مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای اجتماعی و خوش رفتار است که طرفداران زیادی دارد. این پرنده عاشق بازی است و توانایی تقلید صدا نیز دارد. با این وجود در مواردی شاهد گاز گرفتگی توسط مرغ عشق ها هستیم. در این مطلب به شما می آموزیم که چگونه دلیل گاز گرفتگن مرغ عشق را تشخیص دهید و آن را درمان کنید.

تشخیص علت گاز گرفتن مرغ عشق

اگرچه مرغ عشق یک پرنده اهلی ست ولی با این حال اگر از یک مرغ عشق نگه داری می کنید امکان دارد که گاهی شما را گاز بگیرد یا نوک بزند. ابتدا باید علت گازگرفتن مرغ عشق را تشخیص دهید.

عکس مرغ عشق، تشخیص گازگرفتگی مرغ عشق

در مواقع گازگرفتگی باید تمام جزئیات مربوز را یاد داشت کنید. برای مثال تعداد دفعات گاز گرفتگی ، داخل یا خارج بودن پرنده از قفس، آیا علت گاز گرفتن دست زدن به پرنده بوده یا غذا دادن و….

باید توجه داشته باشید که گاز گرفتن پرنده در واکنش به چه چیزیست؟ صدای بلند؟ دست زدن آدمهای ناشناس به آن؟ عصبانیت؟ ، گرسنگی؟ ،گذشتن وقت خواب و خسته بودن پرنده ..

به یاد داشته باشید که بعد از یافتن علت گاز گرفتگی مرغ عشق به پرنده بی اعتنایی نکرده و آن را سرزنش نکنید. سرزنش کردن، داد زن و عصبانیت در این مواقع کار نادرستی است.

بیشتر بخوانید : راهنمای کامل خرید یک مرغ عشق عالی

علل اصلی گاز گرفتن مرغ عشق

علت نوک زدن مرغ عشق ممکن است نارضایتی از خواب و غذا باشد . بهتر است یک برنامه غذایی مناسب و دقت در برنامه خواب مرغ عشق داشته باشید .

برنامه غذایی مناسب

توجه داشته باشید که باید از یک برنامه غذایی متنوع استفاده کنید. خوردن غذا های تکراری حتی در صورت داشتن برنامه کافی نمی باشد. جوانه ها، سبزیجات و حبوبات را به برنامه غذایی پرنده اضافه کنید. همچنین به زمان خواب مرع عشق توجه کافی داشته باشید .

در مواردی آب تنی و حمام این پرنده دیر شود بسیار عصبانی خواهد شد و هرکس را که به سمتش بیاید گاز می گیرد!؟ برای همین موضوع بهتر است این مقاله را نیز مطالعه فرمایید : آموزش کامل حمام کردن مرغ عشق

 ترس و اضطراب مهمترین دلایل گاز گرفتن مرغ عشق ها هستند . آن ها را با دقت زیاد جا به جا کنید و یا اجازه دهید که خودشان به سمت شما حرکت کرده و روی دستتان بنشینند. پرنده را دنبال نکنید و اجازه دهید آزادانه در خانه حرکت کند. باید با مرغ عشق به آرامی صحبت کنید. می توانید آن را به اسباب بازی هایش دعوت کنید تا با شما احساس راحتی داشته باشد. البته اگر به تازگی مرغ عشق خریده اید باید چند هفته به آن فرصت دهید تا به شما عادت کند .

دقت در جا به جا کردن پرنده مرغ عشق

باید به اندازه کافی برای آنها اسباب بازی تهیه کنید تا بتوانید محل زندگی قبلی آنها ( حیات وحش ) را برایشان شبیه سازی کنید . مرغ عشق ها از اسباب بازی های فکری و معمایی خوششان می آید . این کار مناسب زمانهایی ست که شما برای چند ساعت بیرون از خانه هستید . باید هر روز زمانی را برای بازی کردن با پرنده اختصاص دهید زیرا مرغ عشق به توجه زیادی احتیاج دارد .

بازی با مرغ عشق

گفتنی است هر تغییری در برنامه روزمره و همیشگی پرنده باعث عصبانی شدن و گاز گرفتن پرنده می شود، اگر تغییری در محل نگه داری یا زندگی پرنده به وجود آمده باید به آن فرصت کافی بدهید و مطمئن باشید که آب و غذای کافی دارد.

سر مرغ عشق داد نزنید، داد زدن و خشونت یکی از دلایل گاز گرفتن مرغ عشق است که پرنده را تحریک کرده و باعث می شود تا گاز گرفتن را تکرار کند تا عکس العمل شما را ببیند همچنین باعث ایجاد ترس و استرس در پرنده می شود .

سر مرغ عشق داد نزنید

همچنین تنبیه کردن مرغ عشق باعث افزایش استرس پرنده خواهد شد .

هیچ وقت به منظور تنبیه آب روی پرنده مخصوصا با آب پاش نپاشید، همچنین پرنده را به عنوان تنبیه درون قفس قرار ندید. زیرا قفس جای امنی برای پرنده است و فکر می کنند جایزه کارشان است .

 از اسباب بازی برای پرت کردن حواس پرنده (در موقع گاز گرفتن) استفاده نکنید و به یاد داشته باشید که آنها این کار را به عنوان پاداش تلقی می کنند . 

بازی با مرغ عشق

در پایان اگر در خانه ی خود دارای یک مرغ عشق هستید و با مشکل گازگرفتن این پرنده مشکل دارید ابتدا سعی کنید علت گازگرفتن مرغ عشق را تشخیص دهید و سپس شروع به درمان گازگرفتن مرغ عشق کنید.
ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید