چرا صابون برای پوست ضرر دارد؟ (مضرات صابون برای پوست)

عوارض صابون برای پوست صورت

حتما شنیده اید که برای شستشوی پوست صورت نباید از صابون استفاده کنید. اما آیا علت آن را می دانید؟ در ادامه به برخی از مضرات صابون برای پوست صورت اشاره می کنیم و خواهیم گفت که چرا صابون برای پوست ضرر دارد؟

صورت مهم ترین و اولین قسمت بدن است که در برخورد اول بسیار مورد توجه قرار میگیرد و در زیبایی نقش مهمی دارد. بدون نقص بودن پوست صورت نقش بالایی در زیبایی صورت افراد دارد. یکی از مهم ترین مسائلی که باید توجه شود شستن و انتخاب بهترین شوینده صورت است. باید حتما رعایت کنید وگرنه آسیب های جبران ناپذیری را به پوستتان وارد میکنید. استفاده از صابون به منظور شستن صورت کار درستی نیست. در این مقاله شما را با مضرات استفاده از صابون آگاه میکنیم.

چرا صابون برای پوست مضر است؟

اکثر مردم از کودکی با صابون آشنا هستند و در بسیاری از کشورها جز اصلی پاکیزگی ، بهداشت و آداب و رسوم است. استفاده طولانی مدت صابون برای پوست و سلامت کلی شما خطرناک است. اکنون می دانیم نه تنها بهترین روش برای پاکسازی بدن نیست همچنین برای سلامتی خطرناک است.

پوست ما مهمترین اندام پوششی ماست و نقش اساسی در حفظ سلامتی ما دارد. این ماده ما را در برابر بیماری ها و آسیب ها محافظت می کند و به تنظیم دمای بدن کمک می کند ، بنابراین حفظ فرم بدن در شکل عالی برای حفظ سلامت کلی ضروری است.

بهتر است به جای صابون برای شستن صورت از پاک کننده های فاقد صابون و پارابن استفاده کنید. یکی از مهم ترین مضرات استفاده از صابون برای شستن پوست صورت این است که منافذ پوست بسته می شوند. (درباره بستن منافذ باز صورت با گلاب بیشتر بخوانید.)

صابون باکتری ها مفید پوست را از بین می برد

باکتری های مفید پوست و باکتری های مضر و آسیب رسان در بدن وجود دارد. باکتری های خوب به مبارزه و فیلتر کردن باکتری های بد ، از جمله میکروب هایی که می توانند باعث بیماری های عفونی شوند ، کمک می کنند. صابون در واقع باکتری های خوب را از بین می برد زیرا pH آن بیش از حد قلیایی است و این باعث می شود در برابر میکروب ها و عوامل بیماری زا که مضر هستند ، آسیب پذیرتر شوید.

صابون لیپیدها و چربی پوست را پاک می کند

لیپیدها (یا چربی ها) در عملکرد پوست شما به سه روش اصلی وجود دارد:

 • آنها پوست شما را نرم نگه می دارند. پوست شما برای رطوبت رسانی به پوست و محافظت از لایه های عمیق تر پوست در برابر آفتاب به رطوبت لیپیدها نیاز دارد.
 • به محافظت از آن در برابر بیماری کمک می کنند. چربی ها به طور طبیعی ضد میکروبی نیز هستند. هنگامی که از صابون استفاده می کنید ، لیپیدها را از بین می برد و همزیستی لیپید-پپتید را مختل کرده و باعث آسیب پوستی میشود.
 • لیپیدها یک عنصر اصلی در محافظت پوستی شما هستند. لیپیدها به طور اساسی شکاف بین سلولهای اپیدرمی شما را پر می کنند ، و بخش ضروری ساختار پوست هستند. صابون بسیار قلیایی است ، لیپیدهای حیاتی موجود در لایه شاخی را از بین می برد و در نتیجه با شکستن اصل ساختار سلولی شما ، دفاع طبیعی شما را در برابر عوامل بیماری زا دچار مشکل میکند.

