چای را با چی بخوریم که چاق نشویم

همانطور که در پست های قبل اشاره کردیم، چای از نوشیدنی های محبوب ما ایرانی هاست اما عادتی که در این مورد نگران کننده است، اینست که اغلب افراد دوست دارند چای شان را حتما با یک ماده شیرین بنوشند اما مصرف بیش از حد شیرینی جات عوارض بسیار زیادی دارد که شایع ترین آن ها دیابت و اضافه وزن می‌باشد. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که با چای چی بخوریم که چاق نشویم؟ در این پست میخواهیم مواد شیرین قابل استفاده با چای را که جایگزین قند میشوند مثل خرما و توت خشک را از لحاظ میزان کالری بررسی نماییم. خواندن مطلب عوارض خوردن قند با چای چیست؟ چه چیزی جایگزین کنیم؟ نیز مفید می باشد.

چای را با چی بخوریم که چاق نشویم؟

خرما، توت خشک، کشمش، کیک و بسکوئیت و… از موادی هستند که مردم آن ها را جایگزین مصرف قند با چای میکنند تا امکان ابتلا به دیابت و چاقی و دیگر عوارض بر اثر مصرف قند را از بین ببرند. زولبیا و بامیه نیز از موارد جایگزین قند در مصرف با چای هستند که در ماه رمضان به این مواد اضافه میشوند. اما همانطور که در پست عوارض خوردن قند با چای عنوان کردیم، کالری موجود در این مواد دقیقا به اندازه کالری قند معمولی است و حتی این مواد به این دلیل که در یک وعده مصرفی به مقدار بسیار بیشتری از قند مصرف میشوند کالری بسیار بیشتری می‌رسانند. اما اگر شما چاق هستید و یا نمی‌خواهید دچار اضافه وزن شوید توصیه ما اینست که از موادی مانند توت خشک و کشمش و خرما را به میزان کم به جای قند با چای مصرف نمایید. اما این مقدار را متخصص تغذیه برایتان تعیین کند. پیش نهاد دیگر و بهتر اینست که شما قبل از صرف چای اجازه دهید چایتان سرد شود و بعد آن را فقط با یک حبه قند صرف کرده، و در صورت باقی مانده اضافه قند در دهانتان آن را خارج کرده و قورت ندهید. در ادامه میخواهیم مقدار مجاز مصرف روزانه هر یک از این مواد جایگزین را بررسی نماییم.

  • خرما

وزن تقریبی هر خرما، 8 گرم

بیش از سه  خرما در یک روز توصیه نمیشود. خرما انواع متفاوتی دارد که از لحاظ تغذیه ای شبیه نیستند. برای مثال برخی خرماهای تر نسبت به خرماهای خشک حدود 20 درصد کمتر کالری می‌رسانند.

نکته قابل توجه اینکه افراد مبتلا به دیابت باید بدانند خرما هر چه خشک تر و شیرین تر باشد بارگلیسمی آن بیشتر است. پس درباره  میزان و نوع خرمای مصرفی این افراد باید متخصص تغذیه نظر دهد.

عوارض خوردن چای با معده خالی که باید جدی گرفته شود

  • کشمش

حداکثر  15 کشمش یا 10 مویز در هر وعده توصیه میشود. مصرف بیش از بیست گرم کشمش در روز توصیه نمیشود. با اینکه انواع کشمش تفاوت ظاهری زیادی دارند اما از نظر تغذیه ای تفاوت چندانی ندارند.

کشمش میزان بارگلیسمی بالایی دارد بنابراین توصیه میشود افراد دیابتی در مصرف آن بسیار محتاط باشند.

  • توت خشک 

حداکثر 10 توت خشک در هر وعده توصیه میشود.

مصرف بیش از 20 گرم توت خشک در روز توصیه نمیشود. اما چون میزان فیبر در توت بالاست، بارگلیسمی آن کاهش می یابد و در نتیجه گزینه بهتری نسبت به کشمش می‌باشد.

برای افراد مبتلا به دیابت نیز توت خشک نسبت به سایر گزینه ها انتخاب بهتری است. اگر نمی دانید چگونه توت خشک در منزل تهیه کنید این مطلب را بخوانید. چگونه در زمستان میوه خشک کنیم؟ (چند روش ساده)

  • قند و نقل 

وزن تقریبی: یک حبه قند ۲/۵ گرم

یک عدد نقل: ۲ تا ۳ گرم

بیش از ۸ حبه قند در روز و همچنین بیش از ۲۰ گرم نقل روزانه توصیه نمیشود.

اما برای افراد مبتلا به دیابت بهتر است حبه قند و شکر مصرف نکنند.

امیدواریم این مطالب جهت پاسخگویی به این سوال که با چای چی بخوریم که چاق نشویم؟ مفید بوده باشد.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید