چرا همش حالت تهوع دارم (آیا دلایل حالت تهوع و استفراغ را می دانید؟)

چرا همش حالت تهوع دارم ؟ تهوع و استفراغ بیماری نیست، بلکه هشداری از وجود برخی بیماری‌ها در بدن است. این دو عارضه در بزرگسالان و کودکان به علل مختلفی مانند بارداری، ضربه به سر و عفونت های ویروسی گوارش رخ می‌دهند.
حالت تهوع نشانه‌ی بسیاری از عوارض مانند التهاب یا ویروس های گوارشی، مسمومیت غذایی، بیماری حرکت، پرخوری، روده‌ی مسدود، ضربه به سر یا ضربه مغزی، آپاندیس، میگرن ‌‌و..هستند. گاهی نیز نشانه‌ی برخی مشکلات جدی‌تر همچون حمله‌ی قلبی، بیماری‌های کلیوی و کبدی، بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی، تومورهای مغزی و برخی از انواع سرطان‌ها هم هستند. در ادامه این مطلب می توانید پاسخ این سوال که چرا همش حالت تهوع دارم را بخوانید.

دلیل چرا همش حالت تهوع دارم

تهوع چیست؟

تهوع، احساس ناراحتی در معده بوده که معمولاً با حس بالا آوردن همراه است ولی لزوماً به استفراغ ختم نخواهد شد. استفراغ خالی کردن با فشار و ارادی یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان است.قابل ذکر است که حالت تهوع و استفراغ دو عارضه متفاوت هستند.

 • تهوع، احساس ناراحتی در معده است که به طور معمول با حس بالا آوردن همراه است که به طور حتم به استفراغ ختم نخواهد شد.
 • استفراغ خالی کردن با فشار و ارادی یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان است.

عوامل تحریک کننده‌ استفراغ عفونت، جراحت و حساسیت غذایی ناشی از معده و روده، گیجی و بیماری حرکت (Motion sickness) ناشی از گوش داخلی و ضربه به سر، التهاب مغزی، تومور، میگرن و سردرد ناشی از مشکلات مغزی هستند.
احساس تهوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برای ما شناخته شده‌اند؛ بارداری، ماشین گرفتگی، مسمومیت غذایی، مشکلات گوارشی و شیمی‌درمانی.

چرا همش حالت تهوع دارم (آیا دلایل حالت تهوع و استفراغ را می دانید؟)آیا دلایل حالت تهوع و استفراغ را می دانید؟

اما در برخی موارد حالت تهوع به دلایلی اتفاق می‌افتد که انتظارش را ندارید:

 • وجود استرس و اضطراب می‌تواند از دلایل حالت تهوع در برخی از افراد باشد. ترس و اضطراب از تهوع باعث تشدید این حالت ناخوشایند می‌شود.
 • یکی از علائم سردردهای میگرنی داشتن حالت تهوع است. دیگر سردردها به خصوص سردردهای خوشه‌ای نیز می‌توانند باعث حالت تهوع شوند.
  در بیشتر مواقع این سردردها در هنگام صبح ظاهر می‌شوند که ممکن است به دلیل گرفتگی عضلانی، استرس یا قرار گرفتن در معرض نور و صدا باشد.

  میگرن چیست چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

 • قند خون پایین به دلیل گرسنگی نیز می‌تواند باعث سردردهای میگرنی و در نهایت منجربه حالت تهوع شود.
  البته نباید با مصرف داروهای خودسرانه، این سردردها را به صورت موقتی مداوا کرد. برای مقابله با اینگونه سردرها باید به پزشک مراجعه کرد که درمان صحیح انتخاب شود.
 • کمبود آب در بدن در برخی افراد می‌تواند احساس حالت تهوع را بوجود آورد. علائم دیگر کمبود آب بدن می‌توان به سرگیجه، خشکی شدید پوست، گودی زیر چشم، ادرار تیره، ادرار نکردن یا کم ادرار کردن و احساس خستگی اشاره کرد.
  در هنگام صبح‌، به دلیل اینکه چندین ساعت آب به بدن نرسیده، به احتمال زیاد دچار کم‌آبی می‌شود. برخی افرادی که بلافاصله پس از بیدار شدن کافئین مصرف می‌کنند، سبب تشدید این مشکل می‌شوند. از طرفی نیز، اسهال و استفراغ، می‌تواند سبب کمبود آب بدن به خصوص در کودکان شود.
  در اکثر مواقع، نوشیدن آب، بهترین راه حل برای کمبود آب بدن است اما با این حال، گاهی اوقات، مسئله و مشکلی اساسی می‌تواند مانع جذب کافی آب توسط بدن شود. در این صورت، نوشیدن آب به تنهایی این مشکل را برطرف نمی‌کند. در این صورت، فورا باید به پزشک مراجعه کرد.
 • بیماری رفلاکس معده یکی دیگر از دلایل چرا همش حالت تهوع دارم است زیرا باعث می‌شود که گاهی محتویات معده به سمت مری و پشت گلو حرکت می‌کنند. این مشکل می‌تواند باعث حالت تهوع، سوزش و درد شود.
  سوزش معده و رفلاکس در هنگام صبح بدتر می شود، زیرا مدت زیادی دراز کشیدن باعث می‌شود که محتویات معده در جهت نادرست حرکت کند.
 • مسمومیت غذایی یکی از شایع ترین علل حالت تهوع و از بین رفتن اشتها، و همچنین گرفتگی معده، تب، اسهال و استفراغ است. به غیر از شرایط حاد و بحرانی، این مشکل را می‌توان در خانه درمان کرد.
  برای جبران آب از دست رفته بدن باید به مقدار زیادی آب نوشید. استراحت و استفاده از غذاهای ساده مانند برنج یا نان نیز می‌تواند به روند بهبودی کمک کند.
 • گرفتگی عضلانی در گردن و شانه‌ها است که باعث سردرد و حالت تهوع می‌شود. خوابیدن در حالت نامناسب، درد عضلات در هنگام صبح را بدتر می کند و برخی افراد در هنگام برخاستن، شدت درد را احساس می‌کنند.
  قابل ذکر است دردهای عضلانی که سبب حالت تهوع می‌شوند، معمولا موقتی هستند. اگرچه می‌تواند از علائم یک بیماری جدی مانند آرتروز، دیسک کمر، یا اختلالات جدی ماهیچه‌ای باشد.
 • یکی دیگر از دلایل چرا همش حالت تهوع دارم ؟ می تواند کمبود اشتها باشد، نیز باعث حالت تهوع می‌شود. و یا بالعکس فرد اگر به اندازه کافی غذا نخورده باشد ممکن است دچار حالت تهوع شود. این دو علامت، می‌توانند به شرایط مختلفی بستگی داشته باشند. که در برخی موارد نیاز به درمان پزشکی دارند. 
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.