صابون حاوی سموم و مواد شیمیایی دیگری است

یک تکه صابون کلاسیک معمولاً از ترکیبی از چربی و نوعی چربی و / یا روغن ساخته می شود. اما غالباً مواد اضافی نیز در آن گنجانده می شود که بسیاری از آنها مواد شیمیایی خطرناکی محسوب می شوند. به عنوان مثال ، سدیم لوریل سولفات به عنوان جهش زا شناخته می شود که می تواند منجر به تغییرات سلولی شود. بنزیل استات سرطان زا هستند که با انواع خاصی از سرطان ها ارتباط دارند ، در حالی که بنزالدهید و می توانند سیستم عصبی را دچار اختلال کنند.

تغییر pH طبیعی پوست

pH طبیعی پوست بین ۵ تا 5/5 است. pH طبیعی پوست در محدوده اسیدی میباشد. صابون های معمولی بسیار قلیایی و برای صورت مناسب نیستند چون پوست را خشک و کدر می کنند. پوست صورت بعلت لیپیدهایش آبرسانی می شود. صابون لیپیدهای طبیعی را از بین می برد. در نتیجه پوست خشک می شود. خشکی باعث شده که پوست چربی بیشتری تولید کند. با شستن بیش از حد و از بین بردن چربی صورتتان چرب تر میشود و این یکی از مضرات صابون برای پوست صورت است. افراد دارای پوست چرب نباید از صابون ها استفاده کنند.

ایجاد چین و چروک در صورت

اگر از صابون برای صورت استفاده کنید، حالت اسیدی و رطوبت را از بین میبرید. حالت اسیدی پوست فواید زیادی دارد، باعث از بین رفتن باکتری های مضر و جلوگیری از تکثیرش می شود. صابون باعث خشک شدن پوست می شود. اگر پوست خشک شود در آن چین و چروک پدیدار می شوند و سن افراد را بیشتر نشان می دهند.

کاهش رطوبت پوست

مواد فعال در صابون ها می توانند از سد لایه پوستی عبور کرده و به لایه های زیرین پوست بروند و التهاب و خارش پوست را ایجاد کنند.

حساسیت زایی

صابون ها  از مواد شیمیایی قوی ساخته شده است. پوست در برابر مواد شیمیایی قوی در صابون، حساسیت نشان می دهد و در نتیجه پیامد های شدیدی دارند. برای شستشوی صورت از مواد شیمایی قوی مثل صابون ها استفاده نکنید.

ماندن قسمتی از مواد صابونی بر پوست

استفاده کردن از صابون ضرر دارد. پس از شستشو بخشی از آن روی پوست بر جای مانده است و باعث خشک شدن پوست می شود و التهاب و خارش پوست را بدنبال دارد.

دیگر عوارض شست و شو صورت با صابون 

صابون شوینده ای قوی با  PH و قدرت اسیدی بالا و مواد شیمیایی قوی است و به پوست صورت آسیب میزند و چربی‎ و رطوبت را از بین برده و عوارض زیر را در صورت مصرف مکرر در پیش دارد:

از بین رفتن ساختار پوست و آسیب پذیری در برابر میکروب‌ها، خشک، زبر و کدر شدن پوست، پیری زودرس پوست، بر هم خوردن تعادل چربی پوست، پوست پوست شدن و افزایش جوش‌ و آکنه‌ پوستی، حساس شدن پوست و اگزما یا حساسیت‌های پوستی در کسانی که پوست خشکی دارند.

صابون چگونه کار می کند؟

صابون ها و پاک کننده های صورت برای از بین بردن آلودگی ها ، سبوم عرق و روغن های پوست ساخته شده اند. آنها این کار را با استفاده از سورفاکتانت ها ، باعث می شوند آب آنها را راحت تر بشوید. آنها همچنین با از بین بردن سلولهای مرده از اپیدرم (خارجی ترین لایه پوست) به روند لایه برداری طبیعی پوست کمک می کنند.

