اگر تیغ ماهی در گلو گیر کرد چه کنیم؟

در صورت گیر کردن تیغ ماهی در گلو چه باید کرد

یکی از مشکلات خوردن ماهی به خصوص ماهی هایی که تیغ های ریز و زیادی دارند گیر کردن تیغ و استخوان ماهی در گلو می باشد که حس بسیار بدی ایجاد می کند. آیا می دانید برای درآوردن استخوان ماهی از گلو چه روشی بهتر و سریعتر عمل می کند؟ ما چند راه برای درآوردن تیغ ماهی از گلو به شما معرفی می کنیم.

علائم گیر کردن تیغ ماهی در گلو معمولاً شامل احساس ناخوشایندی است که باعث می‌شود فکر کنید چیزی در گلو باقی مانده است. با این وجود، در موارد شدیدتر، علائمی دیگری از جمله دیده شدن خون در بزاق و مشکل در تنفس یا قورت دادن نیز ظاهر می‌شوند. بنابراین، در صورتی که نمی‌توانید این مشکل را در خانه برطرف کنید، توصیه می‌شود که سریعاً به مراکز درمانی و اورژانس مراجعه کنید. قبل از آن چند راه حل رفع تیغ ماهی در گلو در خانه را امتحان کنید.

اگر تیغ ماهی در گلو گیر کند چه باید کرد

یک روش ساده به منظور بیرون آوردن تیغ ماهی گیر کرده در گلو، خوردن موز است زیرا موز نرم است و احتمالاً آسیبی به مری وارد نمی‌کند. این روش معمولاً کارساز است زیرا وقتی که موز از تیغ ماهی عبور می‌کند، تکه‌هایی از آن به تیغ می‌چسبند و آن را به سمت معده فشار می‌دهند. به این طریق، تیغ ماهی توسط اسید معده از بین می‌رود و تجزیه می‌شود. 

چگونه تیغ ماهی را از گلو در بیاوریم
چگونه تیغ ماهی را از گلو در بیاوریم

با این وجود، سه روش ساده‌ی دیگر نیز به منظور برطرف کردن این مشکل وجود دارند. این روش‌ها را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

خوردن کمی روغن زیتون

روغن زیتون برخلاف آب به راحتی جذب نمی‌شود و در نتیجه، به آبرسانی دیواره‌های گلو برای مدت زمان طولانی کمک می‌کند و ممکن است باعث حرکات طبیعی مری به منظور خارج کردن تیغ ماهی از ناحیه‌ی گلو شود. 

بنابراین، بهتر است به جای آب، کمی روغن زیتون بخورید زیرا حالت روغنی دارد. در صورتی که نمی‌توانید روغن زیتون را به تنهایی بخورید، آن را با کمی آب ترکیب کنید. 

سرفه زدن

سرفه زدن اولین واکنش دفاعی بدن به شمار می‌رود؛ مکانیزمی در برابر تغییرات صورت گرفته در گلو و مسیر هوا. سرفه زدن باعث می‌شود تا هوا با شدت حرکت کند و هر چیز خارجی از جمله تیغ ماهی را از گلو خارج نماید. 

بنابراین، در چنین شرایطی، این نکته اهمیت دارد که سرفه بزنید چراکه این کار باعث به خارج شدن تیغ ماهی از گلو و برطرف کردن این مشکل کمک می‌کند. 

خوردن نان یا برنج پخته

این تکنیک نیز عملکردی شبیه به موز دارد. شما باید تکه‌ای نان را بردارید و آن را در شیر فرو ببرید. زمانی که به اندازه‌ی کافی خیس شد، نان را فشار دهید و به شکل گلوله‌ی کوچکی که قابل قورت دادن است، درآورید. وقتی آن را قورت دادید، نان به تیغ ماهی می‌چسبد و آن را به سمت معده فشار می‌دهد. 

سایر مواد غذایی که می‌توان آن‌ها را جایگزین نان یا موز کرد، عبارتند از برنج یا سیب زمینی به خوبی پخته شده زیرا اگرچه نرم هستند اما می‌توانند به تیغ ماهی بچسبند. 

روش های دیگر

  • خوردن مارشمالو
  • خوردن شربت آبلیمو و عسل: آبلیمو تیغ ماهی را نرم می کند و باعث می شود در گلوی شا کمتر شود.
  • خوردن نوشابه
  • خوردن آب فراوان، آب میوه یا شیر
  • میلک شیک غلیظ
  • یک ساندویچ کره بادام زمینی

وقتی تیغ ماهی در گلو گیر می کند چه نکنیم

این نکته حائز اهمیت است که از وسیله یا انگشتان دست به هیچ وجه برای خارج کردن تیغ ماهی استفاده نکنید؛ به خصوص زمانی که تیغ ماهی قابل دید نیست زیرا زخم به وجود آمده روی دیواره‌ی مری موجب احساس ناخوشایند بیشتر و افزایش عفونت می‌شود. 

در صورت گیر کردن تیغ ماهی در گلو چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اکثر موارد در خانه برطرف می‌شوند. با این وجود، هر وقت که نتوانستید تیغ ماهی را به کمک یکی از تکنیک‌های مذکور بیرون بیاورید، لازم است تا به اورژانس یا پزشک مراجعه کنید. از طرف دیگر، در صورت تجربه‌ی علائم زیر نیز مراجعه به پزشک الزامی است:

  • درد بسیار شدید
  • خونریزی شدید
  • مشکل در تنفس

به طور کلی، پزشک می‌تواند تیغ ماهی را به کمک انبرک‌های مخصوصی از گلو خارج کند. اما در برخی از موارد، ممکن است به یک جراحی ساده برای خارج کردن تیغ ماهی نیاز باشد. در چنین مواردی، بستری در بیمارستان نیاز نیست چراکه این یک جراحی بسیار ساده است و در اکثر موارد، حتی شامل ایجاد برش و بخیه روی پوست نمی‌شود. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.