زاویه دید چشم با مانیتور باید چگونه باشد؟

بهترین زاویه دید چشم با مانیتور

در این مطلب شما را به یافتن بهترین زاویه دید چشم با مانیتور، راهنمایی خواهیم کرد.

اگر بعد از نشستن مقابل کامپیوتر دچار درد در ناحیه کمر، گردن و حتی چشم شدید، ممکن است لازم باشد زاویه دید و نشت خود را تغییر دهید. موقعیت دقیق مانیتور شما بر اساس تنظیمات و تناسب بدن شما است. بطور کلی بالای مانیتور باید کمی پایین تر از سطح چشم باشد تا بیننده با زاویه حدود 15 درجه به پایین نگاه کند یا هنگامی که به مانیتور رایانه نگاه می کنید، هنگام مشاهده نوار آدرس مرورگر، چشمان شما باید در حالت استراحت باشد. اگر اینطور نیست باید زاویه دید خود را تغییر دهید. پیشنهاد می شود از مقالاتی که در خصوص سلامت چشم همچون تقویت چشم ضعیف شده بازدید نمایید.

زاویه دید چشم با مانیتور

خستگی چشم، تونل کارپال، گردن درد، و مشکلاتی از این قبیل که ممکن است به دلیل زاویه دید نادرست چشم با مانیتور، اتفاق بی افتد. اکثر مردم نمی دانند که زاویه دید چشم با مانیتور باید چگونه باشد، به همین دلیل از این مشکلات رنج می برند. ارتفاع مانیتور را طوری تنظیم کنید که بالای صفحه در سطح چشم باشد یا کمی پایین تر باشد. هنگام مشاهده وسط صفحه، چشمان شما باید کمی رو به پایین به نظر برسند. مانیتور را حداقل 20 اینچ (51 سانتی متر) از چشمان خود قرار دهید تقریباً به اندازه یک بازو.

شما با انجام مراحل زیر می توانید به راحتی زاویه دید خود را تنظیم کنید :

  • فاصله چشم تا صفحه: حداقل 25 اینچ (51 سانتیمتر) ترجیحا بیشتر.
  • موقعیت عمودی: ناحیه دید مانیتور بین 15 تا 50 درجه زیر سطح افقی چشم.
  • شیب مانیتور: بالای مانیتور کمی دورتر از چشم ها نسبت به پایین مانیتور.
  • نورپردازی: نور غیر مستقیم. از محافظ صفحه برای کنترل نور استفاده کنید.

نکاتی برای تنظیم زاویه دید با صفحه مانیتور 

بهترین زاویه دید چشم با مانیتور
بهترین زاویه دید چشم با مانیتور

ارتفاع صفحه نمایش، فاصله چشم تا صفحه، زاویه دید و پایه مانیتور و … را باید تنظیم کرد. در ادامه این مطلب هر یک از آنها را به طور کامل شرح خواهیم داد.

1. ارتفاع صفحه نمایش

ارتفاع صفحه نمایش به قد شخص بستگی دارد. به طور کلی، هر موقعیت صفحه نمایش که شما را مجبور می کند چانه یا هر قسمتی از بدن خود را خم یا کج کنید، نادرست است. چنین موقعیت هایی نه تنها ممکن است باعث فشار، ناراحتی و درد در نواحی مذکور شود.

بیشتر بخوانید: دلیل سردرد بالای چشم

2. فاصله استاندارد تا مانیتور

وقتی صحبت از موقعیت یابی موثر پشت مانیتور می شود، نکته کلیدی یافتن بهترین فاصله از مانیتور است. علاوه بر این، فاصله فقط یک مسئله برای چشم ها نیست. اگر خیلی نزدیک یا خیلی دور باشید، ممکن است ناخودآگاه شروع به خم شدن به عقب یا جلو کنید، یا بازوهایتان را بیش از حد دراز کنید. نکته این است که یک اشتباه محاسباتی کوچک در فاصله دید می تواند تمام تلاش های ارگونومیک شما را مختل کند.