سورفاکتانت ها عملکردهای مختلفی دارند: آنها به عنوان شوینده ها ، مواد خیس کننده ، مواد کف کننده ، عوامل تهویه ، امولسیون کننده ها و مواد حل کننده عمل می کنند. علاوه بر صابون ها و پاک کننده های صورت ، سورفاکتانت ها را می توان در لوسیون ها ، عطر ، شامپو و بسیاری دیگر از محصولات مو و بدن نیز یافت.

در حالی که سورفاکتانت های موجود در صابون به این دلیل است که پوست می تواند احساس شادابی و تمیز کند ، اما همیشه اینطور نیست.

برخی از سورفاکتانت ها اثر نامطلوبی بر روی خارجی ترین لایه اپیدرم (به نام لایه شاخی) ایجاد می کنند ، که نه تنها باعث خشکی ، قرمزی و تحریک می شود بلکه کارایی طبیعی پوست را ضعیف می کنند.

با این کار ، سموم ، باکتری ها و سایر مواد ناسالم قادر به نفوذ به عمق پوست هستند و در آنجا می توانند آسیب طولانی مدت وارد کنند.

صابون چگونه بر ساختار پوست تأثیر می گذارد

لایه سطحی پوست از سلولهای مرده تشکیل شده است که بطور مستمر در حال ریختن است. هنگامی که یک لایه از سلولهای کراتینوسیت به خارجی ترین لایه رسید ، آنها به سلولهای قرنیه تبدیل می شوند. وقتی این اتفاق می افتد ، سلول هسته و سیتوپلاسم خود را از دست می دهد و خشک و خشک می شود. سورفاکتانت ها به این پروتئین ها متصل شده و بیش از حد هیدراته می شوند و باعث تورم می شود.

تورم به مواد پاک کننده اجازه می دهد تا به راحتی در لایه های عمیق پوست نفوذ کنند ، جایی که آنها می توانند با انتهای عصب و سیستم ایمنی بدن ارتباط برقرار کنند و منجر به خارش و تحریک شوند . با تبخیر آب از پوست ، سلولهای قرنیه حتی بیشتر از همیشه خشک می شوند زیرا سورفاکتانت ها پوست را خشک میکنند.

لایه شاخی همچنین حاوی لیپیدهایی است که به پوست در حفظ رطوبت کمک می کند. در حالی که هنوز اثر دقیق پاک کننده ها بر روی این سلولهای چربی کاملا مشخص نیست ، اما اعتقاد بر این است که سورفاکتانتها لایه چربی سطح پوست را از بین میبرند.

سورفاکتانت ها به ساختارهای چربی آسیب رسانده و چربی در لایه های خارجی پوست را کم میکند. سورفاکتانت ها به طور کلی به دو دسته سورفاکتانت های مبتنی بر صابون و سورفکتانت های مصنوعی مبتنی بر مواد شوینده تقسیم می شوند.

Ph پاک کننده صابون حدود 10 است و سطح بالای pH با به خطر انداختن PH طبیعی پوست 5.5 باعث تحریک پوست می شود.

نکات پاک کردن پوست صورت

 • انتخاب یک پاک کننده مناسب برای صورت شما کاری سخت و طاقت فرسا نیست ، اما گاهی اوقات اینگونه است.
 • پاک کننده های مایع صورت و بدن گزینه های مناسبتری هستند زیرا PH کمتری دارند و حاوی مرطوب کننده هستند که می توانند خشکی صابون های سنتی را خنثی کنند.
 • مرطوب کننده های نرم کننده حاوی مواد رطوبت ساز هستند. از دست دادن آب را کاهش می دهند و به مرطوب نگه داشتن لایه شاخی کمک می کنند.
 • هنگام شستشو از آب گرم خودداری کنید و سعی کنید پوست را برای مدت طولانی خیس نکنید. چون با از بین بردن عامل مرطوب کننده طبیعی پوست ، خشکی را افزایش می دهد.
 • برای کمک به حفظ نرمی و رطوبت پوست ، یک لایه سبک از کرم یا لوسیون مرطوب کننده اضافه کنید ، به خصوص پس از حمام یا دوش آب گرم. اگر قصد رفتن به خارج از منزل را دارید حتما از  ضدآفتاب مناسب پوست تان استفاده کنید.
 • صابون به عنوان یک ماده ضروری لایه بردار به ما فروخته می شود، سلولهای مرده پوست را از بین می برد اما  بیشتر از این که به پوست ضرر برساند موجب آسیب پوست میشود.
 • صابون های معمولی می توانند به پوست شما آسیب برسانند
 • صابون با تغییر pH پوست در جهت از بین بردن باکتری های مفید و از بین بردن لیپیدهای پوست منجر به آسیب پوست میشود.

