نوزادی که زردی دارد مادرش باید چه غذایی بخورد؟

نوزادی که زردی دارد مادر چه چیزی بخورد و چه چیزی نخورد؟

این مقاله قصد دارد علل زردی نوزادان، غذاهایی که می تواند به بهبود کودک شما کمک کند و غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید را به شما شرح دهد.

بسیاری از ما می دانیم که حفظ یک رژیم غذایی سالم می تواند سلامت بدن شما را تضمین کند. با این حال، وقتی صحبت از زردی نوزاد به میان می‌آید، اگر شیر می‌دهید، رژیم غذایی شما نیز می‌تواند به بهبود بدن کودک شما کمک کند. آنچه میخورید و می آشامید می تواند بر شیر مادر تأثیر بگذارد. به عنوان یک مادر شیرده، مهم است که غذاهای مغذی را انتخاب کنید و از غذاهایی که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی نوزاد شما شود اجتناب کنید. برای اینکه متوجه شوید نوزادی که زردی دارد مادرش باید چه غذایی بخورد؟ این مطلب را مطالعه کنید. این مقاله قصد دارد علل زردی نوزادان، غذاهایی که می تواند به بهبود کودک شما کمک کند و غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید را به شما آموزش دهد.

سایت مینویسم مطالب بسیاری در خصوص زردی پوست همچون درمان زردی نوزاد با لیمو شیرین و درمان زردی نوزاد با انار منتشر نمود که می توانید از آنها بازدید نمایید.

نوزادی که زردی دارد مادر چه چیزی بخورد؟

در برخی از نوزادان، کبد آنها به اندازه کافی بالغ نیست که بتواند از شر بیلی روبین اضافی موجود در جریان خون خلاص شود. این به عنوان هیپربیلی روبینمی شناخته می شود. هیپربیلی روبینمی چیست؟ این وضعیتی است که در آن گلبول‌های قرمز خون نوزاد رنگدانه‌ای زرد رنگ می‌گیرد که می‌تواند باعث زرد شدن چشم‌ها یا پوست شود.

بدن کودک شما وقتی بیلی روبین را جایگزین گلبول های قرمز خود می کند، تولید می کند. وقتی مشکلی وجود ندارد، به این معنی است که کبد کودک شما سخت کار می کند تا بیلی روبین را از جریان خون خارج کند. بیلی روبین به جای اینکه در بدن کودک شما بماند، در مدفوع کودک شما خارج می شود.

زردی نوزادان با فتوتراپی قابل درمان است. در این درمان از نورهای مخصوص برای تبدیل بیلی روبین به لومی روبین استفاده می شود که می تواند در صفرا یا ادرار نوزاد دفع شود. در بیشتر موارد، زردی در روز دوم یا سوم زندگی کودک شما ظاهر می شود و خود به خود برطرف می شود. می توانید با انتخاب دقیق رژیم غذایی به رفع آن کمک کنید.

وقتی صحبت از زردی و شیردهی به میان می آید، رژیم غذایی مادر نوزاد اهمیت دارد. کبد کودک شما هر چیزی را که می خورد و می نوشد پردازش می کند و به دفع سموم کمک می کند. از جمله غذاهایی که مادر برای درمان زردی نوزاد باید بخورد عبارت اند از :

 • ماهی سالمون
 • پاپایا و انبه
 • چای خار مریم
 • غذاهایی که فیبر بالایی دارند
 • نان چند دانه
 • مقداری آب
 • سبزیجات تازه

غذاهای سالم مانند بروکلی و بلغور جو دوسر برای شما و کودکتان مفید هستند. اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز خود و کودکتان می تواند به کبد اجازه دهد تا عملکرد موثرتری داشته باشد.

نوزادی که زردی دارد مادر چه غذاهایی نباید بخورد؟

همانطور که غذاهایی وجود دارد که می‌توانیم برای کمک به درمان زردی نوزادمان بخوریم، غذاهایی نیز وجود دارند که می‌توانند بر عملکرد بهینه کبد تأثیر بگذارند. غذاهای ناسالمی که می خواهید از انتقال آنها به نوزاد از طریق شیر مادر خودداری کنید عبارتند از:

 • غذاهای روغنی
 • چربی اشباع نشده
 • نوشابه های گازدار
 • نوشیدنی های الکلی
 • شکر
 • غذاهای شور
 • غذای تند
 • غذاهای فراوری شده

این غذاها برای شما و کودکتان مضر هستند. آنها ممکن است زردی نوزاد شما را بدتر نکنند، اما برای تسریع بهبودی نیز کاری انجام نمی دهند.

فواید تغذیه با شیر مادر

علاوه بر این که می تواند به عملکرد کبد کودک شما کمک کند، شیردهی مزایای دیگری نیز دارد. مطالعات نشان داده‌اند که شیردهی می‌تواند به عملکرد بهتر واکسن‌ها کمک کند و خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را در نوزاد کاهش دهد.

تحقیقات همچنین نشان داده است که شیردهی نوزاد می‌تواند به باهوش‌تر شدن کودک شما کمک کند. نشان داده شده است که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، با افزایش سن، نمرات IQ بالاتری دارند و ممکن است به دلیل اسیدهای چرب موجود در شیر مادر باشد.

محققان همچنین دریافته اند که شیر مادر می تواند به پیشگیری از چاقی کمک کند. نوزادانی که شیر مادر خوردند، در سنین بالاتر، میزان چاقی کمتری دارند. انتخاب غذای سالم در حال حاضر نیز الگوی تغذیه سالم خواهد بود، بنابراین کودک شما پس از شروع به خوردن غذاهای جامد، عادات سالمی را در خود ایجاد خواهد کرد.

شاید بزرگترین مزیت شیردهی تماس پوست به پوست شما با نوزادتان باشد. شما تنها فردی در زندگی کودک خود هستید که می توانید به نوزاد خود شیر دهید. سعی کنید در مورد تشخیص زردی نوزاد خود استرس نداشته باشید چراکه اکثر نوزادان مبتلا به زردی خوب می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.