به منظور تنظیم فاصله دید کامل، ابتدا از تطابق و همگرایی چشمی آگاه باشید، که به عملکردهای غیرارادی چشم در هنگام نزدیکی بیش از حد به یک جسم اشاره دارد. اینها هستند که باعث خستگی چشم می شوند. برای جلوگیری از این موضوع کافی است مانیتور را دقیقاً به اندازه طول بازوی از چشمانتان دور کنید.

از آنجایی که اندازه صفحه نمایش کامپیوتر متفاوت است، مطمئن شوید که مانیتور نه خیلی نزدیک است و نه خیلی دور. وقتی به درستی این کار را انجام دهید، باید بتوانید کل صفحه را ببینید و به راحتی کار کنید بدون اینکه چشم و یا ماهیچه ای از دست و پا را تحت فشار قرار دهید.

3. زاویه دید چشم با مانیتور

نه تنها صفحه کامپیوتر باید مستقیماً در مقابل شما قرار گیرد، بلکه مهم است که از زاویه ای که در آن مشاهده می کنید نیز آگاه باشید. اگر زاویه دید شما با صفحه نمایش کامپیوتر درست نباشد، ممکن است به مرور درد در ناحیه گردن و کتف احساس کنید.

زاویه دید چشم با صفحه نمایش کم و بیش به قد شخص بستگی دارد. صفحه نمایش شما باید در هر نقطه ای بین سطح چشم و سی درجه زیر خط دید شما قرار گیرد. این محدوده بر اساس این واقعیت تعیین می شود که چشمان ما در حالت استراحت به طور طبیعی به سمت جلو و پایین می روند.

هنگامی که به مانیتور رایانه خیره می شوید، هنگام مشاهده نوار آدرس مرورگر، چشمان شما باید در حالت استراحت باشد. اگر اینطور نیست باید زاویه دید خود را تغییر دهید.

4. پایه مانیتور ارگونومیک

پایه‌های مانیتور ارگونومیک یکی از لوازم بسیار کارآمد می باشد که هدف تنظیم بهترین زاویه دید کاربر با مانیتور است. این پابه با یک بازوی قابل جمع شدن و کج شدن کامل، مسائل مربوط به زاویه، فاصله دید و تابش به سرعت آسان می شود. استفاده از پایه مانیتور  به شما امکان می دهد تا دامنه وسیعی از تنظیمات ارتفاع و زاویه را داشته باشید تا بهترین موقعیت را برای صفحه رایانه خود پیدا کنید.

5. بازوی مانیتور دوتایی

بازوهای دوگانه مانیتور، در مقایسه با پایه های ارگونومیک پایه مانیتور، می توانند به جای یک صفحه، دو صفحه نمایش را در خود جای دهند. با تمام مزایای مشابه پایه های مانیتور ارگونومیک، جنبه دوگانه این دسته های مانیتور واقعاً مورد توجه است.

در دنیای حرفه ای، اخیراً استفاده از حداقل دو نمایشگر رایج شده است. مانیتورینگ دوگانه، امکان تجربه کاربری مشابه با استفاده از یک مانیتور فوق عریض را فراهم می کند. همانطور که این روند رو به افزایش است، مطالعات نشان داده است که چنین تنظیماتی منجر به افزایش عملکرد برای کاربر شده است.

از نظر ارگونومیکی، تنظیمات دو مانیتور باید همانند تک مانیتور رفتار شود. فاصله دید و زاویه موقعیت مناسب همگی همچنان از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. به طور کلی، بزرگترین عامل تعیین کننده در ارگونومی مناسب دو صفحه نمایش به نسبت استفاده بین دو نمایشگر مربوط می شود. آنهایی که از هر دو صفحه نمایش به طور مساوی استفاده می کنند باید با آنها مانند یک مانیتور رفتار کنند که هر دو مستقیماً جلوتر و به اندازه طول بازو قرار دارند.

از سوی دیگر، آنهایی که از یک مانیتور به طور قابل توجهی بیشتر از دیگری استفاده می کنند، باید تاکید بیشتری بر روی مانیتوری داشته باشند که بیشترین استفاده را دارد. برای این منظور، مانیتور اصلی باید رویه های فاصله دید مناسب را دنبال کند. مانیتور ثانویه باید تا حد زیادی از همان قوانین پیروی کند، اما در زاویه ای که به نفع چشم غالب شما باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.