتی که امروزه خودرو ها دارند، سانروف و مونروف است. اما آیا سانروف و و مونروف تفاوت دارند؟ هر دو پنل هایی در سقف خودرو هستند که نور یا هوای تازه را به داخل کابین خودرو می رسانند و این تنها شباهت این دو است.

برای دیدن سریعترین ماشین دنیا کلیک کنید

سانروف چیست

سانروف در گذشته یک پانل همرنگ با بدنه ماشین بوده است که بهصورت دستی به سمت بالا کج می شد و از طریق آن بیرون خودرو را از سقف می شد دید. اما امروزه سانروف به صورت دستی و برقی موجود است که دستی آن منسوخ شده است. به طور کلی سانروف از ابتدا تا الان در سه مدل فلزی، پارچه ای و شیشه ای تولید شده است.

 

انواع سانروف

سانروف‌ ها می ‌توانند از طلق ، شیشه ، فلز یا حتی پارچه تهیه شده و رنگی روشن یا تیره داشته باشند . پیش از پرداختن به تفاوت سانروف و مونروف باید انواع سانروف به لحاظ ساختار و شکل عملکرد را باید مطابق زیر گروه بندی کنیم :

  •  سانروف داخلی

این نوع سانروف بین سطح داخلی و خارجی سقف قرار میگیرد و مثل کشو باز و بسته می شود.

  • سانروف اسپویلر

صفحه  سانروف اسپویلر در سطح بیرونی خودرو قرار دارد و  به صورت کشویی باز و بسته می شود. این نوع سانروف گونه ‌ای به نام جمع ‌شونده دارد که صفحه باز شونده از جنس پارچه است و باید برای باز شدن سانروف پارچه را جمع کنید .

  • سانروف چشم انداز

این نوع سانروف جز جدید ترین سانروف ها به شمار می آید که جنس آن شیشه ای می باشد. این شیشه دو تکه به صورت کاملا مجزا برای سرنشینان عقب و جلو تعبیه شده است . این بدین معنا است که سرنشینان عقب یا جلو در صورت عدم تمایل می توانند سانروف خود را باز نکنند .

  • سانروف پارچه‌ ای جدا شونده

سانروف ‌های پارچه در انواع مختلف تولید می وند که پر طرفدارتین آن، سانروف پارچه ای جداشونده است. سانروف پارچه‌ ای جدا شونده بزرگ تر از نوع جمع شونده معمولی است و می‌ توان آن را از روی خودرو به طور کامل باز کرد. در واقع این به نوعی جذاب ‌ترین نوع سانروف خودرو است و به ویژه در خودرو های اسپرت زیادی استفاده شده است.

  • سانروف پاپ آپ

سانروف پاپ آپ  رو به بالا باز می ‌شود. به معنی اینکه برای باز کردن آن باید صفحه را بلند کنید. پس از بلند کردن این نوع از سانروف ، جریان هوا از فاصله ایجاد شده بین آن و بدنه سقف ماشین ، به داخل حرکت پیدا می ‌کند .

  • سانروف لندولت

این نوع سانروف از گران ترین انواع سانروف‌ها است و تنها بر خودروهای لوکس و تشریفاتی دیده می‌ شود . این نوع سانروف تنها سرنشینان عقب را ساپورت می ‌کند و سرنشینان جلو از مزایای آن محروم خواهند بود.

مونروف چیست

مونروف برای اولین بار توسط کمپانی فورد در دهه 70 میلادی تولید شد. مونروف برخلاف سانروف، فلزی نیست. مونروف ها از شیشه یا طلق روشن میباشند وسرنشینان حتی در حالت بسته مونروف می توانند فضای بیرون ماشین را ببینند. مونروف نسبت به سانروف کمتر باز می شود.

 

تفاوت سانروف و مونروف چیست

سانروف معمولاً یک پانل همرنگ بدنه ماشین است که می تواند به صورت دستی یا برقی به سمت بالا کج شود یا جدا شود. سانروف های قدیمی یک پانل فلزی مات بودند که نمی شد از طریق آن بیرون خودرو را دید.

مونروف نوعی سانروف است، با این تفاوت که یک صفحه شیشه ای شفاف، کشویی و رنگی است. این پنل قابل جدا شدن نیست. اخیراً، سبک پانوراما مونروف رایج شده است، که در آن بیشتر سقف خودرو از شیشه ساخته شده است،  هم به صورت دستی و هم برقی وجود دارد. اکثر خودروهای جدید دارای مونروف هستند، زیرا آنچه از نظر فنی سانروف در نظر گرفته می شود تقریباً از مد افتاده است.

سانروف ها میتوانند کامل باز شوند اما مونروف کامل باز نمیشود و فقط قسمتی برای عبور جریان هوا دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.