چند نکته در استفاده از صابون برای شستن پوست

PH پوست شما مهم است

PH پوست سالم در حدود 5/5 است که کمی اسیدی است ، اما اکثر صابون های معمولی دارای pH بسیار بالاتر هستند که گاهی اوقات به 11 می رسد.هنگامی که PH پوست بیش از حد بالا باشد ، بدن شما سبوم اضافی تولید می کند تا بتواند مقابله کند و سطح PH طبیعی خود را بازیابد.

علائم ناشی از مصرف صابون

علائم آسیب عبارتند از افزایش خشکی ، خارش ، تحریک، آکنه ، اگزما ، درماتیت و روزاسه و التهاب. همه اینها همچنین می توانند شرایط پوستی را بدتر کنند لیپیدها ها عملکرد مهمی در مرطوب نگه داشتن و سالم نگه داشتن پوست دارند. بدون آنها ، پوست ما در معرض ترک ، پارگی و سایر تحریکاتی قرار می گیرد و منجر به آسیب میشود.

هنگامی که پوست خود را شستشو می دهید ، یک لایه از مانع محافظ در واقع شسته می شود و منجر به خشکی پوست می شود.صابون تقریبا غیرضروری است، در برنامه روزمره بهداشت خود نیازی به استفاده از صابون های معمولی ندارید.

تفاوت بین صابون و ژل شستشو چیست؟

 • انواع صابون های ملایم اساساً همان کار را انجام می دهند. آلودگی را از سطح پوست خود جدا کنید. اختلاف در مواد تشکیل دهنده و مکانیزم حذف آلودگی این محصولات وجود دارد.
 • صابون با حل شدن آلودگی های سطح پوست شما عمل میکند.
 • شستشوی بدن از همان مکانیزم پاک کننده برای از بین بردن آلودگی های پوست استفاده می کند ، اما اغلب حاوی مخلوطی از ترکیباتی است که برای درمان بیماری های پوستی شایع است.
 • ژل دوش در اصل یک فرمول شستشوی بدن است. به همین ترتیب به پوست شما نمی چسبد و تمایل دارد پوست شما را بدون از بین بردن رسوبت به راحتی تمیز کند.

وقتی پوست خشک دارید

اگر معمولاً متوجه می شوید که بعد از دوش گرفتن پوست خشک ، لکه دار یا پوسته پوسته می شود ، بهتر است از ژل شستشوی بدن یا دوش استفاده کنید. شستشوی بدن ، به ویژه ، حاوی مواد آبرسانی است که به منظور پوشاندن پوست و رطوبت آن است.

وقتی دچار بیماری مزمن پوستی هستید

اگر به بیماری مزمن پوستی مانند روزاسه ، پسوریازیس یا آکنه مبتلا هستید ، ممکن است بخواهید در مورد پاک کننده با یک متخصص پوست صحبت کنید. به احتمال زیاد ، یک ژل دوش یا شستشوی بدن وجود دارد که فقط برای شما توصیه می شود.

زمانیکه تمایل به لایه برداری پوست دارید

مواد پاک کننده اغلب حاوی مواد لایه بردار طبیعی یا مصنوعی هستند. این موارد را می توان در صابون نیز یافت.

هنگام استفاده از شستشوی بدن ، توصیه می شود که از لوفا ، پارچه دستشویی یا اسفنج دریایی برای استفاده و آبکشی محصول از روی پوست خود استفاده کنید. استفاده از این ابزارها سطح اضافی لایه برداری را هنگام دوش گرفتن ارائه می دهد.

چه موقع بهتر است از صابون استفاده کنید

وقتی نگران محیط زیست هستید

واقعیت این است که صابون نسبت به استفاده از ژل دوش یا شستشوی بدن بسیار سازگار با محیط زیست است.

صابون بسته بندی شده در یک جعبه قابل بازیافت است و پس از اتمام استفاده از آن ، دیگر چیزی برای دور ریختن باقی نمی ماند.

وقتی آلرژی خاصی دارید

صابون تکه ای حاوی مواد کمتری نسبت به صابون ها و ژل های بدن است. آنها معمولاً به مواد نگهدارنده برای پایدار نگه داشتن قفسه ها احتیاج ندارند ، این بدان معنی است که به طور معمول عاری از پارابن هستند.

گزینه های زیادی برای صابون های گیاهی کاملا طبیعی وجود دارد که ضد حساسیت هستند.

قطعاً درست است که نباید صابون تخته ای را با سایر اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارید. خطر آلودگی باکتریایی از یک صابون استفاده شده بسیار کم است.

مواد تشکیل دهنده صابون را بررسی کنید و از موارد زیر اجتناب کنید:

 • سدیم لوریل سولفات
 • سدیم لوریت سولفات
 • فتالات
 • پارابن
 • عوامل رنگ آمیزی مصنوعی
 • عطر مصنوعی

پاک کننده های مناسب صورت

برخی افراد تصور میکنند صابون خواص آنتی باکتریال دارد.

برای انتخاب صابون حتما به pH آن دقت و توجه ویژه داشته باشید و در بازه pH طبیعی پوست باشد.

صابون های ویتامینه

علاوه بر صابون هایی که با روغن جانوران تولید میشوند صابون های ویتامینه بسیار رواج یافته است. در واقع نباید از این صابونها انتظار معجزه داشت. صابون باید با پوست شما سازگاری داشته باشد در غیر این صورت فرد دچار مشکل میشود. صابون بچه نیز مورد طرفدار همگان است. این صابون خنثی است یعنی پوست را نه خشک و نه چرب میکند و برای پوست های حساس مناسب است.

روتین مراقبت از پوست صورت

مراقبت از پوست صورت با شستن آغاز می‌شود و با شستن پایان می‌یابد. افرادی هستند که روتین روزانه را با شست و شو صابون کامل می‌کنند. در حالی که باید بدانید که پوست صورت ما به علت آسیب پذیری شدید خود، همیشه نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به سایر اعضای بدن دارد  و شاید ساده‌ترین کار در روتین مراقبتی همین شست و شو باشد اما اگر با انتخاب نامناسب شوینده و عادات غلط شست و شو همراه شود، سلامت پوست شما را تهدید خواهد کرد.

عادات و باورهای اشتباه در شست و شوی صورت

 • بسیاری از افراد موقع صبح یا در شب، عادت دارند صورتشان را با صابون شسته و باور دارند که سایر شوینده‌ها محصولاتی تبلیغاتی هستند.
 • افرادی که پوست چربی دارند باور دارند برای کاهش چربی پوست، صورتشان را با صابون بشویند.
 • برخی از افراد در روز به دفعات صورتشان را با صابون و آب داغ میشویند.
 • متأسفانه افرادی هم هستند که سلامت پوست برایشان اهمیتی ندارد و از همان صابون مختص دست، مو یا بدن برای شست و شوی صورت خود استفاده می‌کنند و بر این باورند که فرق چندانی با هم ندارند.

مشخصه شوینده مناسب برای پوست صورت

بک شوینده کامل و مناسب باید آلودگی‌ها، آرایش و سلول‌های مرده را از پوست پاک کند و چربی طبیعی پوست و سلول‌های سالم آن حفظ کند. و مشخصات زیر را نیز دارا باشد:

 • قدرت متعادل اسیدی
 • قلیای کم
 • PH‌ پایین

صابون نه تنها شوینده مناسبی نیست بلکه مضر و آسیب رسان است و بهتر است به جای صابون از ژلهای شستشو و یا فوم شستشو برای پوست صورت خود استفاده کنید یا از محصولاتی که حاوی ترکیبات آبرسان هستند.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.